Ugrás a tartalomhoz

Kelták

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
(Keltaszócikkből átirányítva)
Kelták
AWikimédia CommonstartalmazKeltáktémájú médiaállományokat.

Akeltákszűkebb értelemben egy,Közép-ésNyugat-Európábanéltókoriindoeurópai nép, népcsoport volt, amely ősiindoeurópai nyelveket(szárazföldivagyókelta nyelveket)beszélt. Az ókori kelták mindenhol hasonló módon éltek, róluk számosgörögésrómaiforrás maradt ránk. Hagyományosan a keltákat a gallokkal azonosították (a szólatinjelentése nyomán), azonban ez mára elavulttá vált: agallokcsak egy népcsoportja volt a keltáknak, akikGallia(a maiFranciaország) területén éltek és agall nyelvetbeszélték, amely például erősen eltért azIbériai-félszigetenbeszélt szintén ókeltakeltibér nyelvtől.

A kelta népek és nyelvek elterjedése:
AHallstatti kultúraterülete - Kr. e. 6. század körül
A legnagyobb kelta hódítás - Kr. e. 275 körül
Lusitania(a kelta hódítás itt bizonytalan)
A hat kelta nemzet területe a mai korkelta nyelveialapján
Akelta nyelvekmai elterjedése

Etimológia

[szerkesztés]

Az elnevezés az ókorigörögΚελτοί(keltoi)kifejezésből ered. Nem kizárt, hogy ez az i. e. 4. századra elterjedt elnevezés eredetileg egy törzset vagy nemzetséget jelölt. A rómaiak, s közöttükCaius Iulius Caesaris agallelnevezéssel illették őket (bár e nyelvben is megvolt a „Celtae” elnevezés), mígPolübioszegyetemes történetében a „galata” elnevezést használja.

Tágabb értelmezésben keltáknak nevezik a máig fennmaradt, ám kihalófélben lévő szigetikelta nyelveketbeszélő népeket (bretonok,gaelek,írek,skótok,walesiek). Ezek a nyelvek agermán nyelvekhatására hang- és alaktanilag erősen eltávolodtak az ókelta nyelvektől, és az életben tartásukra irányuló erőfeszítések ellenére ma erősen veszélyeztetettek, egynyelvű beszélőik nincsenek.

Történetük

[szerkesztés]
AHallstatt-kultúraés aLa Tène-kultúraelterjedése. A fő Hallstatt terület (i. e. 800) narancssárga színű, a terjeszkedés (i. e. 500 körül) sárga színű. A La Tène-kultúra (i. e. 450) zöld színű, a végső La Tène elterjedés (i. e. 50) világoszöld színű. A nagyobb kelta törzsek neve fekete felirattal

Eredetük

[szerkesztés]

Kialakulásuk két fő tényezője: abronzkorúgynevezettgödörsírosésurnamezős kultúrái.Az őskelta népcsoport feltehetőleg e két kultúra összeolvadásából született. E népcsoport őshazájaKözép-Európanyugati része (aRajnaés a Felső-Dunavidéke) és északkelet-Franciaországlehetett. Kialakulásuk betetőzése, egyben a kialakult kelta kultúra kezdőpontja az úgynevezett Hallstatt-kor.

Hallstatt-kor és kultúra

[szerkesztés]
Kor Időszak (i. e.)
HaA 1200-1000
HaB 1000-800
HaC 800-650
HaD 650-475

Ez lényegében koraivaskor,amely afelső-ausztriaiHallstatttelepülésről kapta nevét. Időtartamát tekintve az i. e. VIII-V. század időszaka ez, amelyet az ún.La Tène-kultúrakövetett. Kronológiailag korábban négy részre osztották. Jelenleg szigorúan csak a négyes felosztás C és D periódusára használják e kifejezést, míg az A-B a későbronzkoridőszaka.

A C periódus legfontosabb újdonsága a vaskardok megjelenése. E területről kezdtek lassan minden irányba szétvándorolni.

A La Tène-korszak és kultúra

[szerkesztés]

Terjeszkedésük egyik korai állomásaSvájcterülete volt (az ókoriHelvetia). ArégészekaLa Tènesvájci faluban felfedezett fontos lelőhelyről nevezték el az ókori kelta népek közös műveltségétLa Tène kultúrának.E korszak az i. e. V. századtól időszámításunk kezdetéig datálható. Erre az időszakra esik a kelták európai expanziója (legismertebb példájaBrennusRómaelleni hadjárata i. e. 391-ben.) Csoportjaik azi. e. 4. századelején indultak tovább a Rajna mentéről, és előbb aKárpát-medencétárasztották el, majd aBalkán-félszigetet,aFekete-tengerészaki partjait ésKis-Ázsiátis elérték (e csoportjukat nevezzükgalatáknak,Kis-Ázsia általuk lakott belső részétGalatiának). Megjelentek továbbá az ókori Egyiptomban is, uralkodói testőr szerepkörben.

A korszakotkoraiéskései La-Téne korszakraosztják, végét a kelták részbeni,Római Birodalomáltali leigázása jelzi.

AzIbériai-félszigetenszintén éltek ókelta népek, az első törzsek már az i. e. II. évezred végén – I. évezred elején megérkezhettek ide. Közülük a leginkább dokumentáltak a keltibérek voltak, akik a többi ókelta nyelvhez képest is még archaikusabbkeltibér nyelvetbeszélték.

A Kárpát-medencében

[szerkesztés]

Az első kelták a Duna-folyását követve érkezhettek a Kárpát-medencébe a Kr. e. 5. század utolsó negyedében. Az Alpok előhegysége, a Fertő-tó és a Kis-Kárpátok széle által határolt terület stratégiai fontosságát kiemelte az a körülmény, hogy erre haladt át Baltikumot az Adria-tengerrel összekötő észak–déli kereskedelmi útvonal.[1]A kelta előrenyomulás azonban csakhamar elérte a Dunakanyart, sőt a mai Hatvan város térségét is.[2] Ahogy aszkítákkelettel kapcsolták össze aKárpát-medenceterületét, úgy a kelták nyugattal. Továbbépítették a korábbi népek[forrás?]nagyföldvárait,úthálózattal biztosították akereskedelemés a katonaság mozgását. A kelták és a helyi őslakosság keveredése kitűnik arégészeti leletekből,temetkezésiszokásokból, s ez tulajdonképpen változatos színezetet adott az egységes kelta műveltségnek. ADunántúlonillír-pannontörzsekkel, azAlföldöna szkíta műveltséggel,Erdélybenadáknéppel keveredtek. A kelta népek Kárpát-medencei hatalmának aDunántúlonarómaiak,azAlföldönaszarmaták,Erdélybena dákok vetettek véget. Egyes törzseik, például aboiokés azeraviszkuszoka római uralom alatt is megőrizték önkormányzatukat, népi jellegzetességeiket.

Kelta fegyverek és ékszerek (Damjanich János Múzeum,Szolnok)

Életmód

[szerkesztés]

A több nemzedékescsaládegy nagy kunyhóban élt együtt, amelykőből,sövényfonadékból ésvályogbólkészült, úgy, hogy a fakeretes építménytagyaggalborították. Azesőellen még egy rétegszalmátis felraktak. Az ennivalótagyagedényekbentárolták és tálalták. Ezek többsége kezdetleges volt, de akadtak szépen színezettek, vagy csillogógrafitmázzalbevontak is. A nyílttűzfölött, vasüstbenfőztek. A kenyeret boltozatoskemencékbensütötték. A családtagok ruhát szőttekszövőszéken(főleg a nők), földet műveltek,csontbólkészülttűketésfazekatkészítettek.

A keltáknak köszönhetjük azőrléstudományát: két, tengellyel rögzítettmalomkőköztliszttéőrölték a pörkölt gabonamagvakat, míg azelőtt két kő között egyszerűen dörzsölve morzsolták darává a gabonát.

Öltözködés

[szerkesztés]

Tekintettel arra, hogy virágkorukban hatalmas területen éltek, általános megállapítások csak korlátozott érvénnyel tehetőek.

A hétköznapok

[szerkesztés]

Viseletüket egyrészt sírleletekből ismerjük, másrészt a római módra sírköveket állító törzsek domborműveiből. Ezeken néha ott látjuk az egész családot kifaragva. A férfiak legfontosabb ruhadarabjuk a bő szárú, boka környékén gyakran bőrszíjjal átkötött nadrág, amelyhez zárt sarut viseltek. Fontos kiegészítő a köpeny. Később a törzsi jelleget elsősorban a nők őrizték meg, míg a római hadseregekbe sorolt katonáskodó férfiak római módra öltöztek, ám a kölcsönhatás kétirányú volt: a hidegebb területen állomásozó római katonák ruhatárában is megjelent a kelta nadrág. A filmekből oly jól ismert skót-kockás anyagot viselték. A nők is ilyen mintázatú ruhában jártak, de ők (a sírleletek tanúsága szerint) a körmeiket is festették.

Faszénnel felvitt tetoválások nem egy esetben díszítették testüket.

A ruházat fontos kiegészítője atorques,amely általában nemesfémből készült nyakpánt. Súlya, díszítettsége jelölte viselője társadalmi státuszát. Ezen kívül is viseltek ékszereket, feltárt sírokból kerültek elő például bronz karperecek.

Harci felszerelés

[szerkesztés]

A férfiak öltözetéhez szorosan hozzátartozott még a fegyverzet, ami általában egy lándzsából, esetleg kardból és egy pajzsból állt. Jellegzetes kelta pajzzsal védték testüket, ezek nemesfémből beborított díszváltozatából többet is megtaláltak a régészek. Hajukat a csata előtt gyakran agyaggal kenték át, e szokás célja vitatott.

Néhány csoportjuk – isteneik kezében tudván sorsukat – meztelenül szállt csatába.

Mezőgazdaság

[szerkesztés]

Amalommalgazdagabbá, változatosabbá vált azétrend.A legtöbb helyen különféle szemes terményeket, leginkábbtönkölyt,búzát,árpát,rozstéskölesttermeltek.Állattenyésztésselis foglalkoztak,szarvasmarhát,sertést,juhottartottak ésnemesítettek.Vaddisznóra,őzre,szarvasravadásztak.

Étkezés

[szerkesztés]

Legfontosabb élelmük az őrölt gabonából előállított kenyér és a – sült vagy főtt – hús volt. Sírleletként gyakran kerül elő a halotti toron elfogyasztott állat csontozata. Vízközelben változatos módszerekkel halásztak (dárda, szigony, kas). Lakomáikon gyakran rendeztek birkózóversenyt, a győztes jutalma vagy a legjobb falat (combhús), vagy egy egész disznó volt. Nem vetették meg a bort sem, ám a rómaiakkal ellentétben ritkán hígították vízzel.

Kereskedelem

[szerkesztés]

Élénk kereskedelmet folytattak nemcsak a messze északkal, (főként abalti borostyánmiatt), hanem a görög földdel is. Ezzel párhuzamosan a belső kereskedelem is kibontakozott az egészEurópábanszétszórt különböző kelta területek miatt. Mindez magával vonta apénzverést.

AKárpát-medenceterületén az elsőpénzeketa kelták verték, ezüstből. Törzsi pénzverésük sokféle mintája először a görög drachmák rajzát követte, később a római hatalom erősödésével, a pénzt is olyan mintájúra verték.

Települések

[szerkesztés]

A lakosság nagy része falvakban élt. Bizonyos vidékeken különálló tanyák nyomaira bukkantak a régészek, és bizonyos korszakokban tekintélyes erődítmények (földvárak) épültek, melyek a szárazföld sok pontján kiemelkednek a talajból. Avaskortársadalma falvakra épült. A népesség zöme parasztgazda, aki egész családjával együtt az általa megművelt föld közelében élt. Lehettek vezetőik, de a mindennapi élet megszervezésében fontos szerepet játszhattak a rokoni szálak. A kelta városok nagy része fennmaradt, továbbfejlődött a római uralom alatt is. Településeiknek kitűnő helyet választottak, útkereszteződéseknél és átkelőhelyeknél.

ADunamentén a leghíresebb kelta települések voltak (zárójelben latin elnevezésük):Győr(Arrabona),Bécs(Vindobona),Óbuda(Aquincum),Belgrád(Singidunum),Szekszárd(Alisca). Nem utolsósorban a töméntelen faragott kő és tégla okozta, hogy a középkorban is ezekre a helyekre épültek az új városok, falvak.

Mitológia, vallás

[szerkesztés]
Cernunnos, a kelta szarvas-isten domborműve

A kelta mitológiáról viszonylag kevés hiteles forrás maradt fenn. Magukról a népekről a görögPoszeidóniosztidéző szerzőktől (pl.Sztrabóntól),Julius Caesartól,illetve néhány fennmaradt feliratról kapunk felvilágosítást. Bár ezek a források látszólag hihetetlen dolgokról is tudósítanak – ezért sokáig nem is vették komolyan őket –, ír források sok állítást igazoltak, ezzel azok visszanyerték hitelességüket.

A római források szerint az emberi áldozatok szokása széles körben elterjedt a kelták körében. Iulius Caesar beszámol arról, hogy a gallok tele vannak kosarakba zárt élő emberekkel, akiket megégetnek.[3]

1984-ben találtak rátőzegkitermelésközben az Északnyugat-Angliai Lindowlápban,egy férfi maradványaira, aki többszörös gyilkosság áldozatául esett. Dr. Anne Ross és Don Robins régészek szerint[4]alindow-i férfimagas rangúdruidavolt. Szakvéleményük szerint a férfit, a keltaBeltaneünnep alkalmával (április 30-ról május 1-jére virradóra), arómai invázióalkalmából, háromkelta istennekáldozták fel[5]– ami választ ad az alkalmazott három különböző halálnemre. Szerintük elsőkéntTaranisnak(wd),a vihar és mennydörgés istenének ajánlották – akinek tiszteletére tűzzel és fegyverrel áldoztak, ezért baltacsapásokat mértek a fejére, másodszorEsusnak(wd),a vihar istenének – akinek áldozatait megszentelt fákra akasztották, így szenvedte el a fojtást és a nyaktörést, és harmadszorraToutatisnak(wd)felajánlva – akinek szent források, tavak mellett mutattak be áldozatokat – testét pedig a lápba süllyesztették.[6]

A mai ember számára a kelta vallás és mitológia egyes elemeiJ. R. R. Tolkienregényei által váltak ismertté, akiA Gyűrűk Ura,illetveA szilmarilokésA hobbitlapjain életre keltette a kelta-germán mitológia fantasztikus lényeit (orkok,tündékvagytörpök).

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. Szabó-Borhy 2015. 16-17. o.
  2. Szabó-Borhy 2015. 15. o. 3. kép
  3. Kegyetlen kannibálok lehettek a druidák,mult-kor.hu
  4. Anne Ross, Don Robins:Life and Death of a Druid Prince.(Hozzáférés: 2018. november 2.)
  5. Malcome W. Browne:Back from the bog.New York Times.(Hozzáférés: 2018. november 2.)
  6. Rémisztő leletek: háromszor végeztek vele, egyszer halt csak meg,hvg.hu

Források

[szerkesztés]
  • Christiane Eulére: The Celts First Masters of Europe. New Horisons sorozat, Thames & Houdson 2004.London.ISBN 0-500-30034-8.
  • A világ nyelvei.Fodor István főszerk. Budapest: Akadémiai Kiadó. 1999.ISBN 9630575973
  • Jan Filip: A Kelta civilizáció és öröksége, Gondolat Kiadó, Budapest, 1966
  • Szabó Miklós – Borhy Lászlóː Magyarország története az ókorbanː Kelták és rómaiak. Bibliotheca Archaeologica sorozat. L'Harmattan. Budapest, 2015. ̺ISBN 978-963-236-995-2.
  • Tim Newark: Ancient Celts, Concord Publications (#6003, illusztrálta Angus McBride), 1997., Hong Kong,ISBN 962-361-623-6

További információk

[szerkesztés]
  • Szabó Miklós előadása a Mindentudás Egyetemén 2004-ben
  • Szürke Falka Kulturális Egyesület
  • http:// carlos-nunez.netArchiválva2007. március 8-idátummal aWayback Machine-ben
  • http:// zeltik.lu
  • Hunyady Ilona:Kelták a Kárpátmedencében. Szövegkötet;Pázmány Péter Tudományegyetem Érem- és Régiségtani Intézete, Bp., 1944 (Dissertationes Pannonicae)
  • Hunyady Ilona:Kelták a Kárpátmedencében. Leletanyag;Történeti Múzeum soksz., Bp., 1957 (Régészeti füzetek)
  • Jan Filip:A kelta civilizáció öröksége;ford. Horváth Ferenc; Gondolat, Budapest, 1966
  • Arthur Cotterell:Képes mitológiai enciklopédia. Görög-római, kelta, északi;ford. A. Fodor Ágnes et al.; Glória, Bp., 1997
  • Kelták: Európa vasemberei;szerk. K. Bende Ildikó, ford. Magyarics Tamás; Athenaeum, Bp., 1999 (Eltűnt civilizációk)
  • Caitlín Matthews:Kelta hagyományok;ford. Bánki Vera; Édesvíz, Bp., 2000 (Régi korok üzenete)
  • Ted Olsen:A kelták és a kereszténység;ford. Gebula Judit; Scolar, Bp., 2004 (Scolar vallástörténet)
  • Szabó Miklós:A keleti kelták. A késő vaskor a Kárpát-medencében;L'Harmattan, Bp., 2005 (Bibliotheca archaeologica)
  • Lloyd Laing–Jennifer Laing:Kelta művészet. I.e. 700-tól a kelta újjászületésig;ford. Solnay Dénes; Glória, Bp., 2006 (A művészet világa)
  • A kelták művészete. Több száz eredeti díszítő motívum gyűjteményes kötete;szerk. Halzer Györgyi, graf. Halzer Györgyi, Lóránt Mónika; Komáromy Publ., Bp., 2006
  • Daniele Vitali:A kelták;ford. Veres Péter; Gabo, Bp, 2008 (Évezredek kincsei)
  • Kelták és vikingek;összeáll. Daniel Gimeno, ford. Hajnal Dóra; Kossuth, Bp., 2010 (Nagy civilizációk)
  • Stephen Allen:Kelta harcosok, i. e. 300–i. sz. 100.;ford. Tamás Gábor; Delta Vision, Budapest, 2012 (Harcosok)
  • Szabó Miklós–Borhy László:Magyarország története az ókorban. Kelták és rómaiak;L'Harmattan, Budapest, 2015 (Bibliotheca archaeologica)
  • Korszakok és birodalmak határán – kelták a Kárpát-medencében című tudományos tanácskozás konferenciakötete. Tatabánya, 2015. január 15-16.;szerk. Kisné Cseh Julianna; Tatabányai Múzeum, Tatabánya, 2017 (Tudományos füzetek. Tatabányai Múzeum)
  • Kelták;összeáll. Schönberg Éva; Corvin, Déva, 2018

Kapcsolódó szócikkek

[szerkesztés]
  • ókorÓkorportál • összefoglaló, színes tartalomajánló lap