Ugrás a tartalomhoz

Len

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Len
Házi len (L. usitatissimum)
Házi len(L. usitatissimum)
Rendszertani besorolás
Ország: Növények(Plantae)
Törzs: Zárvatermők(Magnoliophyta)
Csoport: Valódi kétszikűek(eudicots)
Csoport: Rosidae
Csoport: Eurosids I
Rend: Malpighiales
Család: Lenfélék(Linaceae)
Nemzetség: Linum
L.
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

AWikifajoktartalmazLentémájú rendszertani információt.

Commons
Commons

AWikimédia CommonstartalmazLentémájú médiaállományokat ésLentémájú kategóriát.

Alen(Linum)avalódi kétszikűekközé tartozólenfélék(Linaceae)családjának névadó nemzetsége mintegy 230 fajjal.

Származása, elterjedése

[szerkesztés]

A lenfajok amérsékelt égövbenvagyszubtrópusi éghajlatonélnek.

Története

[szerkesztés]

Az emberiség ősi kultúrnövénye, már az ősember is felhasználta a vadlen rostját és magját. Egy amerikai, grúz és izraeli kutatókból álló csoport több mint 34 ezer éves lenszálakat fedezett fel a maiGrúziaterületén egy barlangban, és ezekről megállapították, hogy a vadon növő lenből zsineget vagyköteletkészíthettek.[1]Azegyiptomimúmiákat lenvászonba göngyölték. Egyiptomból a len Indiába is elkerült, ahol már apamutelterjedése előtt felhasználták. Az ókori görögök is ismerték: magjából táplálékot, rostjából ruhát, köteleket, hálót készítettek. A rómaiak aTiberisfolyó mentén termesztett lenből tunikákat készítettek. A középkorban a lentermesztés már egész Európában elterjedt. A 19. század elején komoly lendületet adott európai termesztésének a napóleoni háborúkkontinentális zárlata,amely a tengerentúli országokból származó textilnyersanyagok behozatalát is megakadályozta.Magyarországterületére a római hódítások nyomán, i. e. 34-ben jutott el.

A modern lenipar akkor fejlődött ki, amikorPhilipp de Girard1814-ben szabadalmaztatta a len nedves fonását. Ő alapítottaPárizsbanaz első lenfonó gyárat.

Franciaország,HollandiaésBelgiumadja a világ rostlentermelésének kb. 70%-át, Európában még kedvező adottságokkal rendelkezikFehéroroszország,Ukrajna,CsehországésLengyelország.Magyarországon főleg aDunántúlontermesztették, de az1980-as évekelején megszűnt a rostlentermelés.

Európán kívül a két legfontosabb termelőEgyiptomésKína.

A nemzetségbe tartozó fajok

[szerkesztés]

AMagyarországonhonosfajok:

A lennövény

[szerkesztés]

A lenrostokat a lennövény szárából nyerik. 70–120 cm magas, világoskék vagy fehér virágú. Egynyári növény, 90-120 napos vegetációval. Vetés április vége, május eleje. Szára egyenes és merev. 3 fajtája van: rostlen, olajlen, kéthasznú len.

A lenkóró elsődleges megmunkálása

[szerkesztés]
  1. Nyüvés(betakarítás): a kórót gyökerestől kihúzzák a földből
  2. Gubózás:a magok eltávolítása, többnyire a nyüvéssel egyidejűleg a betakarításkor elvégzik
  3. Áztatás:a fás részek fellazítása
  4. Tilolás:a fellazult fás részek rostról való eltávolítása

Az áztatási eljárás módja szerint harmat-, illetve vízázott lent készítenek. Vízben történő áztatáskor baktériumok végzik el a fás részek fellazítását. Az áztatás 3-7 nap alatt megy végbe. Az áztatást követően a lenkévéket sátor formájú kúpokban napon szárítják. A len színe világos sárgás színű lesz. Harmaton történő áztatáskor a lent a betakarításkor rendekben a földön hagyják, ahol néhány hét alatt a korai harmaton szaporodó gombák lazítják fel a fás részeket. A harmatázott len színe világos szürke. Az erősen időjárásfüggő áztatási módszer miatt a szín gyakran változik sötétszürkétől a vöröses színig.

A nagyipari tilolást lentörő gépen, ún.lenturbinánvégzik.[Jegyzet 1]A lenturbináról kapott hosszú szál a tilolt len. A rövid szálú tilolási kócot tisztító gépsoron a pozdorja nagy részéről megtisztítják, és alacsonyabb értékű font termékek előállítására alkalmas formába hozzák. Ez a tilolt kóc.

A len belső szerkezete

[szerkesztés]

A molekulaláncok elrendeződése kristályos, láncai egyenesek. Felépítése: 65-80% cellulóz, viasz, pektin (ragasztó), lignin (fás rész).

A len fizikai, kémiai tulajdonságai

[szerkesztés]

A sejtek hossza 5–70 mm, átmérőjük 8-60 mikron. Sokélű prizma keresztmetszet, vége felé keskenyedő, mindkét vége hegyes.

Elemi szálak szakítószilárdsága 200-300 MPa.[2]Nyúlása 1-2,5%. 75-90 °C-ig nem károsodik, e felett sárgul - szakítószilárdsága csökken, barnul, majd elszenesedik. Nagy, sárga lánggal ég, égett papírszagú, égésterméke szürke hamu. Az ultraibolya sugarak károsítják, szakítószilárdságát csökkentik. Nedvességfelvétele jó, gyorsan szívja a nedvességet és gyorsan szárad. Nagy melegben segíti a test hőszabályozását.

Lúgok duzzasztják. Bár savakra kevésbé érzékeny mint a pamut, erős savakban elbomlik. Fehérítése savas közegben nátrium-kloriddal, lúgos közegben hidrogén-peroxiddal történik.

A len felhasználása

[szerkesztés]

Textilipari felhasználás

[szerkesztés]

A lent szép fénye, hűvös tapintása, nagy szakítóereje, rugalmassága, könnyű fehéríthetősége és színezhetősége teszi kedvelttextiliparinyersanyaggá.A legkülönbözőbb rendeltetésűszövetekkészítésére használják, a vékony batiszttól a könnyű ruházati szöveteken át a nehéz műszaki szövetekig. Közkedvelt háztartási célú felhasználásra (abrosz, szalvéta, lepedő, takaró), valamint dekorációs, bútoripari és kárpitosipari szövetek gyártására. Az ún.féllenszövetek pamut lánc- és len vetülékfonalakból készülnek. Jellegzetes felhasználási területük a háztartási törlők és olcsóbb lentartalmú szövetek. Nagy szilárdsága miatt díszletvászonnak, nagyméretű festményekhez festővászonnak használják.

Talpvarrócérnától egészen a finom sebvarró fonalakig kiterjedten alkalmazzák.

Magyarországonlenfonalata Hungaro-Len Fonalgyártó és Szolgáltató Kft. gyárt.[3]Ennek a fonalnak a felhasználásával a Coats Magyarország Kft. állít elő speciálisvarrócérnákatkülönféle alkalmazási területekre.[4]

A gerebenezésnél keletkezőgerebenkóckártolt vagy fésült fonási eljárással feldolgozható és ebből nehezebb szövetek készíthetők.

Egyéb ipari felhasználás

[szerkesztés]

Jó nedvszívó képessége miatt a gerebenezett szálat vízvezeték-szerelési munkákhoz tömítőanyagnak használják, bár hazánkban – elsősorban a könnyebb hozzáférhetőség miatt – az alacsonyabb fonási értékű kender terjedt el erre a célra. Egyiptomi vizázott lenből baba vagy fonat formában kerül forgalomba csőszereléshez tömítőanyag. A fonásra alkalmatlan kóc papíripari célra vagy kompozitok teherviselő komponenseként használható. Apozdorjahőszigetelő lapok készítésére és papírgyártásra is használható.

Lenmag és lenolaj

[szerkesztés]

Alenmagbólkipréselt lenolajból(Oleum lini)kencéket, lakkokat, festékeket, ragasztóanyagokat, étolajat készítenek. Az olaj kipréselése(olajütés)után visszamaradóolajpogácsanagy fehérjetartalma miatt kitűnő állati takarmány.

Az egészben vagy őrölve fogyasztott lenmag, illetve a lenolaj az egészséges emberi táplálkozásban is mindinkább teret hódít. A legtisztább és legtöbb telítetlenzsírsavattartalmazza, amire a szervezetnek szüksége van, különösen az Omega -3 (linolénsav) mennyisége és aránya kedvező (a lenolajban 55%). Az emberi szervezetben ez az esszenciális zsírsav önmagától nem termelődik, beviteléhez a lenmag a leginkább elérhető növényi táplálékunk, ezértvegetáriánusokszámára különösen fontos lehet.

Megjegyzések

[szerkesztés]
  1. A lenturbina a rostiparban alkalmazott szakkifejezés, a tilolás nagyipari gépesítésének eszköze. A lenkórókat egy sorozat bordázott felületű, forgó hengerpár között vezetik át, amelyek bordái – a fogaskerekekhez hasonlóan – egymásba hatolnak. A rostok az ismételt hajlítgatások hatására összetöredeznek.

Források

[szerkesztés]
  1. Oldest-known fibers to be used by humans discovered (Megtalálták az emberek által használt legrégibb ismert szálakat)(angol nyelven). (Hozzáférés: 2011. április 6.)
  2. Dornyi Barbara:Folyékony ammóniás kezelés hatása len és len tartalmú szövetek tulajdonságaira.(magyarul) Témavezető: Csiszár Emília. Budapest: Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Fizikai Kémia és Anyagtudományi Tanszék Műanyag- és Gumiipari Laboratórium. 2009. 24. o. Hozzáférés: 2020. április 5. (pdf) doktori értekezés
  3. A Hungaro-Len Kft. honlapja
  4. A Coats Magyarország Kft. honlapja

Kapcsolódó szócikkek

[szerkesztés]

További információk

[szerkesztés]