Ugrás a tartalomhoz

Magyar Örökség díj

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Magyar Örökség díj
A Magyar Örökség díj Aranykönyve
A Magyar Örökség díj Aranykönyve
Díjazottakik tevékenységükkel hozzájárultak a magyar társadalom erkölcsi, szellemi felemeléséhez
Szervezet neveMagyar Örökség és Európa Egyesület
Alapítás éve1995
OrszágMagyarország
Díjátadás
Első díjátadás1995.december 21.
Legutóbbi díjátadás2024.március 24.
Hivatalos weboldal
hivatalos oldal
AWikimédia CommonstartalmazMagyar Örökség díjtémájú médiaállományokat.

AMagyar Örökség díjat Farkas Balázs,Fekete GyörgyésMakovecz Imrejavaslatára aMagyarországért Alapítványkuratóriuma hozta létre1995-ben. A Magyar Örökség díj gondozását2003-tól aMagyar Örökség és Európa Egyesületvette át. A díj azon magyar intézményeknek, csoportoknak adható, akik tevékenységükkel hozzájárultak a magyar kultúra, gazdaság, sport, tudomány, azaz a magyar társadalom erkölcsi, szellemi felemeléséhez. Ezek együttesen alkotják a magyarság „láthatatlan szellemi múzeumát”.
A díj történetének első öt évében 1945 utáni teljesítményeket díjazott a Bírálóbizottság. A későbbiekben ez a határ a XX. század elejéig, (illetve esetenként a kiegyezésig) nyúlik vissza.

A kitüntetést odaítélő díjbizottság elnöke az indulástól2000-es államfővé választásáigMádl Ferenc,2000-től pedigHámori Józseflett. Az első díjkiosztásra1995.december 21-én aMagyar Nemzeti Múzeumdísztermében került sor. A díjátadásra azóta folyamatosan évente négy alkalommal kerül sor.

AMagyar Örökség díj[1]kitüntetettjeinek kiválasztása az alulról építkeződemokráciaelvén és gyakorlatán alapszik: mindenkinek módjában áll díjra javasolni az általa érdemesnek tartott személyt, együttest, intézményt, teljesítményt. A Magyar Örökség díj bírálóbizottsága kizárólag az így beérkezett javaslatokból választja ki a díjazandókat. Évente négy alkalommal, esetenként hét-hét díjat osztanak ki. Kulturális műsor keretében kerül kiosztásra a Magyar Örökség díj.

A jelölés

[szerkesztés]

A jelölés módja: bárki tehet javaslatot, függetlenül az állampolgárságtól, bárhonnan az összmagyarság területéről. A javaslatokat az ún. „Ezüstkönyvben” gyűjtik, mely egy számítógépes adatbázis, amiben négy csoportra bontva (személyek, csoportok, intézmények, alkotások) tartják nyilván a jelölteket. Az Ezüstkönyvből a bíráló bizottság választja ki az aktuális díjazottakat.

A bíráló bizottság

[szerkesztés]

A bíráló bizottság tagjai évente 12 alkalommal ülnek össze, március, június, szeptember és december hóban. Egy-egy díjátadáshoz három összejövetel tartozik.

  • Az elsőn történik a beérkezett állampolgári javaslatok elbírálása, majd titkos szavazás útján először 10, majd további szűkítéssel az aktuális 7 jelölt kiválasztása. Ugyanekkor fogalmazzák meg az oklevelek szövegét, majd összeállítják a díjátadáshoz kötődő kulturális programot.
  • Körülbelül két hét múlva kerül sor a laudációk meghallgatására – a közbülső időben intenzív szervezőmunka folyik.
  • A kérdéses hó utolsó előtti szombatján kerül sor a díjkiosztó ünnepségre, mely szigorú forgatókönyv szerint történik. A forgatókönyvet megkapják a bizottsági tagok, az adott helyszín rendezői, az újságírók, eseményrögzítők, az MTI-s, rádiós és TV-s tudósítók.

A bírálóbizottság tagjai

[szerkesztés]
A Kaláka együttes Magyar Örökség díja

Dr. Hámori Józsefneurobiológus, a bizottság elnöke,Juhász Juditújságíró, a bizottság alelnöke. Tagok:B. Kovács Istvántörténész, író, főszerkesztő,dr. Csorba Lászlótörténész, muzeológus,dr. Deák Ernőtörténész, a Bécsi Napló főszerkesztője,Dragonits Mártabelsőépítész,dr. Gazda Istvántudomány- és művelődéstörténész,Hegedűs Miklósmatematikus,Jelenczki Istvánfilmrendező, képzőművész,Kernács Gabriellaművészettörténész,Kubik Annaszínművész,Novotny Zoltánsportújságíró,Ódor Lászlóművelődéstörténész,Poprády Gézakönyvtáros,Rókusfalvy Pálpszichológus,Sipka Lászlóvillamosmérnök, mérnök-közgazdász, technikatörténész,Spányi Antalrómai katolikus megyés püspök,Sunyovszky Szilviaszínművész,dr. Takács Józsefneurobiológus,dr. Tóthpál Józsefművelődéskutató,Varga Csabajogfilozófus,Vári Fábián Lászlóköltő, író, főszerkesztő,Veres-Kovács Attilareformátus lelkész (Nagyvárad),Zelényiné dr. Kováts Annamáriaalkalmazott nyelvész, tanár,Zelnik Józsefetnográfus. A bizottság tiszteletbeli tagjai:dr. Benkő Samuirodalomtörténész (Kolozsvár),dr. Dávid Katalinművészettörténész,Jókai Annaíró,Németh Magdatanár. A bizottság örökös tagjai:dr. Balogh Jánoszoológus, ökológus professzor,dr. Schulek Ágostontanár.

A bizottság tagjai anyagi juttatásban nem részesülnek.

A díj átadása

[szerkesztés]

A díjak átadása évente négy alkalommal történik, melynek során a bíráló bizottság elnöke ismerteti a Magyar Örökség díj céljait, majd laudációk elhangzása után a díjátadók sorban átadják az oklevelet, mely kifejezi, hogy a díjazott életműve vagy tevékenysége része a magyar örökségnek. A díjazottak nevét és a laudációkat az ún. „Aranykönyv” őrzi.

A díjátadást valamelyik díjazott beszéde, esetleg egy posztumusz díjazott művének felolvasása, illetve egy díjazott kórus rövid műsora követi.

A díj nem jár pénzjutalommal, a díjazott eredményeit oklevélben örökítik meg, amelyet 1999 óta kis arany díszjelvény egészít ki. A kitüntetettek egymerített papírbólkészült díszes oklevelet kapnak, valamint egy jelvényt, amely a magyarSzent Koronátábrázolja. A díj az adottvárospresztízsét növeli.

Néhány díjazottat bemutató galéria

[szerkesztés]

Az eddigi díjazottak listája a Magyar Örökség díj honlapján található.[2]

A Magyarországért Alapítvány kurátorai úgy határoztak, jeles bizottságot kérnek fel arra a célra, hogy együtt munkálkodva a „Magyar Szellem Láthatatlan Múzeumát "létrehozzák.…
– A Magyar Örökség díj oklevelének szövege (részlet)

Kapcsolódó szócikkek

[szerkesztés]

Magyar Örökség díjasok listája

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. A díj ismertetéseArchiválva2012. január 23-idátummal aWayback Machine-ben, magyarorokseg.hu
  2. abEddigi díjazottak.magyarorokseg.hu (2014. szeptember 23.) (Hozzáférés: 2019. február 21.) (html)arch
  3. Rejtő Jenő laudáció,magyarorokseg.hu
  4. Cseh Tamás laudáció - Cseh Tamás dalvilága,magyarorokseg.hu

Források

[szerkesztés]

További információk

[szerkesztés]