Ugrás a tartalomhoz

Meteor (csillagászat)

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
(Meteorszócikkből átirányítva)
Egy perseida, a kép közepétől jobbra
A kép jobb szélén egyorionidalátható, az alsó nagy, fehér paca aVénusz,ebből ferdén indul ki a halvány, fehérállatövi fény,a kép tetején lévő vízszintes fehér sáv aTejút
Két meteor látható a képen, egy Perseida az alján, kissé ferdén, valamint egy sporadikus meteor közel függőlegesen a jobb alsó sarok közelében. A kép közepén a fényes sáv aTejút.
Helyünk a Földön az éjszaka különböző szakaszaiban

Ameteoraz a fényjelenség, amelyet az űrben keringő kisebb kövek, porszemek (meteoroidok) keltenek alégkörben,miközben, a nagy sebesség miatti súrlódástól felizzva,ionizáljákazt. Népies nevükhullócsillag.

A meteor szó kimondottan a légkörben feltűnő látványra utal, bár gyakran összetévesztik a hasonló fogalmakkal:

  • meteoroid– aNapkörül keringő apró porszem, törmelék
  • meteor – aFöldlégkörébe hatoló meteoroid által okozott fényjelenség
  • meteorit– a Föld felszínét elért meteoroid

Ha egy hullócsillag kiemelkedő fényességgel jár,tűzgömbnévvel illetjük (hangrobbanásesetén: bolida).

Kutatástörténet

[szerkesztés]

Az ókorban úgy gondolták, hogy a felvillanásokat a Föld légkörének valamely megnyilvánulása okozza. Maga a meteor elnevezés görög eredetű, amiég és föld között lebegő-t jelent.Arisztotelészszerint légköri jelenség volt, ezért is hasonlít elnevezése ameteorológiaszóra.

Csak a18. századvégén vált elfogadottá, hogy kozmikus eredetű jelenségről van szó.

A 2000-es évek csillagászati műszer- és számítástechnikájának fejlődése, valamint egyes megfigyelések lehetővé és szükségessé tették a Földet veszélyeztető kisbolygók keresőprogramjainak megindítását. Ezen belül több észlelés történt a légkörbe belépő és nagy fényjelenséget okozó kisebbaszteroidákrólis, amelyek pályáját kiszámították, így nevet is kaphattak (2008 TC3,2014 AAés2018 LA).[1]

Magyarországon

[szerkesztés]

HazánkbanKonkoly Thege Miklóshatására kezdtek el foglalkozni szimultán meteorészleléssel, azaz a meteorok két helyről történő egyidejű megfigyelésével (1905környékén).Terkán Lajosszámolta ki az észlelésekből aradiánspontokatés a magasságadatokat.Magyarországjelenleg is előkelő helyet foglal el azamatőrmeteorészlelések terén.

Leírásuk

[szerkesztés]

A meteoroidok apró porszemcsék. Jelentős részük mindössze0,001 – 1 gtömegű, méretük 0,01 mm-től a néhány cm-ig terjed. Kicsinységük miatt a világűrben láthatatlanul keringenek, ugyanis rendkívül kevés a róluk visszavert napfény. Többféle úton jöhetnek létre:üstökösökanyagkibocsátásával, de a jóval ritkábban előfordulókisbolygó-ütközések, ezen égitestek porladása is termeli.

A világűrben keringő részecskék akkor válnak érdekessé számunkra, amikor összetalálkoznak a Földdel. A meteoroidot erős fékező hatás éri a felszín felé haladva egyre sűrűsödő levegőrétegekben. Ennek hatására a levegő és maga a részecske is erősen felizzik: meteorjelenséget látunk. Jelentős részük a Föld légkörében teljesen elég, vagy finom porrá esik szét, nem is éri el a földfelszínt. Nagyon ritkán ennél lényegesen nagyobbak is előfordulnak, ezek nagyon fényes, akár a teleholdnál is fényesebbtűzgömbökkéntláthatók. Ilyen volt megfigyelhető például 2013 februárjában azoroszországiCseljabinszkfelett, ahol egy légkörbe belépő, becslések szerint7 ezer tonnás meteorerős fényjelenség és hanghatás kíséretében felrobbant.[2]Ugyanakkor a meteorok többsége olyan, hogy méretük és mozgási energiájuk nem elegendő fényjelenség előidézéséhez. Ezeket nevezzükmikrometeoroknak.Földünk naponta több ezer tonna kozmikus eredetű anyaggal gyarapszik.

A meteorok feltűnési magassága – ahol megpillantható fényes csíkjuk az égbolton – 80–120 km, és általában 40–60 km magasan hunynak ki. A légkör felső határához 10–70 km/s sebességgel érkeznek, ezért kis tömegük ellenére hatalmasmozgási energiávalrendelkeznek. Ennek az energiának kb. 1%-aionizációsésgerjesztésifolyamatokra fordítódik, a többihővéalakul. A gerjesztés hatására fényjelenség lép fel – ez az a hatás, amit először megpillanthatunk. A létrejöttionokcsak bizonyos idő múlva rekombinálódnak, ekkorfénykéntvisszasugározzák a gerjesztett állapot energiatöbbletét. Így alakulhat ki a meteorjelenség után visszamaradómeteornyomaz izzó, ionizált levegőcsatornákból. Ez az ioncsatorna jó elektromos vezető lévén visszaveri azelektromágneses hullámokat.A meteorjelenség ennek következtébenradarral,de akárrövidhullámúrádióvalis vizsgálható. Arádióamatőrökközül sokan jól ismerik a meteorrajok rádióhullámokat visszaverő hatását, és ki is használják a nagyobb meteorrajok jelentkezésekor.

Egy 30–40 km/s sebességű, 0,1 g tömegű meteoroid kb. 0magnitúdósfényjelenséget képes okozni pár tizedmásodpercig. Ez a fényesség a nyári égbolt legfényesebb csillagával, aVegával(Lant csillagkép) egyenértékű. Egy kezdetben 10 cm átmérőjű meteoroid ellenben akár telihold fényességű is lehet. AVénuszfényességénél (-4 magnitúdónál) fényesebb meteorokattűzgömbneknevezzük. Ezek közül sok erősen darabolódik a nagy hőhatás és az erős fékeződés hatására, így kisebb darabokra hullik szét. Az így szétrobbanó tűzgömböketbolidánakhívjuk.

Térbeli és időbeli eloszlásuk

[szerkesztés]

Egyik típusuk arajmeteorok,amelyek az év egy időszakában térnek vissza mindig.[3]Ezek a rajoküstökösök,kisbolygókanyagából keletkeznek, és nagyjából azzal azonos pályán keringenek aNapkörül. A fiatalabb rajok kevésbé oszlanak szét a pálya mentén.

A meteorok másik csoportja a sporadikus meteorok. Ezek nem köthetőek meteorrajokhoz, az év minden szakaszában hullanak. Megfigyelhető, hogy hajnalban több hullik belőlük. Ekkor a Föld mozgásirányában helyezkedünk el (ábra), míg a haladási iránnyal ellentétesen csak a leggyorsabb szemcsék érik el a földi légkört.

Neves meteorok

[szerkesztés]

Néhány jelentősebb eseményː

A néprajzban

[szerkesztés]

Ababonaszerint ha valamit kívánunk a jelenség megfigyelésekor, akkor az beteljesedik.

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. „Meteor”, BudapestXLVIII.(7-8), 27. o, Kiadó: MCSE.ISSN0133-249X.
  2. Az évszázad robbanása lehetett az orosz meteor.origo.hu,2013. február 16. (Hozzáférés: 2013. február 16.)
  3. Csillaghullás naptár(magyar nyelven).Mosthallottam.hu,2017. július 3. [2018. augusztus 13-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2018. augusztus 13.)

Irodalom

[szerkesztés]

További információk

[szerkesztés]
Commons:Category:Meteor
AWikimédia CommonstartalmazMeteor (csillagászat)témájú médiaállományokat.

Kapcsolódó szócikkek

[szerkesztés]