Ugrás a tartalomhoz

Nemzeti ünnep

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából

Anemzeti ünnepolyan kitüntetett napot jelöl, amelyen egyországvagy egynépnemzeti összetartozását ünnepli. Nem egyezik meg anemzeti emléknappal.A legtöbb országnak egy nemzeti ünnepe van egy évben, más országoknak több is. A nemzeti ünnep legtöbbször azon a napon van, amikor az adottállamvagy tartomány elnyerte függetlenségét. Más esetekben az országvédőszentjéneknapja vagy kiemelkedő történelmi esemény válhat nemzeti ünnepnappá. Az állami élet szempontjából kiemelkedő nemzeti ünnepüket az egyes országoktörvénybenlefektetett állami ünnepként ünneplik meg.

A nemzeti ünnep fontossága és az ünneplés mértéke országonként eltérő.Franciaországbanpéldául a nemzeti ünnepen,július 14-én(aBastillelerombolásának napján) az egész országban kitűzik atrikolórtés ünnepelnek, az elnök apárizsiChamps-Élysées-n személyesen is megjelenik. AzEgyesült Királyságbanaz egyes tagországok nemzeti ünnepei visszafogott eseményekzászlóknélkül. Az Egyesült Királyság közös nemzeti ünnepét aTrooping the Colournevű zászlós díszszemle jelenti, amelyet általában június második szombatján tartanak. AzEgyesült Államokbanajúlius 4-iünnepségettűzijátékkalésbarbecue-val ünneplik az emberek.

A legtöbb országnak rögzített nemzeti ünnepe van, másoknak változó.Jamaicapéldául augusztus első hétfőjén tartja a nemzeti ünnepét, ami aBrit Birodalomtólvaló függetlenné válás1962.augusztus 6-i,hétfői napjáról valómegemlékezés.

Magyarország nemzeti ünnepei

[szerkesztés]

Magyarország alaptörvényeaz alábbi nemzeti ünnepeket sorolja fel:[1]

Állami ünnepnek számító nemzeti ünnepek

[szerkesztés]

Nemzetiségek, régiók nemzeti ünnepe

[szerkesztés]

Kapcsolódó szócikkek

[szerkesztés]

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. Magyarország AlaptörvényeArchiválva2012. október 31-idátummal aWayback Machine-ben J) cikk - net.jogtar.hu
  2. Archivált másolat.[2008. december 4-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2008. november 28.)

További információk

[szerkesztés]