Ugrás a tartalomhoz

Orosz ortodox egyház

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Orosz Ortodox Egyház
(Русская православная церковь)
Valláskereszténység
Felekezetortodox
Eredetkonstantinápolyi ortodox egyház
Lelkészi vezetőKirill
Tisztségepátriárka
Szertartásbizánci
Tagság150 millió (2011)[1]
Nyelvorosz,óegyházi szláv nyelv
Alapítva988
Alapítókonstantinápolyi pátriárka
Státuszautokefál
Státusz kezdete1448
OrszágOroszország
SzékhelyMoszkva,Oroszország
Naptárjuliánus

Az Orosz Ortodox Egyház weboldala

AzOrosz Ortodox Egyház(oroszul:Русская православная церковь) jelenleg a legnagyobbortodoxegyház. Vezetőjének címe:Moszkvaés egészOroszországpátriárkája.

Üldözés a kommunizmus évei alatt

[szerkesztés]

Az orosz ortodox egyház már az1917-es októberi orosz forradalomutáni első napokban a hatalom egyik célpontjává vált, mivel a vallás súlyos ellenforradalmi tényezőnek számított azateizmustpropagáló kommunisták szemében. Az ellentétet erősítette, hogy az Egyház a kommunistaellenes erőket támogatta a polgárháború idején.

A hatalom az Egyház teljes vagyonát államosította, soktemplomotés kolostort leromboltak vagy világi célra alakítottak át, a közel 30 ezer templomból és kolostorból összesen 500 maradt az Egyház használatában. A személyes Boss zú sem maradt el:Leninutasítására 28 püspököt és közel 1200 papot legyilkoltak.[forrás?]

Sztálinalatt az elnyomás fokozódott: összesen 130 ezer papot vittek koncentrációs táborba, kétharmaduk meghalt.

A harcosan antikommunista álláspontú Tyihon pátriárka1925-ös halála után a hatóságok megtiltották új pátriárka választását.

MiutánNémetország1941-ben megtámadta aSzovjetuniót,Sztálinenyhített az egyházellenes politikán, mivel a hatalomnak szüksége volt minden támogatásra a külső ellenség ellen: sok templomot visszaadtak az Egyháznak, újraengedélyezték a papképzést, korlátozott autonómiát kapott az Egyház. Új pátriárka választottak Szergij személyében, aki a kommunista hatóságokkal való együttműködés elvét hirdette.

A viszonylagos engedékenység1959-ig tartott, amikorHruscsovújra beindította az „nép ópiuma”elleni harcot: a hatóságok több ezer templomot ismét bezártak, a papokat titkosszolgálati megfigyelés alá helyezték, a vallási szertartásokon részt vevő világiak ellen súlyos munkahelyi és egyéb megtorlásokat alkalmaztak. Ez a politika egészenGorbacsovidejéig folytatódott,1988-tól a hatalom de facto visszaadta az Egyház teljes autonómiáját.

1917-benTyihon pátriárkafelszólította azOroszországterületén kívüli orosz ortodox egyházközségeket, hogy szakadjanak el az Egyháztól az oroszországi kommunista hatalom miatt. Így került megalakításra azOroszországon kívüli orosz ortodox egyház(közismert neve ROCOR, angol nevének – Russian Orthodox Church Outside of Russia – rövidítéséből), melyUSA-központtal működött.2007.május 17-éna ROCOR egy része közösségre lépett a Moszkvai Patriarchátussal, viszont voltak akik ezt a szövetséget nem támogatták, ők Agafangel (Pashkovsky) Metropolita vezetésével továbbra is önálló felekezetet alkotnak, mint ROCOR.

Magyarországon

[szerkesztés]
Moszkvai Patriarchátus Magyar Orthodox Egyházmegye
Valláskereszténység
Felekezetortodox
EredetMoszkvai Patriarchátus
Lelkészi vezetőMark (Golovkov)
Tisztségejegorjevszki érsek, kormányzó főpap
Tagság3 502[2][forrás?]
Nyelvegyházi szláv
Alapítva1924
Alapító
OrszágOroszország
Székhely1052Budapest,Petőfi tér 2.
Technikai szám0365

A Moszkvai Patriarchátus Magyar Orthodox Egyházmegye weboldala

Magyarországirésze aMoszkvai Patriarchátus Magyar Orthodox Egyházmegyenevű egyházmegye, székhelyeBudapestenvan.

Szakadások

[szerkesztés]

A 17. században belőle vált le azóhitűekcsoportja.

Néhány ezer hívő csatlakozott Rómához. Ez azorosz bizánci katolikus egyháznéven ismertuniátus keleti katolikusegyház.

Jegyzetek

[szerkesztés]

További információk

[szerkesztés]

Kapcsolódó szócikkek

[szerkesztés]