Ugrás a tartalomhoz

Pontosz

Checked
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Pontoszi Királyság
i. e. 28164
A cliens-királyság 50 körül
Acliens-királyság50körül
Általános adatok
FővárosaTrapezusz
Vallásszinkretizmus
Kormányzat
DinasztiaMithridatész-dinasztia (Pontoszi-dinasztia)
AWikimédia CommonstartalmazPontoszi Királyságtémájú médiaállományokat.

Pontosz(ógörögül:Πόντος,latinul:Pontus) földrajzi névvé válóókoriországÉszak-Anatóliában,a maiTörökországterületén. A név görögül eredetileg egyszerűen aFekete-tengerneve. Később a tengernév kiegészültógörögül:Πόντος Εὔξεινος(azaz Pontosz Euxeinosz, latinulPontus Euxinus) alakra. Pontosz, mint földrajzi és politikai fogalom első említései idején déli partvidékének keleti felén létesített ógörög gyarmatvárosokat jelentette.

Klasszikus kori ejtése: „póntos”, a hellénkoinéidején „pˈo̞nto̞s”, a bizánci korban „pˈontos”.

Földrajza

[szerkesztés]

Az anatóliai prehellén államok kialakulása során területe nagyjából állandósult, a szárazföldön aHalüsznagy kanyarjának vidéke tartozott hozzá.Paphlagonia,Galatia,Kappadókia,Armenia,Kolkhiszterületei határolták. Lakossága a görög gyarmati előzmények miatt európai jellegű, ezért néha Fehér-Szüria(Leukoszüria)a neve.

Története

[szerkesztés]

Pontosz állandó területe aPontoszi-hegységvolt, amely a Fekete-tenger déli partjai mentén húzódik, és átmenetet képez az anatóliai fennsík és aKaukázusközött. Ezen a hegyvidéken a legfontosabb átkelési lehetőség a Halüsz folyó volt. A hegység gyakorlatilag elzárta a partvidéket a belső területektől, ezért a pontosz-vidék már nagyon korai korokban önálló politikai útra léphetett.Bár Pontosz csak a görög korban alakult ki, a térség történelme sokkal régebbi időkre nyúlik vissza. Már azi. e. 2. évezredelején aHettita Birodalomkialakulásában is szerepet játszóZalpais itt, a maiBafratelepülés közelében helyezkedett el. A későbbihettitatörténelem során sorra alakultak a későbbi görög városok elődei, mintSzinuva(később Szinope) vagyKummani(későbbKomana). Ide számítható valószínűleg a hettiták szent városa,Nerikis. Az i. e. 2. évezred második felében a földrajzi adottságok lehetővé tették, hogy akaszkákleválasszák Pontosz területét a Birodalomról, és önálló, vagy részben önálló fejedelemségeket hoztak létre. Legfontosabb önálló királyságukTipijaszvolt, királya pedigPihhunijasz,II. Mursziliszuralkodása idején.

A hettita állam bukásában is nagy szerepet játszott a Pontosz területén keresendőHakpisztartomány önálló hercegi territóriummá alakulásaIII. Hattuszilisztrónra lépését megelőzően. Atengeri népekvándorlásátólLüdiamegerősödéséig (i. e. 12. századi. e. 7. század) a terület történetéről – írásos források hiányában – csak a régészet eredményei alapján lehet képünk, illetve a folyamatos lakottságot a településnevek hettita–görög egyenes leszármazása is erősíti. Ez a kor a görögeposzokésmítoszokkora. A görögség számára Pontosz egy mérhetetlen messzeségben lévő, titokzatos és varázslatos világ volt, ahogyan azt azAranygyapjúlegendája mutatja. AKolkhiszfelé tartó görög hajósok utolsó állomásai a pontoszi városok voltak.

A koraigörög gyarmatosításidején a meglévő települések mellett görög kolóniák alakultak. Ezek egyszerre halászfalvak és kereskedelmi kikötők, pihenő- és átrakodóhelyek voltak. Ezek a települések szolgáltak kiindulásul a tengeren érkező árucikkek Anatólia belsejébe szállításához. AMéd BirodalomésLüdiaosztozott a területen, majd azÓperzsa Birodalomrészévé vált. Hosszú időn keresztül Perzsia részét képezte, de már azi. e. 4. századtólörökletes kormányzói voltak.III. Dareioszbukását követően a korábbisatrapa,Mithridatészvezetésével részlegesen önállósodott, ési. e. 281-től királyi címet vett fel. Önállóságát adiadókhoszállamok egymás közti harcai tették lehetővé.

A pontoszi uralkodóház – miután függetlenségét biztosította – terjeszkedésbe kezdett a tengerpart nyugatabbra eső részén is. Azi. e. 2. századelején a stratégiailag és gazdaságilag is rendkívül fontosSzinopeis Pontosz fennhatósága alá került. Ez alapját képezte aPhrügiafeletti ellenőrzésnek is, amelyet aRómai Köztársasággalkötött szerződés alapján szereztek meg. A keleti terjeszkedéstKolkhiszbekebelezése mutatja.

VI. Mithridatészvégül nagyszabású hódításokba kezdettArmenia Magnaszövetségeseként. Kisázsia nagy részét elfoglalta, behatolt a Balkán-félszigetre, átvette aBoszporoszi Királyságtrónját is. Egyes vélemények szerint ezen sikereit csak Róma belső instabil korszakának köszönheti, mások ebben az ő személyes nagyságát látják, párosítva eztII. Tigranészarmeniai király személyes tehetségével. Az bizonyos, hogy a Római Köztársaságnak nehéz periódust jelentett a pontoszi–örmény szövetség.

Lucius Cornelius Sulla(i. e. 8685), majdCnaeus Pompeius Magnus(i. e. 65) győzelmeket arattak Pontosz felett, de ezután következett a polgárháború időszaka.II. PharnakészCaius Iulius Caesartólszenvedett vereséget (zelai csata,i. e. 47). Mégis Pontosz nagyon hosszú időn keresztülcliens-királyság maradt, és csakII. Polemónhalála után,63-tól lettBithynia et Pontusnéven provincia, majd adiocletianusiközigazgatási reform után önállóanPontus.

ARómai Birodalomfelbomlásakor aKeletrómai Birodalomfennhatósága alá került, és akeresztes háborúkkorában Pontosz gyakorlatilag újraéledt aTrapezunti Császárságformájában. Az újkori történelemben19171922között aPontusi Köztársaságelevenítette fel. A mai Törökországbanfekete-tengeri régiókeleti része körülbelül megfelel a történelmi Pontosznak.

Uralkodói

[szerkesztés]

Források

[szerkesztés]

Külső hivatkozások

[szerkesztés]