Ugrás a tartalomhoz

Posztmetal

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Posztmetal

Stíluseredetposztrock,heavy metal,shoegazing
Kulturális eredet1990-es évekközepe
Egyesült ÁllamokésSvédország
Hangszerekelektromos gitár,basszusgitár,dobok,szintetizátor,kevésbé elterjedt hangszerek pl.cselló

Aposztmetalegy olyan fúziós zenei műfaj, ami ötvözi leginkább aposztrock-, ashoegazing-és aheavy metalzenék különböző stílusjegyeit,[1]de fellelhetőek benne más műfajok (sludge metal,indusztriális zene,progresszív rock/metal,ambient,droneéshardcore punk) elemei. A stílus más neveken is ismert, például ametalgazeés ashoegaze metal,amik a shoegaze-hatások következtében jöttek létre, továbbá a posztmetal elterjedtatmoszférikus metal,[2]atmoszférikus sludge metal[3]ésexperimental(kísérletezős)metal[2]neveken is, bár az előbbit azavantgarde metalkifejezésére is használják.[4]

Aaron Turner,azIsisfrontembere a stílust a "gondolkodó ember metálja" -ként definiálta, arra utalva, hogy a zenekara próbál elrugaszkodni a megszokott metálstílusjegyektől, valami újat alkotva.[5]

Története

[szerkesztés]
AzIsiszenekar 2009-ben

A stílus létrejöttében nagy szerepet játszottak az1980-as évekvégén és az1990-es évekelején felbukkant új színterek és metálstílusok. Az ilyen színterek között az egyik legbefolyásosabb a 90-es évek elején Európában és Észak-Amerikában megjelent posztrockszíntér. Ezekben az időkben sok kísérletezős zenekar jött létre, többek között aHelmet,aToolés aGodflesh,de a műfaj korai előfutárának az 1985-ben alakultNeurosisegyüttest nevezik. Az 1996-ban megjelentThrough Silver in Bloodalbumuk a műfaj egyik legbefolyásosabb lemezének számít. Az album megjelenése után több kritikus atmoszférikus sludge metalnak nevezte, mert a hangzás új volt és több súlyos sludge metalos stílusjegyet tartalmazott. A Terrorizer kritikusa, Jim Martin a zenekarról aThrough Silver in Bloodalbumra utalva 2009-ben azt állította, hogy "gyakorlatilag feltalálták a posztmetal műfajt". A korai2000-es évekbencsak pár album jelent meg a stíluson belül (DirgeBlight And Vision Below A Faded Sun,[6]BreachKollapse[7]), de azIsis2002-ben megjelent albuma, azOceanictöbb kritikus és elemző szerint tisztázta a posztmetal körüli homályos foltokat. Ebben az időben még a műfaj fejlődését befolyásoló albumok közé tartozik aCult of LunaSalvationés aPelicanAustralasialemeze. A 2000-es évek közepén és végén több posztmetalegyüttes jött létre és több zenekar határolódott el régi műfajától és szintén elkezdett kísérletezni a műfajon belül. Ezek közül az ismertebbek Európából aRinoa,aMusth,aJesu,aBurstés azAmenra,Amerikából aBattle of Mice,aNadja,aRosetta,aKayo Dot,aHands,aMouth of the Architect,aNanda Devi,aBuried Inside,aRed Sparowesés aRussian Circles.

Műfaji jellemzők

[szerkesztés]

A posztmetal hangzásvilága mély és hangsúlyos basszuson, mélyen hangolt gitárokon és billentyűs hangszereken alapul. Általában az ének visszafogott vagy egyáltalán nincs. A stílus együttesei gyakran többgitáros felállást használnak. A dalok felépítése, előadásmódja acrescendoés aclimaxtechnikákon alapszik. Egy számon belül gyakran mindkét technikát alkalmazzák, pedig acrescendoegy folyamatosan fokozódó, erősödő, míg aclimaxegy hangmagasságban fokozódó technika.

A dalok sebessége általában lassú vagy közepes, az előadók gyakran hosszú játékidejű számokat írnak, kerülve a disszonanciát. Gyakran lassú heavy metal riffeket alkalmaznak a zenészek, amiket egy sötét és súlyos atmoszférába helyeznek, amit sokszor éles kontrasztként egy ambientrész egyensúlyoz.

A 2000-es évek második felében egyes előadók más műfajokat is kevertek a posztmetalzenével, például anoise rockotés ascreamót.

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. Jacobs, Koen:Metal Gaze – From My Bloody Valentine To Nadja via SunnO))).The Quietus,2008. szeptember 4. (Hozzáférés: 2014. október 29.) „...the recent trend for combining metal’s sense of threat with the immersive idyll of shoegaze is undeniable, and only one aspect of the ongoing cross-pollination taking place in extreme music. For his part, r views the ‘metalgaze’ movement as less entropic than cyclical.”
  2. abButs, Jeroen. 5.1,The Thematical and Stylistic Evolution of Heavy Metal Lyrics and Imagery From the 70s to Present Day,81. o.
  3. https://rateyourmusic /genre/atmospheric+sludge+metal
  4. Bowar, Chad:What Is Heavy Metal?.About. [2006. február 5-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2014. október 29.)
  5. Caraminica, Jon:The alchemy of art-world heavy metal.The New York Times. (Hozzáférés: 2014. október 29.)
  6. Tape Wyrm XLII: The Exquisite Death of Post Metal - Music Review.Pinpoint Music,2013. április 18. [2019. október 17-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2019. szeptember 17.)
  7. Breach's Kollapse review @ AllMusic

Források

[szerkesztés]

Kapcsolódó szócikkek

[szerkesztés]