Ugrás a tartalomhoz

Pszichostimulánsok

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából

Astimulánsokolyan szerek, melyek ideiglenesen növelik a figyelmet, az éberséget, és a tettrekészséget.

Áttekintés

[szerkesztés]

A stimulánsok többsége aszimpatikus idegrendszertaktiválva fejti ki hatását, a jelenleg kapható többségük pedig komolyeufóriátis okoz, ami már néhány alkalom után komoly szellemi függőséget okoz (ld.Dizájn(er) drogok), veszélyességük ezért is kiemelkedő mértékű. Használhatóterápiáscélokra (hatásosak anarkolepszia,ADHDkezelésében), vagy olyan helyzetekben amikor a használónakébernekkell maradnia (pl. pilóta). Növelik a teljesítőképességet, a tűrőképességet, valamint elnyomják az étvágyat. Sokeufóriátis okozó stimuláns hazánkban – ahogy a legtöbb országban is – tiltott.

Néhány stimuláns:

Több ezer stimuláns vegyület létezik. Alapul véve csak ametamfetamin-származékoknak van több mint 200 fajtája, ilyenek azMDMA,MDEA,MDA,MDE,2C-Bstb. Ezek többségétAlexander Shulginprofesszor szintetizálta elsőként.

A legnépszerűbb legális stimulánsok akoffeinés anikotin,az illegálisok közül az ún.Dizájn(er) drogokvették át a sokáigvezetőExtasy helyét.

Fiziológiai hatások

[szerkesztés]
  • megnövekedettpulzusésvérnyomás
  • megnövekedett légzésfrekvencia
  • eufórikus hangulat, „képességsokszorozódás” érzése
  • pupillatágulat
  • csökkent étvágy
  • fejfájás
  • idegesség
  • ritkán fókuszálási zavarok
  • álmatlanság
  • több nap használat után zavartság

Amfetaminok

[szerkesztés]
Szócikk:Amfetamin
Néhány esetbenpszichiáterfelírhat különböző amfetaminokatbizonyos rendellenességekre, pl. anarkolepsziatüneteinek csökkentésére. Rendeltetésszerű használat eseténnöveli az éberséget és a pszichikai képességeket.

Visszaélés

[szerkesztés]
Nem-rendeltetésszerű használata (értsd „túladagolás”, mennyiségben vagy időben)szívritmus-zavart,ésteljes fizikai összeomlást idézhet elő.Jellemző túlhasználat, az előző napi altató (barbiturátok)mellékhatásainakcsökkentésre reggel, majd az amfetaminok hatásainak csökkentése este,altatókkal.Ez a „hullámvasutazás” jelentősen károsítja a szervezetet.
A kezdetben tapasztalt pozitív hatásokat 2-3 nap nem alvás után felváltják az érzékcsalódások,hallucinációkés aparanoia.Mindez 4-6 nap utánbizarr,akáragresszívviselkedéshez vezethet. A mellékhatások többsége a szer elhagyásával megszűnik (a fokozott kalcium- és egyéb sók ürítése azonbanvisszafordíthatatlan fog- és csont-károsodást okozhatnak, akár már néhány tucat használat után is)).
Több módon vihető be a szervezetbe:
  • orálisan (tabletta, folyadék)
  • nazálisan (porként felszippantva, gőzét, füstjét belélegezve)
  • injektálva (bőr alá, izomba, vénába; ez utóbbi okozza a legintenzívebb élményt, s egyben a leggyorsabb leépüléshez vezet)

Függőség

[szerkesztés]
Szellemifüggéstkönnyen ésgyorsan kialakít,de a „hagyományos” szereknél (pl.Amfetamin,Metilfenidát) még a legtöbb használó könnyen viseli hiányát. AzDizájn(er) drogokesetében azonban a szerek többségénél ún. „gyors-szerotonin-kilökődés” történik, aminek a „másnapos” következménye már 1-2 alkalom után issúlyosabbdepresszióérzése, öngyilkossági gondolatok, erős fejfájás stb. lehet, amit csak az idő, vagy újabb szerhasználat mulaszt el. Ezzel nem árt tisztában lenni, ez a tudás csökkentheti a visszaesés kockázatát.
Tünetei:
  • kimerültség
  • rosszkedv
  • megnövekedett alvásigény
  • idegesség
  • depresszió

Kokain

[szerkesztés]
Szócikk:Kokain
Kokacserjébőlállítják előBolíviában,KolumbiábanésPeruban.Porformában fordul elő leggyakrabban.Terápiáscélokra ritkán használják, az orvoslásban leginkább helyiérzéstelenítőszerepet tölt be. A legtöbb országban -ahogy nálunk is-droglistán szerepel.

Visszaélés

[szerkesztés]
Napjainkban a felső tízezerdrogja,főleg az ára miatt (15 000-30 000 Ft/gramm). Használói között színészek, üzletemberek, politikusok szerepelnek. Nagyobb dózisbankönnyenhaláltokoz,szívelégtelenség, légzési elégtelenség, esetleg mindkettő formájában. Sok használó panaszkodikmellkasi fájdalomra,melyek a szer elhagyásával rendszerint elmúlnak.
Használata:
  • orálisan
  • nazálisan (főlegcrack)
  • injektálva

Függőség

[szerkesztés]

Gyorsan alakít ki erős szellemi függést,sokak szerint segítség nélkül nem lehet abbahagyni, mások viszonylag könnyen elhagyják.

Tünetei:

Koffein

[szerkesztés]
Szócikk:Koffein
Többnyireteában,kávéban,csokoládéban,energiaitalokbanés akakaóbanfordul elő.Stimulálja a testetnövelve apulzustés avérnyomást,a használókönnyebben tud koncentrálni.Vízhajtó hatású. Előfordul tabletta formában is, vizsgázók, sofőrök és pilóták használjákéberségük fenntartására.Legálisankapható.

Nikotin

[szerkesztés]
Szócikk:Nikotin
Szócikk:MDMA

Dizájn(er) drogok

[szerkesztés]
Szócikk:Dizájn(er) drogok

Antidepresszánsok

[szerkesztés]
Szócikk:Antidepresszáns

Lásd még

[szerkesztés]

Az irodalomban

[szerkesztés]

Kosztolányi DezsőMákc. kötetében (1916) olvasható költeménye, aMérgek litániája[1]számos stimulánst megversel.

Anikotinzavart füstfellegében

keleti lázak fátyola remeg.

Azalkoholgyógyítja életünket,

ezt a fekélyes, óriás-sebet.

Hogy integetnek, hívnak és üzennek,

ha bánatoktól bong a beteg éj:

az éjjeliszekrényünkön alusznak,

és hallgatásuk is zokog, zenél.

Simák, szelídek s szörnyű gyilkosok mind,

olyan kicsik és mégis oly nagyok.

Oly mozdulatlanok. S faló ölükben

egy túlvilági lángvihar ragyog.

Mind szeretem. És ők is mind szeretnek.

Komor nevük imába foglalom.

Rettegve, félve rejtem el a titkuk,

mint átkomat és örök bánatom.

Jegyzetek

[szerkesztés]

Külső hivatkozások

[szerkesztés]