Ugrás a tartalomhoz

Rajz

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Léda-tanulmány,Leonardo da Vinci:“A rajzot nem elég tudománynak nevezni, hanem istenségnek, mert a teremtés minden látható művét újra tudja alkotni
Henri de Toulouse-Lautrec:Csokoládé tánca (ceruzarajz, 1896)

Arajzáltalábanceruzával,tollal,tussalvagykrétávalkészített szabadkéziművészetivagymérnökialkotás. A művészi rajz aképzőművészetenbelül agrafikáhoztartozik. Lehet önálló,vagy más képzőművészeti, illetveiparművészetiághoz tartozó alkotásnak (festmény,szoborstb.), illetve valamilyeniparitermék vagy létesítmény, előadás vagy rendezvény megvalósításának az előkészítő eszköze. Ez avázlatrajzvagyskicc,illetvetervrajz,szabásminta,díszlettervstb.

Műfajai

[szerkesztés]

Az önálló műalkotásként készített művészi rajzműfajai:

Oktatása

[szerkesztés]

Az alapokbangeometriaialakzatokkal,drapériákrajzolásával ismertetik meg a rajzolókat, utána pedig afejrajzzalés különböző mozdulatok papírra vetésével ügyködnek.Budapestentöbbközépiskolais működik amely profi szinten foglalkozik a grafikával, például:Képző- és Iparművészeti Szakközépiskola,Kézműipari Szakközépiskola és Szakiskola.

Magyarországon nemcsak Budapesten, de több nagyvárosban is oktatják a fiatal művészeket. Például Baján, Kecskeméten, Szegeden és Pécsett is. Ezeken kívül még sok más magyarországi városban vannak művészeti szakközépiskolák. Felmérések szerint Pécsett van a "legerősebb" képzés. APécsi Művészeti Szakközépiskolatanulói nemcsak a képző- és iparművészettel ismerkednek meg, hanem az intézményben helyet kapott a tánc- és zeneoktatás. A hagyományos rajzoktatás mellett érdemes megemlíteniBetty Edwardsjobb agyféltekés rajzoktatásimódszerét is, amely pár nap alatt ugrásszerű fejlődést eredményez a rajzkészségben.

Kapcsolódó szócikkek

[szerkesztés]
Commons:Category:Drawing
AWikimédia CommonstartalmazRajztémájú médiaállományokat.

Források

[szerkesztés]

További információk

[szerkesztés]