Ugrás a tartalomhoz

Rebek

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Rebek
Rebek Gerard David festményén, 1509.
RebekGerard Davidfestményén, 1509.

Más nyelveken
angol:rebec
francia:rebec
német:Rebec
olasz:ribeca
spanyol:rabel
Besorolás
kordofonlant
vonós
Sachs–Hornbostel-féle osztályozás321.321-71
Hangoláskvintekben,pl. c – g[1]
Rokon hangszerekfidula,guiterne,rebáb
AWikimédia CommonstartalmazRebektémájú médiaállományokat.

Arebekhúros,vonóshangszer kicsi, hosszúkás, körteformájú testtel, vele szervesen egybesimulónyakkal,tipikusan sarló alakú, oldalsó állásúhangolókulcsokkalellátotthangolófejjel.Általában két–három kvintenként hangolt húrja, bundozatlan fogólapja van.

Tágabb értelemben rebeknek nevezik az összes körte- és mandulaformájú, domború hátú vonós hangszert, vagy formájuktól függetlenül a kicsi, magas hangolásúfidulákat.Európában a11. századelejétől napjainkig sokféle ilyen típusú hangszer ismert, ezeket a műzenében elsősorban aközépkorban,majd areneszánszkorában használták.

Leírása

[szerkesztés]

A rebek körteformájú, domború hátú vonós lantféleség.Nyakaa testétől nem különül el élesen, hanem a test elkeskenyedő körvonalával egybesimul. Az üreges hangszertestet, a nyakat, és néha a hangolófejet is egy darabfábólfaragják ki.Fogólapkéntvagy a nyakrész magasítása szolgál, vagy külön darabból van ráillesztve, ahogy arezonánstetőis.

A rebekszerű vonós hangszerekhangolófeje,kulcsai,húrtartója,hanglyukaiés avonóformája az idők során sokat változtak. Ahúrlábnéha egyenes, hogy a húrokat együtt lehessen vonóval megszólaltatni, de lehet íves, hogy lehetővé tegye az egyes húrokon külön való játékot. A régi rebekben nincs beillesztettlélekfa,de a késői,reneszánszutáni leszármazottjaiban általában igen. A húrok száma legtöbbször három, de egytől ötig változhat, általábankvinthangközökre hangolva.

A rebekhez hasonló vonós lantokat Észak-Afrikában és Dél-Európában is kezdetben függőleges helyzetben szólaltatták meg a vonót alulról fogva, de Európában már korán elterjedt, sőt északon általánossá vált a fordított helyzet, mikor a hangszert a maihegedűjátékhozhasonlóan vállhoz támasztva használták felső vonófogással.

Története

[szerkesztés]

Európában avonós hangszereka 10–11. század fordulóján tűntek fel, elsősorbanBizánconés aBalkánonkeresztül terjedtek el. E koraifidulákegyik formaváltozata a rebekhez hasonló: körte vagy mandula formájú, domború hátú. A későbbi rebektől eltérően lapos hangolófeje, elülső vagy hátulsó állású kulcsai vannak, amiközép-ázsiaieredetet sejtet. Legtöbbször három húrja van, a középső burdonhúr, a szélsők lefogható játszóhúrok. Népi hangszerként ez a típus maAnatóliábankamándzsa rumi,BulgáriábangadulkaésGörögországbankrétai líranéven található meg.[2]Arebekhangszernév az irodalomban kb. 1300 előtt nem fordul elő, e hangszerek neve Bizáncbanlüra,nyugaton talángigue.[3]A zenetudomány ennek ellenére abizánci líraelnevezés mellett arebekhangszernevet is használja e zeneszerszámokra.

Északnyugat-afrikaiRebáb

A13. századvégétől kezdenek az európai irodalomban feltűnni azarabrebábés hasonló hangszernevek származékai, mint afranciarebebe, reberbe, rebesbe,azangolrubube, rubebe, rybybe, ribible.[4]Az északnyugat-afrikairebábegy vonós lantféleség, teste keskeny hajó- vagy körteformájú, nyaka nem különül el, bundozatlan, hangolófeje hátratört, két húrja, oldalsó állású kulcsai vannak. A testet bőr rezonáns fedi, az üreges nyakat pedig rézlap.[2]Többek között aCantigas de Santa Mariacímű, 1270 körülKasztíliábankeletkezett kézirat illusztrációi között is található ilyen hangszer ábrázolása.

A rebáb egy variánsa spanyol földön át juthatott el Európába, ahol arebec, rabec, rebequin, rabecca, rebicchino, rebekkestb. neveket kapta.[4]Juan Ruiz de Hítaa14. századiEl Libro de buen Amorcímű művében említ egy„rabé morisco”(’mór rebek’) nevű hangszert, ami talán a rebábbal azonos, ugyanakkor egy másik fajta„rabé”is szóba kerül, amelyet nem részletez: ez bizonyára nem más, mint az európai rebek. A korabeli rebek szintén elnyújtott körte formájú, de rezonánsa már nem bőr, hanem falemez egy vagy több hanglyukkal, rozettával, nyaka magasított, vagy külön fogólap van ráillesztve, hangolófeje ekkortól már aguiterne-éhez hasonlóan sarló alakú.[2]

A rebek 1480 körül volt népszerűsége csúcsán, de a16. századelső felében is kedvelt volt;Martin AgricolaMusica instrumentalis deudschcímű művében 1529-benhangszercsaládkéntmutatja be.[5]A17. századelső harmadáig használták, késői leszármazottja apochettevagytáncmesterhegedű,amely korai formájában még a rebek felépítését követte.[6]

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. Hieronymus de Moravia:Tractatus de musica,1272 után
  2. abcvan der Meer, i. m. 37. o.
  3. CNRTL – Gigue
  4. abDuffin, i. m. 319. o.
  5. van der Meer, i. m. 48. o.
  6. van der Meer, i. m. 107. o.

Források

[szerkesztés]
  • Van der Meer, John Henry.Hangszerek az ókortól napjainkig.Zeneműkiadó (1988).ISBN 963 330 670 1
  • szerk.: Stanley Sadie:The New Grove Dictionary of Music and Musicians.London: Macmillan (2000)
  • W. Duffin, Ross.A Performer's Guide to Medieval Music.Bloomington: Indiana University Press (2000).ISBN 0-253-21533-1

További információk

[szerkesztés]
  • zeneZeneportál • összefoglaló, színes tartalomajánló lap