Ugrás a tartalomhoz

Roxette

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Roxette
Információk
EredetSvédország
Alapítva1986
Aktív évek19862019
Műfajrock,dance-rock,soft rock,pop,power pop
KiadóEMI,Edel Music,Capitol records
Tagok
Per Gessle
Marie Fredriksson(†2019)

A Roxette weboldala
AWikimédia CommonstartalmazRoxettetémájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség

ARoxetteegy svédpopzeneiduó, mely 1986-ban alakult, tagjaiMarie FredrikssonésPer Gessle.

Történetük

[szerkesztés]

A kezdet

[szerkesztés]

Először 1981-ben lépett fel Marie Fredriksson Per Gessle együttesével, aGyllene Tiderrel,ekkor még háttérvokalistaként. A zenekar 1982-ben megjelent lemeze elnyerte a Rockbjörnen díjat, amit Gessle is megkapott 1983-as első szólólemeze után. Fredriksson az 1984-esHeartland Cafécímű lemezükön is közreműködött. A Capitol Records érdeklődésére ennek a 11 dalos lemeznek azUSA-ban egy rövidített, hatdalos EP-változata jelent meg,Heartlandcímmel, és mivel ragaszkodtak a svéd név megváltoztatásához, Roxette név alatt jelent meg. Ezt a nevet a Gyllene Tider tagjai közös megegyezéssel választották, aDr. Feelgoodangol együttes 1975-ös, Roxette című száma után. AHeartland Caféból 45 000 példány fogyott Svédországban, viszont az amerikai piacra nem sikerült betörniük. ATeaser Japanesecímű szám ugyan eljutott az MTV-hez, de nem keltett különösebb visszhangot.

Gessle-nek 1985-ben megjelent a második szólóalbuma, melyen Fredriksson ismét közreműködött, majd neki is megjelent a második szólólemeze, és 1986-ban megkapta a legjobb svéd női előadónak járó Rockbjörnen díjat.

Az EMI svéd leányvállalatának buzdítására állt össze Gessle és Fredriksson, hogy felvegyék első közös, angol nyelvű számukat aNeverending Love-ot, immár Roxette név alatt. 1986 októberében megjelent első nagylemezük, aPearls of Passion,melyet 1987-ben Spanyolországban is kiadtak. 1987-ben Fredriksson harmadik szólóalbuma is elkészült, majd 1988-ban megnyerte a legjobb női pop/rock előadónak járó svéd Grammis Díjat, valamint két Rockbjörnen díjat (legjobb svéd album, legjobb svéd női előadó).

Betörés a nemzetközi piacra

[szerkesztés]

A Look Sharp! című album1988októberében jelent meg Európában. A legenda szerint egy ekkor Svédországban tanuló cserediák, aminneapolisi Dean Cushman meghallotta aThe Lookcímű számot a rádióban, és hazavitt egy példányt aLook Sharp!című albumból. Gessle elmondása szerint Cushman próbálta rávenni a minneapolisi KDWB 101.3 FM rádiót, hogy játsszák le a dalt. A hallgatók pozitív telefon-visszajelzései után a műsorszerkesztő másolatot készített a dalból más adók számára is, és hamarosan nagy népszerűségre tett szert a dal. Ennek hatására döntött úgy azEMI,hogy az USA-ban is kiadja aThe Lookot. Cushman története bekerült a médiába, számos újság, rádió- és televízióműsor foglalkozott vele mind Svédországban, mind az Egyesült Államokban. Gessle és Fredriksson évekig emlegették ezt a történetet, mint a Roxette nemzetközi sikerének kezdetét.

1989.április 8-ánaThe Lookelső helyet ért el a Billboard Hot 100 toplistáján, ahol egy hétig tartotta magát, valamint Németországban, Ausztráliában és Japánban is a slágerlisták élére került (összesen 26 országban volt első). ADressed For Successvolt a második sikerszámuk az USA-ban, utána világ körüli turnéra indultak. Nem sokkal később aListen to Your Heartcímű balladájuk is megjelent, ami szintén toplistás szám lett azEgyesült Királyságban,Németországban, az USA-ban és Ausztráliában. A következő számuk, aDangerousis hasonló sikert aratott. ALook Sharp!album 8 millió példányban fogyott.

ALook Sharp!című albumért Gessle megkapta a legjobb dalszerzőnek járóGrammy-díjat.Ez idő tájt aTouchstone Pictureskapcsolatba lépett az EMI-jal és a Roxette-tel, hogy a készülőMicsoda nőcímű filmhez komponáljanak egy számot. Gessle állítása szerint az 1987-esIt Must Have Been Love (Christmas for the Broken Hearted)-ra esett a választás, mivel ausztráliai és új-zélandi turnéjuk során nem volt idő új dalt írni. A dalt apróbb változtatásokkal (egy sor átírása, némi háttérvokál hozzáadása, cím zárójelben való részének törlése) adták a producereknek, akiknek állítólag először nem tetszett, de az utólagos vágási munkálatok alatt meggondolták magukat és bevették a dalt a filmbe. AzIt Must Have Been Lovelett talán a Roxette legismertebb száma, ugyanakkor ez a dal volt a 3. első helyezett daluk az USA Billboard Hot 100 slágerlistán. Talán e dal sikerének is köszönhető, hogy a film zenéit tartalmazó albumból 9 millió példányt adtak el világszerte.

Svédországban eközben a Roxette újabb Rockbjörnen díjat nyert legjobb svéd csapat kategóriában, illetve Fredriksson negyedszerre is megkapta a legjobb svéd női énekesnek járó díjat.

1990-es évek

[szerkesztés]

Következő albumuk, aJoyride1991 márciusában jelent meg. A címadó dal hamarosan olyan népszerűségre tett szert, mint korábban aThe Look.Gessle állítása szerint aJoyrideegyik sorának szövegét(Hello, you fool, I love you)barátnője által írt üzenetből merítette. A dal Németországban, Ausztráliában és Kanadában is toplistás lett, ezt követte aFading Like A Flower (Every Time You Leave).Hamarosan egy újabb turné keretében 108 koncertet adtak 1,7 millió rajongó előtt, az USA-ban is felléptek. Az amerikai piaccal ugyan nem tudták felvenni a versenyt, de Ausztráliában és Európában továbbra is töretlen volt a sikerük. AJoyridealbum 10,5 millió példányban kelt el. 1992-ben Németországban Echo díjra is nevezték őket.

1992-ben Marie kiadta aDen Ständiga Resanc. svéd nyelvű szólóalbumát, mely Skandináviában ostromolta a listákat. 1992 augusztusában jelent meg aTourismcímű albumuk, melyen jó néhány dal található, melyet aJoin the Joyrideturné alatt vettek fel, különböző hotelszobákban és egyéb helyeken. Az album hangzása néhol elég akusztikus. Erről az albumról jelent meg aHow Do You Do!c. dal, mely hatalmas siker lett. A következő kislemez egy gyönyörű ballada, aQueen of Rainvolt. Az album – eladási adatok alapján – nem tudott felzárkózni aJoyride-hoz, de 5 millió példányban fogyott. 1992-ben az együttes elnyerte az egyik legnépszerűbb zenei lap, a Bravo kitüntetését, így arany Otto díjat vehetett át.

1993-ban a duó kicsit visszafogottabb lett, mint az előző években. Marie Inez-Josefin nevű lányának adott életet áprilisban. 1993-ban kiadták aSuper Mario Bros.c. film soundtrackjét, azAlmost Unrealt. Bár a film sikere csekély volt, a dal hatalmas európai nyári sláger lett. Az angol listán a 7. helyet érte el, ami azt jelentette, hogy ez volt aJoyrideóta az első Top 10-es daluk ezen a listán.

1994 áprilisában jelent meg a duó ötödik stúdióalbuma,a Crash! Boom! Bang!.Japánban rögtön a 9. helyre ugrott, ami nem lenne hatalmas eredmény, ha nem tudnánk, hogy akkoriban az volt a legmagasabb helyezés, amit külföldi zenészek értek el albumukkal.

Az első kislemez, aSleeping in my Carhatalmas siker lett, rögtön ostromolni kezdte a slágerlistákat, ahol előkelő helyezéseket ért el. Ezzel a számmal sikerült a nagy visszatérés. Az albumról olyan kislemezeket másoltak ki, mint aCrash! Boom! Bang!,aFireworks,aRun to You,és aVulnerable.A dalok – a Vulnerable-t kivéve – mind Top 30-asok voltak a brit listán. AzI'm Sorryc. szám Brazíliában 1. helyezést ért el. Az album különlegessége talán abban rejlik, hogy a Roxette nem másolta önmagát, frissebb rockos hangzást ütött meg. Az USA-banFavorites from Crash! Boom! Bang!címmel adták ki a lemezt, mely 10 számot tartalmazott. Az albumot ott kizárólag McDonald'sokban lehetett kapni, és így 1 millió példányban fogyott. Sajnos ennek az amerikai Billboard listán nem volt sok nyoma, mivel a listán nem "mérték", mennyit tudnak eladni a McDonald'sban. Végül az album körülbelül 5 millió példányban kelt el. Az album kislemezslágereihez készült videóklipek is rendkívül profik, főleg aCrash! Boom! Bang-hez készült klip. ASleeping in my Carés aFireworksklipje a dalszövegek miatt adott volt, míg aRun to Youvideóját a második világ körüli turnéjuk (Crash! Boom! Tour) alkalmával vették fel. AVulnerablevideója Ausztráliában készült. 1994 őszén a duó és zenekara elindult a második világ körüli turnéra, melynek 1995-ben lett vége. Több mint 80 országban léptek fel, köztük Kínában (Peking) és Oroszországban. Erről a koncertkörútról született a második, koncertet tartalmazó videókazettájuk, melyet 1995. január 14-én vettek fel Dél-Afrikában,Johannesburgban52 000 rajongó előtt.

1995 őszén jelent meg a szintén többszörös platinalemezDont't Bore us – Get to the Chorus – Roxette's Greatest Hitsc. válogatáslemezük. Az album 18 számot tartalmaz, 14 régebbi nagy slágert és 4 újat (You Don't Understand Me,June Afternoon,She Doesn't Live Here Anymoreés azI Don't Want to Get Hurt). Ezek közül elsőként aYou Don't Understand Mec. ballada került fel a listákra, melyet PerDesmond Childdalközösen írt. Ugyan a szám Skandináviában előkelő helyezéseket ért el, és a rádiók kedvencévé vált, az angoloknál "csak" az album tarolt. Az említett kislemez klipje ismét első osztályúra sikerült, melyben Marie mintegy "előadja' fájdalmát egy kietlen tájon felállított színpadon, a dal szövegének megfelelően. A következő kislemez aJune Afternoonlett, melyben a svéd hosszú nyári napokról van szó, amikor is a Nap soha nem nyugszik le. Ez a dal is jól szerepelt a rádiós lejátszási listákon. Az utolsó kislemez a válogatásalbumról aShe Doesn't Live Here Anymorelett, mely talán az egyetlen olyan Roxette-szám, aminek nem Clarence Öfwerman a producere. Ezt a dalt Per még aGyllene Tidernek írta, de végül Roxette- "színekben" adták elő. Noha a dal igazi rockos szám, nem keltett túl nagy feltűnést a világban. A válogatásalbum szintén kb. 5 millió példányban fogyott.

A duó 1996-ban sem tétlenkedett. Kiadták aBaladas en Espanolcímű spanyol nyelvű albumukat, mely Spanyolországban platinalemez, Dél-Amerika számos országában aranylemez lett. Ez az album 12 lassú számot tartalmaz. Nem vadonatúj dalokról van szó, a régebbi angol nyelvű balladáikat írta át egy spanyol szövegíró (Luis Gomez Escolar). Bár sem Marie, sem Per nem tud spanyolul, az album (és persze az énekhang) tökéletesre sikerült. Az album 1 millió példányban kelt el.

1997-ben Per kiadta első angol nyelvű szólólemezét. Marie és Per a Roxette előtt – külön – sikeres előadók voltak hazájukban, azóta is adnak ki szólólemezeket. A lemez stílusa nagyon peresre sikerült, általában vidám, rockos dalokat tartalmaz (Do You Wanna Be My Baby,Kix,I'll Be Alright). Utóbbiban Marie is közreműködik mint vokalista.

1998-ban a Roxette megkezdte vadonatúj albumának(Have a Nice Day)felvételeit. A dalok egy részét svédországi stúdiójukban, másik részét a Spanyolországban található El Cortijóban vették fel. Az album 1999. február 23-án jelent meg, rajta aWish I Could Flyc. slágerrel. A dal előkelő helyezéseket ért el így a duónak ismét sikerült a nagy visszatérés. A dal még az angol listán is majdnem bekerült a legjobb 10 közé (11. helyezett volt), amihez a Jonas Akerlund által rendezett klip nagyban hozzájárult. Sokak szerint a dal a Roxette legeslegjobb száma. A szám a 7. helyet érte el az év végi európai rádiós játszási listák alapján. Az album stílusa meglepő volt sok rajongó számára, nemcsak a borító, de a hangszerelés miatt is. Az elektromos (mesterséges) hangzás van ugyanis túlsúlyban a lemezen, szemben a korábbi pop-rockos hangzással. Nem tudni, hogy az új hangzás, vagy a letöltések nagymértékű beindulása volt az oka, hogy ebből az albumból 2 milliónál többet nem sikerült eladni, ami persze egyáltalán nem kevés. AWish I Could Flyután a következő kislemez azAnyonelett – a kiadó javaslatára (eredetileg aCrush On Yout akarták kimásolni). Bár azAnyone(1999 májusában jelent meg) egy gyönyörű ballada (a rádiók is sokat játszották), számos országban megbukott, részben a videóklip miatt, melyben Marie belegyalogol a tengerbe, összecsapnak a feje fölött a hullámok, végül mentő viszi el. Sok tévétársaság csak későn este, vagy egyáltalán nem játszotta a klipet (szerintüköngyilkosságrabuzdított a klip).

A 3. kislemez a technós-dance-esStarsvolt az albumról. A gyönyörű melódia erősítette a Roxette pozícióit a listákon, és a kislemez nyáron adiszkókkedvence volt. A dalhoz készült klip szintén remekmű, kissé viccesen majdnem egy egész emberélet megelevenedik a szemünk előtt. A 4. kimásolt kislemez aSalvationc. lassú szám volt 1999 decemberében, mely már nem sok vizet zavart.

2000-es évek

[szerkesztés]

2000 januárjában a Roxette MTV Music Awards díjat kapott. A duó a legtöbbet eladott skandináv együttes kategóriában nyert. Ugyanebben az évben az USA-ban megjelent aDon't Bore Us – Get to the Chorus, Greatest Hitscímű válogatásuk, melyen helyet kapott új számként aWish I Could Flyés aStars.Az 1995-ös, hasonló című válogatásról – az akkori új számok közül – csak aYou Don't Understand Memaradt a lemezen. 2001 áprilisában a duónak megjelent aRoom Servicecímű albuma. Az album néhány európai országban (Svédország, Németország, Ausztria, Svájc, Finnország) és Dél-Amerikában is a listák élére került. Angliában és más európai országban kevésbé volt sikeres.

Az album első kislemeze aThe Centre of the Heartlett. A dalt már néhány évvel 2001 előtt elkészítették, de végül nem került rá aHave a Nice Dayc. albumra. A számot kissé átdolgozták és így lett belőle kislemez. A duónak ez volt a harmadik No. 1. slágere Svédországban. Más országok listáin is megmutatta magát a szám, de túl magas pozíciót nem ért el sehol sem. A második kislemez aReal Sugarlett, mely szintén Dél-Amerikában volt sikeres, Európában kevésbé. Végül, harmadikként aMilk and Toast and Honey-t adták ki. A kiadó először ezt a számot szánta első kiadandó kislemeznek az albumról, mondván, a Roxette ismertebb a lassú számairól. De végül nem így lett. A videóklipek egyébként ismét profi munka gyümölcseként kerültek bemutatásra.

ARoom Serviceborítóját és belső képeit a The Madonna Inn amerikai (kaliforniai) hotelben fényképezték. Itt forgatták aThe Centre of The Heartvideóját is, melyben látható, hogy a szobák sárgák, pirosak, zöldek, vagyis a 60-as évek ízlését adják vissza, már csak a bútorok miatt is. 2001 őszén aRoxetteEurópa-turnéra indult, és néhány dél-afrikai helyszínen is felléptek. A Magyarországhoz legközelebb eső város, ahol koncerteztek, Bécs volt.

2002-ben megjelent aBallad Hitscímű válogatás a Roxette legnagyobb romantikus slágereivel valamint két új számmal. 2002 szeptembere a Roxette legsötétebb hónapja volt: Marie szervezetében agytumort diagnosztizáltak, ami azonnal műtétet és kemoterápiás kezelést igényelt. Világszerte rajongók tízezrei aggódtak és juttatták el jókívánságaikat Marie-nak.

2003-ban megjelent a válogatás második részePop Hitscímen a pörgősebb slágerekkel és szintén két új számmal. Marie megbirkózott a rákkal, de mivel a műtét maradandó nyomokat hagyott rajta, félő volt, hogy soha többet nem tud színpadra állni.

2006-ban a Roxette megalakulásának 20 éves évfordulójára újabb válogatással jelentkeztek, kiadták aROXBOX-ot, melyben rengeteg demó és egyéb érdekes felvétel kapott helyet.Roxette Hitscímen egy kevésbé bő változat is megjelent.

A Roxette kényszerszünete idején Per szólóban nyomult svéd és angol nyelven is, ez utóbbival 2009 tavaszán körbeturnézta Európát és a rajongók legnagyobb örömére az amszterdami koncerten vendégként fellépett Marie is, majd bejelentették, hogy a Roxette visszatér.

2009 őszén 8 év kihagyás után a Roxette újra fellépett, aNight of the Promskoncertsorozat keretén belül Belgiumban, Hollandiában és Németországban. 2010-ben hat önálló koncertet adtak, kettőt Svédországban, egyet Norvégiában és Dániában, valamint kettőt Oroszországban, mindenhol óriási sikerrel.

2010-es évek

[szerkesztés]

2019.december 9-én elhunyt az együttes énekesnője,Marie Fredriksson.

Magyarországi követői

[szerkesztés]

Bár aRoxettesosem oszlott fel, ráadásul 2011. június 1-jén ismét Magyarországra látogatott, mégis, 2008 októberében Keleti Gábor megalapította Magyarország első Roxette-emlékzenekarát, amelyből 2010 októberében emberi és zenei ellentétek miatt kiszállt, és novemberben megalapította aPearls of Roxettezenekart, amellyel továbbra is tiszteleg a svéd zenekar munkássága előtt, immár egyedüli magyar zenekarként. A nagy világban még 4 Roxette-tribute-zenekar is található, az argentin Hot Joy, a cseh RockSet, a chilei RoxSkol és a német Rock That!.

Diszkográfia

[szerkesztés]
  • Pearls of Passion(1986)
  • Dance Passion(1987)
  • Look Sharp!(1988)
  • Joyride (1991)
  • Tourism (1992)
  • Crash! Boom! Bang! (1994)
  • Don't Bore Us, Get to the Chorus! (1995)
  • Rarities (1995)
  • Baladas En Español (1996)
  • Have A Nice Day (1999)
  • Greatest Hits (2000)
  • Room Service (2001)
  • The Ballad Hits (2002)
  • The Pop Hits (2003)
  • A Collection of Roxette Hits: Their 20 Greatest Songs! (2006)
  • The Rox Box / Roxette 86-06 (2006)
  • Charm School (2011)
  • Travelling (2012)
  • Good Karma (2016)

További információk

[szerkesztés]
Commons:Category:Roxette
AWikimédia CommonstartalmazRoxettetémájú médiaállományokat.