Ugrás a tartalomhoz

Samhain

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Samhain
A Coligny-naptár, a vésett, bronzból készült kelta naptártöredékeket Lyon mellett találták Franciaországban
AColigny-naptár,a vésett, bronzból készültkelta naptártöredékeketLyonmellett találtákFranciaországban

Idejenovember 1.
AWikimédia CommonstartalmazSamhaintémájú médiaállományokat.

Asamhain(írkiejtése:[ˈsˠəunʲ],skót gaelkiejtése:[ˈs̪ãũ.ɪɲ]) vagysauin(manxkiejtése:[ˈsoːɪnʲ]) agael nyelvekenbeszélő népeknél a november hónap elnevezése, valamint akeltanyelvi-kulturális kör egyik legjelentősebb ünnepe, melyoktóber 31-én sötétedéskor kezdődik ésnovember 1-jén ér véget. Az ünnep megtalálható minden kelta népnél – igaz, különböző neveken. Különbözőújpogányvallásokban (pl.wicca) szintén fontos ünnep.

A kifejezés eredete, jelentése

[szerkesztés]

A szerzők többnyire azóírSamain(ill.modern írmegfelelője:Samhain) alakot használják az ünnep megnevezésére. A q-kelta nyelvterületen ehhez hasonló szóalakok honosodtak meg (Samhuinnskót gael,Sauinmanx). A szó jelentése asam('nyár') ésfuin('vég') összetevőkből:nyárvég.Megjegyzendő, hogy a p-kelta népeknél is jelen van ez az ünnep, de többnyire a q-keltától némileg eltérő jelentéssel:HollantidevagyCalan Gaeaf(walesi– 'tél első napja'),Kala Goañv(breton– 'november eleje'). A keltáknál az év két fő részre volt osztva. Samhain jelentette az újév, valamint a tél kezdetét, hiszen ezeknél a népeknél a sötétség (sötétedés) megelőzte a világosságot. Az év másik feleBeltane(Cétshamhain)ünnepével kezdődött,május 1-jén.

Hagyományok

[szerkesztés]

Rengeteg, területenként eltérő hagyomány társult ehhez a naphoz. Az „alapkoncepció” azonban mindenhol nagyjából azonos: ezen az éjszakán a világ rendje felborul, fellibbennek az evilág és atúlvilág(természetfeletti) közötti határok. Megnyílnak asídhk (tündérdombok), és az emberfeletti lények, valamint a halottak szabadon járhatnak köztünk. De nemcsak a holtak jutnak fel az evilágba, ilyenkor evilági hősök is könnyen bejuthatnak a sídh birodalmába. Ilyen történetet mesél el azEchtra Nerai(Nera kalandjai).

Az ünnep fontos jelképe volt atöklámpás

A nép körében ez az ünnep jelentette a kemény mezőgazdasági munkák után való pihenés első napját is, az örvendezést. Így – akárcsak nálunk a regősökkarácsony-újévkörnyékén – az írek is házról házra jártak csoportosan kántálva, hogy elűzzék a háztól a rontó szellemeket, némi kis megvendégelés, fizetség fejében, amely fizetséget aztán többnyire az ünneplésre használták fel.

Samhain ünnepéhez számtalan szertartás kapcsolódik, hiszen a pogány kelta hit szerint ez az év legmágikusabb éjszakája. Szokás volt örömtüzek gyújtása. Ilyenkor a család körbeülte a tűzhelyet, és a tűz körül kísértethistóriákkal szórakoztatták egymást. A különböző jelekből való jóslás is igen elterjedt volt a nép körében.

Egy keltafiannahős harcol egy kőbálvány istenség ellen

Az ünnep fontos jelképei atöklámpásés a varázséjszaka gyümölcse anemes alma.Ami, a termékenység és az élet szimbóluma,Venus,Aphrodité,Idunaés más római istennők attribútuma. Agránátalmapedig az alvilággal is kapcsolatban áll:Perszephonégránátalmamagokat evett, így lett az alvilág királynőjeHadész,a holtak ura birodalmában. Az ünnep és az alma kapcsolatát lásditt
A töklámpa-szimbólum eredetéről vita folyik, de vagy ír, vagy skót eredetű szokás. Ezen az estén tilos volt hosszú útnak indulni. Aki mégis erre kényszerült, a töklámpással védte magát az ártó, bajt hozó kísértetektől,tündérektől– akik, mint tudjuk, igen nagy népsűrűségben fordultak elő azokon a tájakon.

Vitatott az ünnephez tartozó kultuszban azemberáldozatszerepe. A keresztény írástudók megemlítenek egy bálvány istent,Crom Cruacht(en),akinek feltehetőleg emberáldozatokat is bemutattak az ünnepen. Azonban az is elképzelhető, hogy ezek a források aBibliaolyan részeiből is táplálkoztak, ahol magában a Szentírásban is megjelenik az emberáldozat szerepe (például aHinnóm völgybenMolochbálványistennek bemutatott áldozat).Crom Cruachléte így tehát nem bizonyított, de megemlítendő, hogy a pogány Hallowe'en ellenes röpiratokban megjelenő Samhain gonosz (kitalált) istenséget róla mintázták. E röpiratok hatására terjed el az az – egyébként téves – elképzelés, hogy a Samhain szó valójában egy istent, gonosz erőket irányító szellemet jelöl.

Hatása az angolszász kultúrára

[szerkesztés]

A samhain azangolszászterületeken valószínűleg aHalloweenünnepben él tovább, amelynek kialakulására azonban arómaihagyományok, ígyPomona,a gyümölcsök númenének ünnepe ésFeralia,a holtak emléknapja is hatással voltak.


Források

[szerkesztés]
  • Proinsias MacCana:Kelta mitológia,Budapest, Corvina, 1993.ISBN 9631338622.pp. 127–128
  • James MacKillop:Kelta mítoszok és legendák,Budapest, General Press, 2006.ISBN 9639598836.pp. 141–145
  • Mitológiai ábécé,Budapest, Gondolat, 1970. pp. 327–328