Ugrás a tartalomhoz

Szobrászat

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
(Szoborszócikkből átirányítva)
MichelangeloPietàja,1499

Aszobrászat(görög eredetű szóval:plasztika) aképzőművészetegyik legismertebb, hagyományos ága. Termékei, aszobrokszilárd anyagokból formált teljes, háromdimenziós térbeli kiterjedésű („körüljárható” ) műalkotások.

Átmeneti művek

[szerkesztés]

Jellemzően átmeneti, afestőművészetkétdimenziós ábrázolásmódjához közelítő alkotások az alapból csak részlegesen kiemelkedődomborművek(reliefek):

  • a síkba illeszkedik (leginkább csak abba bekarcolt vonalak együttese asíkdombormű;
  • a térbeliség felé halad az alapsíkból enyhén kiemelkedőféldombormű;
  • az ennél jobban, az alakok mintegy fele magasságáig kiemelkedő alkotásokat közönségesen (jelző nélkül)domborműnek nevezzük;
  • közel háromdimenziós, plasztikus, csaknem önálló szobornak hat amagasdombormű.

Azépítészetfelé vezetnek át a különböző formájúra alakítottépületszerkezeti elemek:

  • oszlopok,
  • kariatidák,
  • vízköpők stb.

Azötvösség(ötvösművészet) felé vezető átmeneti forma azéremművészet(érmészet). Csak neve alapján rokonítható, de nem ebbe a kategóriába tartozik ahang-és afényszobrászat.

Megformálás

[szerkesztés]

A megformálás módja szerint a szobor lehet:

  • faragott,
  • öntött vagy
  • mintázott.

Hagyományosan megkülönböztették a képlékeny (plasztikus) anyagokból (agyag, viasz,plasztilinstb. mintázott szobrokat(plasztikákat),a kemény kőből faragottaktól; utóbbiakat a latin eredetűsculptura(németülBildhauerei) szóval jelölték. Mára ez a különbségtétel megszűnt; a kifejezések eredeti jelentése elhomályosult.

A szobrok hagyományos anyagai

[szerkesztés]

Kortárs anyagok

[szerkesztés]

Bármely szerves és szervetlen anyag, ipari termék.

Története

[szerkesztés]

Az első fennmaradt szobrokat azőskorbanmintázták, illetve faragták agyagból, kőből vagy elefántcsontból. A feltételezések szerint ezek kultikus tárgyak, valószínűleg termékenységszimbólumok lehettek. Ugyancsak kultikus szerepet tulajdonítanak az ősidomborműveknek,valamint afestőművészetfelé átvezetősziklarajzoknak,szikla- és barlangfestményeknek. Az első szakrális szobrokat azújkőkorszakbanállították a kultuszhelyek oltáraira.

Az első színvonalas, komoly művészi igénnyel és ízléssel, illetve kialakult hagyománnyal megformált szobrokat a folyamvölgyi civilizációk (Mezopotámia és Egyiptom) emlékei közt találjuk. Egyiptomban a domborművek jutottak nagyobb szerephez, az önálló szobrok többségekisplasztika.

A klasszikus görög szobrászat fő funkciója az épületek díszítése volt.

Európában a görögök fogalmazták meg a kompozíciók kialakításának elvi módszereit rögzítő elsőarányrendeket (Polükleitosz) és tipizálták a mozgások harmonikus egyensúlyát segítő beállításokat.

A hellenisztikus művészet eltávolodott a klasszikus rendtől; a művek témái mind gyakrabban lettek naturalistaportrék,életképek,frivol, illetve groteszk jelenetek.

SissiszobraFunchalbana kaszinó előtt — a zöld szín a bronzon képződőpatina

A római szobrászat a görög és azetruszk művészethagyományait asszimilálta. Általában az ókori és így a római szobrokat is rendszerint többszínűre festették; az újkori szobrok többnyire monokróm jellegűek és ha nem azok, gyakran az se festés eredménye. A középkor óta leginkább a beltéri faszobrokat (volt) szokás festeni; ennek praktikus funkciója a fa védelme.

Az ókeresztény művészet megtartotta az ábrázolás egész alakos jellegét, de szakított a szobrok körüljárhatóságának hagyományával, és a frontálisan komponált figurákat többnyire valamilyen falfelület elé állította. Főleg bibliai alakokat ábrázoltak.

A népvándorlás korában figyelemre méltók a gazdagon díszített ornamentális állatfigurák. A középkor ábrázolásmódja eltávolodott az antik hagyományoktól; azok csak abizánci művészetbenéltek tovább. Aromanikaidején a szobrokat főleg épületek, azon belül is kiváltképp templomok díszítésére használták. Agótikaidejétől ezeket a szobrokat többnyire fülkékbe állították, ezzel is erősítve a kompozíció frontális jellegét — ábrázolásmódjuk viszont egyre realisztikusabb lett.

A realisztikus és egyúttal körüljárható szobrok divatját areneszánszszobrászat hozta újra divatba. Új műfajként jelent meg a mázasterrakotta

A reneszánsz egyensúlyra és harmóniára törekvése után abarokkművészetére a dinamizmus, arokokóéraa könnyedség jellemző. Kiváltképp dinamikusak a spanyol barokk jellegzetes figurái, a festett faszobrok. Aklasszicizmushűvös, tiszta formaeszménye mellett aromantikaalapvetően dinamikus volt, de mindkét irányzat törekedett a monumentalitásra. Ennek megfelelően a 18. és a 19. század közepe közötti időszak fő szobortípusa az emlékmű volt. A 19. század végének realizmusa hamarosan naturalizmusba csapott át. Ezt a századelőn (a 20. század elején)avantgárdirányzatok váltották fel; közülük kiemelendő afuturizmusés akubizmus.

Ettől fogva egységes szobrászati ízlésről stílusról nem beszélhetünk; amodern művészetbena téma kifejezésének igényét mindinkább az „eredetiség”, a művész önkifejezésének igénye váltotta fel.

Fajtái a szobor rendeltetése szerint

[szerkesztés]

1. Monumentális szobrászat (emlékművek, épületszobrok)

2. Szakrális szobrászat

3. Díszítő szobrászat (önálló műalkotásokat hoz létre alapvetően dekoratív céllal)

4. Zsánerszobrászat

5. Kisplasztika

Galéria

[szerkesztés]

Kőfaragás

[szerkesztés]

Kapcsolódó cikkek

[szerkesztés]

További információk

[szerkesztés]
Commons:Category:Sculpture
AWikimédia CommonstartalmazSzobrászattémájú médiaállományokat.

Magyar szobrászművészek honlapjai

[szerkesztés]

Jegyzetek

[szerkesztés]

Források

[szerkesztés]
  • Magyar nagylexikonXVI. (Sel–Szö).Főszerk. Bárány Lászlóné. Budapest: Magyar Nagylexikon. 2003. 851. o.ISBN 963-9257-15-X
  • Művészeti lexikon IV. (R–Z).Főszerk. Zádor Anna, Genthon István. 3. kiad. Budapest: Akadémiai. 1983. 465. o.

További információk

[szerkesztés]
  • Bánhegyi Ferenc:Faragott történelem. Magyarország történelme a szobrok történetén keresztül;fotóvál. Farkasné Kovács Beáta, Kemény András; Unicus Műhely, Budapest, 2021