Ugrás a tartalomhoz

Szorbok

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Szorbok
Szorb zászló
Szorb zászló
Teljes lélekszám
Németországkb. 60 000[1]-70 000[2]
• 40 000 felsőszorb
• 20 000 alsószorb
Vallások
római katolikus,evangélikus
Rokon népcsoportok
szlávok
AWikimédia CommonstartalmazSzorboktémájú médiaállományokat.
A szorbok elterjedése
Szorb ünnepi népviselet

Aszorbok(felsőszorbul:Serbja,alsószorbul:Serby) nyugatiszláv népOberlausitzban(Felső- vagy Szász-Lausitz) ésNiederlausitzban(Alsó- vagy Porosz-Lausitz),Németországkeleti részén. Számuk jelenleg körülbelül 60 000-re tehető és elismert kisebbséget alkotnak Németországban. A középkorban a szorbokat a szomszédságukban élő népekvendeknekhívták. Az általuk beszélt nyelv, aszorb,nyugati szláv nyelv, melyet fel lehet osztani felső szorbra (hornjoserbšćina) és alsó szorbra (dolnoserbšćina). A felső szorb fonetikusan a cseh nyelvhez, míg az alsó szorb a lengyel nyelvhez áll közel.

Elterjedésük

[szerkesztés]

A szorbok kétharmad része aszászországiOberlausitzbanél, főlegBautzen(Budyšin),Kamenz(Kamjenc) ésHoyerswerda(Wojerecy) közelében, a többiek pedig abrandenburgiNiederlausitzban,Senftenberg(Zły Komorow) ésLübben(Lubin) között. Szászország és Brandenburg szövetségi tartomány elkötelezte magát a szorb kultúra fennmaradása mellett.

Bautzen(Budyšin) ésCottbus(Chóśebuz) városokat a szorb kultúra központjainak lehet tekinteni. Itt található szorb nyelvű óvoda és iskola, valamint két gimnázium, az egyik felső, a másik alsó szorb oktatási nyelvvel.

Bautzen (Budyšin) ad helyet egy kutatóintézetnek a szorb nyelv és kultúra terén(Serbski institut),amelyik már azNDKidején működő kutatóintézetből(Institut za serbski ludospyt)alakult. Ugyancsak itt található egy állami támogatást élvező könyvkiadó. Az NDK-időkben jött létre a szorbisztikai intézet aLipcsei Egyetemkeretén belül, ami ma[mikor?]is működik.

ADomowina(melynek a jelentésehazavagyszülőföld), a szorb egyesületek csúcsszervezete 1912-ben alakult meg. Ez a szervezet kezdeményezte 2001-ben aWITAJ-projektet, melynek a célja a szorb nyelv megőrzése és használatának terjesztése. Egy központi témája a szorb nyelv aktív használata óvodákban és iskolákban.

Szorb zászló

[szerkesztés]

A szorb lobogót 1842-ben alkották meg. Az elsőprágaipánszlávkonferencián 1848-ban elfogadták a zászló ma érvényes színeit. A színek ugyanazok, mint a többi szláv országé, piros, kék és fehér. Anácik1935-ben betiltották a zászló használatát. 1945-től a Domowina szorb kultúrszervezet saját szimbólumaként használja a zászlót.

Szorb nyelv

[szerkesztés]

Nincs egységes szorb nyelv. A szorbok két különálló német állam területén éltek, ami némiképp eltolta a két nyelv alakulását. Bár az alsó és felső szorb nyelv kölcsönösen jól érthető, ennek ellenére a különbségek könnyen tetten érhetőek. Mindkét nyelvre erősen hat a német nyelv, leginkább a szókincsben és a kiejtésben. A felső szorbra a felső szász német nyelvjárás is hatást gyakorol. Az alsó szorbra a Brandenburgban használt alsó szász nyelvjárások hatnak.

Irodalmának kialakulásakor az első szorb íróknak támaszkodniuk kellett egy szláv nyelvre, hogy megértsék és rögzíthessék saját nyelvük szabályait. Szászország és Csehország között a szomszédság okán szoros kapcsolatok voltak, a felsőszorb értelmiség részben tanult csehországi intézményekben, ezért rájuk acseh nyelvhatott, Brandenburghoz legközelebbLengyelországfekszik, ezért az alsószorbok a lengyel nyelvet használták.[3]Az elkülönülést vallási motiváció is segítette. BrandenburgbanNikolaus Jakubitzalaubnitzilelkész lefordította az Újtestamentumot alsószorbra1548-ban, de nyomtatásban csakJohann Gottlieb Fabricius(wd)fordítása jelent meg1709-ben. Ezzel párhuzamosan készült elMichael Frentzelfelsőszorb fordítása is1706-ban. A két Biblia két különböző szorb irodalmi nyelvnek vetette meg az alapját és ezek külön úton fejlődtek tovább.

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. Catherine Hickley.Germany's Sorb Minority Fights to Save Villages From Vattenfall.Bloomberg. December 18, 2007.
  2. Sorbs of East Germany.faqs.org.[2015. szeptember 24-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2015. március 18.)
  3. Heinz Schuster-Šewc:Das Sorbische – eine slawische Sprache in Deutschland.In:Akademie-Journal 2/2001 „Sprachen in Europa “.Union der deutschen Akademien der Wissenschaften, S. 31–35,schneelaeufer.deArchiválva2016. július 7-idátummal aWayback Machine-ben (PDF).

Fordítás

[szerkesztés]

Ez a szócikk részben vagy egészben aSorbercímű svéd Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

További információk

[szerkesztés]

Kapcsolódó szócikkek

[szerkesztés]