Ugrás a tartalomhoz

Tadeusz Kościuszko

Checked
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Tadeusz Kościuszko
SzületettAndrzej Tadeusz Bonawentura Kościuszko
1746.február 4.
Mereczowszczyzna, Lengyelország (ma Fehéroroszország)
Elhunyt1817.október 15.(71 évesen)
Solothurn, Svájc
Állampolgársága
Nemzetiségelengyel
SzüleiTekla Ratomska
Ludwik Tadeusz Kościuszko
Foglalkozásakatona
Iskoláipiarista rendi iskola, Varsói Katonai Akadémia
Kitüntetései
  • Fehér Sas-rend
  • Commander of the Order of Military Virtue
  • Society of the Cincinnati
  • Knight's Cross of the Virtuti Militari
  • Order of Saint Stanislaus
  • Virtuti Militari
Halál okaagyi érkatasztrófa
Sírhelye
  • St. Leonard's Crypt
  • Zuchwil(internal organ)
  • Polish Museum, Rapperswil(–1927, szív)
  • Királyi palota(1927–, szív)

Tadeusz Kościuszko aláírása
Tadeusz Kościuszko aláírása
AWikimédia CommonstartalmazTadeusz Kościuszkotémájú médiaállományokat.
SablonWikidataSegítség
A Kościuszko család nemesi címere
Kościuszko eskütétele Krakkóban

Andrzej Tadeusz Bonawentura Kościuszko(magyarosanKosciuszko Tádé,lengyelülkiejtve[taˈdɛuʂ kɔɕˈt͡ɕuʂkɔ],magyarosan kiejtve kb. „Tadeus Koscsusko” ) (Mereczowszczyzna,Lengyel–Litván Unió(ma:Fehéroroszország)1746.február 4.Solothurn,Svájc,1817.október 15.[1]), hadmérnök, lengyel és amerikai tábornok, azamerikai függetlenségi háborúrésztvevője, a nemzeti fegyveres erők főparancsnoka a nevét viselő, azOrosz Birodalomellen indított1794-es nagy felkelésidején, alengyel,alitván,afehéroroszés azamerikainemzetek hőse.

Származása és ifjúkora (1746–1775)

[szerkesztés]

1746. február 4-én született alitvániaiBresztivajdaságban fekvő Mereczowszczyznában. Apja Ludwik Tadeusz Kościuszko, a litván hadsereg ezredese, anyja Tekla Ratomska volt. A család Konstanty Fiodorowicz Kostiuszko nemestől származott, aki udvari írnok voltI. Zsigmond lengyel királyszolgálatában és1509-ben birtokot kapottSiechnowiczében,ami a Kościuszkok ősi székhelye lett.

A család négy gyermeket nevelt (Anna, Józef, Katarzyna és Tadeusz), ő volt a legfiatalabb testvér. Hatéves korától a falusi paptól tanult olvasni, számolni.1755-ben bátyjával, Józeffel együtt beíratták alubieszówiPiarista Kollégiumba, amelyetStanisław Konarskivezetett újfajta elvek és tananyag szerint. Az iskola egyik legjobb tanulója lett,latint,németet,franciát,történelmet,földrajzot,számtant,mértantéstermészetrajzottanult. Ekkoriban fedezték fel rajztehetségét.1760-ban a testvérek hazatértek az iskolából, mivel1758-ban elhunyt apjuk és a család anyagi helyzete megrendült. Józef a családfő helyébe lépett, ő viszont a katonai pályát választotta és továbbtanult.

1765-benII. Szaniszló Ágost(Stanisław August Poniatowski)lengyel király kezdeményezésérekadétiskola(Szkoła Rycerska)alakultVarsóbanabból a célból, hogy felvilágosult, haladó szellemű tiszteket és polgárokat neveljen. ACzartoryski családtámogatásával 1765. december 18-án felvételt nyert a kadétiskolába, ahol hamarosan újra kitűnt tehetségével. Lengyel és egyetemes történelmet,filozófiát,latint, lengyelt, franciát és németet, továbbájogot,közgazdaságtant,számtant, geometriát ésföldmérésttanult.1766-ban kitüntetéssel vizsgázott. Ezt követően részt vett egy kurzuson, amit a legkiválóbb műszaki hallgatóknak tartottak. Ennek elvégzése után a kadétiskola oktatója lett.1768-ban abari konföderációoroszellenes fegyveres felkelésben nem vett részt, végül századosi rangban hagyta el az iskolát.

1769októberébenJózef OrłowskivalPárizsbamentépítészetet,erődépítészetet ésfestőművészetettanulni. Orlowski társa és barátja volt a kadétiskolában. Királyi ösztöndíjjal tanult, amitAdam Kazimierz Czartoryskitámogatásával nyert el. A Katonai AkadémiánVersailles-banDidier Gregoire Trincavolt a professzora, aki újszerű elveket dolgozott ki az erődítmények építésével kapcsolatban. Festészeti tanulmányait aKirályi Festészeti és Szobrászati Akadémián(Académie Royale de Peinture et de Sculpture)folytatta. Öt éven át tartózkodottFranciaországban,de különösebb hatással nem voltak rá afrancia forradalomelőtt álló ország viszonyai.

1775nyarán visszatért Lengyelországba. Ez három évvel az országelső felosztása(1772) után történt, amikor a lengyel állam területének és népességének harmadát azOrosz Birodalom,aHabsburg Birodalomés aPorosz Királyságmagához csatolta. Mivel a felosztás után a köztársasági hadsereg(Wojsko I Rzeczypospolitej)létszámát 10 000 főre csökkentették, nem sikerült katonai pályára kerülnie. A családi birtokon testvére látta vendégül, ő pedigJózef Sylwester Sosnowskilitván táborihetman,a lengyel-litván hadsereg egyik vezetőjének lányai mellett házi tanítóskodott. Az egyik lányt, Ludwikát feleségül szerette volna venni, de az apa nem járult hozzá az esküvőhöz alacsony származása és rangja miatt. Tervbe vette, hogy megszökteti a lányt, végül menekülnie kellett az apa haragja elől.

Az amerikai függetlenségi háború (1776–1783)

[szerkesztés]

1775őszénDrezdábautazott, aszászválasztófejedelemszolgálatába akart állni. Mivel nem találta meg a szerencséjét, ezért továbbutazott Párizsba. Itt értesült az amerikai függetlenségi háborúról, amelyet lelkes francia segítséggel folytattakgyarmatitelepesekAngliaellen. Párizsban találkozott a híres íróval,Pierre-Augustin Caron de Beaumarchais-val, aki a függetlenedés szószólója volt.

Valószínűleg1776júniusában indult elLe Havrekikötőjéből Amerikába. A több mint két hónapig tartó és veszélyekkel teli utazás során többször került életveszélybe.

Az amerikai függetlenségi háborúban ezredesként harcoltGeorge Washingtonoldalán.Philadelphiábaérkezése után, 1776. szeptember 24-én azt a feladatot kapta, hogy tervezze meg aDelawarefolyó mentén fekvő városi erődítmény megerősítését. Egész télen ezen a terven dolgozott.

1777tavaszán északra, a kanadai határ közelébe vezényeltékHoratio Gatestábornok parancsnokságához. Hónapokon át dolgozott akontinentális hadseregkülönböző katonai táborainak a megerősítésén, pl.New YorkállambanTiconderoga erődjénés aSaratogamelletti sáncépítésben, ahol később győztes csatát vívtak az amerikaiak. Nemcsak az építkezéseknél, de a csataterek kiválasztásánál és a helyszínek hadászati elemzésénél is kamatoztatta mérnöki ismereteit, számos amerikai győzelemhez járulva hozzá. Tehetsége elismeréseként1778-ban megbízták aWest Pointerőd megtervezésével. AHudsonfolyó melletti helyszínt az amerikai hadsereg főparancsnoka, George Washington választotta ki.

Saját kérésére később a déli hadsereghez vezényelték, aholNathanael Greeneparancsnoksága alatt további sikereket ért el főmérnöki beosztásban.

A háború befejezése után,1783.május 13-án meghívást kapott a legkiválóbb veterán tisztek által alapítottCincinnati Társaságba(Society of Cincinnati),mely a függetlenségi harcra való emlékezésre és egymás baráti támogatására kötelezte magát. Ebben a megtiszteltetésben csak három külföldi nemzet fiai részesültek (Franciaország,LengyelországésSvédország). Odaadó és hűséges szolgálatáért aKontinentális kongresszusoktóber 13-án egy határozatában az amerikai hadsereg dandártábornokává léptette elő. Megkapta azEgyesült Államokállampolgárságát, s egyidejűleg kb. 200 hektár földbirtokot adományoztak neki azzal a feltétellel, hogy letelepedik. Jelentősebb pénzösszeget is kapott, melyet az állam nehéz anyagi helyzete miatt éves részletekben terveztek megfizetni a számára.

Több éven át egyik szárnysegédje afeketeAgrippa Hullvolt, akit barátként kezelt az egyenlőség elve alapján. Philadelphiában találkozottKis Teknős(angolul:Little Turtle,algonkin nyelven:Mihšihkinaahkwa)indiánvezetővel, akinek pisztolyt adományozott azzal, hogy védelmezze meg a népét.

A Lengyel-Litván Unió harcai (1784–1792)

[szerkesztés]

1784.július 15-én visszaindult Lengyelországba, ahová augusztus 26-án érkezett meg. Az országban rossz helyzet fogadta, az a veszély fenyegetett, hogy a környező országok teljesen felszámolják a lengyel államot. Saját életében is akadályokba ütközött, mivel ismételten nem kapott katonai beosztást a király és a Czartoryskiak szembenállása miatt.

Az elhanyagolt családi birtokon, Siechnowiczében telepedett le, ahol öt esztendőt töltött. Testvére, Józef nem alapított családot és ekkor már nem élt. Sógora,Piotr Estkosegítségével azonban rendszeres jövedelemhez tudott jutni még megmaradt birtokrészéből. Annak ellenére, hogy a szerény haszon a szükséges kiadásai fedezésére sem volt elegendő, enyhítette a siechnowiczeijobbágyokterheit. A földjén heti két napot kellettrobotbandolgozniuk, az asszonyokat pedig mentesítette ez alól a munka alól. Bár nőtt a birtok hatékonysága, a helyi nemesség nem nézte jó szemmel az intézkedéseit.

Hugo Kołłątaj,aKrakkói Egyetemrektora tanítani hívta, amit rossz anyagi helyzete ellenére visszautasított.

Az országban zajló események iránt élénken érdeklődött. A politikai életben egyre nagyobb szerepet vitt a reformok mellett elkötelezett lengyel hazafiak csoportja, radikalizálódott a nemesség, a jelentős politikai írók pedig, mintStanisław Staszicés Kołłątaj, a városi polgároknak és a jobbágyoknak is jogokat követeltek.

A reform legfontosabb intézkedéseit az1788és1792között ülésezőnagy szejmhozta meg. Egyik első határozatában elrendelte a hadsereg létszámának 100 000 főre emelését. Bár a döntés teljes egészében nem valósult meg, Kościuszko előtt mégis megnyitotta a kapukat,1789.október 12-énvezérőrnagyikinevezést kapott a királytól. A hosszú idő óta tartó anyagi gondjai megszűntek, mert a beosztás évi 12 000złotyfizetéssel járt. Ekkoriban írt egy javaslatot a hadsereg amerikai mintára történő megreformálására. Kifejtette, hogy szükséges lenne az állandó hadsereg mellett nemzeti milíciát is felállítani, amelynek apolgárok,jobbágyok észsidókis a tagjai lehetnének. Javasolta, hogy apolgári jogokatterjesszék ki rájuk, mivel így érdekeltté válnak a haza védelmében. A tervezetét nem tárgyalták meg.

1791.május 3-án a szejm megalkotta Európa első, a világtörténelem másodikkartális alkotmányát,amájus 3-i alkotmányt.A lengyel társadalmi, jogi és politikai reformokat egyes mágnások azonban ellenezték és a Lengyelországot részben megszállva tartó idegen hatalmakhoz fordultak segítségért. 1792 áprilisábanSzczęsny Potocki,Seweryn RzewuskiésFranciszek Ksawery Branickiösszeesküvést szerveztek, hogy eltöröljék az új alkotmány rendelkezéseit. Május 14-én megalakították atargowicai konföderációtSzentpéterváron.A régi törvények és rend visszaállítása felettII. Katalin orosz cárnőbábáskodott.

Közben a lengyelek igyekeztek felkészülni a várható külső katonai beavatkozásra, a munkálatokban Kościuszko is részt vett. A hadsereg átszervezése 1792 májusában fejeződött be. Vezetője a király unokaöccse,Józef Antoni Poniatowskiherceg lett.

Az orosz hadsereg, mintegy 100 000 katona május 18-án lépett lengyel területre. Kezdetét vette az 1792. évilengyel–orosz háború,amelyben az oroszok háromszoros számbeli fölényben voltak a lengyelekkel szemben. A litván hadsereg parancsnoka,Württembergi Lajosárulást követett el. Nem vette fel a harcot a támadókkal, akik ellenállás nélkül tudtak előrehaladni. A hadsereg nem volt képes megakadályozni azUkrajnábavaló behatolást, mindössze annyit ért el, hogy jelentősebb veszteségek nélkül tudott hátrálni. A visszavonulás során, június 18-ánZielencemellett a lengyelek váratlan győzelmet arattak az oroszok felett. Bár katonailag nem volt jelentősége a sikernek, azonban megmutatta, hogy lehetséges a győzelem. Ekkor alapították a legmagasabb lengyel háborús kitüntetést(Order Virtuti Militari),amelyet Kościuszko is megkapott. Július 7-énWłodzimierznél,majd július 18-ánDubienkánális jelentős harci érdemeket szerzett. Miután aBugfolyónál adubienkai csatábanvisszaverte a többszörös erőfölényben lévő orosz hadsereget, 1792. augusztus 1-jén előléptették altábornaggyá. A királyFehér Sas-renddelakarta kitüntetni, amit köztársaságiként visszautasított. Győzelmei elismeréseként viszont Franciaország tiszteletbeliállampolgáricímmel tüntette ki.

A király ekkor váratlanul csatlakozott a targowicai konföderációhoz és minden oroszellenes tevékenység beszüntetésére adott parancsot. A háború az oroszok javára eldőlt.

A politikai emigráció (1792–1793)

[szerkesztés]
Kościuszko emlékműve Mieračoŭščyna,Fehéroroszország

Számos lengyel hazafi az ország elhagyására készült.Szászországba,ezen belülLipcsébeés Drezdába igyekeztek eljutni, ahol szívesen fogadták a targowicai konföderáció száműzetésbe kényszerült ellenfeleit. Kościuszko 1792 októberében levélben tájékoztattaIzabela Czartoryskahercegnőt, hogy ő is Lipcsébe akar utazni. Ekkor már a városban tartózkodottIgnacy Potockiés Kołłątaj, akik felkelést szerveztek a targowicai összeesküvők és az őket támogató orosz megszállók ellen.1793tavaszán Lengyelországban újabb titkos központ alakult, ami több kisebb, korábbi szerveződést fogott össze. Ennek élénIgnacy Działyński,Karol Prozorés mások álltak, szoros kapcsolatot tartva a külföldi emigrációs központtal.

Lipcsében Kościuszko mindössze két hétig maradt, majd az emigráció megbízásából Párizsba utazott. Támogatást igyekezett szerezni a tervezett lengyel felkeléshez, de tényleges kötelezettségvállalásokat nem kapott. 1793 elején elhagyta a francia fővárost, mivel afrancia forradalmatelárulóCharles-François Dumouriezkülügyminiszter és tábornok felfedte az osztrákok előtt a lengyel emigráció, illetve Franciaország osztrák- és oroszellenes terveit.[2]

Bár a megvalósítás módozatai csak lassan körvonalazódtak, azonban a felkelésnek időközben igen kedvező feltételei alakultak ki Lengyelországban. 1793. január 13-án a Porosz Királyság és az Orosz Birodalom megállapodást írt alá az ország második felosztásáról. Június 17-én összehívták agrodnói szejmet,ami némi vonakodás után elfogadta a felosztás tényeit. Lengyelország területe ezzel alig 200 000 km²-re, lakosságának lélekszáma pedig 4 millió főre csökkent. A gazdaság romokban hevert, a társadalom mind anyagi, mind erkölcsi szempontból tönkrement. A következmények még a targowicai konföderáció elvakult híveit is kijózanították. A legtöbb lengyel előtt világossá váltak a megszállók valódi szándékai, hogy az évszázados kiváltságok visszaállítása helyett Lengyelország végletes meggyengítésére törekednek. Mindez egyre inkább kedvezett a fegyveres függetlenségi harc megindításának.

1793 júniusában Kościuszko visszatért Párizsból Drezdába, ahol kidolgozta a nemzeti felkelés részletes tervét. Megállapította, hogy a feltételek egyelőre még nem teljesen adottak, és a terv végrehajtását bizonytalan időre elhalasztotta. Szeptemberben titokban Lengyelországba utazott, ahol személyes tapasztalatokat gyűjtött az ország helyzetéről. Útja során a lengyel hadsereg magas rangú tisztjeivel találkozott, köztükJózef Wodzikcival.Mivel a felkelés előkészületei lassan haladtak, úgy határozott, hogy Itáliába utazik és csak1794februárjában tér majd vissza. Lengyelországban azonban gyorsan romlott a helyzet. A kormányként működő Állandó Tanács(Rada Nieustająca)csökkenteni kezdte a lengyel hadsereg létszámát, egyes egységeket pedig az orosz hadseregbe olvasztottak. Az oroszok tudomást szereztek a varsói szervezkedésről, és megkezdték a politikusok és tisztek letartóztatását. Kościuszko így kénytelen volt korábban megkezdeni terve végrehajtását és 1794. március 15-én elindultKrakkóba.

A Kościuszko-felkelés (1794)

[szerkesztés]

1794. március 24-én akrakkói piactéren(Rynek Główny w Krakowie)ünnepélyesen esküt tett a nemzet előtt. Ezzel formálisan elvállalta a felkelés vezetését és a nemzeti fegyveres erők főparancsnoki tisztét. Egy feltevés szerint a lengyelek ettől a naptól tisztelegnek két ujjal, ami a „becsület és haza” jelszavára emlékezteti őket(Honor i Ojczyzna).[3]

A felkelés március 24-től november 16-ig tartott. Április 4-én zajlott a győztesracławicei csata,amelyetJan Matejkois megfestett aKościuszko Racławicénélcímű festményén. A győzelem hírére április 17-én Varsóban felkelés tört kiJan Kilińskivezetésével.

Május 7-én fogadták el apołanieci univerzálét,ami a felkelés legfontosabb jogszabálya és politikai dokumentuma volt.

A harcok ideje alatt Kościuszko számos újítást vezetett be a hadsereg és a hadviselés megreformálása érdekében, részben amerikai minták alapján. Gyorsan mozgó parasztmilíciát, mesterlövész-egységeket hozott létre, utóbbiakba a nagy gyakorlattal rendelkező vadászokat és erdészeket sorozták be.

Október 10-én Varsó védelmében, amaciejowicei csatábanKościuszko megsebesült és fogságba esett. Az oroszok Szentpétervárra, aPéter-Pál erődbörtönébe szállították, és a felkelés hamarosan elbukott.

A végleges emigráció (1796–1817)

[szerkesztés]

I. Pál orosz cár1796.november 26-án szabadon engedte azt követően, hogy hűségesküt tett neki. A cár – aki gyűlölte Nagy Katalint és új politikát hirdetett a lengyelekkel kapcsolatban – ezt az árat követelte azért, hogy a börtönökben fogvatartott vagySzibériábaszáműzött mintegy 20 000 lengyel visszanyerje a szabadságát. Egyidejűleg 12 000 rubelt utalt ki neki, amit Kościuszko esküje visszavonásakor,1798-ban igyekezett visszafizetni.

Kiszabadulása utánFinnországonátSvédországba,Stockholmbament a barátaival, köztükJulian Ursyn Niemcewiczcsel.OnnanLondonbamajdBristolbautazott. Angliai útja során találkozottWilliam Wordsworthköltővel, akinek a verseit ismerte az orosz fogság idejéből.1797.június 17-én elhajózott az USA-ba, Philadelphiába augusztus 18-án érkezett meg.

Körútján mindenhol lelkesedéssel fogadták az egyszerű emberek. Nemcsak a lengyel nemzeti hőst látták benne, de a szabadságért harcoló nagy hadvezért is. Barátságot kötött az akkor még csak alelnökThomas Jeffersonnal,akit megbízott azzal, hogy halála után hajtsa végre a végrendeletét. Ebben úgy határozott, hogy amerikai vagyonát rabszolgák felszabadítására és oktatására fordítsák (akaratát Jefferson nem hajtotta végre, amiért napjainkig bírálják). Mivel a föderalisták nem rokonszenveztek vele, ezért néhány hónapos út után visszatért Európába. Döntéséhez az is hozzájárult, hogy anapóleoni háborúkkeretébenJan Henryk Dąbrowskivezetésével lengyel katonák harcoltakNapóleonzászlaja alatt Franciaországban és Itáliában, illetve hogy hírt kapott arról,Talleyrandfrancia politikus az erkölcsi és állami vezetői támogatását keresi porosz ellenes harcához.

1798.június 28-án érkezett meg Franciaországba, de Talleyrand-nak ekkorra már megváltoztak a vele kapcsolatos tervei.1799-ben csatlakozott aLengyel Republikánusok Szövetségéhez(Towarzystwa Republikanów Polskich).

1799. október 17-én és november 6-án találkozott Napóleonnal. Az akkor még tábornok „bolondnak” tartotta, aki „túlbecsüli lengyelországi befolyását”. Kościuszko ugyanakkor bizalmatlan volt vele szemben és nem vállalta a lengyel légiók vezetését. Úgy gondolta, hogy Napóleon Lengyelországgal kapcsolatos tervei – így pl. aVarsói Hercegséglétrehozása – nem a lengyel függetlenséget és szabadságot, hanem a francia nagyhatalmi érdekeket és saját diktatórikus céljait szolgálják.

1807-től1814-ig aLa Genevrayemelletti Berville-kastélyban élt a svájci Peter Josef Zeltnernél, Solothurn város tanácsnokánál.[4]

1808-ban tüzérségi szakkönyvet adott ki.

Napóleon bukása után,1815-benI. Sándor orosz cárkereste meg. Azonban abécsitárgyalásaik során kiderült, hogy a cár által létrehozni kívánt bábállam, aKongresszusi Királyságmég a Varsói Hercegségnél is kisebb területtel rendelkezne. Kościuszko ezen felháborodott és elhagyta Bécset. Valószínűleg ebben az évben költözött asvájciSolothurnba, ahol a polgármester,Franz Xaver Zeltnerházában élt a Gurzelngasse 12. szám alatt.

1817. április 2-ánfelszabadítottalengyelországi jobbágyait, de a cár nem hagyta jóvá a döntését. Korábbi sebesülései miatt ekkoriban már igen rossz egészségi állapotban volt. 1817. október 15-én hunyt el Solothurnban.

Temetések

[szerkesztés]

Kościuszko első temetését 1817. október 19-én tartották Solothurnban egyjezsuitatemplomban. Amint híre kelt a halálának, Lengyelország-szerte szintén megemlékezéseket tartottak a tömegek. 1818-ban átszállították a testét a krakkóiSzent Flórián-templomba,ahova április 11-én érkezett meg. Június 22-én vagy 23-án helyezték örök nyugalomra awaweli székesegyházban,a lengyel királyok és nemzeti hősökpanteonjában.A temetés alatt ágyúk dörögtek, és aZsigmond-harangszólt.

Kościuszko belső szerveit, amelyeket a balzsamozáskor távolítottak el,Zuchvilbantemették el Solothurn közelében. A kegyeleti hely máig megvan,1820-ban emlékkövet és lengyel emlékkápolnát emeltek itt. A szívét azonban egy urnában külön tartották, ami előszörRapperswilbena Lengyel Múzeumban volt elhelyezve. Az urnát1927-ben Lengyelországba szállították, és avarsóikirályi palotakápolnájában helyezték el.

Emlékezete

[szerkesztés]
Budapesten, a Krisztinavárosban utca őrzi emlékét

Több ország nemzeti hőseként számtalan helyet neveztek el róla. Ezek közül kiemelkedikAusztrálialegmagasabb, 2228 méteres csúcsa, aMount Kosciuszko,amelyetPaweł Edmund Strzeleckilengyel felfedező nevezett el róla1840-ben. A csúcs körül hozták létre aKościuszko Nemzeti Parkot.

1823-ban a krakkói polgárok a városban található78.századi halmok mintájára apró dombot emeltek emlékére, melyetKościuszko-halomnakneveznek.

1948-tól a voltKoronaőr utcaviseli a nevétBudapesten,aKrisztinavárosban.

2020-ban aGeorge Floydhalála miatt kitört egyesült államok-beli zavargásokban megrongálták aFehér Házközelében álló szobrát (1910).[5]

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. Tadeusz Kościuszko.Múlt-kor
  2. Ring Éva: Magyar–lengyel galíciai felkelési tervek és a kollektív emlékezet. Aetas 26. évf. 2011. 4. számArchiválva2016. május 13-idátummal aWayback Machine-ben epa.oszk.hu
  3. 'Szentesi Zöldi László:Kétujjas tisztelgés lengyel módra..[2017. március 31-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2017. március 30.)
  4. Zeltner, Peter JosefHistorisches Lexikon der Schweiz, (németül)
  5. ma7.sk

Kapcsolódó szócikkek

[szerkesztés]
Commons:Category:Tadeusz Kościuszko
AWikimédia CommonstartalmazTadeusz Kościuszkotémájú médiaállományokat.

Külső hivatkozások

[szerkesztés]

Fordítás

[szerkesztés]
  • Ez a szócikk részben vagy egészben aTadeusz Kościuszkocímű lengyel Wikipédia-szócikkezen változatánakfordításán alapul.Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.