Ugrás a tartalomhoz

Tirol

Checked
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Tirol
11401919
Tirol címere
Tirol címere
Tirol zászlaja
Tirol zászlaja
ElődállamUtódállam
Tirol (tartomány)
Dél-Tirol
AWikimédia CommonstartalmazTiroltémájú médiaállományokat.

Tirolegyközép-európaiterület, mely maAusztriaésOlaszországrésze. Nevét Tirol grófjairól kapta, akik aMeranközeliTirol(ma Tirolo) településről származtak. A történelmi Tirolt az1919-esSaint-Germain-i békeosztotta ketté.

Története

[szerkesztés]

Tirol területe évezredek óta lakott. Az első telepesek 10 000 évvel ezelőtt költöztek a vidékre, akiket Kr. e. 4000 körül földműveléssel foglalkozó népek váltottak fel. Ebből az időszakból származik azÖtzinévre hallgató gleccsermúmia, akit azÖtztali-Alpokbantaláltak meg a régészek. Jelentős volt a rézbányászat, amely a régió kereskedelmi fellendülését biztosította. Kr. e. 450-benillír népcsoportoktelepedtek le Tirol hegyei között, akiket később a rómaiak réteknek neveztek.

Kr. e. 15-ben a területetDrususésTiberiusrómai hadvezérek foglalták el és felosztottákNoricumésRaetiaprovinciák között. Az itt élő illírek átvették a latin köznyelvet, ebből alakult ki a még ma is beszéltrétorománnyelv. Itt haladt át aVia Claudia Augusta,amely a mai délnémet területeket kötötte összeItáliaészaki részével. A rómaiak számára nem volt Tirol túlságosan vonzó, amit a viszonylag kevés település igazol. A legismertebb római városAguntumvolt, a maiLienzközelében.

Tirol aRómai Birodalomösszeomlása után akeleti gótokélett, majd550körül egészenBozeniga bajorok szállták meg. Ettől kezdve aBajor Hercegségrésze lett. Abajoruralom alatt az itt élő népeketkeresztényhitre térítették.

AXII. századbanalakult meg aTiroli grófság,melynek központja aTirolfaluban találhatóTirol-kastélyvolt. Agrófságegyre nagyobb lett, majd1363-ban aHabsburgokkezére került. Területe ekkora már közel azonos volt a maival. AzInnvölgyének alsó részeBajorországhoztartozott, aZillertalpedigSalzburghoz.

Tirol a bajor uralom alatt (1808)

Az ezt követő századokban Tirol sokszor cserélt gazdát.1796-ban a franciák próbálták meg elfoglalni.1803-ban Tirolhoz csatolták abrixeniésbozenipüspökséget. Anapóleoni háborúksorán az1805-öspozsonyi békeszerződésbenNapóleonaz általa kreáltBajor Királysághozcsatolta.1809-ben kitört azAndreas Hofervezettetiroli népfelkelés,amely a bajor uralom ellen irányult. Az osztrákok harctéri vereségei nyomán megkötöttschönbrunni békeszerződésután a magukra hagyott tiroliak vereséget szenvedtek, Tirol egyes részei azItáliai Királysághozés a franciaIllír tartományokhozkerültek.1813-ban Ausztria visszafoglalta,1815-ben abécsi kongresszusvégleg aHabsburg Birodalomhozcsatolta vissza.

1919-ben asaint germaini békemegkötésével Tirol is arra a sorsra jutott, amelyre aMagyar Királyság1920-ban. ABrenner-hágótóldélre fekvő területeket azOlasz Királysághozcsatolták és ezzel hatalmas német ajkú terület(Deutschtirol)került olasz fennhatóság alá.Mussoliniuralma alatt megkezdődött a népesség erőszakos „olaszosítása”, ez elsősorban a nagyobb városokban járt sikerrel. AzAnschlusstkövetően,1939októberében Hitler és Mussolini megkötötték a berlini egyezményt, mely a dél-tiroli német ajkú lakosságotkényszerválasztás(opció) elé állította: Német-osztrák identitásukat csak a náciNémet BirodalomhoztartozóAusztriábakivándorlók, az„optánsok”őrizhetik meg. A szülőföldjükön, Dél-Tirolban maradók („Dableiber”) a olasz fasizmus etnikai szabályait kötelesek elfogadni. A német ajkú lakosság 80%-a választotta az „opciót”, de 1943-ig ténylegesen csak mintegy 75 000 fő költözött át ténylegesen aHarmadik Birodalomba.Nagy részük 1945-ben visszatért szülőföldjére, az olasz Dél-Tirolba.

Amásodik világháborúután Ausztria eredménytelenül próbálta legalább az osztrákok által lakott vidéket ismét visszaszerezni. Az 1946-ban Párizsban megkötöttGruber–De Gasperi-egyezményértelmében a német nyelvű Dél-Tirol széles körű kulturális autonómiát kapott, és az őslakos német etnikumot érintő kérdésekben Ausztriát hivatalos tárgyalópartnerként ismerték el.

Az olasz kormány úgy értelmezte az egyezményt, hogy 1948-ban a német nyelvű Dél-Tirolt hozzácsatolta az olaszok lakta Trentino tartományhoz, létrehozvaTrentino-Alto Adigekétnyelvű régiót. Erre a közös régióra ruházta az etnikai autonómiát érintő jogokat és hatásköröket. Emiatt Dél-Tirolban tüntetések, erőszakos akciók kezdődtek, amelynek fő koordinálója aDél-tiroli Felszabadítási Bizottság(németül:Befreiungsausschuss Südtirol), rövidenBASlett. Ez a csoport művelte az1961-esFeuernacht(A tűz éjszakája) elnevezésű terroristaakciót, amellyel a tartomány közüzemi áramellátását akarták megzavarni.[1]Ezek hatására, hosszas diplomáciai viták után az olasz kormány1972-ben elfogadta a második autonómia-statútumot (ennek neve Ausztriában „Dél-Tirol-törvénycsomag”,Südtirol-Paket).Ennek értelmében a közös régió jogosítványait a két autonóm megyére ruházták át (Bozen megye,azaz Dél-Tirol ésTrento megye,azaz Trentino). Ilymódon Dél-Tirol nagyfokú autonómiát kapott, amely azóta követendő példaként szolgál más államok etnikai problémáinak megoldására. Mindazonáltal Ausztria törekvésének, a politikai köznyelvben felkapott védőhatalmi(Schutzmacht)státusznak fogalmát mindmáig (2013-ig) semmilyen hivatalos dokumentumban sem írták le. AzOsztrák Szabadságpárt(FPÖ) 2012-ben a szövetségi alkotmányba kívánta iktatni Ausztria védőhatalmi státuszát a dél-tiroli német és ladin kisebbség felett, de a törvényhozás elutasította az indítványt.

Tirol-Dél-Tirol/Alto Adige-Trentino európai régió

[szerkesztés]

A békülési folyamat eredményeképp1998-ban megalakult az„Europaregion Tirol-Südtirol/Alto Adige-Trentino”.A határokon átnyúló szervezet a közös politikai és gazdasági életet segíti.

Jegyzetek

[szerkesztés]

Külső hivatkozások

[szerkesztés]