Ugrás a tartalomhoz

Totemizmus

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
(Totemszócikkből átirányítva)

Atotemizmus,mint hitvilág azt feltételezi, hogy minden ember rokonságban vagy spirituális kapcsolatban áll egy másik fizikai létezővel, amely lehet állat, növény vagy akármilyen más természeti lény is. Atotemaz a tárgy, amely a segítő lényt ábrázolja és szimbolizálja.

Totemoszlop(British Columbia, Kanada)

A totemizmus nemvallás,noha a totem gyakran megjelenik törzsirituálékban,valamintmágikusgyakorlatokban, és gyakran keveredik más hitvilágokkal, mint az ősimádattal vagy azanimizmussal.

A totem szót anéprajztágabb értelemben is használja, általában törzsjelet értenek rajta, és ezekből fejlődtek ki a családi- és országcímerek is. A totem egyúttal az illetőtörzsnevét is jelenthette, s minthogy e törzsek többnyire valamelyik állat nevével jelölték magukat, így annak rajzolata az illető állatnak a kezdetleges képét jeleníti meg.[1]

Etimológia[szerkesztés]

A totem azalgonkinindiánok közé tartozó ojibwákototemanszavából ered,[1]amely valakinek a testvérét jelenti. Azototemanszó pedig azote(törzs, nemzetség) származéka,[1]amely vértestvérségre utal.

A totem szót a 18. század végén egy brit származású kereskedő vezette be az angol nyelvbe, aki tévesen úgy gondolta, hogy ez a lény valakinek a személyes védelmezőszelleme, aki néha állatalakban tűnik fel.[2]

Totem és fétis[szerkesztés]

Afétisegy olyan tárgy, amelyen keresztül bizonyos hiedelmek szerint titokzatos, természetfeletti erő (mana) nyilvánul meg. Ezzel szemben a totem csupán egy szimbólum, amely megköveteli a tiszteletet és valamilyen szintű félelmet is. Esetenként szintén természetfeletti erőt tulajdonítottak neki.

A totemállataikat a természeti népek a törzsük ősének tekintették, s emiatt azokkultikustiszteletnek örvendtek.[1] Általában tilos volt az ábrázolt lény megölése, elfogyasztása, de gyakran még az érintése is.

Történelem[szerkesztés]

A totemizmus az észak-szibériainépeknél, az ainóknál és sok észak-amerikaiindiántörzseknél igen elterjedt volt, de még azókori görögöknélis megtalálható volt amedvetisztelet,valamint az egész földön széles körben elterjedt volt a kígyótisztelet is.[1]

Észak-Amerikában a totemizmus jellegzetes szertartásai voltak az álarcos táncok, amelyeknek résztvevői totemeik képébe öltözve jelentek meg.[3]A mai Kanada területén élő ojibwa törzs 23 nemzetségből állt, amelyek mindegyikének saját, állatot jelképező totemje volt (farkas, medve, hód, ponty, kacsa, kígyó stb.)

Észak-Amerika őslakos népein túl megtalálható volt más népeknél is, mint példáulAmazóniaindiánjainál,AusztráliaésPápua Új-Guineabennszülöttjeinél vagyAfrikaegyes népeinél (pl.dinkák,cvanák stb.)[4]Ghánábannövény is szolgált totemül, mint pl. a fügefa és a kukorica.

Jegyzetek[szerkesztés]

  1. abcdePallas
  2. Szelídítetlen boszorkányság; 2017
  3. Szimonidesz Lajos: A világ vallásai
  4. Marshall Sahlins, "On the ontological scheme of Beyond nature and culture," HAU: Journal of Ethnographic Theory 4, no 1, (Summer 2014): 281-290.

Források[szerkesztés]

További információk[szerkesztés]

  • Róheim Géza:A csurunga népe;Leblang, Bp., 1932 (hasonmásban: 1992)
  • Émile Durkheim:A vallási élet elemi formái. A totemisztikus rendszer Ausztráliában;ford. Vargyas Zoltán, előszó Vargyas Gábor; L'Harmattan, Budapest, 2003(Kultúrák keresztútján)