Ugrás a tartalomhoz

Whisky

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Whisky

Származási hely
Alkoholtartalom40%
AWikimédia CommonstartalmazWhiskytémájú médiaállományokat.

Awhisky(azamerikai angolbanésírdialektusbanwhiskey) olyanégetett szesz,amelygabonaerjesztésével és lepárlásával, majd fahordóban – többnyiretölgyfa– való érlelésével készül. A felhasznált gabona általábanárpa,árpamaláta,kukorica,búza,rozsvagy rozsmaláta. A whiskyk amalátawhiskykivételével általában vegyes cefréből készülnek.

A whisky fajtáit különböző szempontok alapján különböztetik meg; ilyen a cefre összetétele, a lepárlás módja, az érleléshez használt hordók típusa és a földrajzi eredet is. Hagyományos whiskygyártó nemzetnek tekintikSkóciát,Írországot,Kanadát,azAmerikai Egyesült ÁllamokatésJapántis. Az érlelt whisky különböző stílusai eredetileg az előbbi négy országban alakultak ki a 19. század során, míg Japán a 20. században a modern skót whiskyből kiindulva alakított ki önálló whiskyhagyományt.

A whiskyk fahordós érlelése a 19. században jelent meg, és csak a 20. század elején vált általánosan elterjedtté; korábban a legtöbb whisky érdemi érlelés nélkül került elfogyasztásra. Ezt a hagyományt ma már csak azamerikaitörvények őrzik, melyek szerint a whisky a tölgyfahordóba töltése után bármikor palackozható, a kukoricawhiskyt pedig egyáltalán nem kötelező fahordóba tölteni. AzEurópai Unióországaiban azonban – attól függetlenül, hogy hol készültek – csak a legalább 3 évig érlelt gabonapárlatok forgalmazhatók whisky vagy whiskey néven.

Története

[szerkesztés]

A lepárlás története legalább az ókorialexandriaivegyészetig nyúlik vissza, ám a korai lepárlóeszközök nem voltak alkalmasak alkohol lepárlására. Aszázadfordulónelterjedt elmélet volt, hogy a szeszfőzést azírek(egyes változatokban magaSzent Patrik) találták fel az első évezredben, ezen feltételezések történelmi megalapozatlanságát azonban már 1913-ban bemutatták.[1]A szeszfőzés első egyértelmű leírása a 12. századi Itáliából származik, és a bor lepárlásával készültaqua ardens-t írja le.[2][3]A bor mellett legalább a 14. század hajnalától sörből is főztek szeszt, és az így készült gabonapárlatok széles körben elterjedtek azon európai vidékeken, melyeken nem volt jelentős helyi bortermelés (többek köztMagyarországegyes részein is).[3][4]

Asörlepárlása legkésőbb a 15. századig Írországban és Skóciában is meghonosult. Az égetett szeszek fogyasztásátÍrországbanelőször egy krónika, aClonmacnoise-i annalesemlíti az1405-ös évnél, miszerint ekkor egy törzsfőnök, Richard MacRannallaqua vitaeokozta alkoholmérgezésben halt meg.Skóciábanaz első írásos bizonyíték1494-ból való, amikor az adólisták szerint egy John Cor nevű szerzetesnek a király parancsára aqua vītae készítése céljából malátát utaltak ki.[5]A whisky házi lepárlása párhuzamosan terjedt el Skóciában és Írországban, és a 16. század közepére mindkét országban általános volt. A 17. században már tudták, hogy árpamaláta hozzáadásával a malátázatlan gabonát is erjeszthetővé lehet tenni, és a skót források többféle gabonából készült whiskykre is utalnak, főleg zabból, árpából és búzából.[6]

A 17. és 18. század során kivándorló skót és ír telepesekÉszak-Amerikábanis meghonosították a whiskyfőzést. Kezdetben főleg importált árpából, zabból és búzából erjesztették, majd áttértek a rozsra, mely bőségesen termettMarylandésPennsylvaniaállamokban. Később elterjedt a kukorica használata is, melyet önmagában és rozzsal keverve is felhasználtak.[7]A ma ismert whiskyfajták a 19. században alakultak ki.

Nevének eredete

[szerkesztés]

Awhiskyéswhiskeyszavak ausquebaughalakból rövidültek, mely utóbbi jövevényszó volt az angolban: azíruisce beathaés askótuisge beatha(az élet vize)kifejezésekből ered.[5]Ez a kifejezés a latinaqua vitaefordítása, amely a középkori gyógyszerészetben eredetileg a többszöri lepárlással tisztára finomított, gyakran gyógynövényekkel együtt lepárolt szeszt jelentette.[8]Azaqua(„víz” ) a vegyészetben párlatot jelentett, a lepárlással nyert folyadékok neve (és kezdetben a szilárd desztillátumoké is) aquával kezdődött.[9](Példáulaqua ardens:„égő víz”, azaz desztillált alkohol;aqua regia:királyvíz.) Szintén azaqua vitaetükörfordítása például azeau de vie,a párlatok általánosfranciaelnevezése, és belőle ered a skandinávakvavit(egy köményes párlat) neve, vagy a magyar ákovita szó is.

Típusai

[szerkesztés]

A whiskynek nincsenek általános, minden whiskynemzetnél értelmezhető fajtái. Ugyanazok az elnevezések nemzetenként különböző whiskyfajtákat is takarhatnak,[m 1]illetve lényegükben azonos típusok is viselhetnek eltérő neveket. A whiskyfajtákat a földrajzi eredet mellett a cefre összetétele, a lepárlás módja vagy az érleléshez használt hordók fajtája is megkülönbözteti.

  • Akevert whisky(blended whisky)mind az öt nagy whiskynemzetnél létező whiskyfajta. A megvalósítása többféle lehet, de általános érvényű lényege, hogy valamilyen hagyományos, önálló whiskyfajtát szeszfinomítóban készült, többé-kevésbé jellegtelen gabonawhiskyvel (vagy esetleg finomszesszel) kevernek. A kevert whisky ízvilágát jellemzően a hagyományos whisky uralja, miközben a keverék térfogatának általában csak kisebbik részét teszi ki. A kevert whisky nem tévesztendő össze a skót–írkevert malátawhiskyvelés kevert gabonawhiskyvel, melyek nevében szintén szerepel ablendedkifejezés.
  • Agabonawhiskytgyakran általános whiskyfajtaként tartják számon, ám a valóságban egészen különböző whiskyk sorolhatók ide, melyekben csak az a közös, hogy a cefréjük nagy arányú malátázatlan gabonát tartalmaz.
  • Ahordóerősségű(Európábanjobbáracask strength,Amerikában inkábbbarrel proof) whisky azt jelenti, hogy a hordós érlelés után már nem hígítják a párlatot.
  • Az egyhordós (single caskvagysingle barrel) whiskyt egyetlen hordóból palackozzák. Jelentősége, hogy az ilyen kiadásokat általában a legjobban sikerült érlelésekből válogatják.

Skót whiskyk

[szerkesztés]
  • A skót whiskyk nagy többségekevert whisky(Blended Scotch whisky). Malátawhiskyk és gabonawhiskyk keveréke, amiben jellemzően az utóbbi aránya jóval magasabb, az ízét viszont inkább a malátawhisky uralja. 2005 előtt kizárólag ez a whiskyfajta viselte ablendedjelzőt a skót whiskyk közt.
  • Malátawhisky:tisztán árpamalátából cefrézett,kisüsti módszerrel(de nagy méretű üstökben) lepárolt whisky. A malátát gyakran tőzegfüsttel szárítják, így a skót malátawhisky (és ezáltal a kevert whisky is) jellemzően többé-kevésbé füstös ízű. Ha egyetlen lepárlóból származik, akkorsingle malt Scotch whisky,ha több lepárló malátawhiskyjét keverték benne össze, akkor pedigblended maltScotch whiskynéven forgalmazzák. A single malt jelentősége, hogy az ízvilága egy adott szeszfőzde stílusát tükrözi. A skót malátawhisky önmagában viszonylag hosszú (általában legalább 8-10 éves) érlelést igényel, ezért a legnagyobb részéből kevert whiskyt készítenek, azaz gabonawhiskyhez keverik.
  • Gabonawhiskyː:Coffey-féle szeszfinomítóban készült 94%-os gabonaszesz, melynek cefréjét búzából vagy (ma már ritkábban) kukoricából készítik, 10-15% árpamaláta hozzáadásával. Önmagában többé-kevésbé semleges jellegű, az élvezeti értéke alacsony, jellemzően az érlelése is többszörösen használt hordókban történik. Önálló whiskyként csak nagyon ritkán, különleges érleléssel hozzák forgalomba. Ilyenkor, ha egyetlen szeszgyárban készült, akkorsingle grain Scotch whisky,ha több szeszgyár gabonawhiskyjét keverték benne össze, akkor pedigblended grain Scotch whiskynéven palackozzák.

Azok a gyakori állítások, melyek szerint askót whisky„árpából készül” vagy „kétszeres lepárlással készül” tehát kizárólag a malátawhiskyre érvényesek. Minden skót whiskyt (keverékeknél minden egyes összetevőt) legalább három évig kell hordóban érlelni.

Ír whiskyk

[szerkesztés]
  • Az ír whiskyk'[m 2]legnagyobb részekevert whisky,amit egyszerűenIrish whiskeynéven forgalmaznak.[m 3]A skót kevert whisky mintájára malátawhiskyt vagy „pot still” whiskyt (esetleg a kettő keverékét) elegyítik neutrális gabonawhiskyvel.
  • Malátawhisky:tisztán árpamalátából cefrézett, kisüsti módszerrel lepárolt whisky. Lényegét tekintve megegyezik a skót malátawhiskyvel, de a malátát szinte soha nem füstölik, és a lepárlása a szokványos kétszeres kisüsti lepárlás helyett jellemzően egy összetett, három lepárlásból álló módszerrel történik. Általában egy lepárlóban készül, ilyenkorsingle malt Irish whiskeynéven címkézik.
  • „Pot still” whisky:a cefréjét leszámítva megegyezik az ír malátawhiskyvel, azonban nem tisztán árpamalátából, hanem malátázott és malátázatlan árpa, esetleg minimális egyéb gabona felhasználásával készül.[m 4]Általában egy lepárlóban készül, ilyenkorsingle pot still Irish whiskeynéven címkézik.[10]
  • Gabonawhisky:lényegében megegyezik a skót gabonawhiskyvel: Coffey-féle szeszfinomítóban készült 94%-os gabonaszesz, de kukoricából készül, a hozzá adagolt árpamaláta pedig egészen minimális is lehet.

Azok a gyakori állítások, melyek szerint azír whisky„árpából készül” vagy „háromszoros lepárlással készül” tehát kizárólag a „pot still” és a malátawhiskyre érvényesek. Minden ír whiskyt (keverékeknél minden egyes összetevőt) legalább három évig kell hordóban érlelni.

Amerikai whiskyk

[szerkesztés]

Az amerikai whiskyk[m 2]legnagyobb része valamilyen hagyományos gabonawhisky, ami – a skótok és az írek erősen finomított gabonawhiskyjével ellentétben – önálló whiskyként is piacképes, így a legnagyobb részük tisztán kerül forgalomba.

Az amerikai whiskynek sok hivatalos fajtája van, mert a szövetségi törvény 6 (ésTennesseeállam még egy) alaptípust rögzít, melyek egy része különböző jelzőket kaphat, illetve különféle kevert whiskyk alapjául szolgálhatnak, és a szabályozás arról is részletesen rendelkezik, hogy az e típusokba nem tartozó amerikai whiskyket hogyan lehet megnevezni.

A hagyományos amerikai whiskyfajták(bourbon, Tennesse, rye, corn, wheat, malt, rye malt)közös jellemzői, hogy nem finomíthatók 80% alkohol fölé és új, belülről elszenesített hordókban kell érlelni őket, kivéve a kukoricawhiskyt. E whiskyfajták között a cefréjük a fő különbség, aminek egy-egy gabonából kell megadott mennyiséget tartalmaznia:bourbon whisky(legalább 51% kukorica),rozswhisky(legalább 51% rozs), kukoricawhisky (legalább 80% kukorica),malátawhisky(legalább 51% árpamaláta), rozsmalátawhisky (legalább 51% rozsmaláta), búzawhisky (legalább 51% búza). A cefre többi része bármilyen gabona lehet, azonban a névadó gabonát a kötelezőnél gyakran jóval nagyobb arányban használják. Az amerikai whiskynek és fajtáinak nincs kötelező érlelési ideje, így az Egyesült Államokban az érleletlen whisky, illetve bármelyik amerikai whiskyfajtának az érleletlen változata is szabályos, hogyha a számára előírt hordóban tetszőlegesen rövid időt eltöltött (a kukoricawhiskynél ez sem kötelező). Két év érlelés után megkaphatják astraight(„rendes” ) előtagot (pl.straight bourbon whisky), illetve 3 év érlelés szükséges ahhoz, hogy az Európai Unióban whiskyként kerülhessenek forgalomba. A legnagyobb részüket 4-8 évig érlelik, de a prémium kategóriában sokkal idősebb, akár 20 év fölötti tételek is előfordulnak.[11][12]

A felsorolt whiskyfajtáktól függetlenül azonban bármely olyan gabonapárlat lehet amerikai whisky, amit legfeljebb 95% alkoholra finomították, tetszőleges ideig (és akár használt) fahordóban tároltak, valamint „az általában a whiskynek tulajdonított ízzel, aromával, és jelleggel bír”.

Azamerikai kevert whiskynem feltétlenül tiszta whisky: legalább 20%-ban valamilyen hagyományos, érlelt(straight)whiskyből kell állnia, ami akár érlelés nélküli finomszesszel[m 5]és tölgyfakivonattal is kiegészíthető. Ha legalább 50%-ban hagyományos whiskyből áll, akkor annak a nevét is fel lehet tüntetni, példáulblended bourbon whisky.Az ilyen kevert whiskyk az amerikai piacon kívül nem jellemzőek, és ott is rossz a megítélésük.

Kanadai whiskyk

[szerkesztés]

A kanadai whiskyk legnagyobb részekevert whisky,amitblended Canadian whiskyésCanadian whiskynéven is forgalmaznak. A szintén szabályosCanadian rye whiskyformát ma már inkább a tényleges rozswhiskyknek tartják fenn, vagy az olyan kevert whiskyknek, amelyek nagy arányú rozswhiskyt tartalmaznak.

Akanadai whiskymint kevert whisky lényegét nehezebb értelmezni, mint a skót, az ír, vagy akár az USA-beli kevert whiskykét, ugyanis az összetevőiklaikusszemszögből nem igazán különböznek egymástól – nagyrészt malátázatlan gabonából készülnek, folyamatos lepárlással. A finomítás módja és mértéke azonban eltér, így a kevert whisky alapelve itt is teljesül. A kanadai kevert whiskyben jellemzően hagyományos rozswhiskyt és Coffey-finomítóban készült neutrális whiskyt kevernek össze, mely utóbbi kukoricából készül. Minden kanadai whiskyt (keverékeknél minden egyes összetevőt) legalább három évig kell hordóban érlelni.

Japán whiskyk

[szerkesztés]

A japán whisky eredeti mintája a 20. századi skót whisky volt, így a fajtái nagyrészt megegyeznek a skót whiskyével, ám a jellege némileg eltérően fejlődött. A japán törvények lazán szabályozzák a whiskygyártást, és – nemzetközi eredetvédelem híján – a japán piacon kívül nincsen hatályuk, így a japán whiskynek például törvényi kategóriái sem léteznek. A japán whiskyt gyakran nem címkézik kimondottan „japán whiskyként”, és időnként a fajtáját sem tüntetik fel. A címkézés fő elemei többnyire a márkanév és az ezt követő whiskyfajta, de kevert whisky esetén előfordul, hogy ablended whiskyhelyett az ital valamely egyéb tulajdonságát tüntetik fel (például „All Malt” (kizárólag malátából) vagy „From the Barrel” ([közvetlenül] a hordóból, azaz érlelés után hígítatlanul).

  • Malátawhisky:a skót malátawhiskykhez hasonlóan készült, rézüstökben lepárolt whisky, de általában csak enyhén füstös. Ha egyetlen lepárló terméke, akkor skót mintárasingle malt whisky,ha több lepárlóban készült, akkor általában (korábbi skót mintára)pure malt whiskynéven címkézik.
  • Gabonawhisky(Coffey grain): A szeszfinomítóban készült skót gabonawhisky megfelelője, de Japánban főleg kukoricából készül, és gyakran a jellege is inkább a 20. századi, valamivel kevésbé neutrális skót gabonawhiskyket idézi.
  • Coffey malt:a gabonawhiskyhez hasonlóan szeszfinomítóban, de malátából készült whisky. Sem más országok whiskytörvényei, sem a whisky szakmai hagyományai szerint nem tekinthető malátawhiskynek – ahogyan aCoffey grainsem kukoricawhiskynek.
  • Blended whisky:skót mintára készült blended whisky, azazsingle maltéscoffey grainwhiskyk keveréke, ám a gabonawhisky helyett időnkéntCoffey maltot tartalmaz. Ez utóbbi ritka példa az olyan blended whiskyre, ami 100%-ban malátából készült – ennek ellenére nem tévesztendő össze apure maltvagyblended maltwhiskyvel, ami kizárólag hagyományos malátawhiskykből áll. A japán whiskyk többsége kevert whisky, ám a nyugati piacon többnyire csak a prémium kategóriás tételek jelennek meg, így itt már sokkal kevésbé érvényesül ez a többség.

Walesi whiskyk

[szerkesztés]

Mint Európa szinte minden országában, a gabonalepárlás hagyományai Walesben is a középkorra nyúlik vissza, azonban a19. századbanez a hagyomány megszakadt. A20. századvégén újították fel őket. 2000-ben kezdett működni aPenderynDistillery, az első palackokat 2004-ben dobta piacra.

Indiai whiskyk

[szerkesztés]

Az indiai whisky olyan szeszesital, amelyet Indiábanwhiskynéven hoznak forgalomba. Az indiai whisky 90%-amelaszbólkészül, ezért más országbanrumnakhívnák. Újabban India is gyártani kezdett whiskyt malátából és gabonából.

Német whiskyk

[szerkesztés]

Németországban mintegy három évtizede gyártanak whiskyt a skót, ír és amerikai hagyományokra támaszkodva, főlegsingle malt,blendedésbourbonfajtákat. Használják awhisky,whiskeysőt awhesskymegjelölést is, utóbbi awhiskyésHessenszavakkal űzött szójáték az illető lepárló helyére utalva.

Egyéb whiskyk

[szerkesztés]

AfranciaországiBretagne-ban két lepárló (Glann ar MorésWarenghem) készít skót stílusú whiskyt. AManx Spiritegy amerikai virginiai típusú whisky, aminek a máshol készült alapanyagátMan szigetenújra lepárolják, hogy nominálisan helyi jelleget nyerjen.Angliában2006-ban kezdett működni egy új lepárló (St. George's Distillery), terméke hamarosan megjelenik a piacon. Svédországban aMackmyralepárló 2008-ban dobta piacra az első palackokat.

A hagyományosanbrandy-termelőKaukázuskörnyékén nemrég két lepárló jelentette be terveit, hogy az orosz piacot whiskyvel lássák el. Az egyik az ír technológiát alkalmazósztavropoliPraskoveysky,a másik adagesztániKizljarbanaRussian Whisky,ami a skót hagyományokra kíván alapozni (single malt,blended,wheat).

2015-ben a világ legjobb single malt whiskyjének a tajvaniKavalanmárkát találták.[13][14]

A whisky kémiája

[szerkesztés]

A whisky acognachozés arumhozhasonlóan összetett ital, egykémiai analízisviszonylag könnyen azonosíthat mintegy 2-300 összetevőt. Az ízanyagok közöttkarbonilok,alkoholok,karbonsavakésésztereik,nitrogén- éskéntartalmúvegyületek,tanninok,polifenolok,terpének,oxigéntartalmúpoliciklusos vegyületek,zsírsav-észterek,piridinek,pikolinok,pirazinokstb. találhatók.

A lepárlásból származó ízanyagok

[szerkesztés]

A whisky íze függ az etanol mellett jelenlévő egyéb alkoholoktól éskozmaolajoktól.A kozmaolajok az etanolnál hosszabb szénláncú alkoholok, enyhén toxikusak, kellemetlen ízűek és szagúak. Nagymértékű jelenlétük hibának számít. Számos módszert alkalmaznak a lepárlás során a tőlük való megszabadulásra. Az amerikai lepárlók hagyományosan az utólagos szűrésre hagyatkoznak, amihezfaszenet,homokot,kavicsotvagyvásznathasználnak. A kanadai lepárlók hagyományosanlepárlóoszlopotalkalmaznak, amivel majdnem tiszta – és kevésbé ízletes – szesz, ún.gabonasemleges szesznyerhető. Az ízeket ízesítő whiskyk hozzáadásával pótolják ezután.

Azacetáloknagy mennyiségben képződnek az alkoholos erjedés során, a leggyakoribb közülük, azacetaldehid-dietilacetál(1,1-dietoxietán). A whiskyk közül amalátawhiskyktartalmazzák belőle a legtöbbet. Asherrykesetén ez az acetál elsődleges aroma, gyümölcsös ízt kölcsönöz az italnak.

A diketon diacetil (2,3-butándiol) vajas aromájú és jelen van majdnem mindenégetett szeszesitalban.A whiskyk éskonyakoktipikusan többet tartalmaznak belőle, mint avodkák,de sokkal kevesebbet, mint arumokésbrandyk.

A tölgyfából származó ízanyagok

[szerkesztés]

A whisky-lakton (3-metil-4-oktanol), amelynek nagyon erőskókuszdió-aromája van, megtalálható mindentölgyfélében.Tölgyfa-laktonnak is hívják.

A kereskedelemben kapható tölgyfaszenek gazdagokfenolokban,egy vizsgálat negyvennél is többet talált belőlük. Akumarinésszkopoletinjelen vannak a whiskyben, legnagyobb mennyiségben a bourbon whiskyben.

Whisky és whiskey

[szerkesztés]
Maker's Mark,awhiskykéntcímkézett amerikai márkák egyike.

Awhiskyszónak a 18. századi megjelenésekor kétféle betűzése terjedt el és maradt használatban. A 20. század második fele óta[15]a két változatnak sokan eltérő jelentést tulajdonítanak, és általános érvényű helyesírási szabályként kezelik, hogy a skót és a kanadai ital csakwhisky,az ír és az amerikai pedig csakwhiskeyformában betűzhető. Egyesek emiatt a whiskyre általánosságban „whisk(e)y” vagy „whisky és whiskey” formában utalnak.

Ennek az elvnek az az alapja, hogy mára egy-egy whiskygyártó nemzeten belül jobbára csak az egyik vagy csak a másik betűzést alkalmazzák, ami a 20. század második felére nyelvi különbségként is meggyökeresedett a brit angol, illetve az amerikai angol és az ír dialektus között.

A hozzáértők egy része szerint azonban a kétféle betűzés ugyanolyan nyelvi különbség, mint az amerikai és a brit angol egyéb eltérő betűzésű szavai között (példáulcolouréscolor[szín],tyreéstire[gumiabroncs]), és az eredet szerinti betűzést következetlennek, illetve időnként olcsó marketingeszköznek látják. Ezért ezek a szerzők nem az ital eredete, hanem a szöveg nyelve szerint, egységesen betűzik a whiskyt. Mindkét oldal egyetért azonban abban, hogy márkanevek és egyéb tulajdonnevek említésekor nem szabad megváltoztatni a betűzést.[16][17]

Jellemző, hogy ugyanazon whiskyvel kapcsolatos könyvek (példáulMichael Jacksonkönyveinek) amerikai kiadásában egységesen awhiskeybetűzés szerepel, míg a brit (illetve az esetleges magyar) kiadásban awhisky.Az amerikai angolban hasonlóan gyakori nyelvi jelenség aScotch whiskey,mint a brit angolban például aTennessee whisky.[18][19]A bourbon whisky és a Tennessee whisky hatályos eredetvédelme szerint még a címkéken is mindkét betűzés szabályos,[20]és több márka is használja az alternatív formát, például aGeorge Dickel,aMaker's Markés azOld Forester.Awhiskyformát használja az égetett szeszek meghatározásáról szóló amerikai szövetségi törvény is (példáulbourbon whisky).[11]Az ír whisky eredetvédelme azIrish whiskyés azIrish whiskeymellett az íruisce beatha Éireannachformát is engedélyezi. A skót whisky csakScotch whiskyformában címkézhető, de nem szabályos awhiskeyforma aspanyol,azelzásziés abretonwhiskyk címkéjén sem.[12]

A kétféle betűzés eredete

[szerkesztés]

Awhiskyés awhiskeyszavak eredete alatinaqua vitae(„az élet vize” ), mely a középkorban gyógyszerészeti alkoholt jelentett. A latin szó fordítása agael nyelvekbenuisge beathavagyuisce beatha,későbbusquebaughformában terjedt el, majd ennek 1583 és 1730 között legalább hét különbözőanglicizáltváltozata jelent meg, ami a szótárak elterjedése előtt természetes jelenség volt. Gyakori tévhit, hogy az italt eredetileg egységesen whiskynek nevezték, majd a 19. század végén az amerikai és ír whiskygyártók áttértek awhiskeymegnevezésre, valójában azonban awhiskyelső ismert megjelenése 1746-ból, awhiskeyé pedig 1753-ból való.[21]

A whisky betűzése a múltban

[szerkesztés]

Az amerikai Webster’s nemzetközi angol szótára 1890-ig kizárólag awhiskyformát tartalmazta, majd ezt követően mindkettőt, azonban földrajzi utalás csak a 2004-es változatban jelent meg, amelyben aScotchegyik definíciója – habár továbbra is awhiskeyformát használja – említi aScotch whiskyváltozatot is.Ambrose BierceÖrdögi kislexikoncímű műve is azt támasztja alá, hogy a századfordulón az amerikaiak jelentéskülönbség nélkül használták a két formát.[22]

AGoogleáltal digitálisan feldolgozott könyvek analízise azt mutatja, hogy a brit kiadványokban awhiskyforma kezdeti gyakorisága után a 19. század első felében awhiskeylett elterjedtebb, majd 1850-es évektől awhiskyvált dominánssá.[23]Azamerikai angolbanszintén a 19. század első felében vált elterjedtté awhiskey,de a század végére elvesztette az előnyét, és az 1960-as évekig az amerikaiak hasonló gyakorisággal használták a kétféle betűzést, mielőtt awhiskyhasználata hirtelen megritkult.[24]

Az 1950-es évekig az amerikai lapok jelentéskülönbözet nélkül használták a két betűzést. Awhiskyforma ezután jelentkező amerikai visszaesése valószínűleg annak tudható be, hogy azAssociated Press,aLos Angeles Timesés aNew York Timesis ekkor alakított ki irányelveket arról, hogy a munkatársak hogyan betűzzék a whiskyt. Az AP-nél awhiskeyt kell használni, kivéve a skót whiskynél. A Los Angeles Times-nál a skót mellett a kanadai whisky is „e” nélkül írandó. A megkülönböztetés bizonyosan nem a sajtótól származik, de ezek az első ismert példák arra, hogy szabályként fogalmazták meg az eredet szerinti betűzést. A New York Times 1950-től 1976-ig kötelezővé tette hasábjain awhiskyhasználatát. 1999-től ugyanezt tette awhiskeyvel, de 2008-ban egy skót malátawhiskykről szóló újságcikk[25]nyomán keletkezett olvasói felháborodottság után a lap jobbnak látta új irányelvet bevezetni, amely az eredet szerinti betűzést tette kötelezővé.[15][26]

A whiskyk címkézése a múltban

[szerkesztés]

Az ír whiskyk címkéin a 19. század végén gyakorivá vált awhiskeyforma, amit gyakran a kevert whisky terjedésének vagy a skót whisky általános minőségi válságának tulajdonítanak, egyes szakértők szerint azonban a dublini whiskyfőzdék nem a skót, hanem az illegális vidéki whiskytől próbáltak elhatárolódni.[27]Ennek ellenére azonban a 20. század folyamán is mindkét betűzés gyakori maradt az ír whiskyken, egészen addig, amíg 1960-as években az addig megmaradt két whiskyfőzdeIrish Distillersnéven egyesült. Ezzel minden ír whiskymárka egyetlen cég kezébe került, amely pedig az 1970-es évekrewhiskeyre egységesítette azok címkézését.[28][29]

A 20. század folyamán az Egyesült Államokban készült whiskyk már nagyrésztwhiskeynéven kerültek forgalomba, a kanadai márkák közt azonban a század első felében még nem volt egyértelmű fölényben awhiskyhasználata.[30]

Hivatkozások

[szerkesztés]

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. Lásd akevert malátawhiskyskót és amerikai jelentésének szöges ellentétét.
  2. abEbben a szócikkben aGasztronómiai műhely irányelveiszerint – az ott részletezett okokból – a whisky egységes betűzését alkalmazzuk.
  3. Kivétel az Amerikai Egyesült Államok piaca, ahol a kevert whisky tényét kötelező feltüntetni.
  4. Az írpot stillwhisky cefréje legalább 30% árpamalátát és legalább 30% malátázatlan árpát, illetve legfeljebb 5% egyéb gabonát tartalmaz.
  5. Az amerikai finomszesz szinte mindig kukoricaszesz.

Források

[szerkesztés]
  1. Forbes: Short History of the Art of Distillation, 1948. 6. o.
  2. Forbes: Short History of the Art of Distillation, 1948. 88. o.
  3. abSzathmáry László:Adatok a magyar szesz- és likőrgyártás történetéhez.Magyar Elektronikus Könyvtár(A magyar mezőgazdasági iparok régmúltjából. = Magyar Statisztikai Szemle, 1939. pp. 631–633. + Adatok a magyar szesz- és likőrgyártás történetéhez. = Magyar Szesztermelő, 1930. No. 2. pp. 16–17.)
  4. Forbes: Short History of the Art of Distillation, 1948. 96. o.
  5. abRoss, James.Whisky.Routledge,158. o..ISBN 0-7100-6685-6
  6. Whisky: Technology, Production and Marketing, 2–3. o.
  7. Whisky: Technology, Production and Marketing. 16. o.
  8. Forbes: Short History of the Art of Distillation, 1948. 67. o.
  9. Forbes: Short History of the Art of Distillation, 1948. 70. o.
  10. Irish Whiskey Technical File(angol nyelven). Department of Agriculture, Food and the Marine. [2016. október 18-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2016. július 7.)
  11. ab27 C.F.R. § 5.22 The standards of identity..Justia US Laws. (Hozzáférés: 2012. március 7.)
  12. abAz Európai Parlament és a Tanács 110/2008/EK rendelete (2008. január 15.) a szeszes italok meghatározásáról, megnevezéséről, kiszereléséről, címkézéséről és földrajzi árujelzőinek oltalmáról
  13. Sorry, Scotland! Taiwan's Kavalan named world's best single malt whisky.NY Daily News, 2015. március 23. (Hozzáférés: 2015. március 25.)
  14. You Won’t Believe Where the World’s Best Whiskey Comes From.Time, 2015. március 23. (Hozzáférés: 2015. március 25.)
  15. abEric Zandona:Whiskey vs Whisky: Newspapers & Style Guides.[2014. április 21-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2014. április 20.)
  16. Charles K. Cowdery,Why Spelling Matters,The Chuck Cowdery Blog,February 24, 2009.
  17. Charles K. Cowdery,New York Times Buckles To Pressure From Scotch Snobs,The Chuck Cowdery Blog,February 11, 2009.
  18. The World's Most Expensive Scotch Whiskey.Forbes. (Hozzáférés: 2014. április 20.)
  19. Tennessee whisky decision delayed.Drinks International. (Hozzáférés: 2014. április 20.)
  20. Az Európai Bizottság 936/2009/EK rendelete (2009. október 7.) az Európai Unió és harmadik országok között létrejött, egyes szeszes italok kölcsönös elismeréséről szóló megállapodások alkalmazásáról
  21. Eric Zandona:Whiskey vs Whisky: Etymology.[2014. április 21-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2014. április 20.)
  22. Eric Zandona:Whiskey vs Whisky: Dictionaries & Definitions.[2014. április 21-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2014. április 20.)
  23. Google Ngram ViewerWhisky, Whiskey, 1700–2014, Brit angol
  24. Google Ngram ViewerWhisky, Whiskey, 1700–2014, Amerikai angol
  25. Eric Asimov:Highland Friends to Warm the Night.New York Times, 2008. december 2. (Hozzáférés: 2014. április 20.)
  26. New York Times forced to drop the ‘e’ in whisky.deadline.. (Hozzáférés: 2014. április 20.)
  27. Phoenix Park Distillery – Dublin.The Irish Whiskey Trail. (Hozzáférés: 2014. április 20.)
  28. Davin de Kergommeaux:Five Myths about Irish Whiskey.canadianwhisky.org. [2014. március 21-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2014. április 20.)
  29. Oliver Klimek:What We Can Learn From Old Whisky Ads And Bottles.dramming. [2014. július 27-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2014. április 20.)
  30. Canadian Whisky Trademarks.bottlebooks. [2014. április 16-i dátummal azeredetibőlarchiválva]. (Hozzáférés: 2014. április 20.)

Források

[szerkesztés]

Fordítás

[szerkesztés]

Ez a szócikk részben vagy egészben awhiskycímű angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

További információk

[szerkesztés]
  • Whisky-szakkifejezések (whiskynet.hu)Archiválva2009. május 20-idátummal aWayback Machine-ben
  • MakingGrainWhisky (scotch-whisky.org.uk)
  • A hordó és a bor aromaanyagai (kadarsag.hu)
  • Whiskyk fajtái[halott link]
  • Jim Murray:A skót whisky;ford. Vándor Judit; Szukits, Szeged, 2004
  • David Wishart:A legnemesebb whiskyk, Válasszunk single maltot ízvilága szerint;ford. Birman Erzsébet; Glória, Bp., 2004
  • Michael Jackson:Whisky. A scotch és a bourbon világa;ford. Pordán Ferenc, Lukács Gyula; Ikar, Bp., 2006
  • 100 legendás whisky;szöveg Alain-Xavier Wurst, ford. Király Katalin; Aréna 2000, Bp., 2006
  • Helen Arthur:Whisky;ford. Búsné Pap Judit; Gabo, Bp., 2008 (Ínyencek kézikönyve)
  • Dave Broom:Whisky világatlasz;ford. Gyuris Norbert, Mátics Róbert; Alexandra, Pécs, 2011
  • Whiskyvilág. A legjobb lepárlók rejtett titkai. Országról országra több mint 650 whisky, túrák;főszerk. Charles MacLean, átdolg. Gavin D. Smith, ford. Búsné Pap Judit; Park, Bp., 2018
  • Eddie Ludlow:Whisky mesterkurzus. Hogyan kóstoljuk helyesen a whiskyt?;ford. Búsné Pap Judit; HVG Könyvek, Bp., 2019
  • Ökrös Attila:Whisky utazásom naplója. Whisky or whiskey;Táltos Training Kft., Pécs, 2021
  • Ian Buxton:101 whisky, amit feltétlenül meg kell kóstolnod, mielőtt meghalsz;ford. Molnár Andor; 2. teljesen átdolg. kiad.; Gabo, Bp., 2021
  • Hans Offringa:Nagy whisky kalauz. Minden, amit tudni akartál a whiskyk világáról;ford. Takács Zoltán; Alexandra, Pécs, 2022
  • Kovács Dávid Gábor:Whisky zsebkönyv;Corvina, Bp., 2022