Ugrás a tartalomhoz

Wolfgang Pauli

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Wolfgang Pauli
Életrajzi adatok
Született1900.április 25.
Bécs
Elhunyt1958.december 15.(58 évesen)
Zürich
SírhelyZollikon cemetery
Ismeretes mintelméleti fizikus
Nemzetiségosztrák
Házastárs
  • Käthe Margarethe Deppner
  • Franziska Bertram
SzüleiBertha Pauli
Wolfgang Joseph Pauli
Iskolái
Pályafutása
Szakterületfizika
Szakmai kitüntetések
  • Lorentz-medál(1931. október)
  • fizikai Nobel-díj(1945, 121 333 kr)
  • Max Planck-érem(1958. április)
  • Matteucci-érem(1956)
  • Franklin-érem(1952)
  • a Bécsi Egyetem díszdoktora
  • Foreign Member of the Royal Society(1953. április 23.)
  • professzor(1926. november)
  • a Hamburgi Egyetem díszdoktora(1958. november 22.)
AWikimédia CommonstartalmazWolfgang Paulitémájú médiaállományokat.

Wolfgang Ernst Pauli(Bécs,1900.április 25.Zürich,Svájc,1958.december 15.)osztrákszármazásúNobel-díjassvájcifizikus.

Kizárási elvének figyelembe vételével a Mengyelejev-féleperiódusos rendszertsikerült értelmezni. APauli-elvszerint az atom bármelyik kvantumállapotában, a saját impulzusnyomatékot, aspintis figyelembe véve, legfeljebb egy elektron lehet.

Életrajz

[szerkesztés]

Wolfgang Joseph Pauli orvos ésbiokémiaprofesszor és Berta Camilla Schütz fiaként született. Középső nevét keresztapjáról, a fizikusErnst Mach-ról kapta.

Pauli a bécsi Döblinger Gimnáziumba járt, ahol kitüntetéssel végzett1918-ban. Csupán két héttel az érettségi után a fiatal tehetség már első dolgozatát publikáltaEinsteináltalános relativitáselméletéről.AmüncheniLudwig-Maximilian Egyetemre járt,Sommerfeldkezei alatt dolgozott,1921júliusában szerezte meg adoktori címéta molekuláris hidrogén kvantumelméletével kapcsolatos disszertációjára.

Sommerfeld felkérte Paulit, hogy ismertetőt írjon arelativitáselméletrőlaMatematikai tudományok enciklopédiája (Encyklopaedie der mathematischen Wissenschaften)című németenciklopédiaszámára. Két hónappal a doktorálás után Pauli kész lett a cikkel, mely 237 oldalas lett. Einstein dicsérte; monográfiaként jelent meg, és a tárgy máig használatos referenciájává vált.

Egy évet aGöttingeni EgyetementöltöttMax Bornsegédjeként, majd egy további évetKoppenhágában,abban az intézményben, ami később az elméleti fizikát kutatóNiels BohrIntézet lett.1923és1928között aHamburgi Egyetemtanáraként tanított. Ezalatt közreműködött akvantummechanikamodern elméletének fejlesztésében. Többek között megalkotta aa róla elnevezett kizárási elvetés megalapozta aspinnemrelativisztikus elméletét.

1928-ban azürichiEidgenössische Technische Hochschuleelméleti fizika professzorává nevezték ki. Vendégprofesszorként tartózkodott aMichigani Egyetemen1931-ben és azInstitute for Advanced Study-nPrincetonban1935-ben.

1929-ben elhagyta arómai katolikus egyházat,majd ez év decemberében elvette Käthe Margarethe Deppnert. A házassága boldogtalan volt, és1930-ban, kevesebb mint egy év múlva válással végződött.

1931elején, nem sokkal válása után és aneutrínófeltételezése után komoly idegösszeomlást kapott.Carl Gustav Junggal,a pszichoterapeutával konzultált, aki szinténZürichközelében élt. Pauli azonnal elkezdte elemezni a mély őstípusi/archetipikus álmait, és a mélypszichológus egyik legjobb tanítványa lett. Nemsokára elkezdte tudományosan kritizálni Jung elméletének episztemológiáját, ezzel hozzájárult Jung gondolatainak tisztább megértéséhez, különösen ami aszinkronicitásfogalmát illeti. A viták jelentős részét publikálták a Pauli-Jung levelekkel.

1934-ben feleségül vette Franca Bertramot. Ez a házassága élete végéig tartott. Nem lett gyermekük.

Amikor1938-banNémetországbekebelezteAusztriát,német állampolgárrá téve őt, ami amásodik világháborúkitörésével kellemetlenné vált. Pauli1940-ben azEgyesült Államokbament, aholPrincetonbanaz elméleti fizika professzora lett. A világháború után 1946-ban az USA állampolgára lett, majd visszatért Zürichbe, ahol további élete nagy részét töltötte.

1945-ben egyedül kapta meg afizikai Nobel-díjat„aPauli-elvnekis nevezett kizárási elv felfedezéséért” (1925-ös munkájáért).Albert Einsteinjelölte a díjra.

1958-banMax Planck-éremmeljutalmazták. Abban az évbenrákoslett. Amikor utolsó tanársegédje, Charles Enz meglátogatta azürichiRotkreuz kórházban, Pauli megkérdezte: „Láttad a szobaszámomat?” 137 volt. Egész életében foglalkoztatta az a kérdés, hogy afinomszerkezeti állandóez adimenziótlanalapvető állandó miért van olyan közel az 1/137 értékhez. Pauli ebben a szobában hunyt el1958.december 15-én.

Szakmai karrier

[szerkesztés]

Pauli rengeteg fontos dologgal járult hozzá a fizikához, különösen akvantummechanikához.Számos dolgozatot írt, hosszú leveleket írt kollégáihoz (mintBohrésHeisenberg,akikkel szoros barátságban állt). Számos ötlete és eredménye csak a levelekben maradt fenn, amelyeket gyakran a címzettek másoltak és továbbadtak. A következőkben azok az eredményei szerepelnek, amelyeket hivatalosan publikált:

1924-ben Pauli egy új kvantumosszabadsági fokotjavasolt, hogy feloldja a kvantummechanika előrejelzései és a megfigyelt molekulaspektrumok közötti ellentmondást. Megalkotta aPauli-féle kizárási elvet(talán ez a legfontosabb munkája) amely azt állítja, hogy két elektron nem lehet ugyanabban a kvantumállapotban. Egy évvel későbbUhlenbeckésGoudsmitazelektronspinjévelazonosították a ezt a szabadsági fokot.

1926-ban nem sokkal azután, hogyHeisenbergközzétette akvantummechanikamátrixelméletét, Pauli felhasználta ahidrogén-atom spektrumának meghatározására. Ez nagyon fontos volt a Heisenberg-féle elmélet helyességének ellenőrzése szempontjából.

1927-ben bevezette aPauli-mátrixokat,mint a spin-operátorok bázisát, ezzel megalkotva a spin nemrelativisztikus elméletét. Ez segítettDiracnakarelativisztikuselektronra vonatkozóDirac-egyenletfelírásában.

1930-ban [December 4-ei levele a „Tisztelt radioaktív hölgyeim és uraim” („Dear radioactive ladies and gentlemen "számára (Lise Meitner et al.)] feltételezett egy eddig meg nem figyelt semleges, tömeg nélküli részecskét, hogy abéta-bomlásfolytonos energiaspektrumát megmagyarázza.1934-benFermibelefoglalta aradioaktív bomlásokatleíró elméletébe ezt a részecskét, melyet őneutrínónakhívott. A neutrínót csak1959-ben sikerült kísérletileg közvetlenül kimutatni.

1940-ben bebizonyította aspin-statisztika elméletet,mely a kvantummechanika egyik fontos eredménye. Eszerint a feles spinű részecskékfermionok,az egész spinüekbozonok.

Személyiség és hírnév

[szerkesztés]

APauli-effektustróla nevezték el amiatt a különös képessége miatt, hogy egy kísérleti berendezést akkor is képes volt elrontani, ha csak a közelébe ment. Pauli maga büszke volt erre a hírnévre, és megörült, akárhányszor Pauli-effektus történt.

A fizikával kapcsolatban Pauli perfekcionista volt. Ez nemcsak a saját munkájára vonatkozott, hanem a kollégái munkájára is. Emiatt a fizikusok között a „fizika lelkiismerete” néven lett ismert, a kritikaként, melynek a kollégái felelősséggel tartoznak. Gúnyosan utasított el mindenféle elméletet, amelyben hiányt talált, gyakranganz falsch-nak, teljesen hibásnak bélyegezve. Legsúlyosabb kritikáját ugyanakkor az olyan elméletek, tézisek részére tartotta fenn, amelyek pontatlan megfogalmazása egyúttal kiértékelésüket, ellenőrizésüket is ellehetetlenítette, kizárva az ilyen tudományosnak álcázott elméleteket a tudomány rendszeréből. Ezeket a rossznál is rosszabbnak ítélte, hiszen még a cáfolatot sem tették lehetővé. Ismert, hogy egyszer egy ilyen dolgozatra azt mondta: "Das ist nicht nur nicht richtig, es ist nicht einmal falsch!", azaz „Ez nemcsak hogy nem helyes, de még csak nem is hibás ".

Források

[szerkesztés]