Ugrás a tartalomhoz

Zeller

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Zeller
Természetvédelmi státusz
Nem fenyegetett
Rendszertani besorolás
Ország: Növények(Plantae)
Törzs: Zárvatermők(Magnoliophyta)
Osztály: Kétszikűek(Magnoliopsida)
Rend: Ernyősvirágzatúak(Apiales)
Család: Zellerfélék(Apiaceae)
Nemzetség: Apium
Faj: A. graveolens
Tudományos név
Apium graveolens
L.
Hivatkozások
Wikifajok
Wikifajok

AWikifajoktartalmazZellertémájú rendszertani információt.

Commons
Commons

AWikimédia CommonstartalmazZellertémájú médiaállományokat ésZellertémájú kategóriát.

Azeller(Apium graveolens)azellerfélékcsaládjába tartozógyógy-ésfűszernövény,gyökérzöldség.

Görög nevét(szelinon)Szilénoszról,a mondák sokarcú figurájáról kapta, méghozzá vélt potencianövelő hatása miatt. Olasz és spanyol közvetítéssel alakult ki az angolceleryés a németSelleriealak, utóbbi átvételével pedig a magyar zeller.

Származása, elterjedése

[szerkesztés]

Őshazája valószínűleg a Mediterráneum; alighanem onnan terjedt el már az ókorban. Kínában először az 5. század tájékán említik.

Szerte a világon termesztik három változatban, ezek közül Magyarországon a gumósat. A fajták a termesztés-nemesítés hatására különültek el az utóbbi kb. 2000 évben: a görögök még vadzellert használtak, és azt a petrezselyemmel csereszabatosnak tekintették. Az egyiptomiak kisebb mennyiségben már termesztették[1]

Aszárzellert(angol zeller, rúdzeller, halványított zeller)[2](Apium graveolens var. dulce),tévesenhalványítónak is titulálják, holott semmit sem halványít. Sőt, őt magát kell termesztése közben halványítani.

Megjelenése, felépítése

[szerkesztés]

Gumós zeller

[szerkesztés]

Agumós zeller(Apium graveolensconvar.rapaceum)neve arra utal, hogy egyedül ez a változat növeszt szárgumót.

Szárzeller

[szerkesztés]

Aszárzellergumója kicsi és tele van gyökérrel, ezért étkezésre nem alkalmas. Levelei 30–40 cm hosszúra is megnőnek, a levélnyél 3–4 cm széles.

Salátának használják, vagy turmixolva leves, koktél készülhet belőle.

Metélőzeller

[szerkesztés]

A metélőzeller(Apium graveolensvar.silvestrisformasecalinum)lombja ásványi sókban és éterikus olajokban egyaránt gazdag. Külsőre eltér a másik két zellertől, de aki gumós vagy halványított zellert termeszt, annak az a levélszükségletét is biztosítja.

Hatóanyagai

[szerkesztés]

A gumós zeller zöldjében viszonylag sok a C-vitamin, a foszfor és a mész, a szárzellerben pedig a B1- és B2-vitamint. Antioxidánsok is vannak benne, és ezek a párolt zöldségben sem bomlanak le. Legjelentősebb hatóanyaga a K-vitamin, emellett előnyös tulajdonsága a sok rost.

A gumós változat vitamintartalma elenyésző, viszont levelében és gumójában sok az illat- és ízanyag, ami kiváló, karakteres (édeskésen fanyar) fűszerré teszi. Hatásaidegerősítőés a nemi hormon képződését is serkenti. Mész- és foszfortartalma is jelentős. Fogyókúrás hatása számottevő.

Népszerűségének fő okai azillóolajok.Ezekből a legtöbbet a mag tartalmazza, így hát ennek tulajdonították a legtöbb varázs- és gyógyerőt. A zellermagot azajurvédikus gyógyászatés a görög orvostudomány is ízületi bántalmakra alkalmazta, de jónak tartották megfázásra, vízhajtónak, emésztéssegítőnek és májgyógyszernek is.

Felhasználása

[szerkesztés]

Nyersensalátákhozhasználható. Jól ízesíti a főzelékeket, mártásokat, hús- és tojásételeket, de a diétás étkeztetésben is fontos szerepe lehet. Csökkenti avércukorszintjét.

A zellersóval (őrölt zellerlevél és só keverékével) grillsülteket fűszereznek. Szárított, őrölt állapotában jól zárható edényben kell tartani, hogy illatanyagait megőrizzük. Az ilyen zeller kiváló levesízesítő, de zellerkrémlevest is főznek belőle.

Egyesek szerintvesebetegekdiétájában nem ajánlott!

Termesztése

[szerkesztés]
Zeller

Viszonylag későn (a 9. század tájékán Franciaországban vagy Olaszországban) kezdték nemesíteni; ekkor vált el a szárzeller útja a gumótól. Ebben az időben fűszerként nem volt divatos; főként gyógyszerként hasznosították. Később Európában a gumós zeller a kontinensen, a szárzeller aBrit-szigetekenfutott be nagy karriert. 1623-ban a franciák inkább ízesítőnek tekintették; a zellerszárat a 17. században kezdték csak önállóan enni (anélkül, hogy varázserőt, extra libidót vagy bármi egyebet vártak volna tőle). A 17. század végén főleg salátának ették; ekkor nemesítették ki a mai szárzeller ősének tekinthető változatot. Fő céljuk a vad zeller túlságosan harsány ízének visszafogása volt; ennek érdekében áttértek a magok késő őszi vetésére – így a téli salátaigényt is ki tudták elégíteni.

A halványított szárzellert árnyékolják (földdel feltöltik, mint a spárgát). Ezt a módszert 18. század közepén Svédországban találták fel – ezzel az eljárással is zsengébb ízű leveleket kaptak. A módszer különösen népszerű lett Amerikában, ahol 1806-ban már négy külön nemesítésű fajtát hirdettek.

A kelet-angliai lapályokon az 1800-as években kezdték termeszteni a szárzellert, és mivel a termesztése bonyolult volt, meglehetősen drágán árulták. Ez jelentősen hozzájárult a zellerdivat kialakulásához.

A kultúrában

[szerkesztés]

A növényt a görögök a győzelem és az erő szimbólumának tartották, eképp anemeai játékokbajnokai zellerből font koszorút kaptak. A hagyománynak másik gyökere, hogy az ókorban a zeller a halál jelképe is volt, így a legenda szerintOpheltészkirályfi (akinek emlékére a játékokat rendezték) halotti ágya ugyancsak zellerlevelekből készült.

A hasonló egyiptomi hagyomány jeleként zellerből készültek példáulTutanhamonfáraó koszorúi is. Ha a görögök vagy a rómaiak azt mondták valakire, hogy már csak zellerre van szüksége, az azt jelentette, hogy az illetőnek már nagyjából mindegy, így is, úgy is meghal. Kifejezetten rossz ómennek tekintették, ha valaki reggel elsőként nagyobb mennyiségű zellert pillantott meg.

A görögök és az egyiptomiak kultikus funkciója mellett elsősorban gyógynövényként használták. Az egyiptomiak már határozottan megkülönböztették a petrezselyemtől és egyre nagyobb szerepet adtak neki az ételek ízesítésében.Apiciusreceptgyűjteményben mindkét funkcióban szerepel: egyrészt mint hashajtó, másrészt mint a tökös csirke egyik összetevője és különböző pürék, szószok ízesítője. A római konyha egyik legkedveltebb fűszerévé vált, még ha a hagyományőrzők tiltakoztak is ez ellen: azidősebb Pliniuspéldául azon az állásponton volt, hogy csak a halotti toron lehet helye.

A középkorban egyszerre tartották potencianövelőnek („erekciósalátának” ) és fogamzásgátlónak. Előbbi szerepét aknázza kiTrisztán és Izoldalegendája, amelyben az egészen más szándékkal asztalhoz ülő fiatalok a zellerevés hatására omolnak egymás karjaiba. Ugyancsak vélt potencianövelő hatása miatt használta előszeretettelMadame de PompadourésGiacomo Casanova.

Avendhagyomány szerint a zellergumó távol tartja a szellemeket. Spanyolországbanszemmel verésellen használták. Görögországban a fokhagyma és a hagyma mellett fellógatott száráról és leveléről is úgy tartották, hogy szerencsét hoz, sőt, a gyerekeknek egyes vidékeken külön zellertalizmánt is adtak.Pomerániábanés Poroszországban a disznókat és az ifjú házasokat védték vele: az ólakban a repedésekbe tömködték, nehogy valami boszorkány megátkozza a jószágot, a fiataloknak pedig egy gumót adtak, hogy tegyék valamelyikük a cipőjébe, és ott majd szerencsét hoz.

Giambattista della Portaolasz természetfilozófus szerint a középkor varázslói és boszorkányai a zeller segítségével tudtak repülni.

AviktoriánusAngliában keresett luxuscikké lépett elő. Akkora siker volt, hogy külön tálalóeszközt találtak fel hozzá: a vendégek a fogások között a speciáliszellervázában felszolgált zellerszárakkal frissíthették fel magukat. A zeller számtalan formában bukkant fel az étlapokon; még aTitaniconis volt zelleralapú fogás. A zellervázák 1830-tól az 1880-as évekig voltak divatban; az 1910-es években a fogást már hosszú tányérokban szolgálták fel.

A 19. század végén Amerikában (a századfordulóig) ahálaadásnapi menü részévé vált.

A zellersó aBloody Mary koktélegyik összetevője — a különböző források szerint ezt 1921-ben találta felPete Petiotbármixer, illetve 1927-benGeorge Jesselamerikai komikus.

Jegyzetek

[szerkesztés]

Források

[szerkesztés]

További információk

[szerkesztés]
File:Wiktionary-logo-hu.svg
Nézd meg azellercímszót aWikiszótárban!