Ugrás a tartalomhoz

Leopard 1

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából
Leopard 1
Kanadai Leopard 1
Kanadai Leopard 1

Fejlesztő országNémetország
GyártóKNDS Deutschland
Háborús részvételboszniai háború
Általános tulajdonságok
Személyzet4 fő (parancsnok, vezető, irányzó, töltő)
Hosszúság9,54 m
Szélesség3,25 m
Magasság2,64 m
Tömeg42,4 tonna
Páncélzat és fegyverzet
Páncélzat10–70 mm
Elsődleges fegyverzet105 mm-es [L7A3] huzagolt csövű harckocsiágyú
Másodlagos fegyverzet2 db 7,62 mm-esMG 3igéppuska, 8 db ködgránátvető
Műszaki adatok
MotorMTU MB 838 Ca. M500
Teljesítmény930 LE (515 kW)
Felfüggesztéstorziós rugó
Sebesség70 km/h
Fajlagos teljesítmény24,2 LE/tonna
Hatótávolság600 km
AWikimédia CommonstartalmazLeopard 1témájú médiaállományokat.

ALeopard 1(vagyLeopard)Nyugat-Németországbankifejlesztett és gyártott közepesharckocsi,amelyet1965-ben állított szolgálatba aBundeswehr.A németeken kívül még 13 ország rendelt a harckocsiból, illetve annak különböző változataiból. A Leopard 1 (amelynek kifejlesztését az1950-es évekbelisikertelen közös francia-német harckocsifejlesztési program után határozta el az NSZK) amásodik világháborúután tervezett első német harckocsi.

A fejlesztés története

[szerkesztés]

Nyugat-Németország1956novemberében határozta el az addig rendszerben tartottamerikaiM47ésM48 Pattonharckocsik leváltását. A Leopardnak elnevezett program keretében1957nyarán tette közzé az új harckocsival szembeni elvárásait a Bundeswehr (nyugatnémet haderő): a harckocsi nem lehet nehezebb 30 tonnánál, tömeg-teljesítmény arányának legalább 30 LE/t kellett lennie, 20 mm-es páncéltörő lövedéket bármely oldalának fel kellett fognia, továbbá vegyi és nukleáris támadás esetén is megfelelő védelmet kellett nyújtania a személyzet számára. Főfegyverzetként egy 105 mm-es löveget határoztak meg (végül a britL7A3105 mm-es, huzagolt csövű ágyút választották), s legalább annyi lőszert kellett szállítania, mint az amerikai tankok.

A franciák komoly érdeklődést tanúsítottak a program iránt, hiszen saját,AMX–50programjukat éppen akkoriban állították le. Ennek köszönhetően 1957 nyarán Nyugat-Németország ésFranciaországmegállapodott egy közös fejlesztési program elindításáról, amelyben három német és egy francia fejlesztőcsapat vett részt, s mindegyiknek két-két prototípust kellett előállítania.1958-banOlaszországis csatlakozott a programhoz.

1960-ban több prototípus tesztelését is elkezdték (még ez előtt,1959-ben elhatározták a németek, hogy egy második tervezési fázisba kezdenek, melynek keretében továbbfejlesztik a prototípusokat).1963-ban a nyugatnémet vezetés aPorscheáltal elkészítettModel 734tervet fogadta el, azonban néhány változtatást hajtottak végre: többek között új tornyot kapott, a motorteret is bővítették, valamint megemelték a test hátulját, és a motor fölé helyezték a hűtőradiátorokat.

1962-ben a franciák is bemutatták saját modelljüket, amely azAMX–30nevet kapta. 1963-ban a francia és nyugatnémet vezetés úgy döntött, hogy saját modelljüket gyártják és állítják hadrendbe. Olaszország is először úgy döntött, hogy saját harckocsit fejleszt ki, de végül úgy döntöttek: az amerikaiM60A1harckocsit rendszeresítik (később pedig megvásárolták a Leopard 1licencét).

1963-ban Nyugat-Németország kormánya szerződést kötött amüncheniKraus-Maffei Művekkel,valamint akieliKrupp-Makcégekkel. Míg előbbi a harckocsit gyártotta, addig utóbbi a páncélozott műszaki járműveket készítette. Az első sorozatot1965-re gyártották le.

Felépítése, felszereltsége

[szerkesztés]

A Leopard 1 egy hagyományos elrendezésű harckocsi, ennek megfelelően a torony a test közepén helyezkedik el, a 830 lóerős, V-10-es MTU dízelmotor pedig hátul, hosszában, amelyet egy tűzálló fal választ el a legénységtől.

A vezető elől, jobboldalt foglal helyet, tőle balra helyezték el a lőszertárolót, amelyben összesen 42 darab 105 mm-es lőszert lehet raktározni. A toronyban jobboldalt foglal helyet az irányzó, munkáját egy periszkóp segíti, mögötte pedig a parancsnok ül, akit nyolc periszkóp támogat. A töltő (aki számára két periszkóp áll rendelkezésre) pedig a lövegtől balra helyezkedik el. A löveg fölött van elhelyezve az aktív infravörös éjjellátó berendezés sugárvetője, valamint egy hatalmas fényszóró.

Mozgékonyság

[szerkesztés]

A harckocsi meghajtását egyMTU B 838 Ca-M500típusú, V10-es, 830 lóerős dízelmotor biztosítja: műúton 65 km/h sebességre képes. Maximális hatótávolsága 600 kilométer műúton, illetve 450 km terepen.

Típusváltozatok

[szerkesztés]

Harckocsi altípusok

[szerkesztés]
  • Leopard 1:alaptípus.
  • Leopard 1A1:az első sorozat után kisebb módosításokat hajtottak végre, melyek után a következő három sorozat az A1 jelzést kapta. A módosítások keretében beépítettek egy lövegstabilizátort, melynek segítségével mozgás közben pontosabb tüzelés volt lehetséges. A löveget egy hőkiegyenlítő köpennyel látták el.1974és1977között minden első sorozatban gyártott Leopard 1-etA1A1-re fejlesztettek, melynek keretében aBlohm & Vossáltal fejlesztett kiegészítő páncélzattal látták el. Az1980-as évekbenújabb változtatásokat hajtottak végre: az elsőLeopard 2-esekről (szintén felújításkor) leszereltPZB 200éjjellátó készülékeket szereltek fel a torony jobb felső részére. A módosítások következtében a Leopard1A1A2jelzést kapták. ASEM 80/90típusú digitális rádiókkal felszerelt A1A2 harckocsik azA1A3nevet kapták.
  • Leopard 1A2:az ötödik sorozat1972és 1974 között leszállított 232 harckocsija tartozott ebbe a kategóriába. A tornyot erősebb páncélzattal látták el, s felszerelték a korábbi típusokba épített fejlesztéseket. A parancsnok és az irányzó jobb éjjellátót kapott. Mindezek mellett továbbfejlesztett légkondicionálót is beépítettek.
  • Leopard 1A3:az ötödik sorozat további 110 harckocsiját új - üreges páncélzattal és ék alakú lövegpajzzsal felszerelt - toronnyal látták el. E változtatások eredményeként amellett, hogy nem került újabb páncéllemez a tankra, mintegy 50%-kal nőtt a harckocsi védelmi képessége. A parancsnoki állást ellátták egyTRP-2Afüggetlen optikai irányzékkal.
  • Leopard 1A4:az 1974-től leszállított hatodik sorozat 250 harckocsija kapta az A4-es jelölést. Külsőre megegyezett az A3-as sorozattal, de új, digitális számítógépes tűzvezető rendszert kapott, ennek nyomán az irányzó egyEMES 12A1optikai irányzó-berendezést, a parancsnok pedig egyPERI R12éjjellátóval kombinált optikai periszkópot.
  • Leopard 1A5:az 1980-as években úgy döntöttek, hogy a rendszerben tartott A1-es változatokat új tűzvezető-rendszerrel és éjjellátó készülékekkel látják el. A fejlesztések miatt új torony beépítése vált szükségessé. A tornyot felkészítették a Leopard 2 120 mm-es lövegének fogadására, erre azonban nem került sor.1983-ban a Leopard 2EMES 15tűzvezető-rendszeréből továbbfejlesztettEMES 18-ast választották az A5 típus számára, lézeres távolságmérővel és infravörös képalkotóval.1987-től kezdve szinte az összes, külföldön rendszerben álló Leopard 1-en is elvégezték a módosításokat, így napjainkban ez az altípus tekinthető a standard Leopard 1-nek.
  • Leopard 1A6:a Leopard 2 120 mm-es lövegét építették be egy A1A1-be, valamint erősebb kiegészítő páncélzatot szereltek a toronyra. A programot végül 1987-ben felfüggesztették, mert az A5 olcsóbb és sikeresebb megoldásnak bizonyult.

Egyéb változatok

[szerkesztés]
  • Bergepanzer:a Leopard 1 alvázára épülő műszaki jármű.
  • Bergepanzer 2:továbbfejlesztett műszaki jármű.
  • Gepard:a Leopard 1 alvázára épülő, önjáró légvédelmi gépágyú.
  • Biber(Hód):a Leopard 1 alvázára épülő hídvető.

Alkalmazók

[szerkesztés]
  • NémetországNémetország:2437 darab; hadrendből kivonva.
  • AusztráliaAusztrália:71 darab (Leopard 1A3); hadrendből kivonva (59 darab amerikaiM1 Abramsváltotta).
  • BelgiumBelgium:334 darab (Leopard 1A5); a hídvető változat kivételével az összeset kivonták.
  • BrazíliaBrazília:128 darab Leopard 1A1 és 240 darab Leopard 1A5.
  • DániaDánia:a műszaki harcjármű és a hídvető változat hadrendben.
  • EcuadorEcuador:30 darab Leopard 1-et vásároltak Chilétől.
  • GörögországGörögország:520 darab Leopard 1A5; 223 darabot hamarosan kivonnak a hadrendből.
  • HollandiaHollandia:468 darab Leopard 1A5; hadrendből kivonva.
  • KanadaKanada:114 darabLeopard C2(a Leopard 1A5 módosított változata); 66 darab szolgálatban.
  • LibanonLibanon:43 darab belga Leopard 1A5 megrendelve.
  • NorvégiaNorvégia:172 darab Leopard 1; jelenleg a hídvető és műszaki harcjármű szolgálatban.
  • OlaszországOlaszország:600 darab Leopard 1A2 és 120 darab Leopard 1A5 (nagyrészt helyben, licenc alapján gyártva); hadrendből kivonva.
  • TörökországTörökország:337 darab modernizálvaLeopard 1T-re.

Harci alkalmazása

[szerkesztés]

Dánia

[szerkesztés]

Kanada

[szerkesztés]

Fordítás

[szerkesztés]
  • Ez a szócikk részben vagy egészben aLeopard_1című angol Wikipédia-szócikk fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Források

[szerkesztés]