Ugrás a tartalomhoz

Mangrove (phát)

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából

Amangroveolyancserjevagyfa,amely tengerparti sós vízben nő. Túlnyomórészt atrópusipartokárapály-övezetében élnek, 20 °C feletti vízhőmérsékletű, sótűrőmangroveerdőketalkotnak.[1] Világszerte előfordulnak a trópusokon, továbbá aszubtrópusokon,sőt néhány faj amérsékelt övitengerparti övezetben is.

Vörös mangrove(Rhizophora mangle,Florida Keys)
Fekete mangrove(Avicennia sp.) sűrű szellőzőgyökerei (pneumatofórái)
A sekély vízben magányosan állóközönséges vörös mangrove(Rhizophora mangle)azEverglades Nemzeti ParkCape Sableterületén

Akonvergens evolúcióeredményeként a növények öt(!) családjából fejlődtek ki. Avörös mangrovea mangrove életmódú fák egyik legismertebb csoportja négy nemzetség több mint 20 fajával.

Család Nemzetség, fajainak számával Magyar neve
medvekörömfélék(Acanthaceae) Avicennia,9 fekete mangrove
nyálkafafélék(Combretaceae) Conocarpus,1;Laguncularia,1;Lumnitzera,3 fehér mangrove
pálmafélék(Arecaceae) Nypa,1 mangrovepálma
Rhizophoraceae Bruguiera,7;Ceriops,5;Kandelia,2;Rhizophora,8 vörös mangrove
füzényfélék(Lythraceae) légzőfa(Sonneratia),5 mangrovealma

Ezek a „mangrove életmódú” fák határozzák meg amangroveerdőlombkoronaszintjénekfajösszetételét. Közös sajátosságaikat afitocönológiaitársuláscsoport leírásánál ismertetjük.

A „mangrove” név eredete

[szerkesztés]

Valószínűsítik, hogy a „mangrove” szóguaraníeredetű, és más nyelvekbe spanyol (esetleg még portugál) közvetítéssel kerülhetett át – portugál alakja „mangue”. A spanyol „mangle” alak a tudományos nevezéktanba egyebek közt aközönséges vörös mangrove(Rhizophora mangle)fajneveként épült be. Az angolba eredetileg „mangrow” -ként használták, és ezt a „grove” szó hatására anépetimológiatorzította jelenlegi alakjába.

Származásuk, elterjedésük

[szerkesztés]

AMalpighialesrendRhizophoraceaecsaládjában,párhuzamos evolúcióvaltértek át sajátos életmódjukra. Valószínűsítik, hogy azausztrál flórabirodalomban(Australis) alakultak ki, és utána a szomszédos Dél- és Délkelet-Ázsiában találtak igazi élőhelyükre – ide értve azIndonéz szigetvilágotis. Többségük ma is ezeken a vidékeken él; az afrikai és amerikaimangroveerdőkjóval fajszegényebbek.

Megjelenésük, felépítésük

[szerkesztés]

Életmódjuk, termőhelyük

[szerkesztés]
Közönséges vörös mangrove-erdőFajardónál(Puerto Rico,San Juan Erdőrezervátum)

A többi mangrovefélénél jobban tűrik a folyamatos elöntést, ezért többnyire amangroveerdőkfrontális (tenger felé néző) zónájában, azárapályövmélyebb részén élnek, esetenként alégzőfa(Sonneratia)fajokkal közösen.

Rendszertani felosztásuk

[szerkesztés]

Bruguieranemzetség 6-7 fajjal:

Ceriopsnemzetség 5 fajjal:

Kandelianemzetség 2 fajjal:

Rhizophoranemzetség 8 természetes és egy hibrid fajjal:

Hibrid faj:Rhizophora x annamalayana

Fordítás

[szerkesztés]
  • Ez a szócikk részben vagy egészben amangrovecímű angol Wikipédia-szócikkezen változatánakfordításán alapul.Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. Gotthilf Hempel (Hrsg.):Faszination Meeresforschung. Ein ökologisches Lesebuch.Hauschild, Bremen 2010,ISBN 978-3-89757-310-9,S. 235.(németül)

Források

[szerkesztés]
  • KVLEX:Környezet- és Természetvédelmi Lexikon II. Akadémiai Kiadó, Budapest, 2002. p. 60.ISBN 963-05-7849-2

Kapcsolódó cikkek

[szerkesztés]