Vokietija

valstybė Vidurio Europoje
Vokietijos Federacinė Respublika
vok.Bundesrepublik Deutschland
Vokietijos vėliava Vokietijos herbas
Vėliava Herbas
Himnas:Vokiečių daina

Vokietija žemėlapyje
Valstybinė kalba vokiečių[1][2]
Sostinė Berlynas
Didžiausias miestas Berlynas
Valstybės vadovai
Prezidentas
Kancleris

Frankas Valteris Šteinmajeris
Olafas Šolcas
Plotas
• Iš viso
• % vandens

357 022[3]km2(63)
1,27 %[4]
Gyventojų
2022
Tankis

Didėjimas83 695 430[5](18)
232 žm./km2(58)
BVP
• Iš viso
• BVP gyventojui
2022
Didėjimas4 031,149[6]mlrd.$(4)
Didėjimas48 398[6]$(18)
Valiuta Euras() (EUR)
Laiko juosta
Vasaros laikas
UTC+1(CET)
UTC+2(CEST)
Nepriklausomybė
Įkūrimas
Padalijimas
Suvienijimas
Verdeno sutartis(843m.)
1871m.sausio 18d.
1949m.gegužės 23d.
1990m.spalio 3d.
Interneto kodas .de
Šalies tel. kodas +49
Kirčiavimas Vokietijà[7]

Vokietija(vok.Deutschland,tariamaApie šį garsą[ˈdɔʏtʃlant](plačiau)), oficialiaiVokietijos Federacinė Respublika(VFR,vok.Bundesrepublik Deutschland, BRD,tariamaApie šį garsą[ˈbʊndəsʁepuˌbliːk ˈdɔʏtʃlant](plačiau)) – valstybėVidurio Europoje.Šiaurėje ribojasi suDanija,rytuose – suLenkijairČekija,pietuose – suAustrijabeiŠveicarija,vakaruose – suPrancūzija,Liuksemburgu,BelgijairNyderlandais.Šiaurės vakaruose Vokietija prieina prieŠiaurės jūros,šiaurės rytuose – prieBaltijos jūros.Vokietija susideda iš 16 federacinių vienetų (žemių). Šalies sostinė ir didžiausias miestas –Berlynas.Vokietija – didžiausia pagal gyventojų skaičiųEuroposšalis (~83,15 mln. gyv.).

Antikoslaikotarpiu šiaurinė dabartinės Vokietijos dalis buvo apgyvendinta įvairių germanų genčių.Didžiojo tautų kraustymosilaikotarpiu germanų gentys apgyvendino teritorijas ir pietinėje dabartinės Vokietijos dalyje. Nuo X a. vokiečių teritorijos sudarė centrinęŠventosios Romos imperijosdalį.[8]XVI a. šiaurinė Vokietija tapo protestantiškosiosreformacijoscentru.

1871m. suvienijus vokiškas žemes, buvo įkurtaVokietijos imperija(joje dominavoPrūsijos karalystė). PoPirmojo pasaulinio karoir Vokietijos revoliucijos 1918–1919 m. imperiją pakeitė parlamentinėVeimaro respublika.1933 m.naciams užėmus valdžiąįkurtasTrečiasis ReichassukėlėAntrąjį pasaulinį karąir 1945 m. buvookupuotas Sąjungininkų.1949m. Vokietija buvo padalinta įRytų VokietijąirVakarų Vokietiją.Vėlsuvienytabuvo1990m.spalio 3d.[9]

PagalBVPdydį Vokietija yra ketvirta pasaulyje ir yra laikoma viena turtingiausių ir ekonomiškai pajėgiausių šalių pasaulyje. Viena išEuropos Sąjungossteigėjų. Be to,JTO,EBPO,NATO,ESBObeiG7,kitų tarptautinių organizacijų narė ir svarbi paramos teikėja.

Istorija

redaguoti
Pagrindinis straipsnis –Vokietijos istorija.
Nebros dangaus diskas, apie1600 m. pr. m. e.

Senoji istorija ir ankstyvieji viduramžiai

redaguoti

Seniausia gyvenvietė dabartinės Vokietijos teritorijoje buvo įkurta prieš 7000 m. Yra spėjama, kad nuolatiniai gyventojai atsirado prieš 5000 metų.Neolitometu susikūrė pirmosios gyvenvietės. Gyventojai vertėsi žemės ūkiu ir gyvulininkyste. Iš šio laikotarpio išliko keletas svarbių kultūrinių radinių, tokių kaipNebros dangaus diskas(vok.Himmelsscheibe von Nebra) rastas dabartiniameSaksonijoje-Anhalte.[10]Nuo58 m. pr. m. e.iki maždaug455m. teritorijos kairiauReinoir piečiau nuoDunojauspriklausėRomos imperijai,taip pat maždaug nuo80iki260m. dalisHeseno(Wetterau) ir šiandieninisBadenas-Viurtembergas,į pietus nuoLimo.Pirmąją visosGermanijosistoriją parašė romėnų istorikasTacitas,98m.

Po kruvinų prijungimų ir prievartiniosaksųkrikšto,Frankų imperijaišsiplėtė iki Šiaurės jūros ir šiandieninėsAustrijos.Frankų galios pavyzdžiu tapoKarolio Didžiojokarūnacija imperatoriumiRomoje.Bet jo imperijos vienybė truko neilgai. Ginčai tarp jo palikuonių privedė prieVerdeno sutarties(843m.). Vokietijos vardu buvo vadinama ne valstybė, bet daugybė savarankiškų kunigaikštysčių ar karalysčių Europos centre.

Šventosios Romos imperijos imperatoriaus herbas (Habsburgų),1605m.

Šventoji Romos Imperija

redaguoti
Pagrindinis straipsnis –Šventoji Romos Imperija.

Pirmasis Vokietijos valstybingumo etapas tradiciškai siejamas suŠventąja Romos imperija,kuri buvo sukurta962m. buvusioseRytų Frankų karalystėsžemėse. Nuo1254m. dokumentuose valstybė minima lotynišku pavadinimuSacrum Imperium Romanum(„Šventoji Romos imperija “). Galutinis pavadinimas įsitvirtino tikXV a.,kai nuo1438m. atsirado dar vienas priedėlis –Nationis Germanicae,o1486m. šis titulas oficialiai pavartotas įstatyme.

Nors nuoXV a.vidurio imperijos sąvoka pradedama apibrėžti tik vokiškąsias teritorijas, o pati politinė sąjunga nuo1485m. oficialiai vadinosiŠventąja vokiečių tautos Romos imperija,imperija neturėjo nacionalinės dinastijos, o decentralizacijos tendencijos išryškėjo jauXIVXV a.Dar labiau jas pagilinoXVI a.reformacijair po to sekusikonfesionalizacija.Imperija neturėjo nei vieningos valdymo sistemos, nei vieno centro.

1806m.rugpjūčio 6d.Napoleono Bonapartoreikalavimu, imperatoriuiPranciškui IIatsisakius imperijos karūnos, imperija nustojo egzistuoti. Imperija tuo metu dėl Napoleono užkariavimų irReino konfederacijossukūrimo jau buvo praradusi prasmę.

Nuo Reino konfederacijos iki Antrojo pasaulinio karo pabaigos

redaguoti
Reino konfederacija1807 m.

PoReino konfederacijossudaromojo akto pasirašymo1806m.liepos 12d. iš Šventosios Romos imperijos išstojo ir konfederaciją sudarė 16 pietų ir vakarų Vokietijos valstybių. Konfederacijos protektoriumi paskelbtasNapoleonas Bonapartas.1810m. priePrancūzijostiesiogiai prijungtos didelės šiaurės Vokietijos teritorijos paleiŠiaurės jūrą,kad Prancūzija galėtų geriau kontroliuotiAnglijoskontinentinės blokados vykdymą.1813m. po Napoleono pralaimėjimoLeipcigo mūšyjekonfederacija žlugo.

Vokiečių imperatoriškojo reichopaskelbimasVersalio rūmuose(idealizuotas Antono von Wernerio paveikslas)

Šiuolaikinės Vokietijos ištakos siekiaXIX a.II pusę, kaiPrūsijospolitikoOto fon Bismarkopastangomis1871 m. suvienijus vokiškas žemes,buvo įkurtaPrūsijos karalystėsdominuojamaVokietijos imperija.Nuo pat susivienijimo1871metais Vokietijos imperija kūrė savo karo pramonę ir armiją, kurios turėjo užtikrinti jai lengvas pergales puolant ar ginantis. IkiPirmojo pasaulinio karoVokietija tapo viena stipriausių Europos valstybių, betTrilypė sąjunga,kuriai priklausė Vokietijos imperija, karą pralaimėjo priešAntantę.Pralaimėjusi karą, pagalVersalio sutartįVokietijos imperijabuvo pripažinta atsakinga už karo sukėlimą, todėl turėjo mokėti reparacijas.

Periodas nuo1919m. iki1933m. Vokietijos istorijoje dažnai vadinamasVeimaro respublikosperiodu. Respublikai buvo suteiktas šis pavadinimas pagalVeimaromiestą, kuriame poVokietijos Imperijospanaikinimo ir pralaimėjimoPirmajame pasauliniame karebuvo priimtanaujoji konstitucija.Bet1933m. poNacionalsocialistų partijosirAdolfo Hitlerioiškilimo į valdžią, buvo sugriautademokratinė sistema.Tai ir lėmė Veimaro Respublikos žlugimą.

Vokietijos teritoriniai pasikeitimai 1919-1945 m.

Trečiasis Reichasbuvo19331945m. egzistavusios hitlerinės Vokietijos neoficialus pavadinimas.Lenkijainesutikus patenkinti A. Hitlerio ultimatumo,1939m.rugsėjo 1d.vermachtasįžengė į Lenkijos teritoriją.Neilgai trukus – 1939 m.rugsėjo 3d. karą Vokietijai paskelbėJungtinė KaralystėbeiPrancūzija.Taip prasidėjoAntrasis pasaulinis karas.1945 m.gegužės 8d. pralaiminčios Vokietijos kariniai vadai pasirašėbesąlyginės kapituliacijos aktą.

Vokietijos padalinimas ir suvienijimas

redaguoti
Berlyno siena(1986 m.)

PoAntrojo Pasaulinio karoVokietija, buvo padalinta įketurias okupacines zonas.1949m. buvo sukurtos dvi Vokietijos.Vakarų Vokietijąsudarė Jungtinės Karalystės,JAVirPrancūzijosokupacinės zonos, oRytų VokietijąSovietų Sąjungosokupacinė zona.Vakarų Vokietijaper pirmojo bundeskanclerioKonrado Adenaueriovaldymo laikotarpį (19491963m.) iš esmės tapo nepriklausoma ir ekonomiškai stipria valstybe, kuriai1954m. buvo leista įstoti įNATO,o1956m. atkurti savo kariuomenę, dalyvauti Vakarų Europos ekonomikos integraciniuose procesuose.Rytų Vokietijabuvo satelitinė SSRS valstybė, nuo1955m. priklausiusi vadinamajaiVaršuvos pakto organizacijai.1961m.rugpjūčio 13d. buvo pastatytaBerlyno siena,kuri buvo nugriauta1989m.lapkričio 9d. Vokietija su dabartinėmis sienomis buvosuvienyta1990m.spalio 3d.,Europoježlugus komunizmo sistemai.

Dabartinė Vokietija

redaguoti

1991m. birželio 20 d. buvo nuspręsta perkelti parlamentą ir vyriausybę iš tuometinės sostinėsBonosįBerlyną.Visgi Bona neprarado visiškai sostinės statuso, joje liko daug ministerijų atstovybių ir miestas vis tiek dar atlieka kai kurias sostinės funkcijas. Naująją parlamento būstinę nuspręsta išrinktiReichstago pastatą,kuris buvo iš pagrindų modernizuotas. Pirmasis vyriausybės posėdis jame įvyko1999m. balandžio 19 d. Nuo1999m. valstybė yraeuro zonosnarė.

Policijos kontrolėMiunchene2015 m. rugsėjo mėnesį.

Pirmą kartą, poAntrojo Pasaulinio karo,Vokietija į ginkluotą konfliktą, įsikišo1999m. Tai buvoKosovo karas.Tai pažymėjo užsienio politikos kaitą šalyje. PoRugsėjo 11 d. teroristinių išpuoliųVokietijos kanclerisGerhardas ŠrioderisužtikrinoJAV„visišką paramą “[11].Vokietija palaikė JAV operacijojeTvirta taikairAfganistano kare,bet neįsitraukė įIrako karą2003 m.

Euro zonos skolų krizė,2013m. įsiplieskęsTarptautinis šnipinėjimo skandalas,Karas prieš terorąir nuo 2015 m. įsiplieskusiPabėgėlių krizė Europojeyra pagrindinės Vokietijos vidaus ir užsienio politikos temos pastaraisiais metais. Dabartinės valdančiosios koalicijos tvarkymasis su šiomis krizėmis yra vertinamas gana kritiškai.2015m. lapkričio mėnesį rengtoje apklausoje 57 % apklaustųjų nepatenkinamai vertino vyriausybės darbą[12].

2015m. Vokietijoje buvo užregistruota apie 1,1 mln. pabėgėlių. Prieš tai buvo spėjama, kad į šalį atvyks 450 tūkst, o po to 800 tūkst. pabėgėlių, bet prognozės nebuvo tikslios. Yra spėjama, kad dar apie 250 tūkst. pabėgėlių šalyje yra neregistruoti. Dideli pabėgėlių skaičiai, kurie daugiausiai atvyko išArtimųjų RytųirAfrikos,bei skirtingi krizės sprendimo būdai didina įtampą tarpESšalių[13].

Politinė sistema

redaguoti
Pagrindinis straipsnis –Vokietijos politinė sistema.
Federalinio Kanclerio kanceliarija Berlyne
Bundestagas– dabartinė ir buvusi Vokietijos parlamento vieta

Vokietija yrafederacinėparlamentinėdemokratinėrespublika.Dabartinė Vokietijos Konstitucijabuvo priimta1949metais. Valstybės vadovas – federacijos prezidentas (Bundesprezidentas), jį 5 metų kadencijai kartu renkaBundestagasirBundesratas.Prezidentas tėra simbolinė figūra, atliekanti reprezentacines ir tarpininkavimo funkcijas. Įstatymųvetoteisės prezidentas neturi. Prezidentas skiria tik tam tikrus valstybės tarnautojus (ambasadorius, konsulus).

Įstatymų leidžiamoji valdžia – Bundestagas (renkamas tiesiogiai) bei federalinėms žemėms atstovaujantis Bundesratas. Bundestagas renkamas 4 metams slaptu, lygiu, tiesioginiu, proporciniu balsavimu. Bundestagą sudaro 603 atstovai, veikia 3 frakcijos – krikdemai (CDU/CSU), socialdemokratai (SPD) irŽalieji.Vyriausybei vadovaujafederalinis kancleris(Bundeskancleris), renkamas parlamento.

Vokietija yra viena išEuropos Bendrijųsteigėjų, viena iš didžiųjųESnarių, kartu suPrancūzija,ItalijairJungtine Karalystedaugiausiai balsų ES institucijose turinti valstybė narė. Kartu suPrancūzijaVokietija atlieka iš esmės vadovaujantį vaidmenį. PagrindinėEuropos Sąjungos plėtrosšalininkė. Siekia stiprinti Europos Sąjungos politinį, gynybinį ir saugumo bendradarbiavimą, nuolatinės vietosJungtinių TautųSaugumo taryboje (nurodydama, kad ją remiaPrancūzija,RusijairJaponija).

Tarptautiniai santykiai

redaguoti

Vokietija yra užmezgusi santykius su daugiau nei 190JTOnarių, turi 229 diplomatinių misijų tinklą. Lietuva ir Vokietija diplomatinius santykius atkūrė1991 m.

Administracinis suskirstymas

redaguoti
Pagrindinis straipsnis –Vokietijos žemės.

Vokietija suskirstyta į 16 federalinių žemių (vok.Bundesland,dgs.Bundesländer).BerlynasirHamburgasyra miestai-žemės.Brėmeno žemęsudaro dvi dalys:Brėmeno miestasirBrėmeno uostas.Vokietijos žemės (skliausteliuose nurodomi vokiški pavadinimai ir sostinės):

Geografija

redaguoti
Pagrindinis straipsnis –Vokietijos geografija.

Vokietijos plotas yra 357 111,91 km²[14]jos krantus iš šiaurės vakarų skalaujaŠiaurės jūra,o iš šiaurės rytųBaltijos jūra.Atstumas nuo šiauriausio šalies taško (Sylto sala) iki labiausiai į pietus nutolusio taško (Algauerio Alpių): 876 km. Atstumas nuo labiausiai į vakarus nutolusio šalies taško (Selfkanto) iki rytinio taško (Neisės) – 640 km. Vokietija ribojasi su (skliausteliuose nurodytas sienos ilgis):Danija(67 km),Lenkija(442 km),Čekija(811 km),Austrija(815 km),Šveicarija(316 km),Prancūzija(448 km),Liuksemburgu(135 km),Belgija(156 km),Nyderlandais(567 km). Sausumos sienų ilgis yra 3757 km.

Žemės panaudojimas: žemės ūkis – 54,7 %; miškai – 29,2 %; pastatų užimami plotai – 5,8 %; transportas – 4,6 %; vandens telkiniai – 2,2 %; pramonė – 0,7 %; laisvalaikis, pramogos – 0,6 %. Naudingosios iškasenos:akmens anglis,rudoji anglis,akmens druska,geležiesrūda,varis,gamtinės dujos,nikelis,nafta.

Vokietijos pakrantėse susiformavę daug plokščių, žemų salų, salynų, nerijų ir pusiasalių, įlankų, užutėkių, Šiaurės jūros pakrantėse būdinga labai didelėpotvynių ir atoslūgiųamplitudė. Svarbiausios salos:Rytų Fryzų salos,Helgolandas(Šiaurės jūra),Fėmarnas(Baltijos jūra),Riugenas,Uzedomo sala.

Rūkas Zauerlande

Vokietijos paviršius palaipsniui kyla einant iš šiaurės į pietus. Šiaurėje plytiledynmečiolaikais susiformavusi pelkėta ir ežeringaŠiaurės Vokietijos žemuma(žemiausias taškas 3,54 m žemiau jūros lygio), su moreninėmis kalvomis ir zandrinio reljefo ruožais. Centre – sudėtinga kraštovaizdžio sistema, kurią sudaro aukštumos, neaukšti (600–800 m), seni, miškais apaugę kalnagūbriai –Harcas,Tiuringijos Miškas,Rūdiniai kalnai,Reino skalūniniai kalnai,Švarcvaldas,Šumavair kt. Pietinėje dalyje –Bavarijos MiškasirAlpių kalnai.Juose yra aukščiausia Vokietijos viršukalnėCūgšpicė(vok.Zugspitze) (2962 m).

Vokietijos fizinis žemėlapis

Upių tinklas tankus, upės vandeningos, laivuojamos. Išvystytas kanalų tinklas. Dauguma Vokietijos upių priklauso Šiaurės jūros baseinui:Reinas(su intakaisMainu,Nekaru),Elbė(su intakaisZale,Hafeliu),Vėzeris,Emsas.Šios upės teka iš kalnuotų centrinių ir pietų Vokietijos sričių į šiaurę. Pietinis šalies pakraštys priklausoJuodosios jūrosbaseinui – ten prasidedaDunojus(su intakaisIzaru,Inu,Regenu). Rytiniu šalies pakraščiu teka Baltijos jūros baseinui priklausantiOderio upė.Ežeringiausios šalies teritorijos yra šiaurė ir pietus. Daug ledynų suformuotų ežerų telkšo kalvotoje Meklenburgo žemumoje šalies šiaurės rytuose. Ten yra didžiausias vien Vokietijos teritorijoje esantis ežeras –Miuricas(110,3 km²). Daug ežerų telkšo Alpių kalnų tektoninėse įdubose:Bodenas(536 km²),Kimo ežeras(82 km²),Amerio ežerasir kt.

AlpiųkraštovaizdisBavarijoje

Didžioji dalis Vokietijos kraštovaizdžių sukultūrinta – paversta dirbamaislaukais,ganyklomis,užstatyta gyvenvietėmis, keliais.Miškaiišlikę daugiausia kalnuose (eglės,pušys,bukai,ąžuolai,skroblaiir kt.), upių slėniuose augaalksnių,gluosnių,tuopųsąžalynai. Šiaurės lygumose vyraujaviržynai.Kalnuose, saugomuose plotuose yraelnių,lapių,stirnų,šernų,vilkų(Lužicoje), pakrančių maršose ir salose yra didelė paukščių įvairovė. Šalies gamta saugoma 14-oje nacionalinių parkų.

Klimatas

redaguoti

Vokietijoje vyrauja švelnusvidutinių platumų klimatas.Šalyje vyrauja vakarų vėjai. Klimatas yra pereinamasis išjūrinioįžemyninį.Vokietijos klimatui, be kita ko, įtaką daroGolfo srovė,kuri klimatą daro švelnesnį. Vidutinis metinis kritulių kiekis (remiantis19611990m. duomenimis) yra 700 mm. Vidutinis mėnesinis kritulių kiekis svyruoja nuo 40 mm iki 77 mm vasario ir birželio mėnesiais. Didžiojoje šalies dalyje pastovi sniego danga nesusidaro, tik kalnai žiemą būna nuolat padengti sniegu. Vidutinė sausio mėnesio temperatūra lygumose ir plokščiakalniuose nuo -2 °C iki +4 °C, Alpėse – iki -5 °C. Liepą temperatūra svyruoja apie 16-20 °C, aukštikalnėse – vėsiau. Mažiausias kada nors Vokietijoje pamatuota temperatūra siekė -45,9 °C, užfiksuota ji buvo2001m. gruodžio 24 d. prie Funteno ežero (vok.Funtensee). Didžiausia kada nors pamatuota temperatūra buvo +40,3 °C, užfiksuota ji buvo2003m. rugpjūčio 8 d. Nenige (vok.Nennig)Saro krašte.

Ekonomika

redaguoti
Pagrindinis straipsnis –Vokietijos ekonomika.
Frankfurtas prie Mainoyra finansinis šalies centras irEuropos Centrinio Bankobūstinė

Vokietijos ekonomika yra didžiausiaEuropojeir ketvirtapagal nominalųjį BVPpasaulyje.[15]Pastaruoju metu Vokietijos ekonomika dinamiškumu nepasižymi, yra priklausoma nuo galimų išorės sukrėtimų ir vidinių struktūrinių problemų.2008m.BVPsudarė 2 918 mlrd. €[16].Itin išplėtotapramonė.Pagrindinės ūkio šakos –chemijos pramonė,metalurgija,mašinų ir automobilių gamyba. Gaminamos elektronikosprekės,kompiuteriai, įrankiai. Garsūs yra vokiški tekstilės gaminiai, vaistai. Centrinio Rūro anglių baseine iškasama daug rudųjų anglių, arba lignito, kuris vartojamas kaip kuras gamyklose. Šalis eksportuoja labai daug prekių. Dauguma šalies produktų yra inžinerijos produktai, ypač automobiliai, mašinos, metalo ir chemijos prekės.[3]Visame pasaulyje žinomos Vokietijos kokybiškos ir patikimos prekės. Žinomi automobiliai (Volkswagen,BMW,Audi,Opel,Mercedes),fotoaparatai(Leitz). Didžiausios kasmetinės, tarptautinės prekybos mugės ir kongresai vyksta keliuose Vokietijos miestuose tokiuose kaipHanoveryje,Frankfurte prie MainoirBerlyne.[17]

Hamburgasyra antras pagal dydį uostas Europoje

Nuo1948m.pinigųreformos iki8-to dešimtmečiopradžiosVakarų Vokietijosekonomika nuolat augo, tačiau BVP augimas lėtėjo ir nuo 8-to dešimtmečio vidurio net sumažėjo iki 9-to dešimtmečiorecesijospabaigos. Biudžeto deficitas viršija 3 %, taip pažeidžiant kriterijus nustatytusMastrichto sutartyje.Bedarbystė 7,7 % (2009 m.spalis), aiškiai didesnė bedarbystė išlieka rytinėje Vokietijos dalyje. Po Vokietijos susijungimo (1990 m.) kilo nemažai ekonominių problemų dėl didelio Rytinės Vokietijos dalies atsilikimo. Iš vakarų rytams kasmet yra pervedamos didžiulės pinigų sumos (iki 100 mlrd.JAV dolerių), siekiant atgaivinti Rytų Vokietijos ekonomiką. Dauguma tarptautinių kompanijų lieka Vakarų Vokietijoje ir tik nedaugelis kuria atstovybes rytuose.

Daugiausia dirbančiųjų žmonių Vokietijoje (72,3 %) dirba paslaugų sektoriuje. Svarbiausi sektoriai yra transporto, viešbučių, socialinis ir sveikatos. Gamybos sektoriuje dirba 25,5 % dirbančiųjų, žuvininkystės, žemės ūkio ir miškininkystės sektoriuose 2,2 % (pagal 2006 duomenis).[18]

Didžiausių Vokietijos įmonių pajamos 2018 m.:[19]

Volkswagen gamyklaVolfsburge
E.ON būstinėEsene
Vieta Įmonė Miestas Pajamos
(mln. €)
Pelnas
(mln. €)
Darbuotojai
(pasaulio)
01. Volkswagen Volfsburgas 235 849 13 920 664 496
02. Daimler Štutgartas 167 362 11 132 298 683
03. Schwarz Gruppe Nekarzulmas 104 300 N/A 429 000
04. BMW Miunchenas 97 480 7207 134 682
05. Siemens Berlynas,Miunchenas 83 000 6100 379 000
06. Lidl Nekarzulmas 81 200 N/A 83 000
07. Deutsche Telekom Bona 80 500 N/A 216 000
08. Robert Bosch GmbH Štutgartas 78 500 5300 410 000
09. Uniper SE Diuseldorfas 78 176 865 11 272
010. BASF Liudvigshafenas 62 700 6400 122 404
011. Deutsche Post Bona 61 550 2224 547 500
020. Metro Diuseldorfas 36 500 1396 146 301
026. E.ON Diuseldorfas 30 253 2989 43 302
Allianz Miunchenas 132 283 7703 142 460[20]
Deutsche Bank Frankfurtas 25 316 1332 91 737[21]

Demografija

redaguoti
Pagrindinis straipsnis –Vokietijos demografija.
Žemėlapis pagal užsieniečių skaičių. Kuo tamsiau nuspalvota šalis, tuo daugiau iš jos kilusių žmonių gyvena Vokietijoje

Vokietija turi vieną mažiausių gimstamumo rodiklių pasaulyje.[22]Be to, 2008 m. duomenimis, yra trečia valstybė pasaulyje pagal amžiausmedianą,kuri šalyje yra net 43,8 m.[23]Pasak 2009 m. apskaičiavimų, keturiolikos metų ir jaunesni žmonės sudaro tik 13,7 % visos populiacijos, o 65 metų ir vyresni – 20,3 %. Nepaisant to, dėl imigracijos ir gan aukštos vidutinės gyvenimo trukmės (79,26 m.), šalies gyventojų skaičius mažėja nežymiai: 2009 m. Vokietijos populiacija sumažėjo 0,053 %.[3]

Jungtinės TautosVokietiją įvardijo kaip trečią valstybę pagal imigrantų skaičių. Jie sudaro 12 % Vokietijos populiacijos ir 5,2 % visų pasaulio migrantų.[24]Vokiečiaišiuo metu sudaro maždaug 91,5 % visų šalies gyventojų, o didžiausios tautinės mažumos yraturkai(2,4 %),serbai,kroatai,italai,lenkai,rusai,graikaiirispanai.[3]Iš užsienio valstybių, daugiausiai bent dalinai iš Vokietijos kilusių žmonių gyvenaJungtinėse Amerikos Valstijose(50 milijonų[25]),Brazilijoje(5 milijonai[26]),Kanadoje(3 milijonai[27]) irArgentinoje(2 milijonai[28][29]). Nuo 1987 m. į Vokietiją sugrįžo maždaug 3 milijonai etninių Vokiečių, daugiausiai iš rytų Europos ir buvusios Sovietų Sąjungos.[30]

95 % gyventojų gimtoji kalba yravokiečiųarba vienas iš jos dialektų.[31]Tiesa, daug dialektų yra sunkiai suprantami žmonėms, mokantiems tik bendrinę vokiečių kalbą, nes jie kartais skiriasi ir žodynu, ir fonologija, ir sintakse. Populiariausios imigrantų kalbos yraturkų,lenkųirrusų.67 % Vokietijos gyventojų moka bent vieną, 27 % – bent dvi, ir 8 % – bent tris kalbas neskaitant gimtosios. Pagal šiuos duomenis, vokiečiai moka mažiau kalbų nei daugelio mažesniųjųESšalių žmonės, bet daugiau nei Lenkijos, Prancūzijos, Ispanijos, Italijos, Vengrijos, Jungtinės Karalystės ir kelių kitų ES valstybių gyventojai. Plačiausiai mokamos negimtosios kalbos yraanglų(56 %),prancūzų(15 %) irrusų(5 %). Nors daliai gyventojų vokiečių kalba nėra gimtoji, ją moka beveik visi Vokietijoje gyvenantys žmonės.[32]

Religija

redaguoti
Kelno katedra

Pasiskirstymas pagal religiją (2019)[33]:

Brėmeno rotušė

Protestantai yra susitelkę šalies šiaurėje ir rytuose, o Romos katalikai – pietuose ir vakaruose. Buvęs popiežiusBenediktas XVIyra kilęs išBavarijos.Didžioji dalis nereligingų žmonių gyvena buvusioje Rytų Vokietijoje, ypač dideliuose miestuose.[34]Daugelis Vokietijos ortodoksų yra serbai arba graikai. 50 % budistų yra imigrantai iš Azijos.[35]Prieš susivienijimą Vokietijoje gyveno tik 30 000 žydų, o dabar – 200 000. Daugiausiai jų gyvenaBerlyne,Frankfurte prie MainoirMiunchene.[36]

Pasak 2005 m. apklausos, 47 % Vokietijos gyventojų „tiki, kad egzistuoja Dievas “, 25 % „tiki, jog yra kokia nors dvasia arba dvasinė energija “ir 25 % „netiki jokiais dievais, dvasiomis ar dvasinėmis energijomis “. Likę 3 % pasirinko variantą „nežinau “. Pagal šiuos duomenis, Vokietija yra vidutiniškai religinga palyginus su kitomis Europos Sąjungos šalimis.[37]

Pagrindinis straipsnis –Sąrašas:Vokietijos miestai.

Didžiausias šalies miestas yraBerlynas,kuriame gyvena apie 3,4 mln. žmonių. Kiti dideli miestai, turintys daugiau nei 1 mln. gyventojų, yraHamburgasirMiunchenas.Dvidešimt didžiausių Vokietijos miestų pagal gyventojų skaičių:

Didžiausi Vokietijos miestai
Vieta Miestas Žemė Gyventojų Vieta Miestas Žemė Gyventojų

Berlynas

Hamburgas
1 Berlynas Berlynas 3 448 584 11 Hanoveris Žemutinė Saksonija 521 118
2 Hamburgas Hamburgas 1 774 688 12 Leipcigas Saksonija 520 606
3 Miunchenas Bavarija 1 342 339 13 Drezdenas Saksonija 517 133
4 Kelnas Šiaurės Reinas-Vestfalija 996 084 14 Niurnbergas Bavarija 504 461
5 Frankfurtas prie Maino Hesenas 670 816 15 Duisburgas Šiaurės Reinas-Vestfalija 491 772
6 Štutgartas Badenas-Viurtembergas 603 194 16 Bochumas Šiaurės Reinas-Vestfalija 376 006
7 Diuseldorfas Šiaurės Reinas-Vestfalija 587 498 17 Vupertalis Šiaurės Reinas-Vestfalija 350 541
8 Dortmundas Šiaurės Reinas-Vestfalija 582 354 18 Bylefeldas Šiaurės Reinas-Vestfalija 322 593
9 Esenas Šiaurės Reinas-Vestfalija 577 722 19 Bona Šiaurės Reinas-Vestfalija 319 657
10 Brėmenas Brėmenas (žemė) 547 247 20 Manheimas Badenas-Viurtembergas 312 990
Šaltinis:World Gazetteer: Germany: largest cities and towns and statistics of their population



Kultūra

redaguoti
Pagrindinis straipsnis –Vokietijos kultūra.
Noišvanšteino pilis

Vokietijos kultūra formavosi regioniniu pagrindu, kadangi nacionalinė Vokietijos valstybė (Vokietijos imperija) buvo sukurta palyginti vėlai,1871m. (Bismarkolaikais). Kadangi nebuvo bendros Vokietijos valstybės, kultūrą jungėvokiečių kalba.Vokietijos kultūra yragermaniškosiosEuropos kultūros dalis. Vokietija dažnai vadinama poetų ir mąstytojų šalimi (vok.das Land der Dichter und Denker,angl.the land of poets and thinkers).[38]Kultūros propagavimu bei populiarinimu užsienyje užsiima įvairios institucijos bei organizacijos. Žymiausios –Gėtės institutas,Inter Nationes,Vokietijos akademinių mainų tarnyba (DAAD) ir kt[39][40].

Literatūra

redaguoti
Johanas Volfgangas fon Gėtė
(1749–1832)
Frydrichas Šileris
(1759–1805)
Broliai Grimai
(1785–1863)
Tomas Manas
(1875–1955)
Hermanas Hesė
(1877–1962)

Vokiečių literatūra siekia viduramžius. Geras pavyzdys yraValterio fon der Fogelveidekūryba. Žymiausiaisvokiečiųrašytojais yra tituluojamiJohanas Volfgangas Gėtė,Frydrichas ŠilerisirBroliai Grimai.XX a.vokiečių rašytojai gavęNobelio literatūros premijasTeodoras Momzenas(1902 m.),Paulius Heizė(1910 m.),Gerhartas Hauptmanas(1912 m.),Tomas Manas(1929 m.),Hermanas Hesė(1946 m.),Heinrichas Bėlis(1972 m.) irGiunteris Grasas(1999 m.),XXI a.Herta Miuler(2009 m.).

K. D. Frydrichas
Keliautojas virš
rūko jūros, 1818 m.
Francas Markas
Mėlynas arklys
1911 m.

Žymiausi vokiečiųrenesansodailininkai yraAlbrechtas Altdorferis,Lukas Kranachas Vyresnysis,Matijas Griunevaldas,Hansas Holbeinas Jaunesnysisir labiausiai žinomas tarp jų yraAlbrechtas Diureris.

Tarp žymiausių vokiečiųbarokomeistrų buvoKosmas Damianas Asamas.Kiti žymūs menininkai buvo: romantikasKasparas Davidas Frydrichas,siurrealistasMaksas Ernstas,ekspresionistasOtas Diksas,konceptualistasJozefas Boisasar neoekspresionistasGeorgas Bazelicas.

Klasikinė muzika

redaguoti
Liudvikas van Bethovenas(1770–1827) – vienas žymiausių visų laikų kompozitorių.

Europos klasikinės muzikos istorijoje svarbų vaidmenį vaidino vokiečių kompozitoriai, kurie dažnai buvo vieni iš svarbiausių savo epochos muzikų. Pasaulyje labiausiai žinomi vokiečių kompozitoriai nuo baroko iki klasicizmo, romantizmo ir modernizmo buvoHenrikas Šiucas,Georgas Frydrichas Hendelis,Johanas Sebastianas Bachas,Liudvikas van Bethovenas,Richardas Vagneris,Johanesas BramsasirRichardas Štrausas.Iš vėlyvųjų kompozitorių garsus yraKarlas Orfas,Karlheinz StockhausenirHans Zimmer[41].

Architektūra

redaguoti
Šverino pilis,Meklenburgas(1358–1857 m.)

Vokietija turi turtingą ir įvairią architektūros istoriją, kuri yra glaudžiai susijusi su kaimyninių šalių architektūros istorija. Pagrindą Vokietijos architektūrai davė senovės romėnų architektūrinis palikimas, toks kaip,Porta Nigra(išlotynųjuodieji vartai)Tryreir nesenai iškastassenovės romėnų teatrasMaince.Kai kurie priešromaniniai pastatai kaipKaraliaus salė(vok.Torhalle Lorschtaip pat Königshalle) rodo architektūros vystymąsiromanikoskryptimi, kuriŠventojoje Romos imperijojeprasidėjo apie1030m. PirmiejigotikiniaipastataiŠventojoje Romos imperijojebuvo pastatyti apie1230m. pvz.,Švč. Mergelės Marijos bažnyčia(vok.Liebfrauenkirche)Tryre.

Maždaug apie1520m., iš dabartinėsItalijosteritorijos, Šventąją Romos imperiją pasiekėrenesansas.Puikus renesanso pavyzdys yraAugsburgo rotušė.Barokasčia taip pat prasidėjo vėliau nei kitur (apie1650m). Keletas pavyzdžiųBalthasar NeumannkūriniaiPiligrimų bažnyčia(vok.Wieskirche) ir Rezidencijos rūmai Liudviksburge (vok.Residenzschloss Ludwigsburg). Maždaug1770prasidėjoklasicizmoepocha. Žinomi pastataiSenasis muziejus(vok.Altes Museum)Berlyne,Šarlotės rūmai(vok.Charlottenhof)PotsdameirBrandenburgo vartai.Istorizmo laikotarpyje (18401900m.) žinomiausi pastatyti pastatai Vokietijoje yraNoišvanšteinasirBerlyno katedra(vok.Berliner Dom).

Kita informacija

redaguoti

Šaltiniai

redaguoti
  1. § 23 Absatz 1 Verwaltungsverfahrensgesetz (Bund).
  2. Danų,vokiečių žemaičių,sorbų,romųirfryzųkalbos yra pripažintos kaip regioninės ar mažumų kalbos pagal Europos regioninių ir mažumų kalbų chartiją (ERMKC)
  3. 3,03,13,23,3CŽV faktų knyga: VokietijaArchyvuota kopija2018-12-24 išWayback Machineprojekto.
  4. „Surface water and surface water change “.Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija(EBPO).Suarchyvuotaiš originalo 2021-03-24.Nuoroda tikrinta2020-10-11.
  5. „Bevölkerung nach Geschlecht und Staatsangehörigkeit “.Destatis.Suarchyvuotaiš originalo 2019-08-23.Nuoroda tikrinta2022-08-25.
  6. 6,06,1„World Economic Outlook database: October 2022 “.Tarptautinis valiutos fondas.2022-10-11.Nuoroda tikrinta2022-10-12.
  7. „Valstybių ir jų sostinių pavadinimai “.Valstybinė lietuvių kalbos komisija.Suarchyvuotasoriginalas2022-10-06.Nuoroda tikrinta2022-06-23.
  8. Lotyniškas pavadinimasSacrum Imperium(Šventoji imperija) dokumentuose minimas nuo 1157 m. Lotyniškas pavadinimasSacrum Romanum Imperium(Šventoji Romos imperija) pirmą kartą dokumentuose minimas 1254 m. Pilnas pavadinimas „Vokiečių Tautos Šventoji Romos imperija “(Heiliges Römisches Reich Deutscher Nation) naudojamas nuo XV a.
    Zippelius, Reinhold (2006) [1994].Kleine deutsche Verfassungsgeschichte: vom frühen Mittelalter bis zur Gegenwart[Brief German Constitutional History: from the Early Middle Ages to the Present] (vokiečių) (7th leid.). Beck. p. 25.ISBN978-3-406-47638-9.
  9. „The Lost German East “.google.com.
  10. Johannes Koch:Bedenkenswertes zur Himmelsscheibe von Nebra.Koenen-Dresp, Glons 2007, S. 9; AnmerkungSch05:Wolfgang Schlosser:Korrespondenz vom 12. Mai 2005.
  11. Günther Heydemann:Zwischen Konsens, Krise und Konflikt. Der 11. September 2001 und seine Auswirkungen auf die deutsch-amerikanischen Beziehungen.In: Klaus Hildebrand, Udo Wengst, Andreas Wirsching (Hrsg.):Geschichtswissenschaft und Zeiterkenntnis. Von der Aufklärung bis zur Gegenwart. Festschrift für Horst Möller.Oldenbourg, München 2008, S. 437–452, hierS. 439.Abgerufen am 7. Januar 2013.
  12. Wie zufrieden sind Sie mit der Arbeit der Bundesregierung?,Statista-Befragung, abgerufen am 30. November 2015.
  13. Lea Kosch:Neue Zahl für 2015: Knapp über eine Million Flüchtlinge sind in Deutschland registriert,The Huffington Post vom 2. Januar 2016.
  14. Statistische Ämter des Bundes und der Länder:Gebiet und Bevölkerung – Fläche und BevölkerungArchyvuota kopija2017-07-06 išWayback Machineprojekto., Stand: 30. November 2009. Abgerufen am 1. Februar 2010.
  15. Rank Order – GDP (purchasing power parity)Archyvuota kopija2011-06-04 išWayback Machineprojekto. CIA Factbook 2005. Nuoroda tikrinta 31 December 2006.
  16. „Germany “.International Monetary Fund.Nuoroda tikrinta2009-10-01.
  17. Wind PowerFederal Ministry of Economics and Technology (Germany) Nuoroda tikrinta 30 November 2006.
  18. Statistisches Bundesamt: Erwerbstätige WirtschaftssektorenArchyvuota kopija2010-08-07 išWayback Machineprojekto.
  19. Top-500.cio.de
  20. Key indicators.Allianz.
  21. Deutsche Bank Annual Report 2018 on SEC Filing Form 20-F.
  22. https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/rankorder/2054rank.html?countryName=Germany&countryCode=gm&regionCode=eu&rank=221#gmArchyvuota kopija2009-08-10 išWayback Machineprojekto.
  23. Valstybių sąrašas pagal Amžiaus medianą angliškoje Vikipedijoje
  24. State of World Population 2006United Nations Population Fund. 2006. Nuoroda tikrinta 2007, 01-01.
  25. The 1990 census gives 57.9 million, or 23.3% of the U.S. population.
  26. A Imigração Alemã no Brasil | Brasil | Deutsche Welle | 25.07.2004Archyvuota kopija2011-07-15 išWayback Machineprojekto.
  27. 2001 Canadian CensusArchyvuota kopija2013-04-09 išWayback Machineprojekto. gives 2,742,765 total respondents stating theirethnic originas partly German, with 705,600 stating „single-ancestry “.
  28. «Relaciones culturales entre Alemania y la Argentina».Buenos Aires: Embajada de Alemania en Argentina. Consulted April 4, 2009.
  29. According to the Centro Argentino Cultural Wolgadeutsche] there are 2,000,000 descendants of Volga Germans in Argentina
  30. „Fewer Ethnic Germans Immigrating to Ancestral Homeland “.Migration Information Source.February 2004
  31. „BBC Education “.
  32. (Angliškai)Europeans and their Languages
  33. Religionszugehörigkeiten 2019
  34. Religionen in Deutschland: MitgliederzahlenArchyvuota kopija2014-05-28 išWayback Machineprojekto. Religionswissenschaftlicher Medien- und Informationsdienst. November 4, 2006. Nuoroda tikrinta 2006, 11-30.
  35. Die Zeit12/07, page 13
  36. The Jewish Community of GermanyArchyvuota kopija2006-08-31 išWayback Machineprojekto. European Jewish Congress. Nuoroda tikrinta 2006, 11-30.
  37. „(Angliškai) Eurobarometer on Social Values, Science and technology 2005 - 9 puslapis “(PDF).
  38. Spätzle WesternsSpiegel Online International. Apr. 6, 2006. Nuoroda tikrinta 2006, 12-06
  39. Internetquelle |url=http://www.goethe.de/uun/pro/jb13/Jahrbuch_2012_13.pdf|titel=Jahrbuch 2012/2013 |hrsg=Goethe-Institut |seiten=177 |archiv-url=https://web.archive.org/web/20131111165813/http://www.goethe.de/uun/pro/jb13/Jahrbuch_2012_13.pdf|archiv-datum=2013-11-11 |zugriff=2013-11-11 |format=PDF
  40. Internetquelle |url=https://www.goethe.de/de/uun.html|titel=Über uns |werk=Website des Goethe-Instituts |zugriff=2018-02-15
  41. Cite news |url=https://www.telegraph.co.uk/news/uknews/1567544/Top-100-living-geniuses.html|title=Top 100 living geniuses |date=30 October 2007 |work=The Daily Telegraph |url-status=live |archive-url=https://web.archive.org/web/20110629171322/http://www.telegraph.co.uk/news/uknews/1567544/Top-100-living-geniuses.html|archive-date=29 June 2011

Literatūra

redaguoti
  • Margarete Graf:Schnellkurs Deutschland,DuMont, Köln 2007,ISBN 978-3-8321-7760-7.
  • Axel Schildt, Detlef Siegfried:Deutsche Kulturgeschichte: Die Bundesrepublik von 1945 bis zur Gegenwart.Carl Hanser Verlag, München 2009,ISBN 3-446-23414-4.
  • Enzyklopädie deutscher Geschichte,hrsg. von Lothar Gall. In Verbindung mit Peter Blickle, Elisabeth Fehrenbach, Johannes Fried, Klaus Hildebrand, Karl Heinnrich Kaufhold, Horst Möller, Otto Gerhard Oexle, Klaus Tenfelde. R. Oldenbourg Verlag, München 1988 ff.

Nuorodos

redaguoti
Sužinokite daugiau kituoseVikimedijosprojektuose
Puslapis projekteVikiteka:
Vokietija
Puslapis projekteVikižodynas:
Vokietija
Puslapis projekteVikicitatos:
Vokietija
Puslapis projekteVikiknygos:
Vokietija
Puslapis projekteVikišaltiniai:
Vokietija
Vikisritis:Vokietija

Bendros nuorodos

Vyriausybė

Žemėlapiai


Šis straipsnis yra tapęs savaitės straipsniu.


Šis straipsnis įtrauktas įVertingų straipsniųkategoriją.