XII amžius
šimtmetis
Šiam straipsniui ar jo daliaitrūksta išnašų į patikimus šaltinius. Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdamitinkamas išnašassu šaltiniais. |
Dvyliktasis mūsų eros amžius– šimto metų laikotarpis, prasidėjęs1101metųsausio 1dieną ir pasibaigęs1200metųgruodžio 31dieną.
Tūkstantmečiai:1 tūkstantmetis–2 tūkstantmetis–3 tūkstantmetis
Įvykiai
redaguoti- 1100rugpjūčio 5d. –Henrikas Ikarūnuotas Anglijos karaliumi.
- 1122–Vormso konkordatas.
- 1125 m.– badas sumažino gyventojus Vokietijoje per puse. Bado bendrakeleiviai buvo ligos, mirtis, plėšymai, žudinės ir savižudybės.
- 1128 m.– badas Rusijoje. Priežastis buvo sausra, lietaus perteklius, ankstyvieji šalčiai, skėriai ir t. t.
- 1147 m.– pirmasis kryžiaus žygis užpuolant Vendus/Venedus(Pamarius), gyvenusius nuo Rugijos salų iki Vyslos, buvo paskelbtasbalandžio 13d. popiežiausEugenijaus IIIbulėje „Divina dispensatione “.
- 1152 m.–polovcaiKijevo žemėje „apiplėšė vienuolynus ir sudegino kaimus, ir nuniokojo daržus “. (Volynės metraštis).
- 1154 m.–polovcai„padarė daug pikto, sudegino visus kaimus “. (Volynės metraštis).
- 1168 m.– Danijos karaliausValdemarokariuomene užpuolė Arkonos pagoniška šventvietęRiūgenosaloje ir po metų apgulos ją sudegino.
- 1169 m.–polovcai,užpuolę Kijevo žemę, “paėmė kaimus su visais žmonėmis, su vyrais ir su moterimis, arklius ir galvijus, ir avis (kartu su žmonėmis) išsivarė į Poloviją”. (Volynės metraštis).
- 1171 m.– “… žiemą į Kijevo kraštą atėjopolovcaiir paėmė daugybę kaimų už Kijevo su žmonėmis ir su gyvuliais, ir su arkliais”. (Volynės metraštis).
Baltai
redaguoti- SusidarėLietuvių žemių konfederacija.
- XII a.–XIII a.visoje Lietuvoje kūnų deginimas pasidaro vienintele laidojimo forma.
- XII a.pirmoje pusėje buvoDanijosužimtos Baltijos jūros pietų pakrantės: Riūgeno sala, Holšteinas, Meklenburgas, Pomeranija, Šiaurinė Estija ir Sarema.
- Karaimų dokumentuose minima, kad Trakų miestas pastatytasXII a.
- Kryžiaus karai vijo žydus iš Palestinos į Centrinę ir Rytų Europą. Manoma, kad pirmieji žydai Lietuvoje apsigyvenoXII a.
- 1101 m.mirus Vseslavui,Polocko žemėpadalinta į penkias (ar šešias) dalines kunigaikštystes, kurias užvaldė jo sūnūs. Taip atskilo Minsko, Drucko, Iziaslavo, Vitebsko kunigaikštystės. Vyriausias sūnus Dovydas Vseslavičius liko valdyti Polocke.
- 1102 m.–jotvingiųkova suPolocko kunigaikštystėskariauna.
- 1106 m.–Polocko kunigaikščiaiužpuola Žemgalę. Prie Braslavo įvyksta mūšis, kuriamežemgaliailaimi kovą.
- 1108 m.Lenkijos kunig.Boleslovas III Kreivaburnisžygiuoja į Prūsų žemes ir laimi.
- 1110–1111 m.– žiemą Lenkijos kunig.Boleslovas III Kreivaburnisžygiuoja į prūsų žemes Notangą ir Sembą, ir be mūšio su grobių ir vergais grįžo. (Galas Anonimas)
- 1111 m.– prekybos suLatvijaDauguvos upe kelius atveria liubekiečiai.
- 1111–1112 m.– Lenkijos kunig.Boleslovas III Kreivaburnissėkmingo žygio metu išplėšė prūsų vidurio žemes.
- 1112 m.–jotvingiuspuolė ir nugalėjo Volynės kunigaikščio Jaroslavo vedami pulkai. (Ipatjevo metraštis)
- 1113 m.– Rusų kunigaikščiai suruošė žygį į Jotvingija.
- Kijevo Pečioros vienuolio Nestoro sudarytas metraštis „Senųjų laikų pasakojimas“,kur atpasakojamas kunig. Jaroslavo žygis į Lietuvą.
- 1114 m.– Lietuvos ir Žemaitijos kunig. Živinbudas apsiginė nuo Minsko kunig. Glebo Vseslavičiaus karinių užpuolimu, puolė Minsko kunigaikštystė, apiplėšė ją ir sudegino Minską.
- Skandinavų „Kniutlingų sagoje “pasakojant apie įvykius, vykusius vasarą, kuršiai vaizduojami kaip plėšikai. Pasakojama apie didinga ir turtinga pirklį iš Sembos pagonį Vydgautą, kad jis nuolat plaukiojo į prekybos keliones po rytų kraštus.
- 1116 m.– Lenkijos kunig.Boleslovas III Kreivaburnispo 17 metų trukusių kovų įveikė Pamarius ir privertė prūsus jam mokėti duoklę.
- Perejaslavlio kunig. Jaropolkas Vladimirovičius (Vladimiro Monomacho sūnus) pasistatydino pilį ir vietovę pavadino Nowoj-Horodok (Naugardukas), vėliau pavadinto lietuviškuoju.
- 1120 m.– apie Kijevo dkVladimiro Monomachožygį į Lenkiją, kuriame jį lydėjo lietuviai. (Volynės metraštis).
- 1127 m.– Kijevo kunig. Mstislavas Vladimirovičius nusiaubėPolocką,ir jo bei dalinių kunigaikštysčių valdovus Borisovičius ištrėmė į Bizantiją.
- 1129 m.– apie Vilnių rašoma rusų Voskresensko metraštyje.
- 1131 m.– Kijevo dk Mstislavas puolė Polocko kunigaikščių sąjungininką Lietuvą, ją nusiaubė ir paėmė daug belaisvių. Jo kariuomenei traukiantis,lietuviaisumušė nuo pagrindinių pajėgų atsilikusį kijeviečių dalinį.
- 1132 m.Kijevo dk Mstislavas vėl ėmė pulti Lietuvą, tik iš kitos pusės – per Gardiną.
- 1137 m.PoBoleslovo III Kreivaburniomirties prūsųKulmo žemėtapo Lenkijai pavaldžios Mazovijos kunigaikštystės dalimi. Tačiau prūsai ir pamarėnai ten nuolat rengė sukilimus ir atsikratydavo Lenkijos jungo.
- 1138 m.– benediktinų iš Plocko krikščioniška misija Prūsijoje.
- 1140 m.– arabų kartografasAl ĮdrįsitariamaiKauno vietojepažymėjo gyvenamąją vietovę, vardu Qaynu (arba Qanys, Kabnu).
- Ištremtieji Polocko kunigaikščiai Borisovičiai grįžo iš tremties Bizantijoje.
- Lietuvos ir Žemaitijos žygis į Rusiją patyrė nesėkme. Šio žygio vadais buvo Užnerio kunig. Kukovaitis ir narsusis kunig. Mantvila. (Teodoras Narbutas)
- 1141 m.– vyskupo Henryko Zdzika iš Ołomuńco krikščiuoniška misija Prūsijoje.
- PopiežiusInocentas IIleido Moravijos vyskupui Henrikui skelbti krikščionybę Prūsijoje.
- Apie1146 m.vienas iš ištremtuju Polocko kunig. Rogvolodas Vasilijus tapo Polocko kunigaikščiu.
- Apie1147 m.– sutinkant metraščiams, Černigovo kunig. Svetaslavas Olgovičius ėjo ant rytų galindų.
- Lenkijos dkBoleslovas IV Garbaniussu rusinais užpuola Jotvingiją (arba Prūsiją), bet nesėkmingai.
- 1149 m.– keršidami, prūsai užpuola Lenkiją.
- 1150 m.– kunigas Meinardas fon Zegebergas atvyko įLivonijakartu su pirkliais, prekiaujančiais su lyviais, pradėjo krikščioniška misiją tarp vietinių pagonių.
- Pasikvietę pas save Minsko kunig. Volodarį Glebovičių, lietuviai užpuldinėdavo lenkų kraštą. (Volynės metraštis)
- 1151–1167 m.–lietuviaibuvo įtraukti į kovas tarpPolocko kunigaikščiųdėl valdžios.
- 1157 m.įLivonijaatvyko Bremeno pirkliai, kurieIkškilė(Uexküll) pastatė įtvirtintus prekių sandėlius.
- 1158 m.Minsko kunig. Volodario Glebovičiaus kare su Lietuvos kunigaikščių, lietuviai pasiekė visišką pergalę. (Volynės metraštis)
- 1159 m.Volynės metraštisrašo, kad Minsko kunig. Volodaris Glebovičius nedalyvavo taikos pasirašyme tarp Rusijos kunigaikščių ir „nebučiavo kryžiaus, nes žygiavo, vedamas lietuvių, miškais ".
- 1161 m.–birželio 15d. danai su dideliu pulku ginkluotų vyru ir daugeliu karo laivų paėmėPalangos pilįKurše, tai pirmasis Palangos paminėjimas. Danų karinės misijasKurše,kur buvo paskirtas vyskupas Ernemordas.
- 1162 m.– mirė Lietuvos ir Žemaitijos kunig. Živinbudas. Jo sutuoktinė buvo kunigaikštienė Pajauta (Pajata).
- Polocko kunig. Rogvolodas Borisovičius apgulė Minsko kunig. Volodarį Glebovičių Lietuvos pasienyje esančioje Gorodeco pilyje. Volodaris naktį puolė iš pilies sulietuviaisir visiškai jį sumušė.
- 1164 m.– Lenkų karaliusBoleslovas IV Garbaniussudaro sąjunga su Vokiečių imperatoriumiFridrichu I Barbarosair kartų puola Prūsiją.Prūsailaimi mūšį.
- Gorodcovo kunig. Volodaris Glebovičius su lietuvių pagalba sumušė Polocko kunig. Rogvolodą Borisovičių. Minsko kunig. Rostislavas Glebovičius sustiprino Minsko kunigaikštystės nepriklausomybė nuo Polocko.
- Apie1165 m.–Didžiajame Novgorodeatsirado „Prūsų gatvė “.
- Danų karinė misijaKurše,buvo paskirtas vyskupas.
- 1166 m.Lenkijos karaliusBoleslovas IV Garbaniussuorganizavo dar vieną nesėkmingą žygį į prūsų žemes.Spalio 18d.prūsaimūšį laimėjo, kai karalių pusėje buvę keturi prūsų didikai (perėję krikščionybėn) įviliojo sąjungininkų kariuomenę į pelkes. Mūšyje žuvo karaliaus brolis Sandomiro kunig. Henrikas, likę gyvi krikščionys pabėgo.
- Minsko kunig. Volodarį Glebovičių galutinai sumušė Polocko kunig. Vseslavas Vasilkovičius sulietuviais.
- 1169 m.Kuršo vyskupų sąraše paminėta, kad Dacijos karalius Abelis siuntė Kuršo vyskupą Ernemordą į Romą dėl kuršių bažnyčios pripažinimo ir Ernemordo paskyrimo šios bažnyčios vyskupu.
- 1170 m.– Danų istoriko Sakso Gramatiko veikale „Danijos istorija “pirataujantyskuršiaiirestaibuvo aptikti prie Švedijos krantųElando salosJarnlokos uosto ir po ilgų bei permainingų kautynių sumušti danais.
- 1171 m.Visose Skandinavijos valstybėse skelbtas kryžiaus žygis į Aistija.
- 1174 m.–Mozyriųužpuolė lietuviai.
- 1180 m.–Polocko kariuomenė,kurios sudėtyje buvo,,lyviai, ir lietuviai”, dalyvavo konflikte tarp dviejų Kijevo kunigaikščių.
- Švedijos karalius Knutas I (Knut Eriksson) apsisaugojimui nuo Aestijos ir kuršių piratu pastatėKalmarotvirtovę.
- 1181 m.Polocko kunigaikščiai pavaldžiuose žemėse prie Dauguvos leido vienuoliams augustiniečiams iš Brėmeno krikštyti lyvius ir latvius.
- 1183–1184 m.žiemąLietuvastaiga surengė pirmą didelį antpuolį į Rusios žemes.Lietuviainusiaubė ne tikPolocko kunigaikštystę,bet pasiekė net ir Naugardo žemei priklausantįPskovą,kuriam padarė daug žalos. (Novgorodo pirmasis metraštis)
- 1184 m.– Krikščioniškai misijai prie Dauguvos krantų kartu su pirkliais atvyko augustinietis vienuolis Meinhardas fon Zegebergas.
- 1185 m.–vasariomėn. lietuviai nusiaubėLivonijąir daugeli išvedė į vergovė.Lyviaibuvo priversti pasiduoti vyskupo Meinhardo fon Zegebergo globon. Tai buvo Vokiečių įsiviešpatavimo Livonijoje pradžia. (Henriko Latvio kronika)
- Dauguvos krante pradėti statyti pirmieji mūriniai pastatai Baltijoje – Livonijos vyskupo bažnyčia ir pilisIkškilėje.Mūrininkai buvo atvykė iš Gotlando.
- Gaisras sunaikino Gardino miestą. Miestas tuo metu buvo beveik ištisai medinis. Mūrinės buvo tik kai kurios cerkvės ir dalis įtvirtinimų.
- 1186 m.Bremeno archivyskupas Albertas už nuopelnus suteikė vyskupo saną Meinhardui fon Zegebergui ir įkuria pirmą Livonijoje vyskupystėIkškilėje.
- 1188 m.Konflikte tarp Švedijos ir Naugardo karelai buvo Naugardo sąjungininkai. Kovodami prieš juos, lietuviai rėmė švedus.
- 1189–1190 m.–Vilniauspastatymo metai, nurodyti XVII a. karaimų metraštyje.
- 1190 m.žiemą Kijevo kunig. Riurikas rengėsi pulti Lietuvą, bet atvykęs į Pinską ėmė atidėlioti žygį. (Kijevo metraštis)
- 1191 m.– išNaugarderasto laiško ant beržo tošies sužinome, kad,,Lietuva išžygiavo prieš Kareliją”.
- 1192 m.– Lenkijos valdovasKazimieras II Teisingasispriešjotvingiusir prūsus surengė keršto žygį.
- 1193 m.– Lenkijos valdovas Kazimieras II Teisingasis surengė keršto žygį priešjotvingiusir prūsus, nes jie niokojo jo žemė.
- PopiežiusCelestinas IIIskelbia Kryžiaus žygį prieš baltų pagonius.
- Riurikas antrą kartą rengėsi pulti Lietuvą, bet Kijevo kunigaikščiui Sviatoslavui reikalaujant grįžo.
- 1194 m.– Lenkijos valdovasKazimieras II Teisingasissurengė keršto žygį priešjotvingius,nes jie niokojo jo žemė. ĮvykoDrohičino mūšis,kurį laimėjo Lenkijos kariuomenė. BetPoleksijabuvo sugriauta.
- 1195 m.– jotvingiai su lietuviais puolė Volynes kunigaikštystė. Romano Mstislavovičiaus kariuomenė laimėjo mūšį ir suėmė daug belaisvių.
- 1196 m.– jotvingių puolimai į Volynės kunigaikštystę.Jotvingiuspuolė ir nugalėjo Haličo-Volynės dk Romano Mstislavovičiaus vedami pulkai.
- Rugpjūčio 14d. Livonijos vyskupas Meinhardas fon Zegebergas miršta. Atvyksta naujasis vyskupas, cistersų vienuolis – Berthold Schulte. Daugybė vokiečių tinginių ir slunkių atvyksta su Bertoldu. Vokiečiai prievarta pradeda krikštyti lečius. (Henriko Latvio kronika)
- 1198 m.–Sausiopr. popiežiusCelestinas IIIpakartotinai skelbia Kryžiaus žygį prieš latvius, lyvius ir įsipareigojimą einantiems šventų žemių užkariauti atleisti visas nuodėmes. Brėmeno arkivyskupas Hartvigas II pradėjo antrąjį „nuolatinį Kryžiaus žygį “Livonijoje.
- Liepos 24d. prie Rygos Senojo kalno įvyko mūšis, kuriame lečiai vedami Imanto nukovė vyskupo Bertoldo armiją. Mūšyje žūva pats Bertoldas (Berthold Schulte).Henriko Latviokronikoje tais metais paminėtas Rygos kaimas.
- Lietuvapradėjo kontroliuoti Polocką ir iš ten ruošti ekspansijos į šiaurė ir šiaurės rytus.
- Lietuvių antpuoliai į Naugardą jau buvo įprastas dalykas. Rudenį polockiečiai ir lietuviai jau kartu puolėVelikije Lukus.(Novgorodo pirmasis metraštis)
- Į amž. pab.galindaibuvo asimiliuoti slavų gentimis. (Annales Magdeburgenses)
- 1199 m.Brėmeno kanauninkas Albertas fon Bukshevdenaskovo 29d. paskirtas Livonijos vyskupu ir vasara Gotlando saloje surinko iki 500 karių kovai su Livonijos pagoniais. (Henriko Latvio kronika)
- Spalio 5d. popiežiusInocentas IIIbulė paskelbė visų nuodėmių atleidimą einantiems šventų žemių užkariauti ir į žygį prieš latvius ir lyvius.
- 1200 m.– Gavės popiežiaus palaiminimą, vyskupas Alberts fon Bukshēvdensbalandžiomėn. su 23 laivais vokiečių karių atvyksta prie Dauguvos žiočių, kur dar rado išsigandusius vienuolius.
- Vyskupas Alberts fon Bukshēvdens pirmiausia sudarė sutartis su lyviais, kurie įsipareigojo netrukdyti jo veikloje.
- PadedamiRygosmiesto pamatai bei pastatoma Šv. Jokūbo bažnyčia.
- Lietuviaisurengė didelius antpuolius į Novgorodo ir Pskovo žemes. (Novgorodo pirmasis metraštis)