Pereiti prie turinio

Hiugenso ir Frenelio principas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Bangoslūžis,interpretuotas su Hiugenso ir Frenelio principo pagalba.
Bangos difrakcija, interpretuota su Hiugenso ir Frenelio principo pagalba.

Hiugenso ir Frenelio principas(pavadintas pagal danų fizikąChristianą Hiugensąir prancūzų fizikąAugustiną Žan Frenelį) yra fizikinis principas, taikomasbangųsklidimo uždavinių analizėje. Jis teigia, kad kiekvienas sklindančios bangos paviršiaus taškas yra antriniųkoherentiniųbangų voros šaltinis. Besiplečianti banga šioje interpretacijoje gali būti įsivaizduota kaip visų antrinių bangų, sklindančių iš ankstesnių taškų, interferencija.

Pavyzdžiui, jei du kambariai yra sujungti praėjimu ir viename iš kambarių sukūriamasgarsasnuo praėjimo nutolusiame kampe, asmuo, esantis antrame kambaryje, girdės šį garsą, lyg jis sklįstų iš praėjimo. Pakol nagrinėjamas garsas antrame kambaryje, jo šaltinis yra oro virpesiai praėjime tarp kambarių. Panašiu būdu vyksta ir šviesos bangų difrakcija, kuomet šviesa sutinka kliūtį, tačiau tai yra sunkiai pastebima kasdienybėje dėl trumpų regimos šviesosbangos ilgių

Hiugenso ir Frenelio principas formaliai seka iš kvantinės elektrodinamikos fundamentinių postulatų, tegiančių, kad kiekvieno objektobanginė funkcijasklinda visais įmanomais keliais iš šaltinio į nagrinėjamą tašką. Tokiu būdu šis principas yra visųkelio integralų,apibrėžiančių objekto banginės funkcijosamplitudęirfazęinterferencijos(sudėties) pasekmė bei apibrėžiatikimybęaptikti objektą (tarkimfotoną) nagrinėjamame taške. Ne tik šviesoskvantai(fotonai), bei irelektronai,neutronai,protonai,atomai,molekulėsbei kiti nepaminėti objektai paklūsta šiam paprastam princiupui.