Pereiti prie turinio

Žmogaus evoliucija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Žmogaus evoliucijažmogausevoliucinis (filogenezinis) vystymasis iki šių laikų.

Žmogaus evoliuciją nagrinėja dalisevoliucijosteorijos, aiškinanti, kaip žmogus išsivystė kaip atskirarūšis.Žmogaus evoliucijos tyrimai apima daugelį mokslinių disciplinų, tarp jųfizinę antropologiją,evoliucinę biologijąirgenetiką.Nors kalbant apie žmogaus evoliuciją žmonės suprantami kaipžmonės–gentis(Homo), tačiau žmogaus evoliucijos tyrimai apima ir kitushominidus,pvz.,australopitekus.

Paleoantropologijos istorija

[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Šiuolaikinėpaleoantropologijosdisciplina savo vystymąsi pradėjoXIX amžiujeatradus „Neandertalio žmogų “(taip pavadintas 1856 m. rastas skeletas, tačiauneandertaliečiaibuvo randami kitur jau nuo 1830 m.) ir atsiradus vadinamųjų„urvinių žmonių “egzistavimo įrodymams.

Tai, kad žmonės yra panašūs į kai kuriasdidžiųjų beždžioniųrūšis, buvo akivaizdu nuo seno, tačiau tik nuoCharles Darwin1859 m. išleistosOn the Origin of Speciesknygos paplito idėja apie biologinę rūšių evoliuciją. Nors pirmojoje Darvino knygoje apie evoliuciją žmogaus evoliucijos klausimas nebuvo tiesiogiai liečiamas, evoliucijos teorijos reikšmė šiuo klausimu to laikotarpio skaitytojams buvo akivaizdi.

Thomas HuxleyirRichard Owendebatų esmė buvo žmogaus evoliucijos idėja. Huxley įtikinamai pademonstravo daugelį žmogaus ir beždžionių panašumų ir skirtumų savo 1863 m. išleistoje knygojeEvidence as to Man's Place in Nature.

Tuo metu, kai Darvinas išleido savo knygą šia tema,Descent of Man,tai jau buvo plačiai žinoma jo evoliucijos teorijos interpretacija, dėl ko daug kas į visą evoliucijos teoriją žiūrėjo priešiškai. Net daugeliui Darvino šalininkų (pvz.,Alfred Russel WallaceirCharles Lyell) idėja, kad žmonių protiniai sugebėjimai ir moralė galėjo atsirasti dėlnatūraliosios atrankos,atrodė per drąsi.

Rūšių sąrašas

[redaguoti|redaguoti vikitekstą]
-10 —
-9 —
-8 —
-7 —
-6 —
-5 —
-4 —
-3 —
-2 —
-1 —
0 —
ankstenės beždžionės
vaikščiojimas stačiomis
pradedami gaminti akmens amžiaus įrankiai iš titnago
pirmoji migracijos banga iš Afrikos
pažabota ugnis
ugnis panaudojama maisto ruošoje
šių laikų žmonės

Išvardinta chronologine eile, pagal gentis.

Žmonijos migracija:
1.Homo sapiens
2.Homo neanderthalensis
3.Homo erectus.

Homodar skirstomi įsenoviniusiršiuolaikiniusžmones.

HolocenasPleistocenasPliocenasMiocenasNeolitasPaleolitasHomo sapiensHomo heidelbergensisHomo neanderthalensisHomo rhodesiensisHomo antecessorHomo erectusHomo floresiensisHomo georgicusHomo ergasterHomo habilisHomo rudolfensisAustralopithecus africanusAustralopithecus garhi Australopithecus robustusAustralopithecus bahrelghazaliArdipithecus ramidusArdipithecus kadabbaAustralopithecus boiseiAustralopithecus afarensisSahelanthropus tchadensisAustralopithecus aethiopicusAustralopithecus anamensisOrrorin tugenensis
Skalė tūkstančiais metų
Rūšių, pažymėtų*,amžius yra numanomas. - Vertikalios linijos simbolizuoja galimą kilmę („skilimo “hipotezė)
Šaltiniai:[1]-[2]Archyvuota kopija2009-08-18 išWayback Machineprojekto. - [3]-[4]