Pereiti prie turinio

Actekai

Šis straipsnis yra tapęs savaitės straipsniu.
Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Šis straipsnis yra apie ikikolumbinėsMeksikosindėnų civilizaciją, o ne apie dabartines Meksikosindėnųtautas, kalbančiasnahuatlių kalbair tebelaikančias save actekų palikuonimis.
Mezoamerikos istorija
Mezoamerikos priešistorė
Ikiklasikinis laikotarpis:
Olmekai,Kapača
Klasikinis laikotarpis:
Teotihuakanas,Majai,Sapotekai,Mištekai,Meskala
Poklasikinis laikotarpis:
Pipiliai,Majai,Mištekai,Uastekai,Totonakai,Toltekai,Actekai,Taraskai,Čičimekai
Meksikos užkariavimas
Meksika,Centrinė Amerika
Mezoamerikos regionai
Centroamerika,Maja,Įlanka,Oašaka,Gereras,Centras,Vakarai,Šiaurė
Tlalokas,actekų lietaus ir vaisingumo dievas

Actekai(astekai) – centrinėje Meksikoje gyvenusios etninės grupės, kalbėjusiosnahuatlių kalba,XIVXVIa. pr. dominavusios didelėjeMezoamerikosdalyje, sukūrusioscivilizaciją,garsią savo turtingamitologijair kultūriniu palikimu.

Svarbiausias civilizacijos miestas –Tenočtitlanas,įkurtasTeskoko(arba Teškoko) ežero saloje (dabar toje vietoje yraMeksikomiestas). Tuo metu tai buvo vienas didžiausių pasaulio miestų.

Nahuatlių kalbaaztecareiškia „žmogų iš Astlano “(Aztlán), mitinės vietovės, šiais laikai įvairiai lokalizuojamos Meksikos šiaurėje ar JAV. Žodis „Azteca “buvo plataus pobūdžio, nereiškiantis konkrečios kultūros. Vėliau Vakaruose actekais imti vadintimešikaiar tik mešikai, kurie gyveno Tenočtitlane ir save vadinoMešika-Tenočka(Mexica-Tenochca). Kartais šiuo vardu vadinami ir dviejų pagrindinių Tenočtitlano miestų-sąjungininkų gyventojai akolchua iš Teškoko ir tepanekai iš Tlakopano.

Alexander von Humboldtpasiūlė žodžiu „actekai “įvardinti senosios Meksikos gyventojus, susijusiuskalba,prekyba,papročiaisirreligija.Šį terminąXIX a.priėmė ir patysmeksikiečiaitam, kad šiuolaikinius meksikiečius bei kalbančiuosius nahuatlių kalba atskirtų nuo senovinės civilizacijos. Šiovokiečiųmokslininko pasiūlytas actekų tautinis etnonimas nėra teisingas, kadangivokiškaižodis „azteka “tariamas „acteka “. Pirminiai ispaniškieji XVI a. pr. rašytiniai šaltiniai genties pavadinimą rašo žodžiu „azteca “, kuris yra tariamas „asteka “.

Žodžio „Mešika “(iš kurio kilo dabartinės Meksikos pavadinimas) reikšmė irgi ne visai aiški. Dalis tyrinėtojų teigia, kad tai senas nauatlių kalbos žodis, reiškęssaulę.Kiti – kad jis kilęs išlegendinioactekų vadoMešitliovardo. Taip pat iškelta versija, kad šis žodis kilęs nuo Teskoko ežere augusiųnendriųrūšies pavadinimo. Šiuo metu mokslininkai-amerikanistai sutaria, kad gentinis pavadinimas „mešikai “kilo išXIII a.gyvenusio genties vado „Mešiko “vardo.

Legendos ir tradicijos

[redaguoti|redaguoti vikitekstą]
Pagrindinis straipsnis –Actekų mitologija.
Meksikos herbas sukurtas pagal actekų mitologiją

Mažiausiai trys actekų gentys kalbėjo įvairiomis vienos kalbostarmėmis.Actekų kultūrai paprastai priskiriamos visos gentys, kalbėjusios sunahuatl(liet.nauatlių) kultūra susijusiomis kalbų tarmėmis.

Pasak legendos, įvairios genčių grupės, vėliau tapusios actekais, atvyko iš šiaurės įAnahuac’o(liet. Anauko)slėnįprie Teskoko ežero. Nors šio slėnio ir ežero vieta gerai žinoma – ten dabar įsikūręsMeksikomiestas – tačiau labai maža tikrų žinių apie actekų kilmę.

Anot pačių actekų, jų protėviai atvyko iš šalies šiaurės, vadinamosAztlán(liet. Astlan). Jie buvo paskutiniai iš 7nahuatlacas(nauatlių) kalba kalbančių genčių, atlikę šią kelionę į pietus. Actekus vedęs jų pagrindinis saulės ir karo dievasUicilopočtlis(Huicilopočtlis –burtininkas kolibris). Atvykę į salą ežere, jie pamatėerelį,tupintį antkaktusoir lesantįgyvatę.Ši vizija jiems reiškė, kad toje vietoje turėtų būti jų naujieji namai. Ten, kur dabar yraMeksikomiesto centras, actekai sukūrė didelę dirbtinę salą ir pastatėTenočtitlanomiestą, o žmonės, gyvenę jame, pasivadino „tenočkais “, pagal legendinio vado Tenočko, atvedusio gentį į Teskoko ežero slėnį, vardą. Ši legenda pavaizduota dabartiniameMeksikos herbe.

Kaip teigia legenda, actekai, atvykę prie Teskoko ežero, buvo laikomi mažiausiai civilizuota gentimi, tačiau jie nusprendė mokytis ir daug ką perėmė iš kitų kultūrų, ypač iš senovėstoltekų,kuriuos jie iš dalies painiojo su vėlyvesneTeotiuakanocivilizacija. Actekams toltekai buvo bet kokios kultūros pradininkai. ŽodisToltecayotlbuvo kultūrossinonimas(actekų kalba –tolteca„statytojas “). Actekų legendos toltekus irKetsalkoatliokultąsiejo su mitiniuTolanomiestu, kurį, atrodo, jie tapatino su vėlyvesniuoju Teotiuakanu.

Kadangi actekai savo kultūrinę tradiciją apjungė su keletu senesniųjų tradicijų, jie turėjo kelismitusapie savo kilmę.

Vienas iš jų jungė keturis didžiuosius amžius iki mūsų epochos, iš kurių kiekvienas baigėsikatastrofa.Mūsų amžius – penktoji epochaNahui-Ollin– išvengė sunaikinimo dėl mažiausio ir kukliausiodievoNanahuatlio(„Kupino skaudulių “) pasiaukojimo, už ką jis buvo paverstas saule. Šis mitas siejamas su senuoju Teotiuakano miestu, kuris, atvykus actekams, jau buvo seniai apleistas ir sugriautas.

Kitas mitas teigiažemęesant dievų dvyniųTeskatlipokosirKecalkoatliokūriniu. Teskatlipoka, kurdamas pasaulį, praradęs koją ir visur jis vaizduojamas su styrančiu kaulu vietoje kojos. Kecalkoatlis, kuris dar buvo vadinamas „Baltuoju Teskatlipoka “, kraują iš žaizdos ant savo varpos panaudojo tam, kad suteiktų žmonėms gyvybę.

Actekų iškilimas

[redaguoti|redaguoti vikitekstą]
Actekų kalendorius

Tenočtitlano valdovų sąrašas

[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Miestų-valstybių laikotarpis

[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

PoTulosžlugimoXII a.Meksiko slėnyje ir jo apylinkėse keletas nauatlių kalba kalbančių genčių įkūrėmiestus-valstybes:Čolulą, Uešociną, Tlaškalą, Askapocalką, Čalką, Kuluakaną, Šočimilką, Tlakopaną ir kitus. Nei vienas iš jų nebuvo pakankamai galingas, kad dominuotų prieš kitus. Visi miestai labai didžiavosi savotoltekiškuojupaveldu. Actekų kronikos šį laikotarpį vadina aukso amžiumi, kurio metu buvo išrastamuzika,iš išlikusių toltekų žmonės mokėsimenųir amatų, valdovai varžėsipoezijoskonkursuose, o ne karuose.

XIIIirXIV a.Teškoko ežero ir Anauako slėnio apylinkėse galingiausi miestai buvo Kuluakanas pietuose ir Askapocalkas šiaurėje. Jie valdė visą teritoriją aplink Teškoko ežerą.

Mešikų pasirodymas ir Tenočititlano įkūrimas

[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Kai pusiau klajokliška mešikų gentis iš šiaurės atvyko į Anauako slėnį, jie neturėjo kur eiti ir laikinai įsikūrė Čapultepeke. Tačiau jį valdė Askapocalkas, ir mešikai greitai iš ten buvo išvyti. Tuomet jie persikėlė į Kuluakano dominuojamą zoną ir1299m. valdovas Kokoštlis leido jiems apsigyventi Tisapane – uolėtoje vietovėje, kur niekas nenorėjo gyventi. Iš Kuluakano mešikai stengėsi perimti kiek įmanoma daugiau kultūros, vesdavo moteris iš Kuluakano, kad šios mokytų jų vaikus.1323m. mešikai paprašė naujojo Kuluakano valdovo Ašikometlio dukros ir ją paaukojo. Kuluakano žmonės pasipiktino ir išvijo mešikus. Bėgdami1325m. jie atvyko į mažą salelę Teškoko ežero saloje, kur pradėjo statyti miestąTenočtitlaną,ilgainiui sukurdami didelę dirbtinę salą. Pagal iš Kuluakano perimtus papročius, po kurio laiko jie išsirinko pirmąjįtlatoani(valdovą) Akamapičtlį. Kita mešikų grupė apsigyveno to paties ežero šiauriniame krante, kur įkūrė Tlatelolko miestą (iš pradžių tai buvo nepriklausoma karalystė, vėliau prijungta prie Tenočtitlano).

Tenočtitlano iškilimas

[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Tuo metu sala tebepriklausė Askapocalko valdoms, ir mešikai turėjo mokėti didelę duoklę, kad galėtų ten likti. Iš pradžių mešikai tarnavo kaip samdomi kariaikaruosetarp nauatlių genčių miestų-valstybių, tuo sugriaudami galios balansą. Ilgainiui jie įgavo tiek garbės, kad galėjo tuoktis su valdovų šeimomis.13721427m. mešikų valdovai Akamapištlis, Uiciliuitlis ir Čimalpopoka buvo Askapocalko valdovoTezozomoc(Tesosomoko) vasalai.

Mirus Tesosomokui, jo sūnusMaxtla(Maštla) nužudė Čimalpopoką, tačiau naujasis mešikų valdovas Ickoatlis susivienijo su buvusio Teškoko valdovuNezahualcoyotl(Nesaualkojotliu) ir apsiautė Maštlos valdomą Askapocalką. Po 100 dienų apsiausties miestas pasidavė. Tenočtitlanas, Teškokas ir Tlakopanas sudarė „Trijų sąjungą “, kuri pradėjo dominuoti Meksiko (Anauako) slėnyje, o vėliau ir tolimesnėse vietovėse. Ilgainiui Tenočtitlanas tapo galingiausiu miestu.

Vėlesnio Tenočtitlano valdovo Ašajakatlio sesuo buvo ištekėjusi už Tlatelolkotlatoani.Tačiau Ašajakatlis tlatelolkiečius apkaltino, kad blogai elgiasi su jo seserimi ir tuo pagrindu prasidėjo karas.1469m. šis miestas prijungtas prieimperijos.Taip pat buvo užkariauti Tolokanas, Okuilanas ir Malinalkas. Cincuncane Ašajakatlis pralaimėjotaraskams(pirmasis didelis actekų pralaimėjimas istorijoje), tačiau atstatė valstybės galią, o netrukus buvo užkariautimištekaiirsapotekai.

Ajusotlio valdymo metu buvo perorganizuotaarmija,imperija pasiekė didžiausio išsiplėtimo tašką. Po Ajusotlio į sostą įžengė Motekusoma II (labiau žinomas kaipMoctezuma IIar Montesuma) ir buvo imperatoriumi tuo metu, kai1519m. į šalį atvykoispanai.

Pagrindinis straipsnis –Tlatoani.

Actekų valstybės santvarka buvo kitokia, neiEuropojeegzistavusiųimperijų.Kaip ir dauguma europietiškų imperijų, ji buvo daugiatautė, tačiau skirtingai nuo jų, tai buvo daugiau duoklės, o ne vieninga valdžios sistema. IstorikasArnold Joseph Toynbee,lygindamas ją suAsirijosimperija, labai klydo, nes actekų valstybės valdovas buvo renkamas ir valdžios paveldėti negalėjo. Labai skyrėsi ir duoklės sistema Europoje beiAmerikoje.Europoje duoklę pasisavindavo feodalas, o actekų valstybėje ji būdavo išdalijama visuomenei ir tik tam tikra dalis atitekdavo valdovo rūmų išlaikymui ir armijai.

Nors actekų valdomi miestai turėdavo mokėti didelę duoklę, tačiauarcheologiniaityrinėjimai actekų kontroliuotose vietovėse rodo, kad po actekų užkariavimo paprastų žmonių gyvenimo lygis ne smuko, o kilo. Tai galėjo lemti padidėjusiprekyba.Dėl geresnių kelių ir puikios organizacijos duoklė buvo renkama iš „platesnės mokestinės bazės “. Atrodo, kad tik aukščiausioji kitų genčių klasė iš pradžiųekonomiškainukentėdavo nuo actekų užkariavimo. Yra požymių, kad egzistavo prekyba vietoje pasigamintomis prekėmis.

Svarbiausias Tenočtitlano valdžios pareigūnas dažnai vadinamas actekų valdovu. Jo titulasnahuatlių kalbaHuey Tlatoani(„uei tlatoani “) reiškė „Didysis kalbėtojas “, otlatoque(„kalbėtojais “) buvo vadinama diduomenė. Įdomu, kad actekų valdovas turėjo dar vieną titulą – „Tcatecuhtli“(„tlakatekutlis “arba „vyrų galva “– vyriausiasis karo vadas). Didėjant Tenočtitlano galiai, didėjo ir tlatoanio įtaka ir Ajusotlio valdymo metu „karo vadas “jau tapo tinkama analogija. Šis titulas nebuvo paveldimas.

Tenočtitlanas– actekųsostinėdirbtinėjeTexcoco(Teškoko, Teskoko) ežero saloje, ten kur dabar yraMeksikas.Miestas buvo padalintas į 4 dalis, vadinamas „campans“(isp.„teritorijas “), o kiekviena jų – į 20 rajonų, vadinamų „calpulli“(„sritis “arba „valdymas “–nauatlių kalba). Juos skyrėkanalaitlaxilcalli(„tlašilkali “), naudoti susisiekimui. Klestėjimo metu Tenočitlane ir jo priemiesčiuose galėjo gyventi nuo 300 000 iki 700 000 gyventojų – tai buvo didžiausias pasaulio miestas (palyginimui –Paryžiuje250 000,Konstantinopolyje– 200 000,Venecijoje– 160 000 gyventojų)

Tlatelolkas– iš pradžių savarankiškas miestas, prekybos centras, vėliau tapęs Tenočitlano priemiesčiu.Ispanųteigimu, Tlatelolke buvo didžiausias jų matytas turgus, didesnis užVenecijosarKonstantinopolio.Pagal svarbą – antrasis miestas „Trijų sąjungoje “, nes buvo didžiausias uostas-prekyvietė visojeCentrinėje Amerikoje.

Teškokas(Texcoco) – miestas ant Teskoko (Teškoko) ežero kranto. Antras pagal svarbumą actekų miestas, gaunantis apie 2/5 visos duoklės. Tai buvomokslocentras, turėjo milžiniškąbiblioteką(apie 0,5 mln. rankraščių) su ankstesniųcivilizacijųraštais.

Tlakopanas(Tlacopán) – trečiasis svarbiausias miestas. Kartu su Tenočitlanu ir Teškoku sudaręs vadinamąją „Trijų Sąjungą “ir davęs pagrindą actekų imperijai. Gaudavo 1/5 visos duoklės.

Čolula– antrasis pagal didumą, betpolitiškaitik penktasis valstybės miestas, turėjęs apie 100 000 gyventojų, 365šventyklas.Čoluloje actekai pastatėDidžiąją Piramidę,savo tūriu didesnę net užCheopso piramidę.Didžiausia piramidė Žemėje yraMeksikoje.Jos tūris 5 kartus didesnis už Cheopso piramidę, 3 kartus didesnis už Čolulos, amžius – apie 2000–2500 m.

Tiacaelelio reformos

[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Actekų valstybės struktūros suformavimui didžiausią įtaką turėjoTlacaelel(Tlakaelelisnauatlių kalba – „vyriška širdis “), gyvenęs13971487m. Jis buvo tlatoanio Iškoatlio sūnėnas bei Čimalpopokos ir Moktesumos I brolis. Jo titulas –Cihuacoatl(kiualkoatlis,apytikslė prasmė – „patarėjas “). Nors ir galėjo, jis atsisakė tapti tlatoaniu. Vėlesnės kronikos (pvz.,Ramírez Codex) rodo jį turėjus didžiulę įtaką. Tlakaelelis suformavo naują actekų valdžios struktūrą, perrašė actekųistoriją,įsakė sudeginti daugelį senųjų actekųkodeksų,nes jie pilni melo ir parašyti ne pačių actekų, o nežinia kieno, darančių gėdą galingiausiai tautaiJukatane.Taip pat reformavo actekųreligiją,gentinįdievąUicilopočtlį(Huicilopočtlį) pakeldamas į aukščiausią rangą kartu su senaisiais nauatlių tautos dievaisTlaloku,TeskatlipokairKecalkoatliu.Po šios reformos actekų dievams reikėjo nuolatinių žmonių aukų (kad suktųsi saulė), o kad nepritrūktų aukojamųjų, atsirado ritualiniai „gėlių karai “, kurie tuo pačiu leido kariams treniruotis.

Kai kurie istorikai mano, kad actekų aukštuomenė suprato, jog nuolatiniai žmonių aukojimai – nesenos Tlakaelelio reformos rezultatas. Tuo galima paaiškinti Montesumos veiksmus, atvykusKortesui.Ilgainiui žmonių aukojimas tapo viena iš actekų imperijos žlugimo priežasčių. Pvz., actekų neužkariautos, bet privalėjusios dalyvauti „gėlių karuose “Tlaškalos gyventojai prisijungė prie Korteso žygio į Tenočtitlaną. Actekų karostrategijospagrindinis tikslas buvo atskirų karių veiksmais paimti priešus į nelaisvę, o ne suderintais veiksmais sunaikinti priešą generaliniame mūšyje. Buvo jau per vėlu, kai actekai perprato europietiškąjį karo supratimą.

Klasinė visuomenės struktūra

[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Tradiciškai visuomenė buvo skirstoma į 2 klases:macehualli(„makeuali “– žmonės, valstiečiai) irpilli(aukštuomenė). Aukštuomenė iš pradžių nebuvo paveldima, tačiaupillivaikai turėjo daugiau šansų gauti išsilavinimą ir turtinę nepriklausomybę, dėl to jiems buvo lengviau taptipilli.Ilgainiui (XIV a.pab. –XV a.pr.) sistema įgijo vis daugiau paveldimų bruožų.

Actekų kariuomenėje tarnavo profesionalūs kariai bei tam tikras šauktinių atitikmuo. Pilnaverčiu kariu buvo tampama tik paėmus į nelaisvę priešą, o vėliau – pademonstravus savo gabumus. Parodęs tokį karinį šaunumą, actekas galėjo tapti „pilli “ar net „tlatoani “(pvz., Moktesuma II dalyvavo 9-iose kautynėse ir paėmė į nelaisvę 17 priešų). Kai actekų karys paimdavo 4-5 belaisvius, jis būdavo vadinamastequiua(tekuja) ir turėjo galimybę įgyti Erelio kario arba Jaguaro kario rangą (maždaug atitinkakapitoną), o vėliau –tlacateccatl(tlakatekatlio) artlachochcalli(tlačočkatlio) rangą. Norint būti išrinktutlatoani,reikėjo paimti maždaug 17 belaisvių.

Kai actekų berniukai sulaukdavo pilnametystės, jie nebesikirpdavo plaukų tol, kol kare nepaimdavo pirmojo belaisvio. Kai du ar trys jaunuoliai kartu mėgindavo paimti belaisvį, jie buvo vadinamiiyac(ijakais). Jei po tam tikro laiko, paprastai trijų mūšių, nepavykdavo paimti belaisvio, jie tapdavo valstiečiais. Būti kariu ilgais plaukais buvo gėdinga, todėl verčiau jau buvo taptimacehualli(makeauliu).

Imant duoklę, imperijoje atsirado trečioji klasė, kurios nebuvo tradicinėje sistemoje –pochtecas(počtekai – „garbingieji “), t. y., pirkliai. Jie ne tik prekiavo, bet veikė ir kaip šnipai (kariai į juos žiūrėjo iš aukšto).

Vėliaumacehualli(makeualiai) užsiėmimas irgi kito. Eduardo Noguera (Annals of Anthropology, UNAM, Vol. xi, 1974, p. 56) nuomone, tik apie 20 % gyventojų dirbožemės ūkyjearmaistopramonėje, daugumamacehualli(makeualių) užsiėmėmenaisir amatais.

Žmogaus paaukojimas
Ritualinė nefrito kaukė

Europiečiams žmonių aukojimas buvo labiausiai šokiruojantis actekųcivilizacijospaprotys,nors, lyginant su europietiškaisegzekucijosbūdais, actekai neišrado nieko naujo. Žmonių aukojimas tuo metu buvo paplitęs visoje Mezoamerikoje irPietų Amerikoje,tačiau actekai tai vykdė ypač dažnai – 18 kartų per metus.

Ne visada aukoms skirdavo žmones. Buvo paplitęs ir gyvulių aukojimas. Actekai tam augino net specialiąšunųveislę.Kecalkoatliokultasreikalavodrugeliųirkolibriųaukojimo. Žmonėsdievamsaukodavo taip pat ir daiktus, išteptus savokrauju.Apskritai, Mezoamerikos kultūrose kraujas vaidino labai svarbų vaidmenį: viename iš pasaulio sukūrimomitų,Kecalkoatlis kraują iš žaizdos ant savovarposnaudojo tam, kad suteiktų žmonėms gyvybę. Daugelyje kitų mitų dievai naudojo savo kraują, kad padėtų žmonėms.

Pagal standartinę paaukojimo procedūrą, aukojamas žmogus būdavo nudažomasmėlynakreida(pasiaukojimospalva), užkeliamas antpiramidėsviršūnės ir ten paguldomas ant akmeninioaltoriaus.Jo krūtinės ląsta prapjaunama ceremoniniu peiliu, išimama širdis ir iškeliama į saulę. Tuomet širdis dedama į specialų indą, o kūnas nustumiamas nuo piramidės žemyn. Iš principo, auka turėjo būti savanoriška, bet jei tikėjimo nepakakdavo, galėjo būti panaudojaminarkotikai.Su kūnu buvo elgiamasi įvairiai: vidaus organais šėrė gyvulius, išvalytą galvą viešai padėdavo į specialią lentyną (tzompantli- „compantli “), likusias kūno dalis kremuodavo arba supjaustydavo į smulkius gabalėlius, kuriuos dovanodavo svarbiems asmenims ar valgydavo (INAH, 2005).

Buvo ir kitų žmonių aukojimo būdų. Auka galėjo būti nušaunamalanku,sudeginama arba paskandinama.

Actekų šaltiniai teigė, kad statantTenočtitlanodidžiąją piramidę per 4 dienas buvo paaukota 84 400 karo belaisvių. Tačiau neaišku, kaip 220 000 gyventojų turėjęs miestas galėjo priimti ir išmaitinti tokį belaisvių kiekį. Be to, teigiama, kad visus belaisvius paaukojo asmeniškai pats Auicotlis – o tai reikštų 17 paaukojimų per minutę. Daugelis tyrinėtojų mano, kad iš tiesų buvo paaukota maždaug 3000 belaisvių, o aukų skaičius išpūstas karopropagandos.

Korteso kareivis Bernalis Diasas del Kastiljo (Bernal Díaz del Castillo) vėliau rašė („Teisingas pasakojimas apie naujosiosIspanijosužkariavimą “), kad didžiojoje piramidėje esančiojekaukoliųlentynoje jis esą suskaičiavęs 100 000 kaukolių. Bet kad tilptų toks kiekis kaukolių,tzompantli(„compantlis“) turėtų būti kelių kilometrų ilgio, tuo tarpu ji tebuvo 30 metrų ilgio. Dabar manoma, kad ten galėjo būti 600–1200 kaukolių. Diasas taip pat teigė, kad Tlatelolkotzompantli(„compantlis “) buvę 60 000 kaukolių. Pasak William Arens („The Man-Eating Myth: Anthropology and Anthropophagy“,1979,ISBN 0-19-502793-0), šiuolaikiniai kasinėjimai terado 300 kaukolių. Didžioji dalis kaukolių dingo arba buvo pamestos.

Bernardinas de Saagunas (Bernardino de Sahagún) ir Chuanas Bautista de Pomaras (Juan Bautista de Pomar) teigė, kad actekai per metus švęsdavo 18 švenčių ir tik per jas vykdavo žmonių aukojimai. Kiekvienas dievas reikalavo skirtingos aukos:Šilonenuibūdavo skandinamos jaunos moterys,Tlalokuiaukojami sergantys berniukai,Uicilopočtliui– nauatliškai kalbantys belaisviai,Teskatlipokai– actekas savanoris.

Ne visi aukojimai vykdavo pagrindinėje piramidėje, kai kurie – mažoje salelėje prie miesto. Pasak actekų šaltinių, Tlakašipeualctlio (Tlacaxipehualiztli) mėnesį 34 belaisviai buvo paaukotigladiatoriųvaržyboseŠipe Totekui.Daugiau žmonių – Uicilopočtliui Pankuecalictlio (Panquetzaliztli) mėnesį. Taigi aukų galėjo būti 300–600 per metus, tačiau Marvin Harris šį skaičių daugina iš 20, nes tokie aukojimai galėję vykti kiekvienoje iš 20 Tenočtitlano miesto dalių. Tyrinėtojai nesutaria dėl per metus paaukojamų žmonių skaičiaus.

Aukojimus vadinonextlaualli– „neštlaualiu “arba „skolos dievams grąžinimu “, kadsaulėgalėtų išgyventi 52-jų metų ciklą, o aukos buvo belaisviai, kuriems gauti actekai vykdėgėlių karus.

Nežinoma, ar actekai praktikavo aukojimus iki atvykdami iš šiaurės į Anauakoslėnį.Actekųkronikosteigia, kad aukojimas, kaiptradicija,buvo pradėtas „penkių peilių “metais, t. y.1484m., valdant Tisokui. Vykdant Tlakaelelioreformas,tiek dėlreliginių,tiek ir dėlpolitiniųpriežasčių, žmonių aukojimas tapo svarbia actekų kultūros dalimi. Žinoma, kad valdant paskutiniajam I toltekųdinastijosvaldovui Se Akatliui Topilcinui (925947m.), įvykdyta religinė reforma, kurios metu buvo uždrausti žmonių aukojimai. Dėl šios priežasties minėtas valdovas, vadintas darKecalkoaotliu(nešiojo kecaliopaukščioplunksnų apsiaustą, karūną beiantiessnapo pavidalo veido kaukę, draudęs žmonių aukojimus ir auginęs barzdą), su dalimi pavaldinių buvo priverstas bėgti iš Astlano link Teskoko ežero. Taip atsirado prieštaravimas tarp actekų irtoltekųkultūrų.

Etnologė L. Sežurnė (Laurette Séjourné) mano, kad žmonių aukojimas kėlė vidinius prieštaravimus actekų kultūroje. Jie labai vertino toltekų kultūrą ir laikė save Kecalkoatlio sekėjais, tačiau Kecalkoatlio kultas draudė žmonių aukojimus, o toltekai dievams aukodavo tikgėles.Sežurnė pažymi, kad buvo nustatytosbausmėstiems, kas drįstų rėkti arba nualpti aukojimo metu.

Atvykęs į Tenočtitlaną, Kortesas uždraudė žmonių aukojimą, tad ispanai mieste nematė nei vieno aukojimo ir apie juos sužinojo tik iš pačių actekų pasakojimų. Taip pat nėra nei vieno aukojimopiešinio,nupiešto iki ispanų atvykimo. Galbūt tai galima paaiškinti actekųrankraščiųnaikinimu, kurį vykdė ispanai. Žinoma, kad1520m. naktį išbirželio 30-osios įliepos 1-ąją (isp.Noche triste– „liūdnoji naktis” ) actekai paaukojo dievams Uicilopočtliui ir Teskatlipokai 25-27 ispanus ir 15-22konkistadorųarklius. Visa tai regėjo tąnakt iš Tenočtitlano bėgę ispanai. Manoma, kad jie specialiai apjuodino actekus, ypač jų karo vadą Kuautemoką (Montesumos giminaitį ir žentą).

Pagrindinis straipsnis –Meksikos užkariavimas.

1519m.Meksikospakrantėje, ties dabartiniu Verakruso miestu, išsilaipino Ernano Korteso vadovaujamikonkistadoraiir, po dvejus metus trukusios kovos bei ilgos Tenočtitlano apgulties,1521m.rugpjūčio 13d. (kai pasidavė Tenočtitlanas) užkariavo actekųimperiją.Kortesas turėjo apie 500 ispanų karių ir kartu su juo kovojoindėnaiiš Tlaškalos ir Teškoko, kurie norėjo nusimesti actekų jungą.

Tuo metu kitos Mezoamerikos kultūros nebuvo paliestos. Tlaškaliečiai tikėjosi padėkos už pagalbą Kortesui, otaraskaiirmištekaidžiaugėsi, kad žlugo senas jų priešas.

Atrodo, kad iš pradžių Kortesas norėjo išlaikyti actekų imperijos struktūrą. Actekų diduomenė išlaikė savo statusą (iki šiol viena Ispanijos bajorų šeima tituluojama Montesumos kunigaikščiais), mokėsi ispanų kalbos, kai kurie išmoko rašytilotyniškaisrašmenimis. Jų parašyti raštai yra labai svarbus žinių apie actekų kultūrą šaltinis. Pirmiejimisionieriaimokėsi nauatlių kalbos, o kai kurie, pvz., Bernardinas de Saagunas (Bernardino de Sahagún), stengėsi gerai pažinti actekų kultūrą.

Labai greitai padėtis pasikeitė. Antroji misionierių ir valdininkų išIspanijosbanga pradėjo neapkęsti visko, kas susiję Mezoamerikos kultūromis ir siekė jas išnaikinti. Galiausiai, valdžia įstatymiškai indėnus prilygino mažamečiams ir uždraudė ne tik žinoti apie savo kultūrą, bet net ir mokytis skaityti bei rašyti ispaniškai.

Teigiama, kadraupųiršiltinėsepidemijossunaikino iki 75 % gyventojų. Manoma, kad ispanų užkariavimo metu Meksikoje gyveno apie 15 mln. žmonių, o po 70 metų gyventojų buvo tik apie 3 mln.

Actekų palikuonys –nauatlių kalbakalbantys indėnai – iki šiol gyvena kalnuotose valstijų aplinkMeksikomiestą vietovėse.

Portal
Vikisritis:Lotynų Amerika
Šis straipsnis yra tapęs savaitės straipsniu.