Arsenalas
Arsenalas(pranc.arsenal,arab.dar assinaah'dirbtuvės') –ginklų,amunicijossandėlis, ginklinė; įmonė, kurioje gaminami ir taisomi ginklai.[1]Arsenalas – karinė įstaiga, skirta saugoti, remontuoti, vesti apskaitai ginkluotės, šaudmenų iramunicijos,išduodamoskariuomenei,taip pat čia vykdoma ginklų surinkimo, kai kurių jų atsarginių detalių gamyba. Šios įstaigos gali būti sausumos, jūrų, artilerijos, inžineriniai arsenalai.
Istorija
[redaguoti|redaguoti vikitekstą]Praeityje dažnai arsenalai buvo statomi kaiptvirtovėsar didelifortai,turint tikslą saugiai laikyti pavojingas medžiagas, apginti arsenalų saugomas vertybes nuo priešo užpuolimo. Iki XIX a. daugumoje valstybių arsenaluose buvo užsiimama įvairių rūšių ginkluotės ir amunicijos gamybasausumos kariuomeneiirkaro laivynui.Juose dirbo tiek karo, tiek civiliai specialistai ir darbininkai. Arsenalai-gamyklos turėjo savus ginklų ir jų gamybos medžiagų (parakoir kt.) sandėlius, specialias ginklų savybių tyrimo laboratorijas.
XX a. ginkluotės gamyba išaugo į atskirą pramonės gamybos šaką, todėl iškilo būtinybė atskirti ginklų ir amunicijos gamybos ir jų ilgalaikio saugojimo vietas. Ryšium su tuo arsenalai prarado turėtą reikšmę ir atlieka vien ginkluotės sandėliavimo ir saugojimo bazių funkciją, dažnai juose įsikuria karo istorijos muziejai, kitos įstaigos.