Pereiti prie turinio

Egzocitozė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Šiam straipsniui ar jo daliaitrūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdamitinkamas išnašassu šaltiniais.
Egzocitozė cheminėje sinapsėje.
1.Mitochondrija
2. Sinapsinė vezikulė (pūslelė) suneuromediatoriumi
3. Autoreceptorius
4.Sinapsėsplyšys su laisvomis neuromediatoriaus molekulėmis
5. Posinapsiniai receptoriai, kuriuos aktyvuoja prisijungusios neuromediatoriaus molekulės
6.Kalcio kanalai
7. Vezikulės egzocitozė

Egzocitozė– procesas, kurio metu suląstelėsplazmine membranasusiliejavakuolės,pakrautos tam tikromis medžiagomis. Susiliejimo metu vakuolių viduje buvusios medžiagos atsiduria užląstelinėje erdvėje, o vakuolės membrana tampa plazminės membranos (išorinės membranos) dalimi. Tokiu būduląstelėper membraną į aplinką išskiria, pvz., dideles biomolekules. Vienaląsčiai organizmai taip šalina nereikalingas medžiagas, tuo tarpu daugialąsčiuose egzocitozė atlieka ir reguliavimo funkcijas.

Egzocitozė ir endocitozė

[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Egzocitozė yra reiškinys, savo mechanizmu priešingasendocitozei.Neretai egzocitozė yra sujungta su endocitoze į bendrą sistemą. Kai kurios ląstelės endocitoziškai paima medžiagas vienoje ląstelės pusėje, o po to egzocitoziškai išskiria kitoje pusėje. Šis reiškinys vadinamastranscitoze,tai vienas būdų, kaipkapiliarųsienelių ląstelės permeta medžiagas per kapiliarų sieneles.
Kitas toks sujungimas – egzocitoziškai išskiriant medžiagas į aplinką transportinių vakuolių membranos įsijungia į ląstelės plazminę membraną, ir šios paviršius didėja. Todėl egzocitozę lydi „tuščioji “endocitozė – plazminė membrana išlinksta vidun ir sudaro plokščias tuščias vakuoles (kuriose yra šiek tiek tarpląstelinio skysčio), kurios grįžta prieGoldžio kompleksopasikrauti naujų krovinių.

Egzocitozė reikalingabaltymų(enzimų,antikūnių) sekrecijai,neuromediatoriųišskyrimui, ir kitiems vidiniams procesams.

Vykstant egzocitozei dažniausiaiGoldžio aparatesusidariusios pūslelės susilieja su plazmine membrana, ir jose pernešama medžiaga išskiriama ląstelės išorėn. Kaip pavyzdys gali būtiinsulinas,kurį taip sekretuoja jį gaminančios ląstelės. Pūslelės membrana tampa plazminės membranos dalimi. Todėl egzocitozė gali padėti ląstelei ir augti: kai pūslelė susilieja su plazmine membrana, ši padidėja, nepriklausomai nuo to, ar tuo metu vykstasekrecija.