Pereiti prie turinio

Himarė

Koordinatės:40°06′10″ š. pl.19°44′40″ r. ilg./ 40.10278°š. pl. 19.74444°r. ilg./40.10278; 19.74444(Himarė)
Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Himarė
alb.Himarë
Himarė
Himarė
40°06′10″ š. pl.19°44′40″ r. ilg./ 40.10278°š. pl. 19.74444°r. ilg./40.10278; 19.74444(Himarė)
Laiko juosta:(UTC+2)
------ vasaros:(UTC+3)
Valstybė Albanijos vėliavaAlbanija
Apskritis Vliorės apskritis
Apygarda Sarandės apygarda
Gyventojų(2011[1]) 1 500
Vikiteka Himarė
Kirčiavimas Hìmarė

Himarė– miestas pietinėjeAlbanijosdalyje, prieJonijos jūrosesančiojeSarandės apygardojeirVliorės apskrityje,netoli kaimyninėsGraikijossienos bei jai priklausančiosKorfusalos. Dauguma gyventojųalbanai;mieste ir jo apylinkėse, kaip ir likusioje pietvakarinėjeAlbanijosdalyje, gyvena nemažagraikųbendruomenė. Miesto gyventojų daugumą sudarostačiatikiaiortodoksai.

Himara ir jos apylinkės yra vienas iš svarbiausių Albanijos turizmo traukos centrų. Miestas, dėl apylinkėse esančių nepaliestų paplūdimių bei vaizdingų vietovių, kartu suSarandoskurortu sudaro svarbiausią šalies turizmo ir rekreacijos vietą – „Albanijos rivjerą“.

Mieste vyraujalengvojiir maisto pramonė. Miesto apylinkėse gausuvynuogynų,alyvmedžiųgiraičių ir vaismedžių sodų.

Himaros bažnyčios varpinė
Himaros apylinkės

Himarė, kaip ir jos apylinkės, yra vienos seniausiai apgyvendintų Albanijos vietų, pirmiųjų gyventojų gyvenvietės liekanos datoujamos nuoakmens amžiauseros laikotarpio. Šioje vietovėje taip pat gausiai randama ir kitų priešistorės –žalvarioirgeležies amžiaus– gyvenviečių liekanų. Antikiniais laikais šioje vietoje apsigyveno dabartiniųgraikųprotėvių gentys, kalbėjusios senovės graikų kalbosdorėniškąjatarme. Nuo pat ankstyvosiosantikoslaikų, vietovė buvo smarkiai veikiama graikų kultūros bei gyvensenos. Miestas, kaip ir jos apylinkės, ilgą laiką priklausė senovės antikinėms valstybėms: Makedonijai,Romos imperijai,Bizantijai.

Miestas yra, manoma, įkurtas ankstyvaisiaisBizantijos imperijosvaldymo laikais. Dabartinis miesto pavadinimas yra graikiškos kilmės, kildinamas išgraikų kalbosžodžio „himara“(xειμάρρα) arba iš netaisyklingai vartojamo žodžio „chimera“(xίμαιρα).

Vėlyvuoju antikos laikotarpiu ir ankstyvaisiaividuriniais amžiaismiestas patyrė daugelio tautų:gotų,avarų,arabųslavų,normanųinvazijas. Miestas taip pat priklausėBulgarijosirSerbijoskaralystėms,Epyro Despotijai.

XIV ir XV a.Osmanų imperijaiužkariavusBalkanus,Himara ir jos regionas tapo išimtimi. Dėl atkaklaus gyventojų pasipriešinimo,turkams,nepaisant daugelio bandymų, nepavyko visiškai užvaldyti šio regiono. To išdavoje teko šiam regionui suteikti plačią savivaldą savo sudėtyje, kas įgalino šiam graikiškam regionui daug laisviau palaikyti ryšius sukrikščioniškomisEuroposvalstybėmis.

1799 m. miestas atiteko albanų maištininkuiAli Pašai Tepleniečiui,kurį laiką sukūrusiam faktiškai nuoOsmanų imperijosnepriklausomą valstybę pietvakrinėjeBalkanų pusiasaliodalyje. Nors jo valdymo laikais miesto santykiai su jo valdžia buvo pakankamai geri, nemažai gyventojų, prieštaraujančių jo valdžiai – daugiausiaaravnitai– buvo priversti emigruoti į pietųItaliją.

1912m.,Albanijaipaskelbus nepriklausiomybę, šis miestas atiteko pastarajai valstybei. Tačiau dėl gausios graikų bendruomenės, istorinio sąryšio su Graikija ir didelio krikščionių ortodoksų gyventojų skaičiaus mieste ir jo apylinkėse, miesto priklausomybė buvo ilgai ginčyjamaGraikijosRespublikos, siekiant šį miestą ir likusią pietų albanijos teritoriją prisijungti prie savo teritorijos. Galiausiai, 1914 m.Korfusutartimi buvo nuspręsta šį miestą, kaip ir likusią teritoriją, palikti Albanijos valdžioje, įpareigojant Albanijos vyriausybę pietų Albanijai (ŠiaurėsEpyrui) suteikti plačią autonomiją, kuri taip ir nebuvo suteikta.

Antrojo pasaulinio karoišvakarėse, 1939 m., mistas buvo užimtasItalijoskariuomenės. Prasidėjus II pasauliniam karui, 1940 m., Italijos – Graikijos karo metu, miestas buvo užimtas Graikijos kariuomėnės, kurią 1941 m. suVokietijoskariuomenės pagalba išstūmė ir miestą okupavo Italijos kariuomenė. 1943 m. miestas buvo okupuotas hitlerinėsVokietijos,kol, galiausiai, 1944 m. buvo išvaduotas Albanijos komunistų partizanų.

Valdantkomunistams,dėlAlbanijosvaldžiosšovinistinėspolitikos etninių mažumų atžvilgiu, mieste, kaip ir kitosegraikųapgyvendintose vietose, buvo vykdoma albanizacijos politika, kuri didesnės sėkmės neatnešė.

Šaliai pasukus rinkos ekonomikos keliu ir to išdavoje pablogėjus ekonominei situacijai, nuo 1992 m. nemažai gyventojų, ypač etniniųgraikų,emigravo į kaimyninę Graikiją. Pagerėjus ekonominei situacijai, miestas ėmė augti dėka atvykelių iš kitųAlbanijosvietų.

Architektūra ir archeologija

[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Yra išlikusių bažnyčių,Osmanų imperijoslaikų statinių.Komunizmolaikais pastatyta pagal tipinius projektus suprojektuotų gyvenamųjų namų, viešbučių. Dabartiniais laikais, pagerėjus ekonominei būklei ir suintensyvėjus pastangoms atgaivinti turizmo pramonę, pastatyta naujų šiuolaikinių pastatų, viešbučių, vilų.

  1. Cities & towns of Albania,pop-stat.mashke.org