Pereiti prie turinio

Kalabrija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Kalabrija
it.Calabria
Kalabrijos vėliava Kalabrijos herbas
Valstybė Italijos vėliavaItalija
Zona Pietinė Italija
Administracinis centras Katandzaras
Provincijos Katandzaras, Kozenca, Krotonė,
Redžijas, Kalabrija, Vibo Valentija
Komunų skaičius 409
Prezidentas Agazio Loiero
Gyventojų() 2 009 506
Plotas 15 082 km²
Tankumas() 133 žm./km²
Vikiteka KalabrijaVikiteka
Namai ant šlaitoTropėjoje.
Kozencospanorama
Skila
La Sila Nationalinis parkas
Koriljano Kalabras

Kalabrija(it.Calabria) – pietinėsItalijosregionas. Ribojasi suBazilikatašiaurėje. Vakaruose krantus skalaujaTirėnų jūra,rytuose –Jonijos jūra.Regione gyvena apie 2 mln. gyventojų, sostinė –Katandzaras.

Kalabrija yra siauras pusiasalis, besitęsiantis įViduržemio jūrą~250 km. Tai yra „Italijos bato “galiukas, esantis tarpTirėnų jūrosvakaruose irTaranto įlankosirJonijos jūrosrytuose. Kalabriją nuoSicilijosskiriaMesinos sąsiauris,o trumpiausias atstumas tarp Peloro kyšulio Sicilijoje ir Punta Peco Kalabrijoje yra 3,2 km. Tai labai kalnuotas regionas, trys didžiausios kalnų grandinės: Polino, Silos irAspromontės(aukštis iki 2271 m).[1]

Polino kalnai regiono šiaurėje sudaro natūralų barjerą, skiriantį Kalabriją nuo likusios Italijos. Dalis kalnų labai miškingi, bet kiti plyni vėjų pustomi plokščiakalniai, turintys mažai augalijos. Kalnuose auga retaBosnijos pušisir jie priklausoPolino nacionaliniam parkui.

La Silayra didelis kalnuotas plokščiakalnis, apie 1200 m iškilęs viršjūros lygioir užimantis beveik 2000 km² plotą centrinėje Kalabrijoje. Aukščiausias kalnas yra Bote Donatas (1928 m). Čia yra daug ežerų ir auga tankūs spygliuočių miškai.

Pusiasalis susiaurėja tiesSavuto upėsslėniu, kuris prasideda La Siloje ir tęsiasi iki Sant Eufemijos įlankos.

Aspromontė yra piečiausioje pusiasalio dalyje, iš trijų pusių apsupta jūros. Unikalios kalnuotos struktūros aukščiausias taškas yra Montalto Ufugas (1995 m).

Žemutinė Kalabrijos dalis žmonių įdirbta nuo seno, čia augo vietiniai krūmai ir atvežti augalai, tokie kaipopuncija.Apatiniuose šlaituose daugybė vynuogynų ir citrusinių vaisių sodų. Aukščiau auga alyvmedžiai irkaštonai,dar aukščiau –ąžuolų,bukų,pušųiregliųtankūs miškai.

Kalabrija yra kontrastų kraštas: kalnuose žiemą temperatūra nukrenta žemiau 0 °C, o vasarą slėniuose būna daugiau nei 40 °C. Klimatas Viduržemio regiono tipo, išskyrus aukščiausius kalnus ir sausesnes Jonijos jūros pakrantės dalis.

Kalabrijos pavadinimas bandytas kildinti iškeltiškosšaknieskal-('baltas').[2]

Kalabriją pirmiausiai apgyvendinooskai.Dvi jų gentys vadinosienotraisir italais. Graikams bendraujant su pastaraisiais Italija buvo pavadintas visas pusiasalis.

Daugybė graikų įsikūrė Kalabrijos pakrantėje, o jų įkurti miestai dominavoDidžiojoje GraikijojeVIirV a. pr. m. e.Po to kaiIII a. pr. m. e.regioną užėmėromėnaiKalabrija nebesusigrąžino buvusio klestėjimo.

Graikus užkariavo iš šiaurės atvykusios oskų gentys, kurioms priklausė samnitų atšaka lukianai ir lukianų atšaka brutijai. Pastarieji įkūrė pagrindinius Kalabrijos miestus, įskaitantKozencą.

PoRomos imperijosžlugimo maliarija nuginė vietinius gyventojus nuo jūros, o nuo ankstyvųjų viduramžių ikiXVII a.prie jos prisidėjo irpiratai.Kalabrija buvo nuniokota per gotų karus, o po to ją valdėBizantijaiištikimas kunigaikštis.IX-Xa. Kalabrija, buvusi Romos pagrindine grūdų tiekėja prieš užkariaujantEgiptą,tapo Bizantijos ir Sicilijos arabų emyrato mūšio lauku. Kraštas tapo retai apgyvendintas ir demoralizuotas ir tik graikų vienuolynai palaikė kultūrą.

Po1060m.Robert Guiscardbrolio Rodžerio vadovaujaminormanaiįsikūrė šiame krašte ir organizavo Bizantijai pavaldžią vyriausybę, kuriai vadovavo Kalabrijos stambūs pirkliai.1098m. popiežiusUrbonas IIpaskelbė Rodžerį apaštališkuoju legatu, o jis vėliau suformavo tai, kas tapoSicilijos karalyste.Administracinis suskirstymas, atsiradęs viduramžių pabaigoje išliko iki Italijos suvienijimo:Calabria Citeriore(arba Lotynų Kalabrija) šiaurėje irCalabria Ulteriore(arba Graikų Kalabrija) pietuose.

Angevinaivaldė Kalabriją iš Neapolio kaipNeapolio karalystėsdalį ir ji buvo taip valdoma ikiItalijos suvienijimo.Karalystę valdė daugybė skirtingų valdovų:IspanijosirAustrijosHabsburgai,Burbonai,sukūręDviejų Sicilijų karalystę,NapoleonobrolisJuozapas Bonapartas,prancūzų maršalasJoachim Murat,kuriam įvykdyta mirties bausmė Pizo miestelyje Kalabrijoje. Kalabrijoje kilo valstiečių maištai per1848 m. revoliuciją.Jie paruošė sceną Italijos suvienijimui, kaiGiuseppe Garibaldi1861 m. prijungė Sicilijos karalystę. Aspromontėje vyko garsus mūšis per kurį Garibaldi buvo sužeistas.

'Ndrangheta,Kalabrijos organizuoto nusikalstamumo šeimos apie1860m. Dabar ji kaip lygiavertė kaunasi dėl įtakos su geriau žinoma SicilijosCosa Nostra,nors ji nepriklausoma nuo siciliečių ir ypač reiškiasikokainoprekyboje.

Iki XX a.Pietų Italijabuvo tarp vargingiausių Europos regionų ir Kalabrija buvo pagrindinis italų emigrantų šaltinis. Daug Kalabrijos gyventojų persikėlė į šiaurinę Italiją, likusią Europą,Australiją,Ameriką (ypačArgentiną,Braziliją,KanadąirJAV). Nuo1970m. ekonominė padėtis pagerėjo ir prie to prisidėjo modernus žemės ūkis, turizmas ir auganti komercinė bazė. Nors ekonominiu požiūriu Kalabrija atsilikusi nuo šiaurės ir Centrinės Italijos, bet jos pajamos vienam žmogui artėja prieESvidurkio[3].

Kalabrija padalinta į 5 provincijas:

Kalabrijos provincijos.

Didžiausi miestai

[redaguoti|redaguoti vikitekstą]
  1. Географический энциклопедический словарь,гл. редактор А. Ф. Трёшников. – Москва, Советская энциклопедия, 1983. // psl. 185
  2. В. А. Никонов.Краткий топонимический словарь.Москва: Мысль, 1966.
  3. Eurostat 2006Archyvuota kopija2008-03-07 išWayback Machineprojekto.
Italijos regionai

Abrucai|Aostos slėnis|Apulija|Bazilikata|Emilija-Romanija|Friulis-Venecija Džulija|Kalabrija|Kampanija|Lacijus|Ligūrija|Lombardija|Markė|Molizė|Pjemontas|Sardinija|Sicilija|Toskana|Trentinas-Alto Adidžė|Umbrija|Venetas