Pereiti prie turinio

Korsika

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Korsika
pranc.Corse
kors.Corsica
Laiko juosta:(UTC+1)
------ vasaros:(UTC+2)
Valstybė Prancūzijos vėliavaPrancūzija
Administracinis centras Ajačas
Departamentai 2
Įkūrimo data 1982
Gyventojų(2022) 349 465[1]
Plotas 8 722 km²
Tankumas(2022) 40 žm./km²
Tinklalapis www.isula.corsica
Vikiteka KorsikaVikiteka

Korsika(pranc.Corse,kors.Corsica) – ketvirta pagal dydį salaViduržemio jūroje(poSicilijos,SardinijosirKipro). Sala yra į vakarus nuoItalijos,į pietryčius nuoPrancūzijosir į šiaurę nuo Sardinijos salos. Korsika yra vienas iš 27 Prancūzijos regionų (turi kiek platesnę autonomiją nei žemyniniai regionai).

Korsika yra žymi kaipNapoleono Bonapartogimimo vieta.

Korsika yra vulkaninės kilmės sala, dažnai vadinama kalnuočiausia Viduržemio jūros sala. Nuo žemyno Korsiką skiriaLigūrijos jūra,o nuo pietuose esančios Sardinijos salos – 11 km pločioBonifacijaus sąsiauris.Salos ilgis iš šiaurės į pietus 183 km, plotis iki 83 km. Kranto linijos ilgis ~1000 km. Kalnai užima visą centrinę salos dalį – aukščiausia vieta yra 2706 m aukščioMonte Čintokalnas.[2]Taip pat yra dar 20 viršukalnių, aukštesnių nei 2000 m. Salos šiaurėje išsikiša 40 km ilgioKorsikos kyšulys.Salą supa daug smulkių uolingų salelių (Lavecis,Kavajas,Džiralijair kt.). Korsikos krantai daug kur statūs, užsibaigiantys 20 m aukščioklifais,dažnai išvagoti požeminių ertmių.

Skandolos rezervatas

Klimatassubtropinis. Vasarą oras įšyla tarp 20-27 °C, žiemą atvėsta iki 5-10 °C. Vidutinis metinis kritulių kiekis – 645 mm, drėgnasis laikotarpis trunka nuo spalio iki balandžio. Kalnuose klimatas vėsesnis ir drėgnesnis nei lygumose.

Korsikos lygumose būdingi kietalapiai subtropikų miškai ir krūmynai, kur dominuojaakmeniniaiirkamštiniai ąžuolai.Tiesa, dabar dauguma lygumų sukultūrintos, naudojamos žemdirbystei ir gyvulių ganymui. Kalnuose auga mišrieji ir plačialapių medžių miškai, sudaryti išąžuolų,pušų,ostrijų,alksnių,kaštainių,kadagių,bukųir kt. Saloje didelė paukščių įvairovė, čia taip pat sutinkamas endeminis Korsikos taurusis elnias.

Korsikos vakaruose yraSkandolos gamtos rezervatas,įtrauktas įUNESCO pasaulio paveldosąrašą. Jis pasižymi vaizdingais klifais, urvais, grotomis.

Kortė – miestas centrinėje Korsikoje
Salos žemėlapis

Korsika yra mažiausiai gyventojų turintis ir rečiausiai gyvenamas metropolinės Prancūzijos regionas. Beveik 90 % salos gyventojų sudaroprancūzaiirkorsikiečiai,likusieji – imigrantai (daugiausia išŠiaurės Afrikos,taip pat iš Italijos, Portugalijos).

Valstybinė Korsikos kalba yra prancūzų, o vietinėkorsikiečių kalba(panaši į italų) turi regioninės kalbos statusą.

Korsika garsėja unikaliomis polifoninio dainavimo tradicijomis. Jas už salos ribų garsina tokios grupės kaip „A Filetta“,„I Muvrini“.

Beveik visi didesni Korsikos miestai išsidėstę pakrantėse, o kalnai gyvenami retai.

Didžiausi miestai

[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Administracinis suskirstymas

[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Korsikos regioną sudaro 2 departamentai:

Verčiamasi turizmu, žemės ūkiu (vaisių auginimu), gyvulininkyste. Saloje nutiesta 232 km ilgiosiaurasis geležinkelistarp Bastijos, Calvi ir Ajačo.

Korsika nuolat gyvenama nuomezolito.Priešistoriniais laikais sala buvo svarbus regiono centras. Vėliau užkariautakartaginiečių,graikų,etruskų.Romėnų laikais sudarė vieną iš Romos provincijų (drauge su Sardinija).V a.žlugusRomos imperijai,į salą buvo įsiveržęvandalai,vizigotai,saracėnai,lombardai.Frankų karaliusPipinas Trumpasisužkariavo salą ir756m. paskyrė popiežiuiSteponui II.

1347m. Korsiką užkariavogenujiečiaiir su trumpomis pertraukomis valdė iki1729m. Tik1553m. salą buvo užėmusios jungtinės prancūzų-osmanų pajėgos. Korsikoje nuo seno buvo paplitęs kraujo kerštas (vendeta), klestėjomafija,kildavo giminių tarpusavio karai.1729m. kilo Korsikos revoliucija ir po 26 m. kovų sala pasiekė nepriklausomybę –1755m. buvo įkurtaKorsikos Respublika.Tačiau korsikiečių nerėmė jokios užsienio valstybės ir1769m. šalį užkariavoPrancūzija.1794m. pasinaudodamiPrancūzijos revoliucijakorsikiečiai sudarė sąjungą su anglais ir įkūrė Anglijos-Korsikos karalystę. ĮsikišusIspanijaianglai nustojo remti korsikiečius ir sala vėl atiteko prancūzams.1814m. Korsiką trumpai buvo užkariavę anglai (Napoleono karųmetu).

Dabartinėje Korsikoje gajosseparatizmoidėjos. Nacionalistiniai judėjimai siekia salos autonomijos ar visiškos nepriklausomybės. Tiesa, didesnė dalis korsikiečių nepritaria salos nepriklausomybei.

Korsikos simbolis yra juostele apsirišęs galvąmauras.Įtikinamiausia versija kodėl būtent toks simbolis yra ta, jog maurai šia vėliava žymėdavo užkariautas vietas. Raištis yra karališkumo simbolis. Antroji versija sako, jog jis buvo mitinis didvyris, o trečioji, jog jis buvo garsus kovotojas už nepriklausomybę. Šitas mauras taip pat yra ir Sardinijos,AlgarvėsbeiAragonosimbolis.

  1. CORSE
  2. Географический энциклопедический словарь,гл. редактор А. Ф. Трёшников. – Москва, Советская энциклопедия, 1983. // psl. 227