Pereiti prie turinio

Merenptahas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Merenptahas
Merneptahas
Egipto faraonas
Merenptaho sarkofagas kape KV8
Devynioliktoji Egipto dinastija
Gimė Nežinoma
Tautybė Egiptietis
Egipto faraonas
Valdė ~1213–1204 m. pr. m. e.
Pirmtakas Ramzis II
Įpėdinis Setis II
Vikiteka Merenptahas

Merenptahas(Meneptahas, Merneptahas, valdė apie 1213–1204 m. pr. m. e.) – ketvirtasis 19-osios dinastijos Senovės Egipto valdovas.

Merenptahas buvo tryliktasis faraonoRamzio IIsūnus. Valdė apie 10 metų. Jo valdymas nepasižymėjo didelėmis statybomis, nes prieš tai valdę faraonai jau buvo atnaujinę senas ir pastatę daug naujų šventyklų.Memfyjededikuota šventyklėlėPtair pastatyti rūmai. Kita šventykla pastatytaHeliopolyje.Jo valdymo metu į Egiptą įsiveržė Libijos gentys kartu sujūros tautomis.Penktaisiais valdymo metais Merenptahas atrėmė invaziją, apie tai rasti užrašai kolonose ir stelose Egipte ir Nubijoje. Mūšis tarp egiptiečių ir įsiveržėlių sąjunginės kariuomenės įvyko Nilo deltos vakariniame pakraštyje prie Pi-yer. Jis baigėsi triuškinama egiptiečių pergale. Daugiau nei 6000 įsiveržėlių žuvo, 9000 buvo paimti nelaisvėn. Įsiveržėliai tikėjosi tiesioginio susirėmimo, tačiau Merenptahas pėstininkus ir važnyčiotojus pasiliko ariergarde ir atakavo lankininkais. Šešias valandas lankininkai naikino priešą, po ko jų vadas nusprendė bėgti. Demoralizuotus priešininkus sutriuškino egiptiečių pėstininkai ir karo vežimai. Po šios pergalės Merenptahas organizavo invaziją įPalestinąnumalšinti vietinius sukilusius miestus. Šie įvykiai paminėti „Pergalės steloje “Merenptaho laidojimo šventykloje Tėbuose. Kartu paminėtas seniausias žinomasIzraeliopavadinimas egiptietiškuose šaltiniuose. Merenptahas buvo palaidotas nagingai įrengtame kape (KV8)Karalių slėnyje.Jo sarkofagas taipogi buvo meistriškai atliktas. Merenptaho mumija rasta Amenhotepo II kapo (KV35) slėptuvėje. Statulos ir blokai išPiramziomiesto su užrašytu Merenptaho vardu buvo rasi perkeltiTanyje.

  • The Oxford Encyclopedia of Ancient Egypt.Tomas II. Red. Donald B. Redford. Oxford University Press, − 2001, p. 381, 382
  • Encyclopaedia Britannica