Pereiti prie turinio

Moabas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Šiam straipsniui ar jo daliaitrūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdamitinkamas išnašassu šaltiniais.
Senovės Sirijos regionas:
Moabas (מוֹאָב)
Šalis vakarųJordanija
Tautos moabitai
Valstybės Moabo karalystė
Miestai Dibonas

Moabas(hebr.מוֹאָב‏‎ =Mo'av) – senovės Artimųjų Rytų (Istorinės Sirijos) regionas, buvęs dabartinėsJordanijosvakarinėje dalyje, dab.MadabosirKarakomuhafazų teritorijoje. Pagal regioną jos gyventojai vadinamimoabitais– semitųgentis,kalbėjusi atskiramoabitų kalba.

Amono regionas buvo išsidėstęs aukštumose į rytus nuoNegyvosios jūros,kuri moabitus skyrė nuoJudėjos.Vakaruose jis siekėsi suArabijos dykuma.Į šiaurę nuo jo buvoAmonas,o į šiaurės vakarus –Gileadas.Pietiniai moabitų kaimynai buvoedomitai.Svarbiausia Moabo upė buvoArnonas.

Pagrindinis moabitų miestas buvoDibonas.Kiti svarbūs miestai buvoMadaba,Baalmeonas,AroerisirKarakas.Moabitų teritorija ir miestai sudarė atkarpą svarbiaus prekybinioKaralių kelio,kuris jungėDamaskąšiaurėje suAkabos įlankapietuose.

Terminas hieroglifais
mjbw
Mib/Mab
N35AM17D58G43N25

Jau XVII a. pr. m. e. Egipto tekstuose yra minimosŠutugentys, gyvenančios už Jordano upės, kurias kai kurie mokslininkai laiko moabitų ir amonitų protėviais. Pirmą kartą Moabo pavadinimas (kaipmjbw) aptinkamas XIII a. pr. m. e.Naujosios Egipto karalystėstekstuose. Pasak izraelitų tradicinės istorijos, moabitai, kaip ir jiems giminingiamonitai,buvoLotopalikuonys.Izraelitaijuos laikė gimininga tauta.

Remiantis Biblija, kai izraelitai apieXII a. pr. m. e.migravo išEgiptoįPažadėtąją žemę,moabitai atsisakė juos praleisti pro savo teritoriją. Tuo metu į šiaurės vakarus nuo Moabo teritorijas valdė amoritų karaliusSihonas.Šio karalystę nukariavus, ten įsitvirtino izraelitų Reubeno gentis. SusikūrusIzraelio karalystei,izraelitai bandė prisijungti ir Moabą, kas skatino moabitus konsoliduotis ir sukurtiMoabo karalystę.Pagrindinė moabitų dievybė buvoKemošas,laikytas karalystės globėju.

Biblijoje teigiama, kad Dovydo laikais Moabas buvo įjungtas į Izraelio sudėtį, tačiau karaliausRehoboamolaikais atgavo autonomiją, oAhabolaikais ir visiškai atsiskyrė. Nepriklausomos karalystės faktą patvirtinaMoabitų akmuo,pasakojantis apie Moabo karaliausMešoskarus su Izraeliu.

PalestinąnukariavusAsirijos imperijai,Moabas tapo jos duoklininku. Minimi keli sukilimai. Vėliau valdėNaujoji Babilono karalystė(585–539 m. pr. m. e.),Achemenidų imperija(539–332 m. pr. m. e.). Tačiau šį atokų regioną prie pat dykumos valdyti buvo sunku, ir kontrolė čia buvo minimali. Moabą nusiaubus dykumų klajokliamskidaritams,o vėliau čia keliantisnabatėjams,moabitų etninė grupė greičiausiai asimiliavosi. Todėl antikiniais laikais vietoj moabitų jau minimi tiesiogarabai.

Paskutiniaisiais amžiais prieš mūsų erą regioną valdėNabatėjų karalystė,kuri 106 m. prisijungė prieRomos imperijoskaipArabijos provincija.

Visos datos yra apytikrės.

  • Kamošjatas (ca. 880–850 m. pr. m. e.);
  • Meša(ca. 850–810 m. pr. m. e.);
  • Kemoš-Nadabas I (800 m. pr. m. e.);
  • Kemoš-Nadabas II (735 m. pr. m. e.);
  • Kemoš-Nadabas III