Pereiti prie turinio

Mokasinai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Lakotųmokasinai, 1880 m.
Aukštaauliai moteriškiarapahųmokasinai, 1910 m.

Mokasinai(išalgonkinų kalbų– „avalynė “;prokalbėje*maxkeseni) – minkštas zomšiniskojinėspavidalo Šiaurės Amerikosindėnųapavas. Gaminami mokasinai dvejopai: siuvami iš vieno arba trijųzomšosgabalų arba su kietu padu ir minkštu zomšos viršumi. Puošiami aplikacijomis,karoliukais,siuvinėjimu.[1]Mokasinai avimi daugiausia keliaujant, vaikštant po laukinę gamtą. Rytuose buvo labiau paplitę minkštapadžiai mokasinai, tinkami vaikščioti po miškus, žolėtus paviršius, o prerijose, kur daug uolų – kietapadžiai. Kalifornijoje mokasinai avėti tiek žiemą.

Pradžioje mokasinai siūti iš žaliaminės odos (elnio, bebro, bizono, briedžio), vėliau paplito iš europiečių perimta raugintaoda.Pradurstymui buvo naudojamosylos,kaulinėsadatos,dygliatriušiodygliai, susiuvimui – sausgyslės, augalinis pluoštas. Vėliau paplito gamykliniai siūlai.

Irokėzaiir kitos šiaurės rytų tautos dar gamindavo iš kukurūzų ir kitų augalinių pluoštų pintus mokasinus, skirtus apsaugoti odiniams.

Mokasinai indėnų vadinti įvairiai:pauhatanųmäkäsĭn,rytųalgonkinųmockasin, makkusin,delavarųmahkusin, lënhàksën,mikmakųm’kusin,odžibviųmakizinan,juodakojųniitsitsikin,krimaskisin,šajenųôxa'ôhévo’kêhanôtse,irokėzų –ah-tä-quä-o-weh,čerokių– ᎠᎳᏑᎶ (alasulo),dakotųhaŋ'-pa,krouhuuptaheele,sarsiųka tii,čoktavųshulush.

Panašaus pobūdžio avalynė gaminama ir Tolimųjų Rytų, Arkties, Šiaurės Afrikos tautų.

  1. Mokasinai.Visuotinė lietuvių enciklopedija,T. XV (Mezas-Nagurskiai). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2009