Pereiti prie turinio

Nominalizmas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Nominalizmas(lot.nomina'vardai') –filosofinėteorija, teigianti, kadbendrybėneturiontologinioturinio, klasės (aibės) neegzistuoja kaip daiktai arbasubstancijos,o tėra bendrieji vardai. Nominalizmo užuomazgų būta antikinėje filosofijoje; ypač išplėtotasviduramžiais,polemizuojant su realistais dėluniversalijųprigimties. Nominalistai atmetė universalijų ontologizavimą, nelaikė jų savarankiškai egzistuojančiomis esybėmis. Kraštutiniai nominalistai (Ž. Roscelinas) teigė, kad bendrybė neįmanoma netmąstyme,universalijos – tik kalbinės formos, o giminės ir rūšys – subjektyvūs žmogaus proto kūriniai. Nuosaikusis nominalizmas (konceptualizmas) bendrybę laikė tik mąstymo padariniu, t. y.konceptu(P. Abelaras).

Pagrindinis filosofijos klausimasbuvo savitai sprendžiamas realistų ir nominalistų polemikoje. Viduramžių nominalizmas, teigdamas pirmenybę atskirybėms, orientavosi ne į abstrakčias spekuliacijas, bet į tikrovės tyrimą; šia prasme jis reiškėempirinęirmaterialistinętendenciją. Nominalizmo laikėsi L. Vala,T. Hobsas,Dž. Lokas,D. HiūmasbeiXVIII a.prancūzų materialistai.Dž. Berklisir D. Hiūmas išplėtojosubjektyviojo idealizmoiragnosticizmoprielaidas, glūdėjusias nominalizme.

Šiuolaikinių nominalistų teigimu, abstrakcijos priklausančios nuo konteksto, jos esančios teiginių apie individualius objektus sutrumpinto reiškimo būdas. Šiuolaikiniame nominalizme numatyta galimybė pašalinti abstrakciją, radus jos empirinį modelį.

XVI–XVIII a. Lietuvosscholastikaibūdingas konceptualizmas – nuosaikusis nominalizmas.[1]

  1. Lietuviškoji tarybinė enciklopedija,VIII t. MELI institutas, Vilnius.