Pereiti prie turinio

Ozonas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ozonas
Sisteminis (IUPAC) pavadinimas
CAS numeris [10028-15-6]
Cheminė formulė O3
Molinė masė 47,998 g·mol−1
SMILES [O-][O+]=O
Rūgštingumas (pKa)
Bazingumas (pKb)
Valentingumas
Fizinė informacija
Tankis
Išvaizda balkšvai melsvos dujos
Lydymosi t° −192,5 °C
Virimo t° −111,9 °C
Lūžio rodiklis (nD)
Klampumas
TirpumasH2O 0,105 g·100mL−1
(0 °C)
Šiluminis laidumas
log P
Garavimo slėgis
kH
Kritinis santykinis drėgnumas
Farmakokinetinė informacija
Biotinkamumas
Metabolizmas
Pusamžis
Pavojus
MSDS
ES klasifikacija
NFPA 704
Žybsnio t°
Užsiliepsnojimo t°
R-frazės
S-frazės
LD50
Struktūra
Kristalinė struktūra
Molekulinė forma
Dipolio momentas
Simetrijos grupė
Termochemija
ΔfHo298 +142,3 kJ·mol−1
Giminingi junginiai
Giminingigrupė
Giminingi junginiai
Giminingos grupės

Ozonas(O3) –deguoniesalotropinė forma,molekulė,kurią sudaro trys deguonies atomai, o ne du, kaip stabilesniame diatominiame O2.Normalioje temperatūroje ir slėgyje ozonas yra balkšvai melsvos, nuodingosdujos.[1]

Daugiausiai ozono, apie 90 proc. yrastratosferoje,[2]žemutiniuoseatmosferossluoksniuose ozono dujų yra tik apie 4 × 10-6% tūrio.[3]

Žemesnėje nei -112 °C temperatūroje virsta į tamsiai mėlynąskystį,o žemesnėje nei -193 °C temperatūroje – į tamsiai mėlyną kietą medžiagą. Ozonas yra stiprusoksidatorius.Ozonas chemiškai labai aktyvus, nes jo molekulės lengvai skyla; susidaręs atominis deguonis energingiau už molekulinį reaguoja su įvairiomis medžiagomis. Nestabilus, skaidosi į įprastinę deguonies formą:

Ši reakcija spartėja didėjanttemperatūraiir mažėjantslėgiui.Kaitinamas greitai skyla ir išskiria daug šilumos, todėl oro ir ozono mišinys, esant didelei ozono koncentracijai, sprogsta.

Nedidelės koncentracijos ozono yra visojeŽemės atmosferoje:pažemėje ozonas laikomas oro teršalu, kenkiančiu plaučiams, o aukštesniuose atmosferos sluoksniuose (apie 20 km virš jūros lygio) ozonas trukdo kenksmingam ultravioletiniam spinduliavimui pasiekti Žemės paviršių.

Gamtoje ozonas susidaro perkūnijos metu arba oksiduojantis spygliuočių medžių sakams. Jis suteikia gaivų kvapą orui spygliuočių miškuose ir po perkūnijos. Ozonas gali susiformuoti iš O2veikiant stiprioms elektros iškrovoms, pvz.,žaibavimui.Tam tikra elektroninė įranga taip pat gali generuoti reikšmingus ozono kiekius.

Ozonas daug didesnis oksidatorius, nei deguonis. Ozonas oksiduoja beveik visus metalus ir daugumą kitų elementų. Leistina tik labai maža jo koncentracija, nes yra daug nuodingesnis užsmalkes.Ozonui reaguojant su automobilių išmetamais teršalais susidarosmogas.Ozonas chemiškai daug aktyvesnis už deguonį. Kai kurios medžiagos (fosforas,alkoholis) ozone užsiliepsnoja,kaučiukastampa labai trapus, o dažai, veikiami ozono, išblunka.

Gavyba ir naudojimas

[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Ozonas gaunamas veikiant deguonį arba orą ultravioletiniais spinduliais, elektros išlydžiu, skaidantperoksidus.Ozonas naudojamas vaistams, sintetiniams tepalams gaminti, įvairioms medžiagoms šalinti iš nuotekų, oro ir vandens dezinfekavimui, balinimui.

Ozonoterminą1839m. pirmasis pavartojo vokiečių chemikasKristianas Fridrichas Šionbainas(1799–1868 m.). Jis žodį kildino išgr.ozon->ozein(kvepėti), dėl labai specifiško ozono kvapolietausmetu ir ypač po lietaus.

Poveikis sveikatai

[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Pasaulinė sveikatos organizacijateigia, kad žmogaus sveikatai kyla pavojus, kai ozono koncentracija viršija 180 μg/m³ arba per aštuonias valandas yra 110 μg/m³.[4]

  1. Vilhelmas Skominas. Ozonas.Visuotinė lietuvių enciklopedija,T. XVII (On-Peri). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2010. 185-186 psl.
  2. Chemistry in Context: Applying Chemistry to Society,McGraw-Hill Higher Education, 2009, p. 58,ISBN 978-0-07-304876-5
  3. Zita Dzedulionienė.Chemija: vadovėlis VIII–X klasei: suaugusiųjų ir savarankiškam mokymuisi.Kaunas: Šviesa, 2009, 101 p.ISBN 978-5-430-05433-5.
  4. NAVICKAS, Juozas.Specialioji fizika.Vilnius: Arvida, 2008, 153 p.ISBN 978-9955-896-35-7.
  • Feldmanas Fricas, Guntis Rudzytis. Neorganinė chemija. Vertimas į lietuvių kalbą 1992.