Pereiti prie turinio

Panama

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Panamos Respublika
isp.República de Panamá
Panamos vėliava Panamos herbas
Vėliava Herbas
Himnas:Sąsmaukos himnas

Panama žemėlapyje
Valstybinė kalba ispanų
Sostinė Panama
Didžiausias miestas Panama
Valstybės vadovai
• Prezidentas
• -
• -

José Raúl Mulino
-
-
Plotas
• Iš viso
• % vandens

78 200 km2(115)
2,9 %
Gyventojų
2023
Tankis

4 064 780 (127)
53,9 žm./km2(122)
BVP
• Iš viso
• BVP gyventojui
2006(progn.)
42,46 mlrd.$(104)
12 503$(79)
Valiuta balboja,JAV doleris
Laiko juosta
Vasaros laikas
UTC -5
-
Nepriklausomybė
nuoIspanijos
1821m.lapkričio 28d.
Interneto kodas .pa
Šalies tel. kodas +507

Panama(oficialiaiPanamos Respublika) – piečiausiaCentrinės Amerikosvalstybė, jungiantiŠiaurėsirPietųAmerikos žemynus. Ribojasi suKosta Rikašiaurės vakaruose,Kolumbijapietryčiuose, taip patRamiuoju vandenynupietuose irKaribų jūrašiaurėje.

Pagrindinis straipsnis –Panamos istorija.

Panamos vietiniai gyventojai buvo daugiausiai indėnaikunai,gvaimiaiirčokai,regionas buvo veikiamasčibčųkultūros. Kunai kitados šiame krašte turėjo didelę galią ir plaukiodamikanojomisprekiavoKaribų jūrospakrantėje. Didieji vadai buvo nešiojamihamakais.Šiuo metu kunai gyvena mažuose kaimeliuose ir verčiasi tik išžemdirbystės.

Paminklas Vaskui de Balboa

1501m. Panamos sąsmauką pasiekė pirmasis europietis –Rodrigas de Bastidas.1502m. pakrantę pasiekėKristupas Kolumbasir įkūrė Darjeno gyvenvietę.1513m. Panamos kolonizaciją pradėjoVaskas Nunjesas de Balboa– jis pasiekė Ramiojo vandenyno pakrantę, tapo Santa Marijos kolonijos valdytoju. Jį pakeitęsPedrariasas Davilaišnaikino konkistai besipriešinusius indėnus. Kolonijiniu laikotarpiu Panama buvo svarbus prekybinis mazgas, jungęsPeru vicekaralystęir Karibų jūrą. Kraštas dažnai buvo puldinėjamas piratų. Likę indėnai pasitraukė į džiungles, todėl buvo atgabenta vergų, tačiau ir jų nemažai pabėgo iš vergijos ir kūrė gyvenvietes džiunglėse.

1821m. Panama, kaipDidžiosios Kolumbijosdalis, tapo nepriklausoma nuo Ispanijos. Ji sudarė Sąsmaukos departamentą. Panama kelis kartus bandė atsiskirti nuo Kolumbijos, bet tai jai, su JAV įsikišimu, pavyko padaryti tik1903m. Dėl to Panama leido JAV iškasti ir eksploatuotiPanamos kanalą.Kanalą dešimt metų statė 40 000 darbininkų, jis buvo atidarytas1914m. Ilgą laiką šalis buvo valdoma korumpuotų oligarchų. Vėliau į šalies valdymą ėmė kištis armija, organizavo perversmus.1968m. į valdžią įžengė JAV palaikomaOmaro Torichosodiktatūra. Po jo mirties šalį valdė generolasManuelis Noriega,kurio valdymo metais klestėjo narkotikų prekyba, pinigų plovimas, korupcija. Noriega buvo remiamasCŽV,nes tiekė ginklus grupuotei „Kontras“,kovojusiai prieš socialistinę Nikaragvos valdžią. Tačiau pasikeitus politinei situacijai JAV nustojo remti Noriegą ir1989m. jį pašalino savavališkai įsiveržę į Panamą.

XX a. pab. į šalį grįžo demokratinis valdymas, pradėta kovoti prieš korupciją, socialinę nelygybę. 1999 m., po 20 metų pereinamojo laikotarpio, kanalas buvo atiduotas Panamai.

Politinė sistema

[redaguoti|redaguoti vikitekstą]
Pagrindinis straipsnis –Panamos politinė sistema.

Panama yra demokratinė prezidentinėrespublika.Šaliesprezidentasyra valstybės galva ir vyriausybės vadovas. Veikia daugiapartinė sistema.Vykdomoji valdžiapriklauso vyriausybei.Įstatymų leidžiamoji valdžiapriklauso vyriausybei bei Nacionalinei Asamblėjai.Teisminė valdžiayra nepriklausoma.

Dalyvavimas rinkimuose privalomas. Į Asamblėją renkamas 71 narys, 5 metų kadencijai. Prezidentas renkamas taip pat 5 metų kadencijai.

Administracinis suskirstymas

[redaguoti|redaguoti vikitekstą]
Panamos administracinis žemėlapis
Pagrindinis straipsnis –Panamos provincijos.

Panama padalinta į 10 provincijų. Indėnų gyvenamose teritorijoje sudarytos autonominės komarkos: 3 iš jų yra provincijų lygmens, o 2 įeina į kitų provincijų sudėtį.

Provincijos
Komarkos
Tropiniai Panamos miškai
Bahajų šventykla
Pagrindinis straipsnis –Panamos geografija.

Panamos valstybė įsikūrusi siaurojePanamos sąsmaukojetarp Karibų jūros rytuose ir Ramiojo vandenyno vakaruose. Šalis yraŠiaurės Amerikosžemyne, nors kartais teritorija, esanti į pietus nuo Panamos kanalo, jau priskiriamaPietų Amerikai.Šalies paviršius kalnuotas – per Panamą driekiasiKordiljerųkalnagūbriai:Talamankos Kordiljera,Centrinė Kordiljerair kt. Aukščiausia šalies vieta yraBaru ugnikalnis(3475 m). Šalyje stūkso dar keli ugnikalniai, tačiau visi nebeaktyvūs.

Panamos kranto linija vingiuota, su daug įlankų ir lagūnų, pietuose išsikišaAsuero pusiasalis.Šalies pakrantėse gausu salų –Panamos įlankojeišsidėsčiusiosPerlų salos,žymios ten randamais perlais, pietvakariuose yra nemažaKoibos sala,paskelbta gamtos rezervatu ir įtraukta į UNESCO pasaulio paveldą, Karibų jūros pakrantėje išsibarsčiusios smulkiosSan Blaso salos.

Šalies paviršių raižo daugybė trumpų, bet vandeningų upių ir upelių. Dauguma jų laivybai netinkamos, slenkstėtos, o žemupiuose sudaro pelkėtas deltas. Svarbiausia šalies upė yraČiagresas;ji yra patvenkta ir sudarytas didelis dirbtinisGatuno ežeras.Kitos ilgesnės upės yra Tuira, Bajanas (sudarytas Bajano tvenkinys), Čukunakė, Siksaola.

Panamosklimatastropinis, būdingi karšti ir drėgni orai. Visus metus oro temperatūra laikosi apie 25–30 °C, tik kalnuose vėsiau. Ramiojo vandenyno pakrantėje dėlbrizųoras kiek gaivesnis nei Karibų jūros pakrantėje. Per metus iškrenta nuo 1300 iki daugiau nei 3000 mm kritulių (drėgniausia rytuose).Liūčių laikotarpispaprastai tęsiasi nuo gegužės iki lapkričio. Norsperkūnijosdažnos, tačiau šalis yra toliau nuo įprastouraganųkelio.

Apie 40 % Panamos ploto dengiadrėgnieji atogrąžų miškai– daugiau kaip 2000 atogrąžų augalų rūšių buveinė. Jūrų pakrantėse vešimangroviųsąžalynai. Sausesniuose rytuose plyti savanos, krūmynai. Ypač turtinga bioįvairove pasižymi šalies rytuose esanti sunkiai įžengiama, retai apgyvendintaDarjeno sritis.Ten įkurtasDarjeno nacionalinis parkas(pasaulio paveldo objektas).

Pagrindinis straipsnis –Panamos ekonomika.

Turėdama kanalą, Panama yra tarptautinės prekybos kryžkelė. Jos ekonomikai labai svarbus pelnas išPanamos kanaloir iš laisvosios prekybos zonos, esančios apibus jo. Nuo1970m. Panama – vienas iš pasaulio finansų centrų, jos neapmokestinama bankininkystė traukia investuotojus iš viso pasaulio. Be to, Panama turi vieną didžiausių prekybos laivynų pasaulyje. Dauguma su Panamos vėliava plaukiojančių laivų priklauso užsienio kompanijoms.

Panamos klimatas karštas ir drėgnas, žemė derlinga todėl šalies žemdirbiai beveik aprūpina valstybę maisto produktais. Pagrindinės žemės ūkio kultūros –ryžiai,kukurūzaiirpupelės,eksportui auginamibananai,kavos pupelėsircukranendrės.Svarbi eksporto prekė –krevetės.

Pagrindinė šalies aviakompanija yraCopa Airlines.Didžiausias oro uostas –Tokumeno tarptautinis oro uostas.

Panamietiškos poljeros
Pagrindinis straipsnis –Panamos gyventojai.

2010 m. Panamoje gyveno 3,4 mln. gyventojų. Dėl buvimo prekybos kelių kryžkelėje Panamoje susidarė labai marga etninė/rasinė sudėtis. Pusę šalies gyventojų (50,1 %, 2000 m.) sudarometisai.Juodaodžiaiirmulataidrauge sudaro 22 % panamiečių. Vietiniai šalies gyventojaiindėnaisudaro 6,7 % (emberai,vounanai,gvaimiai,kunai,nasai,bribriai).Baltiejisudaro 8,6 % gyventojų (daugiausia ispanų kilmės),azijiečiai5,5 % (ypačkinai), kiti 7,1 %.

Iš Panamos gyventojų 92 % yrakrikščionys,iš jų didžioji dauguma (75–85 % šalies gyventojų) yrakatalikai,15–25 %protestantai.Panama yra svarbusbahajų tikėjimocentras – šią religiją išpažįsta ~2 % gyventojų, veikia bahajų šventykla. Taip pat yrajudėjų,musulmonų,hinduistų,budistų,rastafarių.Dalis indėnų praktikuoja savo tikėjimus.

93 % šalies gyventojų gimtoji kalba yra ispanų. Tarp juodaodžių, dalies indėnų populiarianglų kalbair jos kreoliniai dialektai.

Daugiau nei pusė Panamos gyventojų susitelkę siaurame ruože aplink Panamos kanalą tarp Panamos irKolonomiestų. Taip pat tankiau gyvenami šalies pietvakariai. Karibų jūros pakrantė ir Darjeno sritis gyvenama labai retai.

Pagrindinis straipsnis –Panamos kultūra.

Panamoje būdinga Lotynų Amerikos kultūra su stipria Karibų kultūros įtaka. Paplitę muzikos ir šokio stiliai yraregis,salsa,regetonas,džiazas,bliuzas,pop muzika.Panamos indėnai žymūs savo išvystytaistekstilės(molaaudimas), medžio raižybos, keramikos, kaukių gamybos amatais. Tradicinis panamiečių moterų drabužis vadinamaspoljera.

Populiariausias sportas Panamoje –beisbolas.Taip pat mėgiamiboksas,krepšinis,futbolas,tinklinis,tenisas,golfas.

Ryšiai su Lietuva

[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Tarpusavio diplomatiniai santykiai užmegzti 1992 m. lapkričio 19 d. Šiuo metu Lietuvoje Panamą atstovaujaVaršuvojereziduojantis ambasadorius Enrique Antonio Zaraku Linaresu, o Panamoje veikia Lietuvos garbės konsulatas, vadovaujamas Danos Brazdžiūnaitės de Gondola (2018 m. duomenys). Plėtojami ekonominiai ryšiai, per 2017 m. Lietuvos Respublika į šią valstybę eksportavo prekių už 10,6 mln. eurų.[1][2]

Vikižodynas
Vikižodynas
Laisvajame žodyne yra terminasPanama
Panama– kelionių gidai, susiję su straipsniu

Bendros nuorodos:

Žemėlapiai: