Pereiti prie turinio

Paul Keres

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Paul Keres
Pilnas vardasPaulius Keresas
ŠalisEstijos vėliavaEstija
Sovietų Sąjungos vėliavaSovietų Sąjunga
Gimė1916m.sausio 7d.
Narva,Rusijos Imperija
Mirė1975m.birželio 5d.(59 metai)
Helsinkis
TitulasDidmeistris

Paulis Keresas(est.Paul Keres;1916 m.sausio 7d.Narvoje,Estijoje1975 m.birželio 5d.Helsinkije,Suomijoje) – Estijosšachmatųdidmeistris.P. Keresas laikomas stipriausiu šachmatininku, niekada nekovojusiu dėl pasaulio čempiono vardo. Dėl šios priežasties kritikai jį vadina šachmatų princu.

1938 m. P. Keresas gavo teisę kovoti dėl pasaulio čempiono vardo suAleksandru Aliochinu.Tačiau didmeistrių mačas neįvyko dėlAntrojo pasaulinio karo.Vėliau P. Keresui dar keturis kartus nepavyko patekti į pasaulio šachmatų čempionatą – atrankos turnyruose jis likdavo antras.

Žaisti šachmatais P. Keresą išmokė tėvas ir vyresnysis brolis. Mažame miestelyje trūko šachmatų literatūros, todėl užrašyti ėjimus jis išmoko skaitydamas vietos laikraštį, kuriame buvo publikuojami šachmatų uždaviniai. Jaunystėje garsėjo tiksliomis ir aštriomis atakomis.

Mokydamasis mokykloje, jis tris kartus tapo Estijos berniukų čempionu – 1930, 1932 ir 1933 m. Universitete P. Keresas pamėgo korespondencinius šachmatus.

1937–1941 m. P. KeresasTartu universitetestudijavo matematiką. Savo aukštajai mokyklai jis atstovavo įvairiuose tarpuniversitetiniuose šachmatų turnyruose.

Atšauktas mačas

[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

1938 m. P. Keresas laimėjo vadinamąjį pretendentų turnyrąOlandijojeir gavo teisę žaisti mačą dėl pasaulio čempiono vardo su tuometiniu čempionu Aleksandru Aliochinu. Tačiau tuo metu prasidėjoAntrasis pasaulinis karas.P. Kereso tėvynę Estiją 1940–1941 metais okupavoTarybų Sąjungair derybos su A. Aliochinu dėl mačo sąlygų nutrūko.

Pavojingos aplinkybės

[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Antrojo pasaulinio karo metais Estija buvo okupuota Tarybų Sąjungos, paskui Vokietijos, vėl Tarybų Sąjungos. Vokiečių okupacijos metais P. Keresas dalyvavo daugelyje šachmatųturnyrųEuropoje. 1944 m. sovietams pakartotinai okupavus Estiją, didmeistris nesėkmingai bandė pabėgti. Dėl šio mėginimo P. Keresas sulaukėKGBgrasinimų ir baiminosi dėl savo gyvybės.

P. Keresui pavyko išvengti tremties, tačiau jo sugrįžimas į pasaulinę šachmatų areną buvo atidėtas dėl politinių priežasčių. Tarptautiniuose turnyruose didmeistris vėl pasirodė 1946 m. Tačiau ir tuomet jis buvo stebimas.

Manoma, kad ne vieną svarbią partiją prieš Tarybų Sąjungos didmeistrius jis specialiai pralaimėjo arba sužaidė lygiosiomis tam, kad išliktų „politiškai korektiškas “ir saugus. Taip galėjo nutikti dėl sovietinės valdžios pageidavimų, jog garbingiausi titulai atitektų rusams.

Tolesnė karjera ir mirtis

[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

1948–1965 m. P. Keresas dalyvavo1948 m. mače turnyredėl pasaulio čempiono vardo ir penkiuoseKandidatų turnyruose:(1950 m.,1953 m.,1956 m.,1959 m.,1962 m.ir1965 m. Kandidatų mačenorėdamas iškovoti teisę žaisti mačą dėl pasaulio čempiono vardo. KeturiuoseKandidatų turnyruoseliko antras.

Vėliau tris kartus tapo Tarybų Sąjungos čempionu – 1947 m. laimėjo čempionatą Leningrade, 1950 m. triumfavo Maskvoje, 1951 m. dar sykį tapo čempionu Maskvoje.

P. Keresas mirė Helsinkyje 1975 m. nuo širdies smūgio, vykdamas namo iš laimėto turnyroVankuveryje,Kanadoje.Didmeistrio laidotuvėse Estijoje dalyvavo daugiau nei 100 tūkst. žmonių.

Pašto ženklas su P. Keresu
  • P. Kereso portretas yra įamžintas ant 5Estijos kronųbanknoto. Jis yra vienintelis šachmatininkas pasaulyje, kurio atvaizdas puošia valiutą.
  • Didmeistriui atmintiTalineyra pastatytas paminklas, jo vardu pavadinta gatvė.
  • 2000 metais P. Keresas buvo išrinktas geriausiu per visą šimtmetį Estijos sportininku.
  • P. Keresas yra vienintelis šachmatininkas, kurio atminimui kasmet vyksta du turnyrai – vienas Estijoje, o kitas Kanadoje.