Pereiti prie turinio

Pelkė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Nedidelė miško pelkaitė (žemapelkė)Marcinkoniųapylinkėse
Pelkėtas miškas (raistas) Rusijoje
Čepkeliųkimininė aukštapelkė, apaugusi viržiais,Varėnos r.

Pelkė– drėgmės pertekliaus plotas sausumoje, kuriam būdinga specifinėaugalija(durpojai). Pelkėse, laikui bėgant, iš augalijos liekanų susidarodurpiųklodai. Pelkės skirstomos įaukštapelkes,tarpines pelkesiržemapelkes.[1]Tipinės pelkės daugiausiai ploto užima Sibiro, Kanados, Šiaurės Europostundros,taigoszonose. Regionuose piečiau kur iškrenta daug kritulių taip pat yra daug pelkių.[2]Vakarų Sibiro lygumojeitin daug pelkių. Joje plyti daugiau nei 1 mln. km² šlapynių.[3]

Pelkėmis vadinami nuolatos užmirkę žemės paviršiaus plotai, kuriuos dengia storesnis nei 30 cm durpių sluoksnis. Plotai, kuriuose durpių sluoksnis plonesnis, vadinami supelkėjusiomis žemėmis. Pastaruoju metu plačiai vartojamas terminas šlapžemės,šlapynės.Plačiąją prasme šlapžemės apima plotus nuo šlapių ariamų laukų iki makrofitais užaugusių ežerųatabradų.Tačiau šlapžemės, kuriose susikaupęs storesnis ar plonesnis sluoksnis, atitinka aptartą pelkių ir supelkėjusių žemių sampratą.[4]

Pelkės yra labai svarbios pirminės organinės medžiagos gamintojos ir kaupėjos, jos reguliuoja ežerų, upių ir gruntinių vandenų režimą, sugeria aplinkos teršalus. Pavyzdžiui, pelkės palaiko upių, ežerų ir gruntinio vandens lygį, mažina potvynių poveikį, stabilizuoja vandens telkinių krantus, sulėtina dirvožemio eroziją, užtikrina požeminio vandens judėjimą abiem kryptimis – aukštyn į pelkę ir žemyn iš jos. Pelkės taip pat valo orą ir vandenį, sulaiko iš dirbamų laukų išplaunamas maistines medžiagas ir teršalus, stabilizuoja vietos klimato sąlygas, ypač kritulius ir temperatūrą.[5]

Terminas pelkė yra nesenas, nes skirtinguose Lietuvos etnografiniuose regionuose iki pat XX a. pradžios buvo vartojami vietiniai šlapių žemių pavadinimai. Vienur jos buvo vadinamos raistais, kitur – tyrais, tyreliais, liūnais ar klampynėmis. Terminai raistas, liūnas, tyras ir tyrelis išliko tik bendriniuose kai kurių pelkių pavadinimuose arba kai kurių regionų šnekamojoje kalboje. Šiuo metu šiais terminais mokslinėje literatūroje bandoma apibūdinti skirtingų tipų pelkes ar jų dalis. XX a. pradžioje pradėjo įsigalėti bendrinis pavadinimas – pelkė. Pasak E. Šimkūnaitės, seniau Lietuvoje pelkėmis buvo vadinami nedideli, nepratakūs ežeriukai arba didesnės, vasarą neišdžiūstančios balos, netgi tvenkiniai. Terminas pelkė galėjo būti „pasiskolintas “iš kurio nors etnografinio regiono, greičiausiai iš žemaičių, kurie ir šiandien šiuo žodžiu apibūdina net po lietaus atsiradusias balas. Panašus žodis yra latvių (pelce) ir prūsų (pelky) kalbose.[6]

Pagal drėkinimą, paviršiaus formą, vandens reakciją (pH) ir vyraujančiąaugaliją,pelkės skirstomos į tris tipus: žemapelkes, tarpines pelkes ir aukštapelkes. Pagal mineralinės mitybos sąlygas išryškėja trys pagrindinės pelkių raidos stadijos: eutrofinės, mezotrofinės ir oligotrofinės. Pelkė palaipsniui vystosi nuo eutrofinės (žemapelkės) per mezotrofinę (tarpinio tipo) iki oligotrofinės (aukštapelkės) stadijos.[4]

Žemapelkė Vokietijoje
Pagrindinis straipsnis –Žemapelkė.

Žemapelkės paprastai susidaro žemesnėse reljefo vietose. Jos yra maitinamos tiek krituliais, tiek mineralinių medžiagų kupinupožeminiu vandeniu.Todėl šios pelkės yra eutrofinės. Žemapelkės paviršius yra įgaubtas (centrinė dalis yra žemiau už periferinę), kartais lygus.

Žemapelkių rūgštingumas gana mažas, o durpių sluoksnis ne itin storas, todėl požeminiai augalų organai gali išsidėstyti tiek mineraliniame grunte, tiek durpių sluoksnyje.

Keli žemapelkių pavyzdžiai Lietuvoje:Baltosios Vokės pelkė,Tytuvėnų tyrelis,Praviršulio tyrulis.

Tarpinės pelkės

[redaguoti|redaguoti vikitekstą]
Pagrindinis straipsnis –Tarpinė pelkė.

Tarpinė pelkė yra pereinamoji stadija iš žemapelkės į aukštapelkę. Joje yra vidutiniškas kiekis maisto medžiagų irgruntinį vandenįaugalai pasiekia sunkiau dėl durpių sluoksnio. Tarpinės pelkės paviršius yra plokščias. Storėjant durpių sluoksniui ir toliau vykstant augalijos kaitai, tarpinio tipo pelkę paprastai pakeičia aukštapelkė.

Aukštaitijos nacionaliniame parke, vakarinėjeJuodupės pelkėsteritorijos dalyje plyti dideli tarpinių pelkių plotai.

Aukštapelkių plotaiKvebeke(Kanada)
Pagrindinis straipsnis –Aukštapelkė.

Aukštapelkes maitina tiktaikrituliai,tad mineralinių medžiagų yra labai mažai ir jos vadinamos oligotrofinėmis. Jų paviršius dažnai išgaubtas t. y. centrinė dalis yra aukštesnė nei pakraščiai, kuriuose kaupiasi sekli vandens juosta –lagas.Aukštapelkėse gali augti tik labai rūgščią terpę mėgstantysaugalai.

Didžiausios Lietuvos aukštapelkės:Žuvintopelkė,Čepkeliųraistas,Kamanos,Naujienų pelkė.

Ežero pelkėjimas besiformuojant pakrantės žolių kilimui

Pagrindinė sąlyga pelkėms susidaryti yradrėgmėsperteklius, o svarbiausias pelkėjimo veiksnys – augalija. Pelkės susidaro ten, kur yra priemolingas vandeniui nepralaidus podirvinis ir negiliai slūgstantysgruntiniai vandenys.Dėl šios priežasties gali pelkėti ir smėlingų rajonųvandenskyrinėsvietovės. Intensyviau pelkėja rūgštūs, nedaug maisto medžiagų turintys dirvožemiai.

Seklūs ežerai užpelkėja pakrančių augalijai –nendrių,meldų,švendrųjuostai – plintant nuo ežero pakraščio jo vidurio link ir šiems augalams įsigalint ežero seklumose. Gilūs ežerai pradeda pelkėti dėl pakrantėse augančių augalų, kurie sudaro vandens paviršiuje plūduriuojantį liūną. Gilūs ežerai pelkėja gerokai lėčiau negu seklūs. Nuolatos šlapiose šaltinių išsiliejimo vietose gali augti tik prie tokių augaviečių prisitaikę augalai, dėl kurių ir prasideda pelkėjimas. Miškai supelkėja, kai jų paklotėje susikaupia nesusiskaidžiusios augalų liekanos ir įsiveisiahigroskopinės samanos,pvz.,kiminai(Sphagnumspp.). Taip pat gali supelkėtipievos,kuriose susikaupia nesuirusių žolinių augalų šaknų ir antžeminių dalių, sugeriančių daug vandens.

Būdingi aukštapelkių augalai –spanguolės,kiminaiirsaulašarės
Pagrindinis straipsnis –Durpojai.

Pelkių augalai vadinamidurpojais.Šie augalai prisitaikę augti ekstremaliomis sąlygomis. Pelkėms būdingas nuolatinis drėgmės perteklius, dėl tosubstratetrūksta deguonies. Tokiame substrate sunku išgyventi grybams ir bakterijoms, kurie skaido organinę medžiagą. Dėl to visos augalinės nuokritos skaidomos labai lėtai ir pradeda kauptisdurpės.Dėl dalinio organikos suskaidymo pelkėse augalams trūkstamineralinių medžiagų.Pelkių substratas turi žemąpH(yra rūgštus dėlhumuso rūgščių), o tai augalams apsunkina mineralinių medžiagų įsisavinimą. Pelkių vandenyje yra nemažai kenksmingų junginių, todėl augalai jo siurbia labai mažai, gyvuoja tarsisausrossąlygomis.

Pirmoji pasaulyje moksliškai ištirta aukštapelkė yra Šilutės rajone slūgsantiAukštumala.Jos augaliją ir sandarą ištyrė vokiečių mokslininkasKarlas Albertas Vėberis(Carl Albert Weber) ir aprašė1902m. išleistoje monografijoje.[7]Vėliau kompleksiškai ištirtosKamanųirŠepetos pelkės.

XX a. pab. buvo atliekami pelkių tipų, jų geografinio pasiskirstymo, pelkių biogeocenologijos tyrimai. XXI a. imta skirti daugiau dėmesio pelkių ekologinių funkcijų, durpių klodo indikatorinių savybių, jų poveikio klimato kaitai tyrimams.[8]

Taip pat skaityti

[redaguoti|redaguoti vikitekstą]
  1. Pelkė.Visuotinė lietuvių enciklopedija.Nuoroda tikrinta 2022-05-05.
  2. „Bog “.Britannica.Nuoroda tikrinta2022-05-07.
  3. „Bog “.National Geographic.Nuoroda tikrinta2022-05-07.
  4. 4,04,1Tupčiauskaitė J., 2012.Botanikos mokomoji lauko praktika: Stuomeninių augalų mokomųjų ekskursijų konspektai, užduotys ir kontroliniai klausimai.Vilnius.
  5. Braziulis, Rimantas (2008-10-25).„Kodėl mes išdavėme raistus? “.„Žalioji Lietuva “.Delfi.Nuoroda tikrinta2024-03-12.
  6. A. Povilaitis, J. Taminskas, Z. Gulbinas, R. Linkevičienė, M. Pileckas. 2011. Lietuvos šlapynės ir jų vandensauginė reikšmė. Vilnius, Gamtos paveldo fondas.PDF.
  7. Viliojanti Aukštumala.Žaliasis pasaulis. Nuoroda tikrinta 2022-05-08.
  8. Pelkėtyra.Visuotinė lietuvių enciklopedija.Nuoroda tikrinta 2022-05-08.
  • Lietuva. Šeimos enciklopedija, Šviesa, Kaunas, 2006 m.
  • Seibutis. A, Lietuvos pelkės. Lietuvos TSR fizinė geografija, 1958 m.