Pereiti prie turinio

Primatai

Šis straipsnis yra tapęs savaitės straipsniu.
Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Primates
Mažoji šimpanzė (Pan paniscus)
Mažoji šimpanzė(Pan paniscus)
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Gyvūnai
(Animalia)
Tipas: Chordiniai
(Chordata)
Potipis: Stuburiniai
(Vertebrata)
Antklasis: Amniotai
(Amniota)
Klasė: Žinduoliai
(Mammalia)
Būrys: Primatai
(Primates)

Primatai(Primates) –žinduolių(Mammalia)būrys,kuriam priklausolemūrai,beždžionėsiržmogbeždžionės,įskaitant iržmones.Visi primatai turi penkis pirštus, panašiądantųsandarą. Progresyvus požymis – padidėjusiospriekinės smegenys,jų paviršius raukšlėtas. Tačiau žemesniesiems primatams dar būdingi primityvūs kūno sandaros požymiai.

Primatų kūno sandara pakito ir dėl gyvenimo medžiuose. Priekinės ir užpakalinėsgalūnėstapo stveriamosiomis. Dažniausiai joms būdingi plokštinagai.Ypač tobulos priekinės galūnės (rankos). Kai kurioms rūšims ypač svarbi ir kibiuodega,kuri funkcionuoja kaip penkta ranka ir būna tokia stipri, kad išlaiko kabantį gyvūną. Ypač tai padeda medžiuose laipiojančioms beždžionėms. Primatų snukis sutrumpėjo, sumažėjo nosies ertmė, susilpnėjouoslė.Į priekį nukreiptosakysužtikrina binokulinęregą(stereorega).

Patinųsėklidėsyrakapšelyje.Kopuliacijos organas kabantis. Dažniausiai gimsta silpnai išsivystęsjauniklis,kuris rūpestingai globojamas.

Mityba[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Dantų būna iki 38. Minta mišriu maistu, ypačvaisiais,smulkiaisgyvūnais,paukščiųkiaušiniaisbei jaunikliais. Kai kuriospusbeždžionėsminta tikvabzdžiais.Tačiau yra beždžionių (gverecos,langūrai), kurios minta beveik tiklapais.Savanosegyvenančios šimpanzės minta ne tik augalais irtermitais,bet kartais net užpuola nedidelesantilopesar kitas mažas beždžiones. Auką užmuša, suplėšo ir visos kartu vėliau suėda.

Paplitimas ir biotopas[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Išskyrus žmones, kurie gyvena visame pasaulyje, primatai paplitę tropinėse ir subtropinėseAmerikos,AfrikosirAzijossrityse. Amerikoje primatai paplitę nuo pietinėsMeksikosiki šiaurinėsArgentinos,tačiau jų nėraKaribų salose.Afrikoje primatai plačiai paplitę, daugiau rūšių yra regionuose piečiauSacharos.

Dauguma laikosi aukštai medžiuose ir vengia nulipti ant žemės (loriai,ilgakulniai,gverecos,orangutangas,gibonai). Stambios miškinės rūšys (mandrilas,gorila) daugiausiai laiko praleidžia ant žemės ir tik nakčiai lipa į medžius. Kai kurie primatai gyvena savanoje (dalis pavianų) arba ant uolų (karčiuotasispavianas,dželada).

Paskutiniais duomenimis, beveik pusei iš 634 žinomų primatų rūšių gresia išnykimas, daugiausiai dėl to, kad dėlmiškų kirtimomažėja gyvenamas plotas, bei yramedžiojamimaistui[1].

Žmonės ir primatai[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Žmonės (homo sapiens) taip pat yra primatai. Pirmieji žmonių rūšies atstovai greičiausiai buvo panašiausi į dabartinius primatus, o ne į žmones ar kitus gyvūnus. Primatų elgesio ir gyvenimo būdo tyrimai svarbūs nustatant žmogausevoliucijoseigą. Žmonės yra artimai susiję su primatais ir panašūs į juos daugeliu požymių. Primatus tirianti mokslo šaka vadinasiprimatologija.

Primatų socialinis elgesys[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Per paskutiniuosius dešimtmečius biologai, tiriantys primatus, atliko ilgai trunkančiusbeždžioniųiržmogbeždžioniųstebėjimus jų natūralioje aplinkoje ir ištyrė jų socialinę organizaciją, mokymosi ir komunikavimo gebėjimus. Nustatyta, kad daugelis elgesio savybių, anksčiau priskirtų išimtinai žmonėms, randamos ir tarp primatų, skiriasi tik šių savybių išvystymo laipsnis.

Primatai yrasocialiniai gyvūnai,gyvenantys ir keliaujantys grupėse, kurių dydis skiriasi priklausomai nuo rūšies. Daugelyje rūšiųpatelėsir jų palikuonys sudaro socialinės sistemos pagrindą.

Tarpšimpanziųdidžiausias organizacinis vienetas yra bendruomenė, susidedanti iš 50 ir daugiauindividų.Tačiau šie gyvūnai retai laikosi vienoje grupėje ilgesnį laiko tarpą. Paprastai bendruomenė skyla į mažesnes grupes, kurios kelionių metu gali susijungti, tačiau anksčiau ar vėliau skyla į mažesnius vienetus.

Daugelis primatų bendruomenių sudaro hierarchines sistemas, kuriose atskiri individai turi savo statusą. Norsagresijadažnai pasireiškia siekiant pakelti atskiro individo statusą, tačiaudominavimo santykiaipaprastai tarnauja tam, kad fizinės jėgos naudojimas būtų sumažinamas. Žemo statuso gyvūnai nesiryžta pulti ar net grasinti aukštesnį statusą turintiems, o dominuojantys gyvūnai savo padėtį dažnai užtikrina tik grasinančiais gestais. Individo statusą galima nustatyti pagal jo priėjimą prie resursų, įskaitant maistą ir partnerius.

Individo statusas yra nenuolatinis ir keičiasi gyvenimo eigoje. Jis priklauso nuo daugybės veiksnių, įskaitantlytį,amžių, agresyvumo lygį, laiką praleistą grupėje, protingumą ir kt.

Konfliktai grupės viduje dažniausiai kyla varžantis dėlišteklių,įskaitant poravimosi partnerius irmaistą.Vietoje tiesioginių atakų ir kovos, didžioji dalis grupės viduje vykstančios agresijos pasireiškia įvairiaissignalaisirpozomis,dažniausiai esančios hierarchijos rėmuose. Daugelis tokių situacijų išsprendžiamos taikiai, nors nevisuomet:

  • aukšto statusomakakųpatelės dažnai grasina ir net puola žemesnio statuso pateles, ypač siekdamos užkirsti joms priėjimą prie maisto resursų;
  • patinų konkurencija dėl patelių dažnai sukelia sužeidimus ar netmirtis;
  • agresija pasireiškia tiek grupių viduje, tiek tarp skirtingų grupių;
  • agresija pasireiškia ginant teritoriją.

Siekiant sumažinti smurtą primatai taiko draugišką elgesį, kuris pasireiškia per įvairios formos fizinius kontaktus: lietimąsi, rankos spaudimą, glėbesčiavimąsi, o tarp šimpanzių irbučiavimąsi.

Primatai paprastai juda tam tikroje teritorijoje, kurios dydis priklauso nuo grupės dydžio irekologinių veiksnių(maisto kiekio). Šios teritorijos branduolys paprastai yra saugomas nuo kitų grupių įsiveržimo. Tai ypač būdinga miškuose gyvenančioms primatų rūšims.

Primatų sistematika[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Šis straipsnis yra tapęs savaitės straipsniu.