Pereiti prie turinio

Velaitai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Šiam straipsniui ar jo daliaitrūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdamitinkamas išnašassu šaltiniais.
Velaitai
Gyventojų skaičius ~2 mln.
Populiacija šalyse Etiopijos vėliavaEtiopija
Kalba (-os) velaitų kalba
Religijos krikščionybė(protestantai)
Giminingos etninės grupės guragiai,oromai,sidamai
Vikiteka: Velaitai

Velaitai(ወላይታWelayta), arbavolaitai– tautinė grupė pietvakariųEtiopijoje(Gibėsregione), gyvenanti tarp Gibės upės ir ežerų grandinės. Į šiaurę nuo jos gyvenahadijai,į vakarus –kafai.Pietuose yraAbajos ežeras.Velaitai kalbavelaitų kalba,kuri priklausoomotų grupei.

Gibės gentinė valstybė:
Velaita ወላይታ
Šalis Velaitos zona
Tautos velaitai
Laikotarpis 12501894m.
Valdovas kavo

XIII a. velaitai sukūrė Velaitos vastybę. Tai buvo viena stipriausių valstybių, egzistavusi prieš XVI a.oromo migraciją.XIV a. valstybė tapo Etiopijos imperijos vasale. Tuo metu ją valdė Damoto ir Volaitamolos dinastijos. XVI a. II pusėje Velaita buvo ne kartą puldinėjamaoromogenčių. Maždaug tuo metu į valdžią atėjo nauja Tigrajų dinastija, kuri valdė iki pat XIX a.

Valdant valdovui Tona (1890-95), valstybė buvo nukariauta imperatoriausMeneliko IIir inkorporuota į Etiopijos imperijos sudėtį. Tai pavyko po nuožmių karų, kuriuose nukentėjo abi pusės. XX a. vakarų misionierių dėka velaitų tarpe išplito krikščionybė (protestantizmas). Nuo 1974 m. velaitai administruotiSidamų provincijoje.

1991 m. perkuriant Etiopiją, velaitams buvo pažadėta nemaža autonomija, tačiau galiausiai jie kartu su ~40 smulkesnių tautų buvo sujungti į daugiaetninįPietinių tautų, tautybių ir žmonių regioną.Maža to, jie pateko į tą pačią administracinę zoną kartu sudaurais,gofais,gamaisir kitomis tautomis. Tik 2000 m., po ilgos kovos, buvo sukurta atskiraVelaitų zona.