Pereiti prie turinio

Yokosuka MXY-7 Ohka

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Šiam straipsniui ar jo daliaitrūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdamitinkamas išnašassu šaltiniais.
Yokosuka MXY-7 Ohka
Tipas Kamikadzėlėktuvas
Gamintojas Jokosukos laivyno techninis arsenalas
Gamybos metai 1944-1945
Pirmas skrydis 1944m. lapkritis
Pradėtas naudoti 1945m.
Baigtas naudoti 1945 m.
Būsena nenaudojamas
Pagaminta vnt. 850

Yokosuka MXY-7 Ohka(angl.Ohka,jap. Anh hoa,liet.vyšnios žiedas) buvo specialiaikamikadzių misijomssukurtaslėktuvas,JaponijosnaudotasAntrojo pasaulinio karometu. Techniškai tai buvo pilotuojamasparnuotoji raketaarba pilotuojama skraidanti bomba.Amerikiečių kariškių naudotojo japonų orlaivių kodavimo sistemojejis buvo vadinamas japonišku žodžiuBaka(jap.kvailys).

Tai buvo labai mažas ir gana grubiai padarytas lėktuvas, kurį didžiąją kelio dalį nešdavobombonešis(paprastaiMitsubishi G4M "Bety"). Atkabinus, pilotas iš pradžių sklęsdavo link taikinio, vėliau įjungdavo gana trumpai (9 sekundes) veikiančius tris raketinius variklus. Kiekvieno šių variklių trauka siekė 800 kg. Nuo galutinės šio lėktuvo atakos iš esmės nebuvo jokio išsigelbėjimo, nes jis įsibėgėdavo iki milžiniško greičio (1040 km/val). Priekyje pritvirtintos 1500 kg bombos pakako nuskandinti bet kurį laivą, kai kada tiesiog perskeliant jį pusiau. Atsikabinusi nuo lėktuvo, Ohka galėjo pasiekti toliausiai maždaug už 37 km esantį laivą.

Silpnoji vieta buvo būtinybė atakuoti iš labai arti, taigi amerikiečiai gynėsi neprileisdami artyn nešančiųjų bombonešių. Didžioji dauguma kamikadzių žuvo būtent numušus nešantį lėktuvą, taip ir negavę progos atakuoti laivą. Jei amerikiečiams pasisekdavo, gana skubiai ir primityviai pagamintas, dažnai ne itin patyrusio piloto valdomasOhkataip pat ne visada pataikydavo. Amerikiečiai „Vyšnios žiedo “bijojo tiek paniškai, jog kai kada apšaudydavo iš Japonijos pusės parskrendančius savo pačių lėktuvus.

Bombos montavimas

VėlesniOhkamodeliai turėjo ilgiau veikiantį variklį ir būtų galėję patys pakilti nuo kranto ar net išpovandeninių laivų.Apsieidami be bombonešių, jie būtų buvę daug grėsmingesni. Tačiau šie patobulinti variantai taip ir nebuvo panaudoti: karas baigėsi.

Bandant suprasti, kaip tokia mašina galėjo būti naudojama, galbūt reikia prisiminti, jog japonų ir amerikiečių mūšiai tame kare buvo labai nuožmūs; iš jų gana retai tegrįždavo ir paprastų lėktuvų pilotai.

Neretai tvirtinama, jog šitaip kautis japonų tautą įgalino jos specifinis charakteris. Tačiau panašius lėktuvus (Bachem,pilotuojamasV-1variantas) projektavo ir tame pat kare pralaimintiVokietija,tačiau nespėjo jų panaudoti.

Operacijų pavyzdžiai

[redaguoti|redaguoti vikitekstą]
Yokosuka Ohka Model 22
  • 1945 mkovo 21d. 16 Mitsubishi G4M ( "Betty" ) tipo bombonešių, lydimi 55 naikintuvų, atakavo keturių amerikiečių laivų grupę (Hornet, Bennington, Wasp, Belleau Wood). Dar dvi Betės lydėjo atakuojančius lėktuvus, atlikdamos stebėjimus ir padėdamos navigacijoje. Puolančius pasitiko 50 amerikiečiųnaikintuvų,priversdami Betes paleisti Ohka lėktuvus už 113 kilometrų nuo taikinio – per toli. Nė viena Betė negrįžo, nė viena Ohka nepasiekė amerikiečių laivo, 16 Ohka pilotų žūsta be naudos. Į japonų bazę sugrįžta tik 15 apgadintų naikintuvų.
  • 1945 mbalandžio 12d. devynios Betės atakuoja amerikiečių flotilęOkinavoje.Ohka pataiko į laivąMannert L. Abele,perskeldama jį į dvi dalis ir nuskandindama.Jeffersjūreiviai kulkosvaidžiu susprogdina puolančią Ohką vos už 45 metrų nuo laivo, bet sprogusi bomba vis viena sugadinaJeffersnebesutaisomai.StanlyOhka perveria kiaurai, tačiau nesprogsta ir todėl nepadaro daug žalos. KitaStanlyatakuojanti Ohka nepataiko, tik šiek tiek kliudydama laivą. Tik viena Betė sugrįžta atgal.
  • 1945 mbalandžio 14d. septynios Betės atakuoja flotilę Okinavoje. Nė viena Ohka nekliudo laivo (neaišku, ar japonams išvis pavyko jas paleisti). Nė viena Betė negrįžta atgal.
  • 1945 mgegužės 4d. septynios Betės atakuoja tą pačią flotilę Okinavoje. Viena Ohka pataiko įShea,sugadindama jį nepataisomai. Kita šiek tiek kliudoGayety,nežymiai jį apgadindama. Viena Betė sugrįžta atgal.
  • 1945birželio 22d. Paskutinioji Ohka ataka: puola šešios Betės, iš mūšio sugrįžta dvi. Nė viena Ohka nepataiko į laivą.