Pereiti prie turinio

Lietuvos TSR

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapioLTSR)
Lietuvos TSR
Lietuvos Tarybų Socialistinė Respublika
Литовская Советская Социалистическая Республика
Lietuvos TSR vėliava Lietuvos TSR herbas
Lietuvos SSR himnas
Gyvavimo laikotarpis Nuo1940m.liepos 21d.
Iki1990m.kovo 11d.
Valstybinė kalba Lietuviųirrusų;lietuvių (nuo 1988 m.)
Plotas 65200 km²
Sostinė Vilnius
Gyventojų skaičius 3689779 (1989)
Gyventojų tankumas 56,6/km²
Valiuta Sovietinis rublis
Laiko zona UTC+2

Lietuvos Sovietų Socialistinė Respublika,oficialiaiLietuvos Tarybų Socialistinė Respublika)[a][1]okupuotosLietuvos pavadinimas, taikytas 1940–1941 ir 1944–1990 m.

Formaliai viena išSovietų sąjungosrespublikų, sudaryta okupacinės sovietų[2]valdžios pagrindu.

Nuo 1945 m. ribos beveik sutapo su dabartinėsLietuvos Respublikos,de jureegzistavusios okupacijos metu iratkurtos1990 m. kovo 11 d., teritorija ir sienomis (su pakeitimaisBaltarusijospasienyje).

Okupacinės valdžios prielaidos

[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

1940 m. birželio Lietuvos okupacijos dingstį sudarė:

  • 1939 m. rugpjūčio 23 d. pasirašytasMolotovo–Ribentropo paktasir jo slaptieji protokolai. Tai užtikrinoVokietijai,kad sovietai negins sovietų besiruošiamos pultiLenkijos,o slaptaisiais protokolais pasidalinta įtakos sferomis: taip Lietuva pateko į Vokietijos įtakos sferą.

Besiremdami šiais svetimų šalių dokumentais, sovietai ėmė plėsti savo įtakąBaltijos valstybėse:suLatvija(1939 m. rugsėjo 28 d.) ir suEstija(1939 m. spalio 5 d.). pasirašytos Savitarpio pagalbos sutartys. 1939 m. spalio 3 d. sovietai pareikalavo, kad ir Lietuva pasirašytų analogišką sutartį. Mainais į pasirašymą sovietai pasiūlė grąžinti LietuvaiVilnių.

1939 m. spalio 10 d.Juozas UrbšysirViačeslavas Molotovas,įgalioti savo vyriausybių, pasirašėLietuvos–Sovietų sąjungos savitarpio pagalbos sutartįir Vilniaus beiVilniaus kraštoperdavimo Lietuvos Respublikai aktą.

Pagal sutartį Lietuvos strategines vietose atsirado keletasRaudonosios armijosįgulų: Alytuje, Prienuose, Gaižiūnuose ir Naujojoje Vilnioje, iš viso 18 786 sovietų kariai[3].SSRS pajėgos (kurios formaliai dar nebuvo okupacinės, mat pasirodėabiejų valstybių susitarimu), neretai veldavosi į Lietuvos vidaus reikalus. Spalio 31 d. Raudonoji armija nekviesta slopino lenkųantisemitinesriaušes Vilniuje, grasino kištis ir į kitus panašius įvykius, jei Lietuvos valdžia nesiims rimtesnių priemonių dėl Vilniaus lenkų. Bet sovietų vyriausybė nenorėjo konfliktuoti su Lietuvos valdžia (kaip ir lietuviai nenorėjo konfliktų su sovietais). Spalio 19 d. V. Molotovas įsakė sovietų pasiuntiniui N. Pozdniakovui nutraukti bet kokią paramą ir pažadus Lietuvos kairiesiems. Maskva siekė teisėto Lietuvosprisijungimo,nenorėjo kompromituoti savo siekių.[4]

Lietuvos istorija
Lietuvos priešistorė
Baltų žemės
Kryžiaus žygiai į Pabaltijį
Lietuvos valstybės susidarymas
Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė
Lietuvos statutai
Liublino unija
Abiejų Tautų Respublika
ATR padalijimai
Rusijos imperija(Vakarų kraštas)
Vokietijos imperija(Oberostas)
Nepriklausomybės paskelbimas
Lietuvos Respublika,Vilniaus kraštas
Hitlerinės Vokietijos okupacija
Sovietinė okupacija(Lietuvos TSR)
Po Nepriklausomybės atkūrimo

Faktiškai tai reiškė Lietuvos nepriklausomybės praradimą. Tai matosi gruodžio 13 d., kai Lietuvos (kaip ir Latvijos bei Estijos) atstovasTautų Sąjungojedėlsovietų karo prieš Suomiją,nebalsavo už sovietų pašalinimą iš organizacijos.[5]

Spalio 10-osios sutartimiLietuva atgavo ~7 tūkst. km² teritorijos, tačiau tai buvo tik penktadalis teritorijos, kuriąsovietinė Rusijabuvo pripažinusi Lietuvai 1920 m. liepos 12 d.taikos sutartimi.Lietuvai negrąžintos visos lietuviškos teritorijos užimtos sovietų.

1939 m. lapkričio 22 d.Antanas Smetonapatvirtino 21-ąjį Lietuvosministrų kabinetą,kuriam vadovavoAntanas Merkys.Ši vyriausybė išbuvo iki Lietuvos okupacijos 1940 m. birželio 15 d.

Lietuvos užėmimas ir aneksija

[redaguoti|redaguoti vikitekstą]
Pagrindinis straipsnis –Baltijos šalių okupacija.

1940 m. birželį sovietų kariai užpuolė Lietuvos teritoriją. 1940 m. liepos 21 d. pagal Maskvos scenarijų įsteigta Lietuvos TSR:okupavusLietuvą „išrinktas “marionetinisLiaudies Seimaspirmojoje sesijoje pirmu klausimu, svarstydamas valstybinės santvarkos pakeitimą,Antanui Sniečkuipasiūlius, priėmė nutarimą „prašyti “sovietų Aukščiausiąją Tarybąpriimti Lietuvos TSR įSovietų sąjungossudėtį, nors savo rinkiminėse programose neiLietuvos darbo sąjunga,nei pavieniai kandidatai tokios nuostatos nedeklaravo. Taip siekta formaliai įteisinti Lietuvos okupaciją bei Sovietų sąjungosaneksiją.1940 m. rugpjūčio 3 d. Lietuva pripažintaSovietų sąjungossudėtyje, t. y. aneksuota.

1940 m. rugpjūčio 25 d.Liaudies Seimoypatingos sesijos metu patvirtintaLietuvos TSR konstitucija(1936 m. gruodžio 5 d. sovietų konstitucijos analogas).

Antrasis pasaulinis karas

[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

PrasidėjusAntrajam pasauliniam karuidar neokupuotaLietuvaį jį neįsitraukė. 1941 m. į karą įsitraukė ir sovietai (tada Lietuva jau buvo okupuota). Nors 1939 m.Vokietijasiūlė tada dar buvusiai Lietuvos Respublikai atsiimtiVilniaus kraštą.1941 m. birželio 22 d.Hitlerispradėjo karą su sovietais.

1941 m. birželio 22–28 d.Lietuvos aktyvistaiir kitos patriotinės organizacijos suorganizavoBirželio sukilimą:suformuota Lietuvos vyriausybė, tačiau Vokietija jos nepripažino ir po 43 dienų veikimo išvaikė.

1941–1944 m. Lietuva buvo įtraukta į vokiečiųOstlando reichskomisariatąkaip Lietuvos generalinė sritis, valdoma civilinės administracijos. 1944 m. liepos–spalio mėn. sovietai užėmė Lietuvą antrą kartą.

Po Antrojo pasaulinio karo

[redaguoti|redaguoti vikitekstą]
Okupacijos jubiliejaus sovietinispašto ženklas(1960)

1944 m. sovietams vėl okupavus Lietuvą, iškart prasidėjomasinės Lietuvos gyventojų tremtys į Sibirą,kurios vykdytos iki 1953 m.Stalinomirties.

Tada uždrausti tautiškumo simboliai –trispalvė vėliavabei „Tautiška giesmė“ir kiti; už jų naudojimą buvo baudžiama. „Lietuvos TSR ūkio atkūrimo “pretekstu sovietai skatino darbininkų ir kitų gyventojų migraciją į Lietuvą išRusijosir kitų sovietinių respublikų; taip ketinta Lietuvą labiau integruoti į Sovietų Sąjungą ir plėtoti jos pramonę. Tada darbingi lietuviai buvo viliojami darbams Rusijos TFSR gilumoje, žadant visokeriopas įsikūrimo naujoje vietoje lengvatas.

Net ir nuslopinusLietuvos partizaninį pasipriešinimąsovietai neužgniaužėjudėjimouž Lietuvos nepriklausomybę – veikė persekiojamos pogrindinėsdisidentinėsgrupės, leidusios pogrindinę spaudą,katalikiškąliteratūrą.

Po tarptautinės konferencijos Helsinkyje, kur buvo pripažintos po Antrojo pasaulinio karo nusistovėjusios sienos,Lietuvos Helsinkio grupėper užsienio radiją paskelbė nepriklausomybės reikalavimą.

1972 m. poRomo Kalantossusideginimo kilo antisovietiniai jaunimo protestai ir kiti neramumai, vadintiKauno pavasariu.

1978 m. balandžio 20 d. devintojo šaukimoLietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybosneeilinėje devintojoje sesijoje buvo priimtaantroji Lietuvos TSR Konstitucija(1977 m. spalio 7 d. sovietinės konstitucijos analogas), kuri veikė ikiSSRS žlugimo.

Sovietų Sąjungos žlugimas

[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

XX a. devintajame dešimtmetyjeSovietų sąjungąištiko ekonominė krizė. 1985 m. Sovietų sąjungos vadovu tapoMichailas Gorbačiovas,kuris pradėjo liberalias reformas („Pertvarką“) ir baigėŠaltąjį karą.Tai paskatinoantikomunistiniųjudėjimų suaktyvėjimą Sovietų Sąjungoje, taip pat ir okupuotoje Lietuvoje.

1988 m. spalio 22–23 d. įkurtasLietuvos Persitvarkymo Sąjūdis,siekęs Lietuvos valstybingumo atkūrimo.

1989 m. rugpjūčio 23 d., minint 50-ąsiasMolotovo–Ribentropo pakto,panaikinusioBaltijos valstybiųnepriklausomybę, metines, įvyko Sąjūdžio organizuotasBaltijos kelias:~600 km susikibusių žmonių grandinė, sustojusi apjungti trijų Baltijos šalių sostines – Vilnių, Rygą ir Taliną. Akcija simbolizavoLietuvos,LatvijosirEstijosžmonių siekį atsiskirti nuo Sovietų Sąjungos.

1990 m. kovo 11 d.Aukščiausioji Taryba-Atkuriamasis SeimaspasirašėAktą dėl Lietuvos nepriklausomos valstybės atstatymo.Okupacinė Lietuvos TSR faktiškai nustojo egzistuoti. Kadangi Lietuvos okupacija bei aneksija visuomet buvo laikyta prieštaraujančia tarptautinei teisei ir niekinė, formalaus išstojimo iš Sovietų sąjungos nereikėjo.

Lietuvos komjaunimosusitikimas su Lietuvos TSR vadovais (1951,Vilniaus filharmonija)

Lietuvos TSR buvo okupacinėSovietų Sąjungosteritorija, todėl svarbiausi nutarimai buvo priimamiMaskvoje.

Būta ir vietinių valdžios organų. Aukščiausias vietinės valdžios organas –Lietuvos TSR Aukščiausioji Taryba,buvo imituojami rinkimai ketveriems metams, pagal principą: vienas deputatas dešimčiai tūkstančių gyventojų (deputatas „renkamas “iš vieno iškelto kandidato). Tarp Aukščiausiosios Tarybos sesijų aukščiausias šalies valstybės valdžios organas buvo Lietuvos TSR Aukščiausiosios Tarybos Prezidiumas. Respublikos vyriausybė –Ministrų Taryba,atsakinga už įstatymų įgyvendinimą.

Rajonuose, miestuose, gyvenvietėse ir apylinkėse vietinės valdžios organais buvoDarbo žmonių deputatų tarybos(vėliauLiaudies deputatų tarybos), kuriuos gyventojai „išrinkdavo “2 metų laikotarpiui. Rinkimai buvo tik formalūs – balsuoti buvo galima tik už vieną kandidatą, paskirtąkomunistų partijos.Sovietų Aukščiausios TarybosTautybių taryboje Lietuvos TSR atstovaudavo 32 deputatai.

Lietuvos TSR vadovai

[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

LKPCentro komiteto pirmieji sekretoriai:

  1. 1940−1974 m.Antanas Sniečkus
  2. 1974−1987 m.Petras Griškevičius
  3. 1987−1988 m.Ringaudas Bronislovas Songaila
  4. 1988−1990 m.Algirdas Mykolas Brazauskas

Lietuvos TSR pradžioje buvo suskirstyta įapskritis.

Įvykdžius1950 m. Lietuvos TSR rajonų reformą,apskritys panaikintos ir suformuoti mažesni 87 rajonai, pavaldūs 4sritims.1953 m. sritys panaikintos. 1954–1965 m. rajonai kelis kartus reformuoti, kol nusistovėjo 44 rajonai, išlikę iki patSSRS žlugimo.Rajonai buvo skirstomi įapylinkes.

44 Lietuvos TSR rajonai:

  1. Atitinkamai trumpinamaLietuvos SSRirLietuvos TSR.
  1. „Lietuvos SSR “.vle.lt.Visuotinė lietuvių enciklopedija.Nuoroda tikrinta2023-04-27.
  2. https://vlkk.lt/konsultacijos/2853-sovietai-sovietinis-tarybos-tarybinisArchyvuota kopija2023-02-05 išWayback Machineprojekto.
  3. Lietuva 1940 - 1990: Okupuotos Lietuvos istorija.LGRTC, 2007 p. 45.
  4. Lietuva 1940 - 1990: Okupuotos Lietuvos istorija.LGRTC, 2007 p. 48.
  5. Lietuva 1940 - 1990: Okupuotos Lietuvos istorija.LGRTC, 2007 p. 45.