Seneka
Lucijus Seneka | ||
| ||
Tikrasis vardas | Lucijus Anėjus Seneka (lot.Lucius Annaeus Seneca) | |
Gimė | 4 m. pr. m. e. | |
Gimimo vieta | Romos imperija,Kordoba | |
Mirė | 65m. | |
Mirties vieta | Netoli Romos | |
Užsiėmimai | Filosofas Dramaturgas Poetas Mokytojas |
Lucijus Anėjus Seneka(Lucius Annaeus Seneca;4 m. pr. m. e.Kordoboje–65m.balandžio 19ar20d. netoliRomos) –romėnųfilosofasstoikas,dramaturgas, valstybės veikėjas ir gamtos tyrinėtojas. Nuo49m. buvo vienas iš pagrindinių imperatoriausNeronoauklėtojų. Ruošdamas Neroną imperatoriaus sostui, sukūrė veikalą apie tai, kad yra išmintinga valdyti švelniai (de clementia). 55 m. tapokonsulu sufektu.Senekos pastangos suvaldyti Nerono temperamentą nebuvo sėkmingos. Galiausiai imperatorius apkaltino jį dalyvavus sąmoksle ir įsakė jam nusižudyti, ką Seneka ir padarė.
Biografija
[redaguoti|redaguoti vikitekstą]Antrasis žymausretorikosmokytojoLucijaus Anėjaus Senekos Vyresniojoir Helvijos sūnus.Junijaus Galionoir Anėjaus Melos brolis.
5m. Lucijus Seneka persikėlė gyventi įRomą.Ten mokėsiretorikos,stoicizmofilosofijos.Senekos raštuose minimi du mokytojai:pitagorininkasSotionas irstoikasAtalas. Sotionas rėmėsiPitagoromokslu, todėl teigė, kad pomirtiesžmogaussielapereina į kitus daiktus. Šidoktrinadraudė valgytimėsą.Lucijus tapo vegetaru, tačiau, palaikęs savo tėvo nuomonę, atsisakėvegetarizmo.Senekairetorikospagrindus dėstė pats tėvas. Turėdamas gerą pasiruošimą, Seneka tapoadvokatuir vedė. Pirmoji žmona anksti mirė, palikusi jam du sūnus, kurie irgi greitai mirė.
16–31m. ligotas Seneka gydėsi pas savo įseseręEgipte.31m. grįžęs įRomą,priėmėmagistrato,vėliau33 m.kvestoriauspareigas.
37m. labai išgarsėjęs, Seneka pakliuvo į imperatoriausKaligulosdėmesio centrą. Pavydas Senekos oratorijoms ir veikalams privertė valdininką įsakyti nužudyti jį, tačiau begalinei oratoriauslaimeiKaligulabuvo perkalbėtas.
41m. dėl Klaudijaus žmonos Mesalinos intrigų Seneka iki gyvos galvos ištremiamas įKorsikossalą.49m. su Agripinos pagalba grįžo įRomą,gavo pretoriaus pareigas ir kartu supretorionųvadu Sekstu Afranijumi Buru tapo Nerono auklėtoju. Taip pat vedė antrą kartą.
54m. Agripinai nunuodijus Klaudijų, imperatoriumi tampa šešiolikametis Neronas. Tuoj po Klaudijaus laidotuvių Seneka išplatina politinę satyrą, kurią pavadina „Dieviškojo Klaudijaus sumoliūgėjimu “. Joje jis pašiepia asmeninius Klaudijaus būdo bruožus ir pasmerkia jo nusikaltimus, Neroną vaizduoja su Saule tapatinamo Apolono pavidalu ir susieja jo būsimą valdymą su jo gimimo legenda. 56 m. pradžioje Seneka parašė traktatą „Apie atlaidumą “, skirtą Neronui ir susidedantį iš dviejų nevienodos apimties knygų. Pjeras Grimalis mano, jog pirmąją dalį sudaro oficiali Senekos kalba, kurioje pateikiama valstybės valdymo programa, palyginamamonarchijairteokratija,monarchijos aptarimas ištisai paremiamas stoikų mokymu (valdovas lyginamas su dvasia, teikiančia gyvybės visai valstybei, atlaidumu vadinamas proto sprendimu paremtas išsivadavimas iš pykčio; tai nėra gailestis, emocija). Po Nerono valia įvykdyto Agripinos nužudymo 59 m. baigiasi laikotarpis, istorikų vadinamas „puikiuoju penkmečiu “(quinquennium Neronis). 62 m. neaiškiomis aplinkybėmis miršta Senekos sąjungininkas Afranijus Buras. Seneka apkaltinamas nesiliaujančiu turto didinimu, Nerono iškalbos pasisavinimu ir imperatoriaus gabumų juodinimu. Seneka atsisako Nerono jam dovanotų turtų ir pasitraukia iš politikos.
65m. apkaltintas dalyvavęs Pizono sąmoksle ir priverstas nusižudyti.Tacitoliudijimu, Seneka kartu su žmona Paulina persipjauna rankų venas. Matydamas, jog nesilpsta, o kraujas iš senyvo kūno teka lėtai, paprašo jau seniau paruoštų cikūtos (nuodingosios nuokanos) nuodų. Šiems nesuveikus įnešamas į pirtį ir uždūsta nuo karštų garų.[1]
Įsitikinimai
[redaguoti|redaguoti vikitekstą]Anėjui Senekaifilosofijabuvo ne tik pasaulėžiūros formavimo pagrindas, bet ir savotiškas savęs tobulinimo būdas. Jomoralėsfilosofija teigė, kad dorovingo gyvenimo pradžią lemia griežtumas sau, ištikimybė principams ir artimomeilė.Taip pat Lucijus pripažindavosielosnemirtingumą, visapusę visosžmonijoslygybę. Jis buvo tvirtasstoicizmoatstovas.
PolitikojeSeneka ieškojo pozityvių laisvosios valios raiškos formų, tačiau teigė, kad žmogus silpnas, nes be paliovos renkasi skirtingus gyvenimo kelių vingius.[2]
Kūryba
[redaguoti|redaguoti vikitekstą]Dialogai
- (40 m.) „Marcijai apie paguodą “(Ad Marciam, De consolatione)
- (41 m.) „Apie pyktį “(De Ira)
- (42 m.) „Helvijai apie paguodą “(Ad Helviam matrem, De consolatione)
- (44 m.) „Polibijui apie paguodą “(De consolatione ad Polybium)
- (49 m.) „Apie gyvenimo trumpumą “(De brevitate vitae)
- (55 m.) „Apie išminčiaus tvirtybę “(De constantia sapientiis)
- (58 m.) „Apie laimingą gyvenimą “(De vita beata)
- (62 m.) „Apie poilsį “(De otio)
- (63 m.) „Apie sielos ramybę “(De tranquillitate animi)
- (64 m.) „Apie Apvaizdą “(De providentia)
Kita
- (54 m.) „Dieviškojo Klaudijaus sumoliūgėjimas “(Apocolocyntosis divi Claudii)
- (56 m.) „Apie atlaidumą “(De clementia)
- (63 m.) „Apie geradarystes “(De beneficiis)
- (63 m.) „Gamtos klausimai “(Naturales quaestiones). Septynios knygos apie gamtos reiškinius irNiloupę (I -meteorai,II –žaibasirgriaustinis,III –vanduo,IVA – Nilas, IVB –debesys,V –vėjas,VI –žemės drebėjimai,VII –kometos). Veikalas neišsiskiria originalumu, Seneka seka senesnių autorių, tarp jųAristotelioirPoseidonijo,tradicija.
- (64 m.) „Laiškai Lucilijui“(Epistulae morales ad Lucilium) – 124 laiškų rinkinys draugui,SicilijosprokuratoriuiLucilijui, išleisti po autoriaus mirties. Mūsų laikus pasiekė 20 knygų su 124 laiškais, tačiau Aulas Gelijus mini, jog knygų būta ne mažiau 22. Manoma, jog ne visi laiškai išliko ir ne visi pateko į rinkinį.
Neišlikę kūriniai
- Apie Egipto geografiją ir religines apeigas
- Apie akmenis (De lapidum natura)
- Apie žuvis (De piscium natura)
- Apie žemės drebėjimus (De motu terrarum)
- Apie pasaulio sandarą (De forma mundi)
- Apie draugystę (De amicitia)
- Apie vedybas (De matrimonio)
- Apie prietarus (De superstitione)
- Dorovės filosofija (Moralis philosophiae libri)
Tragedijos
- „Pamišęs Herkulis “(Hercules furens)
- „Trojietės“(Troades)
- „Medėja “(Medea)
- „Fedra “(Phaedra)
- „Tiestas “(Thyestes)
- „Finikietės“(Phoenissae)
- „Edipas “(Oedipus)
- „Аgamemnonas "(Agamemnon)
- „Etos Herkulis“(Hercules Oetaeus). Autoryste abejojama dėl neįprastai didelės Senekai kūrinio apimties ir dviejų chorų įvedimo.
- „Oktavija “(Octavia). Tragedijoje minimos detalės apie Nerono likimą leidžia manyti, kad ją parašė ne Seneka, o kas nors Flavijų dinastijos laikais I a.
Epigramos
- „Viskas aplink mus “
- „Pas gerą draugą “
- „Apie paprastą gyvenimą “
- „Tėvynei apie save “
- „Paprasto gyvenimo privalumai “
- „Apie turtą ir negarbę “
- „Apie meilės pradžią ir pabaigą “
- „Apie draugo mirtį “
- „Apie Graikijos griuvėsius “
- „Apie skambesį ausyse “[3]
Senekos išvaizda
[redaguoti|redaguoti vikitekstą]Istorikas Falio Ursinas1598 m.atrado paveikslą, kuriame buvo pavaizduotas keistas biustas. Momentaliai palyginęs jį su Senekos biustais, pradėjo teigti, kad paveiksle Lucijus. Tik1764m.Johanas Joachimas Vinkelmanasįrodė, kad portrete „Keturi filosofai “yra parodytas ne Lucijaus Senekos biustas, opoetoHesiodo.Taip pat pradėta prieštarauti, kad1813 m.rastas dvigubas Senekos irSokratobiustas irgi ne jo išvaizdos paveikslas, jamefilosofaspavaizduotas drūtu, o rašytiniuose šaltiniuose minima, kad Seneka buvo ganėtinai sulysęs.
Šiuo metu nesutarimai tarp mokslininkų nurimo.Ispanijojebuvo iškaltos abiejų versijų Senekos išvaizdosmonetos.
Vertimai į lietuvių kalbą
[redaguoti|redaguoti vikitekstą]- „Laiškai Lucilijui“(vertė Dalia Dilytė), 1986 m., Mintis, 1999 m., Pradai, 2005 m., 2007 m., 2009 m., Tyto Alba,ISBN 978-9986-16-408-7
- „Faidra “(vertė Jonas Dumčius)// Literatūra, 38,3, Vilnius, 1996 m.
- „Pamišęs Herkulis “(vertė Jonas Dumčius)// Literatūra, 38,3, Vilnius, 1996 m.
- „Trojietės “(vertė Jonas Dumčius)
- „Diatribės “(vertė Dalia Dilytė), 1997 m., Pradai
- „Apie sielos ramybę “(vertė Dalia Dilytė), 1997 m., Vyturys, 2007 m., Tyto Alba,ISBN 9986-16-529-3
- „Gamtos klausimai “(vertė Dalia Dilytė), 2002 m., Pradai
- „Apie tai, kas svarbiausia “(vertė Dalia Dilytė), 2011 m., Metodika
Išnašos
[redaguoti|redaguoti vikitekstą]- ↑Tacitas, Publijus Kornelijus. Analai. XV, 63–64.
- ↑Iš laiškų Lucilijui.
- ↑http://www.lib.ru/(rus.)
Nuorodos
[redaguoti|redaguoti vikitekstą]- http://aidai.eu/Tinklalapis apie Lucijų Seneką. (Liet.)
- http://newacropolis.org.ua/Kitas tinklalapis apie Seneką. (Rus.)
- http://www.gutenberg.org/Senekos darbų tinklalapis. (Ang.)
- http://www.lib.ru/Kitas Senekos darbų tinklalapis. (Rus.)