Elektrinė įtampa
Šiam straipsniui ar jo daliaitrūksta išnašų į patikimus šaltinius. Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdamitinkamas išnašassu šaltiniais. |
Elektrinė įtampaapibūdinadarbą,kurį atlieka (arba gali atlikti)elektros krūvistekėdamasgrandine.Žinodami grandine pratekėjusį elektros krūvįqir atliktą darbąA,galime apskaičiuotiįtampą:
- ,
kur
- – kuloninių jėgų atliktas darbas.
- – pašalinių jėgų atliktas darbas.
- – elektrinė įtampa. Kitas dažnai pasitaikantis žymėjimas raideV(dažniausiai neEuroposšalys).
Elektrinio lauko potencialas
[redaguoti|redaguoti vikitekstą]Elektrinę įtampą galima apibūdinti kaip potencialo verčių pradiniame ir galiniame taške skirtumą.
Elektrinio lauko potencialas- fizikinis dydis, lygus elektriniame lauke esančio krūvio potencinės energijos ir krūvio santykiui.
kur
- elektrinio lauko potencialas.
- elektrinio lauko potencinė energija;
- krūvis;
- atstumas tarp taškinių krūvių;
Matavimo vienetai
[redaguoti|redaguoti vikitekstą]Elektrinės įtampos matavimo vienetas remiantis įtampos apskaičiavimo formule yra:
- .
Pagerbiant italų mokslininkąAlessandrą Voltą,įtampos matavimo vienetas1 J/Cbuvo pavadintasvoltu.Voltas sutrumpintai žymimas raideV.
- .
Iš elektrinės įtampos apskaičiavimo formulės matyti, kad voltas yra tokia elektrinė įtampa tarplaidininkogalų, kai juo pratekėdamas1Ckrūvis atlieka1Jdarbą.Voltą galima apibūdinti ir kitaip:1Vįtampos šaltinis suteikia 1J energijos 1C krūvį turinčioms dalelėms.
Įtampa pagal Omo dėsnį
[redaguoti|redaguoti vikitekstą]Kūnus, tarp kurių yra įtampa, sujunguslaidininkutekaelektros srovė,kurios dydis priklauso nuoįtamposir laidininkovaržos.Pastarųjų santykį apibrėžiaOmo dėsnis:
Įtampos matavimo prietaisai
[redaguoti|redaguoti vikitekstą]Įtampos matavimo prietaisas –voltmetras.Jis jungiamas į grandinę lygiagrečiai. Įtampą galima matuoti irgalvanometru,kuris yra sujungiamas su didelėsvaržosrezistoriumiir įjungiamas tarp dviejų grandinės taškų. Jeigu reikia išmatuoti didesnę įtampą, prie galvanometro nuosekliai prijungiamapriešvaržė.
Idealus voltmetras- toks voltmetras, kurio varža yra begalinė.
kur
- idealaus voltmerto varža;