Pereiti prie turinio

Duresis

Koordinatės:41°19′0″ š. pl.19°27′0″ r. ilg./ 41.31667°š. pl. 19.45000°r. ilg./41.31667; 19.45000(Duresis)
Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Duresis
alb.Durrës
Uostas
Duresis
Duresis
41°19′0″ š. pl.19°27′0″ r. ilg./ 41.31667°š. pl. 19.45000°r. ilg./41.31667; 19.45000(Duresis)
Laiko juosta:(UTC+2)
------ vasaros:(UTC+3)
Valstybė Albanijos vėliavaAlbanija
Apskritis Duresio apskritis
Apygarda Duresio apygarda
Gyventojų(2011[1]) 113 249
Vikiteka Duresis
Kirčiavimas Dùresis

Duresis– miestas vakarinėjeAlbanijosdalyje, prieAdrijos jūrospakrantės; antrasis pagal dydį šalyje, dauguma gyventojųalbanai.Miesto religinę gyventojų daugumą sudaro Albanijoje vyraujančiosmusulmonųsunitųbendruomenės atstovai, yrakatalikų,stačiatikiųirbektašių(islamosekta) bendruomenės.

Duresis yraapygardosirapskritiescentras ir šių administracinių-teritorinių vienetų svarbiausias miestas. Duresis yra antrasis pagal dydį ir svarbąAlbanijos(poTiranos) pramoninės ir ekonominės veiklos centras bei pagrindinis šalies uostas. Mieste išvystytalaivų statybosir remonto, chemijos,metalo apdirbimo,maisto(vyno,tabako,žuvų),tekstilėsir odos pramonė,žuvininkystė,turizmas(klimatinis kurortas, aplankomas apie 600 tūkst. turistų per metus).

Miestas yra svarbusAlbanijossusisiekimo mazgas, apie 33 km nutolęs nuo šalies sostinės, per jį eina svarbūs plentai įGraikiją,Juodkalniją;svarbūs keliai įTiranąir kitus Albanijos miestus. Reguliariai kursuoja keltai į Italijos uostamiestįBarį.Duresis yra svarbus šalies geležinkelių mazgas: iš miesto veda Duresio–Vliorės,Duresio–ElbasanioPogradecio,Duresio–Tiranosir Duresio–ŠkoderioPodgoricosgeležinkeliai. Netoli miesto veikiaaerodromas.

Duresis yra svarbus šaliesšvietimoirkultūroscentras. Veikia naujausias Albanijoje,2006m. įsteigtas Aleksandro Moisiu (Aleksander Moisiu)universitetas,augalų apsaugos ir žvejybos mokslo tyrimoinstitutai.Archeologijos ir istorijosmuziejai.Mieste veikia keletasteatrų,miesto išlaikomas filharmonijos orkestras.

Duresio įtvirtinimų liekanos
Duresis senajame žemėlapyje

Duresis ir jos apylinkės yra vienos seniausiai apgyvendintų Albanijos vietų (seniausiasAlbanijosmiestas), pirmųjų gyventojų gyvenvietės liekanos datuojamos nuoakmens amžiauslaikotarpio. Šioje vietovėje taip pat gausiai randama ir kitų priešistorės –žalvarioirgeležies amžiaus– gyvenviečių liekanų. Senovės laikais, prasidėjusindoeuropiečiųmigracijai, miesto apylinkėse apsigyveno seniejiAdrijos jūrospakrančių gyventojai –ilyrųprotėviai.

Duresio ištakos prasidedaantikoslaikais, kuomet 627 m. pr. m. e.graikųkolonistaiKorintoirKerkyrosįkūrė vieną pirmųjų savokolonijųAdrijos jūros pakrantėje –Epidamną(Επίδαμνος). Dėka patogios miesto padėties, natūralios miesto apsaugos tiek iš jūros (uolėtosuostoprieigos), tiek ir iš sausumos (pelkėtosvietovės), miestas sparčiai plėtėsi bei tapo svarbiuprekybosiramatųcentru. Dėka brandžios miesto politinės raidos, miestą, kaip puikų vystymosi pavyzdį mini IV a. pr. m. e.antikosfilosofasAristotelis.V a. pr. m. e., dėka istorinių aplinkybių (KorintasirKerkyradalyvavimo kare priešiškose stovyklose), miestas nebuvo įtrauktas įPeloponeso karąir išliko neutralus.

312 m. pr. m. e. miestas buvo užimtasIlyrijoskaraliausGlaukijaus,tačiau 229 m. pr. m. e., pasibaigusIlyrijos karams,miestas buvo užimtasRomos respublikoskariuomenės. Mieste buvo įkurta didelė romėnų karinė stovykla bei didelė jūrųlaivynobazė. Valdant romėnams, miestas buvo pervadintas įDirachijų(lot.Dyrrachium:,graikų k.:Δυρράχιον– „dvi keteros“), kadangi dėl prieš tai egzistavęs miesto pavadinimas buvo paskelbtas netinkamu, dėl jo panašumo įlotynų kalbosžodį „damnum“,reškiančio „pralaimėjimą“.

I a. pr. m. e. II pusėje,Romos respublikojesiaučiantpilietiniam karui,48 m. pr. m. e., netoli dabartinio miesto, įvykoDirachijaus mūšis,kuriamePompėjausvadovaujama kariuomenė nugalėjoJulijaus Cezariovadovaujamą kariuomenę, nors vėliau karą užtikrintai laimėjo Cezaris.

Romos imperijoslaikais miestas labai suklestėjo, tapo svarbiu prekybos ir ekonominės veiklos centru. Nuo II a. pr. m. e. iš miesto įSalonikusirKonstantinopilįvedė svarbus romėnų prekybos kelias –Via Egnatia.PoAkcijaus mūšio,kuriameOktaviano Augustolaivynas nugalėjoAntonijausirKleopatrosjungtinį laivyną, mieste buvo pagyvendinti Augustui tarnavęlegionai,o miestui buvo suteiktas laisvojo miesto statusas. Nuo IV a. miestas tapoRomos imperijosprovincijos „Naujojo Epyro “(Epirus Nova) sostine.

395 m.,Romos imperijaiskilus į dvi dalis, miestas atiteko Rytų Romos imperijai. Nuo 449 m. mieste veikėarkivyskupija,nors nuo 58 m. mieste veikėvyskupija,kas rodo ankstyvosioskrikščionybėklestėjimą mieste ir jo apylinkėje. Apie 430 m. mieste gimėRytų Romos imperijosimperatoriusAnastazijus I,kuris miestą sutvirtino; įtvirtinimai buvo stipriausi to metų vakarųBalkanųregione. IX a. tapo Bizantijos karinio-administracinio vienetotemoscentru.

Didžiojo tautų kraustymosimetu, miestas ir jo apylinkės nukentėjo nuobarbarųantpuolių. 481 m. miestas buvo apgultasostgotųkaraliausTeodoriko Didžiojokariuomenės. Nepaisant antpuolių, miestas išliko svarbiuBizantijosprekybos centru.

Nuo VI a. į miesto apylinkes gausiai veržėsislavųgentys. X a., vadovaujantBulgarijosimperatoriuiSimeonui I,miestas buvo prijungtas priePirmosios Bulgarijos imperijosir tapo svarbiu pastarosos valstybės miestu. Nepaisant to,bulgarainesugebėjo įsitvirtinti, ir miestas greit atitikoBizantijai.Galiausiai, vadovaujant Bulgarijos imperatoriuiSamuilui,1018 m. miestą dar kartą užėmė bulgarai ir pervadino miestą įDračą(Драч).

XI–XII a. tapoBizantijosirNormanųkovos arena. Po 1081 m. įvykusioDirachijaus mūšio,1082 m. miestas buvo užimtasNormanųkariuomenės ir nors 1107 m. Bizantija jį atgavo, bet 1185 m. miestas galutinai atiteko išSicilijosatžygiavusiems Normanams. 1202 m., IVkryžiaus žygiometu, buvo perduotasVenecijai.Veliau miestas buvo valdomas įvairių normanų karalysčių, 1220 m. priklausėEpyro Despotijai,nuo 1271 m. –Neapoliui.

1336 m. miestą užėmėSerbijoscaroStepono Dušanovadovaujamaserbųkariuomenė ir prijungė prie Serbijos imperijos. Jam mirus, 1355 m., miestas atiteko vietosalbanųdiduomenei. 1392 m. miestas atitekoVenecijaiir buvo pavadintasDurazu(Durazzo). Nors 1466 m. miestas ir atlaikėturkųapgultį, bet 1501 m. buvo užimtasOsmanų imperijoskariuomenės.

Valdant turkams pradėjo sparčiai plistiislamas:daug gyventojų buvo priversti priimti naująją religiją. Turkų valdymo metu, miestas buvo pervadintas įDiračą(Dıraç), panaudojant senajį slavišką miesto pavadinimą. Valdant turkams, miesto reikšmė smuko, miestas sunyko ir nebeteko anksčiau turėtos ekonominės svarbos. XIX a. vid. mieste gyveno tik apie 1000 gyventojų.

XIX a. II pusėje sustiprėjęsalbanų tautinis atgimimasperaugo į nepriklausomybės siekį ir 1912 m. miestas atiteko naujai susikūrusiaiAlbanijosvalstybei. 1912 m.,Pirmojo Balkanų karometu, miestas buvo užimtasSerbijos.1913 m. miestas tapo pirmąja Albanijos sostine.

PrasidėjusI pasauliniam karui,1915 m., Duresis buvo užimtasItalijoskariuomėnes, 1916–1918 m. buvo okupuotasAustrijos-Vengrijos.Pasibaigus karui, 1918–1920 m., miestas tapo Albanijoslaikinąja sostine.

Tarpukariumiestas, dėkaItalijosinvesticijų, suklestėjo: buvo plečiamas uostas, statomos įmonės, vystoma pramonė. Miestas buvo palaipsniui perstatomas ir plečiamas.

II pasaulinio karoišvakarėse, 1939 m., Duresis buvo užimtasItalijoskariuomenės. 1943 m. miestas buvo okupuotas hitlerinėsVokietijoskariuomenės. Karo metu, dėl miesto svarbos Italijai ir Vokietijai, miestas buvo smarkiai bombarduojamassąjungininkųaviacijos. 1944 m. Duresis buvo išvaduotas Albanijos komunistų partijos vadovaujamų partizanų.

Dėl po karo pradėtosindustrializacijos,miesto reikšmė dar labiau išaugo, miestas tapo vienu svarbiausių pramoniniu, socialiniu bei kultūriniu Albanijos centru. 1947 m. mieste pastatyta pirmojiAlbanijosgeležinkelio stotis.

Žlugus komunistiniam režimui ir nustojus veiktiplaninės ekonomikosdėsniams, Duresis, kaip ir kiti Albanijos miestai smarkiai nukentėjo nuo XX a. dešimtojo dešimtmečio pradžios ekonominės krizės. Dešimto dešimtmečio pradžioje iš šio miesto tūkstančiai žmonių užgrobtais laivais nelegaliai kėlėsi į Italiją, tuo sukeldamiimigracijoskrizę kaimyninėje šalyje.

1997 m., žlugus Albanijos ekonomikai ir šaliai įklimpus į politinę, ekonominę ir socialinękrizę,mieste kilo smarkūs neramumai šalyje, susirėmimai su policija, kurį laiką miestas buvo atsidūręsanarchijoje.Tais pačiais metais, tvarkai palaikyti ir sustabdyti pabėgėlių srautą įItaliją,buvo įvesta Italijos kariuomenė.

1999 m.,Kosovokonflikto metu, mieste ir jo apylinkėse buvo apgyvendinta apie 110,000albanųpabėgėlių.

Architektūra ir archeologija

[redaguoti|redaguoti vikitekstą]
Duresioamfiteatras

Dėl šio miesto senų ištakų, bei labai turtingos istorinės praeities, nepaisant 345, 1372, 1905 ir 1926 m.žemės drebėjimų,Duresio mieste bei jo apylinkėse yra gausu įvairių epochų statinių ir architektūros paminklų.

Yra išlikęs didžiausiasBalkanųregione I a.romėnųpastatytas 15,000 – 20,000 vietųamfiteatras,romėnų pričių liekanos, rasta IV a. pr. m. e.graikųmozaikųbeireljefų,II a.krikščioniųlaidojimo kriptų su mozaikomis, V a.Bizantijosįtvirtinimų liekanų, VI a. ankstyvųjų krikščioniųbazilikosgriuvėsių,viduramžiųbažnyčių, su išlikusia sienine tapyba, liekanų. Turkų valdymo laikais pastatyta mečečių, gyvenamųjų namų, naujų įtvirtinimų.

Komunistinėsdiktatūros laikais pastatyta pagal tipinius projektus suprojektuotų daugiabučių gyvenamųjų namų, viešbučių,vilų,pramonės įmonių,bunkerių.Dabartiniais laikais, pagerėjus ekonominei būklei, pastatyta naujų šiuolaikinių pastatų,mečečių,viešbučių.

Miestų partnerystė

[redaguoti|redaguoti vikitekstą]
  1. Cities & towns of Albania,pop-stat.mashke.org