Pereiti prie turinio

Egiptas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Egipto Arabų Respublika
arab.جمهورية مصر العربية
Jumhūrīyat Miṣr al-ʿArabīyah
Egipto vėliava Egipto herbas
Vėliava Herbas
Himnas:Tėvyne, tėvyne, tėvyne

Egiptas žemėlapyje
Valstybinė kalba Arabų[1]
Sostinė Kairas
Didžiausias miestas Kairas
Valstybės vadovai
Prezidentas
Ministras pirmininkas

Abdel Fattah el-Sisi
Moustafa Madbouly
Plotas
• Iš viso
• % vandens

1 010 408[2][3]km2(29)
0,63 %
Gyventojų
2021
Tankis

Didėjimas102 674 145[4][5](14)
102 žm./km2(118)
BVP
• Iš viso
• BVP gyventojui
2022
Didėjimas438,348[6]mlrd.$(36)
Didėjimas4 176[6]$(118)
Valiuta Egipto svaras(E£) (EGP)
Laiko juosta
Vasaros laikas
UTC+2(EGY)
netaikomas
Nepriklausomybė
Paskelbta
Pripažinta
nuoJungtinės Karalystės
1922m.vasario 28d.
1953m.birželio 18d.
Interneto kodas .eg
.مصر
Šalies tel. kodas +20
Kirčiavimas Egi̇̀ptas[7]

Egiptas(arab.مِصر‎=Miṣr), oficialiaiEgipto Arabų Respublika(arab.جمهورية مصر العربية=Jumhūrīyat Miṣr al-ʿArabīyah) – valstybėšiaurės rytų Afrikojeirpietvakarių AzijosSinajaus pusiasalyje.Vakaruose ribojasi suLibija,pietuose – suSudanu,šiaurės rytuose – suIzraeliuirPalestinosGazos Ruožu.Šiaurėje Egiptas prieina prieViduržemio jūros,rytuose – prieRaudonosios jūros.Šalies sostinė ir didžiausias miestas –Kairas.

Apie 100 mln. gyventojų turintis Egiptas yra didžiausia pagal gyventojų skaičiųŠiaurės Afrikosirarabų pasauliošalis, taip pat Afrikoje tai trečia, o pasaulyje –keturiolikta pagal gyventojų skaičiųšalis. Didžioji dalis gyventojų gyvena paleiNiloupę, maždaug 40 000 kv.km teritorijoje, kuri yra tinkama žemdirbystei. Egiptui priklausantys dideli Sacharos plotai yra menkai apgyvendinti. Apie pusė egiptiečių gyvena miestuose, kurių didžiausi yraKairasirAleksandrija.

Egiptas turi turtingą istoriją, senovėje čia gyvavoSenovės Egiptocivilizacija, kuri turėjo raštą, organizuotą religiją, centralizuotą valdymą. Garsiausią šios civilizacijos paveldą sudaroGizos nekropolissuDidžiuoju sfinksu,taip patMemfio,Tėbų,Karnakogriuvėsiai,Karalių slėnis.

Istorija[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Senovės Egiptas[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis –Senovės Egipto istorija.

Arabiškas Egipto pavadinimasMişryra semitiškos kilmės ir reiškia „šalis “arba „valstybė “. Senovės egiptiečiai savo šalį vadino „Msr “(žemė, šalis) arba „Kemet “(juodas). Graikiškasis pavadinimasAigyptoskilo išMemfiopavadinimo senovės egiptiečių kalbaChet Ka Pta– „Pta sielos rūmai “.

Sakaros piramidė

Nilo slėnyje dabartinio Egipto teritorijoje suklestėjo viena seniausių ir didžiausių senojo pasaulio civilizacijų. Jos atsiradimo priežastimi buvo pastovūs kasmetiniaiNilopotvyniai, sudrėkinantys dykumas ir patręšiantys jas derlingu dumblu tūkstančius metų. Vieninga Egipto valstybė konsolidavosi apie3200 m. pr. m. e.,kuomet kelis valstybinius junginius suvienijoNarmeras.Tolesnė Egipto istorija skirstoma į dinastijas (jų priskaičiuojama 30) ir karalystes, kurias tarpusavyje atskiria suiručių periodai.Senosios karalystės laikotarpiu(2650–2175 m. pr. m. e.) įsitvirtino faraonų kultas, suklestėjo kultūra, buvo statomos piramidės. Po to prasidėjosuirutės laikotarpis,kuomet įsigalėjo lokalios dinastijos, tarp kurių stipriausios buvoTėbuose(XI–XII dinastijos) irHerakleopolyje(IX–X dinastijos).Vidurinės karalystėslaikotarpiu vėl atkurta faraonų valdžia, suklestėjo literatūra.

Vėliau į šalies šiaurę įsiveržė klajokliai semitaihiksai,pradėję antrąjį suirutės laikotarpį. Jo metu XIV–XVI dinastijos viešpatavoAvaryje,Tėbuose irMemfyje.Galiausiai,Naujosios Egipto karalystės(1580–1080 m. pr. m. e.) metais Egiptas pasiekė anksčiau neregėtos karinės galybės. Valdant didiesiems faraonams, jo armijos veržėsi į pietus (Kušą) ir šiaurę (KanaanąirSiriją), sukurdama didelę imperiją.

Paskutinė egiptietiškos kilmės dinastija žlugo XI a. pr. m. e. Nuo to laiko, pradedant XXI dinastija, Egipto reikaluose vis labiau įsigalėjo svetimšaliai valdovai. Iki 715 m. pr m. e. Egiptas buvo susiskaldęs ir jo dalį valdė berberailibiai.Vėliau šalyje įsigalėjo pietinis kaimynas nubųKušas.Po trumpo savarankiškumo laikotarpio525 m. pr. m. e.Egiptą užvaldėAchemenidų imperija.332 m. pr. m. e. jį nukariavoAleksandras Makedonietis,o 306 m. pr. m. e. čia ėmė viešpatauti graikaiPtolemėjai,paskutinioji dinastija. Egiptas buvo sparčiai helenizuojamas, sustiprėjo ir ėmė valdyti Siriją, Kanaaną.

30 m. pr. m. e.Egiptą nukariavoRomos respublika,ir jis paverstasRomos imperijosprovincija.Tęsėsi krašto helenizacija, o vėliau – kristianizacija. Tuo metu iš senovės egiptiečių kalbos išsikristalizavokoptų kalba,krikščionyskoptaisudarė pagrindinę šalies gyventojų dalį. Romos imperijai suskilus, Egipto provincija perėjoRytų Romos imperijai,kuri ją valdė iki pat VII a.

Islamiškasis Egiptas[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis –Egipto istorija.
Al Azharo universitetomečetė

642 m. arabųRašidunų kalifatasnukariavo Egipto provinciją išBizantijosir čia paskyrė savo vietininką. Kalifato Egipto provinciją vėliau paveldėjoOmejadų kalifatas,o 750 m. –Abasidų kalifatas.Kalifato sudėtyje vietos krikščionys koptai buvo sparčiai islamizuojami ir arabizuojami.Arabų kalbaįsitvirtino kaip pagrindinė provincijos kalba ir išstūmė vietinę koptų kalbą (ji šiuo metu vartojama tik liturginiams raštams). Islamas tapo pagrindine provincijos religija, nors nemažą dalį sudarė ir krikščionys (šiuo metu jie sudaro apie 10 proc. Egipto gyventojų).

Kadangi Abasidų imperija IX a. gana greitai byrėjo vis labiau įsigalint vietos provincijų emyrų dinastijoms, ši tendencija pasiekė ir Egipto provinciją. 868–905 m. čia valdė Egipto emyraiTulunidai,tik nominaliai pripažinę Abasidų valdžią, ir viešpatavę taip pat irPalestinojebeiSirijoje.Kurį laiką Abasidų armija sugrąžino tiesioginę kontrolę šalyje, tačiau jau 935 m. Egipto provincijoje įsigalėjoIkšididų dinastijaSogdo.Ikšididai valdė iki 969 m., didžiausios ekspansijos laikotarpiu trumpai kontroliuodami ir Palestiną, Sirija,Hidžazą,Tripolitaniją.

Tuo pat metu į vakarus nuo Ikšididų Egipto stiprėjo galinga šiitųFatimidų imperijasu centru dabartiniameTunise.Ketvirtasis Fatimidų kalifas 969 m. nukariavo Egiptą, ir netrukus perkėlė į Nilo slėnį savo sostinę ir politinį valstybės centrą. Fatimidai paveldėjo Ikšididų teritorijas Sirijoje ir Arabijoje ir tapo galingiausia musulmonų imperija. Tačiau XI a. jie susidūrė sukrikščioniųekspansija: šie siekė kontroliuotiLevantą,ir sukūrė čia savo valstybėles. Kovos su krikščionimis, taip pat su šiauriniais kaimynais musulmonaisZengidaisnusilpnino Fatimidų kalifatą, kas lėmė kurdiškos sunitų dinastijosAjubidųatėjimą į valdžią 1171 m. Dar po šimto metų, 1260 m., Egipte įsigalėjo tiurkųmameliukųkilmėsBahrių dinastija:susikūrėMameliukų sultonatas.

1517 m. nusilpusį Mameliukų sultonatą nukariavoOsmanų imperija,kuri Egipte įkūrė savoprovinciją.Osmanai paliko senosios Egipto aristokratijos valdžią, ir mameliukai toliau užėmė svarbiausius postus. Turkijos vietininkas (valis) turėjo skaitytis su jais. Osmanų imperijos nusilpimo laikais Egipte ne kartą kilo sukilimai, maištai, kovos su dykumų klajokliaisbeduinais.1798 m., tam kad padėtų Osmanams tvarkytis su mameliukais, į Egiptą buvo įvestaNapoleonoarmija. Tačiau jau po trejų metų prancūzus išvijo jungtinės Osmanų ir britų pajėgos.

Muhamedas Ali

Kilusių neramumų fonealbanųkilmės karvedysMuhamadas Alipaėmė valdžią Egipte, tapo Egipto vietininku, ir Osmanai buvo priversti pripažinti jo valdžią. Muhamadas pradėjo užkariavimus Osmanų vardu, užimdamas teritorijas Sudane, Sirijoje ir Hidžaze, o 1831 pradėjo karą su pačiu Osmanų sultonu. Po kelių trukusių Osmanams nesėkmingų karų įsikišus britams, Muhamadas atidavė Osmanams užgrobtas teritorijas, išskyrus Sudaną, tačiau likode factonepriklausomu Egipto vietininku. Šiam mirus 1848 m. vietininko postą paveldėjo jo sūnus. 1868 m. Osmanai pripažino Egipto autonomiją, ir taip buvo įkurtas nominaliai Osmanams priklausantisEgipto chedivatas.Kadangi chedivatas susidūrė su dideliais sunkumais Sudane, buvo priverstas prašyti britų pagalbos. Britai įvedė savo armiją 1882 m., padėjo atkovoti Sudaną, tačiau Egiptas liko okupuotas britų, o Sudanas pradėtas valdyti kaipkondominiumas.

1914 m. britai pakeitė Egipto statusą, paskelbdami jįsultonatu.Taip galutinai nutraukta nominali priklausomybė nuo Osmanų imperijos, tačiau sultonatas tapo britų protektoratu. 1922 m. Didžioji Britanija suteikė Egiptui nepriklausomybę (kaipEgipto karalystė). Joje liko valdytiMuhamedo Ali dinastija,o Sudanas liko kondominiumu.

1953 m. Egipte nuversta monarchija, ir šalis pasiskelbėEgipto Respublika.Bendra istorija su kitomis arabų valstybėmis, kaipSirijairLibija,sukėlė keletą bandymų kurti savotiškas konfederacijas, tokias kaipJungtinė Arabų RespublikaarArabų Respublikų Federacija.Pirmuoju respublikos vystymosi laikotarpiu, valdantGamaliui Abdeliui NaseruiirSadatui,Egiptas pasirinko pro-socialistinį kelią, buvo vystomasarabų socializmas.Keletą kartų įvyko karai suIzraeliu.1981 m. nužudžius Sadatą, valdžią šalyje paėmėHosnis Mubarakas,kuris išsilaikė prezidento poste iki 2011 m., įtvirtindamas diktatūrą. Šalyje pradėta privatizacija, ekonominės reformos, kurios leido kilti šalies ekonomikai. Tačiau politinė liberalizacija nevyko. 2011 m. Egipte įvykus socialiniams prodemokratiškiems judėjimams, Mubarako režimas buvo nuverstas.

Politinė sistema[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis –Egipto politinė sistema.

Egiptas – respublika. Valstybės galva – prezidentas, kuris yra ir ginkluotųjų pajėgų vyriausiasis vadas. Vyriausybės vadovas – premjerministras. Aukščiausiąją įstatymų leidžiamąją galią turiNacionalinis susirinkimas.Žemesnieji parlamento rūmai,Liaudies asamblėja(Medžlis Aš-Šaab), turi 518 narių, kurių 508 renkami pagalmažoritarinę sistemą,o 10 skiriami prezidento; Liaudies Asamblėjoje yra kvotos darbininkams ir valstiečiams, taip pat moterims. 2011 m. sausio 29 d. atgaivintos 1981 m. de facto panaikintos viceprezidento pareigos, į kurias paskirtas buvę žvalgybos vadovasOmaras Suleimanas.[8]

2011 m. vasario 11 d. tuometinis prezidentas valdžią perdavė Aukščiausiajai karinei tarybai. 2012 m. įvyko prezidento rinkimai, kuriuose gavęs 51,73 % balsų laimėjoMuchamedas Mursi.2012 m. birželio 21 d. jis pradėjo eiti pareigas. 2013 m. liepos 3-4 naktį Muchamedas Mursi buvo nuverstas liaudies, kurią palaikė armija ir policija. Po to 2014 m. gegužės 26-28 d. surengtuose rinkimuose prezidentu tapoAbdelis Fatachas al-Sisis.

Svarbiausios opozicinės jėgos -Musulmonų brolija(uždrausta; jos aktyvistai politikoje dalyvauja kaip nepriklausomi kandidatai) irNaujoji partija Vafd.

Administracinis suskirstymas[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis –Egipto muhafazos.

Egiptas suskirstytas į 27 muhafazas (provincijas;arab.muhafazat,vns.muhafazah). 2009 m. gruodžio mėnesį buvo sukurta Luksoro muhafaza.

Geografija[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Nilas netoli Asuano
Raudonosios jūros pakrantė
Pagrindinis straipsnis –Egipto geografija.

Didžioji Egipto dalis yraŠiaurės Afrikoje,Sacharos dykumoje,tačiau šaliai priklauso irSinajaus pusiasalis,kuris yra pietvakariųAzijosdalis. Sinajaus pusiasalį nuo pagrindinės valstybės teritorijos skiriaSueco kanalas,kurio ilgis 163 km.

Sienų ilgis: 2689 km (iš jų 11 km suGazos ruožu,255 km suIzraeliu,1150 km suLibija,1273 km suSudanu). Šiaurėje ribojasi su Viduržemio, o rytuose su Raudonąja jūra. Pakrantės ilgis – 2450 km. Vienintelė upė šalyje –Nilas.

Egipte galima išskirti keletą gamtinių regionų. Pačiuose pietuose yra Nilo slėnio dalis tarpAbu SimbelioirAsuano,kuri pastačius Asuano užtvanką buvo užtvindytaNasero užtvankosvandenų. Toliau Nilas teka dykumos kalkakmenyje išgraužta protaka. Nuo vietos, kur upė išteka iš Nasero užtvankos, ikiKairoNilo slėnis yra ištisinė iki 25 km pločio derlinga oazė.

Žemutiniame Egipte, šiauriau Kairo, Nilas išsišakoja į dvi pagrindines šakas tarpRosetosirDamjatoir sudaro apie 23 000 km² ploto intensyviai dirbamą deltos kraštovaizdį, susidedantį iš Nilo nešmenų, kertamą daugybės mažesnių atšakų, kanalų ir drėkinimo kanalų.Nilo deltair slėnis žemi bei pelkėti.

Sacharos dalis, esanti į vakarus nuo Nilo slėnio vadinamaLibijos dykuma.Šidykumaužima 2/3 šalies teritorijos. Libijos dykumos šiaurinėje dalyje yra santykinai žemas Libijos plokščiakalnis, Egipte pasiekiantis 241 m aukštį. Į pietryčius nuo jos plytiKataros įduba(žemiausioje vietoje siekianti 133 m žemiau jūros lygio) su jos druskų lygumomis ir druskopelkėmis, o pietvakariuose dykuma kyla iki 1 098 m aukščio (Džilf Kebiras). Likusioje dalyje tik atskiros įdubos ir žemumos su oazėmis (Siva,Baharija,Farafra,Dachla,Charga), įsiterpia į iš šiaurės į pietus apie 1000 km besitęsiantį smėlio ir kopų kraštovaizdį. Apie 100 km į pietvakarius nuo Kairo yra 1 827 km² Fajumo įduba suFajumo oazeir 230 km² dydžioKarūno ežeru.

Tarp Nilo ir Raudonosios jūros įsiterpusiArabijos (Rytų) dykuma,kurios rytiniu pakraščiu driekiasiEtbajaus kalnagūbris.Skirtingai nuo Libijos dykumos šiam kraštovaizdžiui būdingivadžiųstipriai išraižyti kalnagūbriai, centrinėje dalyje siekiantys 2000 m aukštį.

Aukščiausia Egipto vieta yra Sinajaus pusiasalio kalnai, iškylantys iki 2637 m (Kotrynos kalnas).Sinajaus pusiasalįiš pietų, vakarų ir rytų supaSuecoirAkabos įlankos.162 km ilgioSueco kanalas,trumpiausiu keliu jungia Atlanto ir Indijos vandenynus.

Nilo deltos pakraščiuose, Viduržemio jūros pakrantėje yra druskingų ežerų. Neskaitant Nilo deltos, Viduržemio jūros pakrantėje vyrauja plokščios kopos. Tuo tarpu Raudonosios jūros pakrantė ne tokia lygi – kalnagūbriai dažnai kone siekia jūros pakrantę. Dėl aukštos vandens temperatūros čia gyvuoja turtingos koralų kolonijos.

Šalyje yrafosforitų,cinko, švino,geležies rūdos,akmens anglies,naftosirdujųtelkinių.

Klimatas[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Šalis yra subtropinio (šiaurinė dalis) ir tropinio (didžioji dalis) klimato juostose, vyrauja tropinis dykuminis klimatas. Egipto vasara labai karšta, dienomis temperatūra vietomis priartėja prie 50 laipsnių, tačiau naktimis visada gerokai vėsiau, būdingi dideli dienos ir nakties temperatūrų skirtumai. Tarpsezoniniai temperatūros skirtumai ne tokie dideli. Liepos mėnesį šalyje dienos temperatūra pasiekia 31 °C (Port Saidas), 35 °C (Kairas) ir 41 °C (Asuanas), tačiau dėl nedidelio santykinio drėgnumo (vasarą apie 30 %) karštis lengvai pakeliamas. Vidutinė liepos mėnesio temperatūra šiaurėje būna 25–26 °C, o pietuose 30–34 °C. Nuo kovo iki birželio pučia karštasischamsinas,iš pietų nešantis smėlį ir dulkes. Žiemos Egipte vėsesnės – dienos temperatūra sausio mėn. paprastai svyruoja nuo 20 °C (Port Saidas,Kairas) iki 25 °C (Asuanas). Naktys šaltos, temperatūros vidutiniškai siekia 10 °C, dykumose ir Sinajaus kalnuose galimos ir nedidelės šalnos (iki −5 °C).

Didžiojoje šalies dalyje per metus iškrenta labai nedaugkritulių(iki 25 mm, daug kur gali nelyti kelerius metus iš eilės), tik Viduržemio jūros pakrantėje, Nilo deltoje ir Sinajaus pusiasalio kalnuose iškrenta 100–200 mm kritulių. Piečiau Kairo lyja retai.

Apie 700 km ilgio Viduržemio jūros pakrantė ir Nilo delta pasižymi švelniomis žiemomis ir labai karšta vasara. Žiemą vidutinė dienos temperatūra yra apie 17–20 °C, naktį nukrenta iki 8–11 °C. Čia Egipto matais iškrenta ir gana daug kritulių – iki 200 mm, regione aplink Aleksandriją vidutiniškai lyja 30 dienų per metus, praktiškai visada žiemą. Pavasaris yra šiltas ir sausas, taip pat ir ruduo; aukščiausios temperatūros yra užfiksuotos pavasarį, o ne vasaros metu (42–45 °C). Vasarą karšta – dieną 28–32 °C, naktį 19–24 °C. Dienos ir nakties temperatūrų skirtumai yra nedideli, kritulių nėra.

Flora ir fauna[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Didžiojoje šalies dalyje augmenija dėl menkų kritulių yra skurdi, plyti smėlingos ir akmeningos dykumos. Vietomis yraeglūnų,akacijų,kserofitinių krūmokšnių, žolių. Oazių ir Nilo slėnio kraštovaizdžiai sukultūrinti, yradatuliųgiraičių,ceratonijų,papirusinių viksvuoliųsąžalynų. Senovėje Nilo deltai būdingųpapirusųsąžalynų praktiškai neišlikę.

Egipto faunai Nilo slėnyje ir deltoje būdinga paukščių gausa (daugiausiagarniniai,gervėsiregiptinės žąsys.Žiemos mėnesiais čia atskrenda daugybė paukščių iš Europos. būdingi:gazelės,lapės,hienos,šakalai,begemotai,krokodilai,kupranugariai,daugybė rūšių vabzdžių, roplių.

Ekonomika[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis –Egipto ekonomika.

Žemės ūkyje užimti 11,7 proc. dirbančiųjų, pramonėje - 34,3 proc., paslaugų sektoriuje 54 proc.[9]BVP vienam gyventojui 2015 m. sudarė 10,9 tkst. dolerių (122-ta vieta pasaulyje).[reikalingas šaltinis]Bedarbystė 2008 m. sudarė 8,4 proc. Šalis yra priklausoma nuo importo. Svarbų vaidmenį ekonomikoje turi užsienyje dirbančių egiptiečių piniginiai pervedimai. Pajamas duoda ir už prekių pervežimąSueco kanaluimami mokesčiai. Po 2011 m. perversmo ekonomika patiria sunkumus.

Šalyje gerai išvystytaturizmoinfrastruktūra. Šalį kasmet aplanko apie 7 mln. užsienio turistų, iš kurių Egiptas gauna apie 10 mlrd. JAV dolerių pajamų. Tuo pačiu turizmo pajamoms didelę įtaką turi terorizmo grėsmė.

Nilo slėnyje klesti žemdirbystė. Auginama medvilnė (pasaulio medvilnės produkcijoje Egipto medvilnė sudaro 3 proc.), ryžiai, kukurūzai, kitos grūdinės kultūros, vaisiai, daržovės. Veisiami galvijai. Dėkingas klimatas leidžia Egiptui pateikti žemės ūkio produktus Europos ir kitoms rinkoms ne sezono metu.

Raudonosios jūros pakrantėje išgaunami fosfatai, Nilo slėnyje - geležies rūda, Nilo deltoje - druska. Iš perdirbamosios pramonės labiausiai išvystyta tekstilės pramonė, daugiausia medvilnės perdirbimo ir audinių gamybos bei siuvimo, taip pat maisto pramonė. Pagrindiniai centrai - Kairas, Aleksandrija, El Machala el Kubra. Tarp kitų pramonės šakų yra juodoji (Heluanas) ir spalvotoji (Nag Hamadi, Ismailija) metalurgija, mašinų, įskaitant staklių, gamyba, automobilių ir lėktuvų surinkimas, vagonų gamyba (Heluanas), laivų statyba (Port Saidas, Aleksandrija), naftos perdirbimo, naftos chemijos pramonė (Suecas, Aleksandrija, Tanta), mineralinių trašų gamyba (Asuanas, Suecas, Heluanas, Abu Zabale, Kafr ez Zajatas), statybinių medžiagų gamyba.

Eksporto apimtis 2008 m. buvo 29,9 mlrd. dolerių. Tai nafta ir naftos produktai, medvilnė, tekstilės gaminiai. Pagrindiniai eksporto partneriai: Italija - 10,3 %, JAV - 7,7 %, Ispanija - 6,7 %, Saudo Arabija - 5 %.

Importo apimtis 2008 m. buvo 56,6 mlrd. dolerių. Tai pramoninės prekės, maisto produktai, chemijos pramonės produktai, miško medžiaga, kuras. Pagrindinės šalys tiekėjos: JAV - 10,6 %, Kinija - 10,2 %, Italija - 7,5 %, Vokietija - 7 %, Saudo Arabija - 6 %.

Gyventojai[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis –Egipto demografija.
Egiptietės.

Egiptas yra labiausiai apgyvendinta šalis Vidurio Rytuose ir antra pagal dydį Afrikos žemyne. 2009 m. duomenimis, Egipte gyvena maždaug 83 mln. žmonių. Dėl medicinos vystymosi iržaliosios revoliucijosper paskutinius 40 m. Egipto populiacija smarkiai augo. 1798 m. Napoleono žygio į Egiptą metu šalyje gyveno tik apie 3 milijonus žmonių. Beveik visa Egipto populiacija yra susikoncentravusi ties Nilo krantais, jo deltoje arba prieSueco kanalo.

Egiptiečiaiyra didžiausia šalies etninė grupė – 98 % visos populiacijos. Didesnės etninės mažumos yra arabųbeduinai,berberaiir senovėsnubiečiai,daugiausiai gyvenantys aplink Nilo upę.

Egipte taip pat gyvena nemažas skaičius pabėgėlių ir prieglobsčio ieškotojų iš kaimyninių šalių. Tikslus jų skaičius nežinomas, bet manoma, kad jų yra nuo 500 000 iki 3 milijonų. Apskaičiuota, kad tarp jų yra maždaug 70 000palestiniečiųir 150 000irakiečių,bet didžiausios pabėgėlių grupės –sudaniečių– dydis nežinomas. Anksčiau šalyje buvo didelėsgraikųiržydųbendruomenės, bet dabar jos yra praktiškai išnykusios.

Pasak 2005 m. apskaičiavimų, vyresnių nei 15 m. žmoniųraštingumasšalyje yra 71,4 % (vyrų – 83 %, moterų – 59,4 %). Anot 2009 m. apskaičiavimų,vidutinė numatomo gyvenimo trukmėskaičiuojant nuo gimimo Egipte yra 72,12 metų (vyrų – 69,56 m., moterų – 74,81 m.). Gyventojų amžiaus struktūra:

  • 0–14 metų: 31,4 %,
  • 15–64 metų: 63,8 %,
  • 65 metų ir vyresni: 4,8 % (2009 m. apsk.)

Religija[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Kairas garsėja savomečetėmisir yra vadinamas „1000minaretųmiestu “.

Nuo 1980 m.islamasyra valstybinė šalies religija ir, pasak Egipto konstitucijos, kiekvienas naujas įstatymas turi sutikti su islamo įstatymais. Islamą išpažįsta 80–90 % Egipto gyventojų, o dauguma likusiųjų yrakrikščionys.Beveik visi musulmonai yrasunitai,nors dalis jų taip laikosisufizmonurodymų.Ateistų,agnostikųir kitų religijų atstovų šalyje yra labai mažai. 2006 m. aukščiausiasis Egipto teismas griežtai teisiškai atskyrė abraomiškąsias religijas (islamą, krikščionybę irjudaizmą) nuo visų kitų religijų. Dar neseniai, nepamelavę apie savo religiją, kitų tikėjimų žmonės negalėjo gauti tapatybės kortelių, pasų, gimimo liudijimų ir kitų dokumentų. Nuo 2009 m. šiuose dokumentuose vietoje vienos iš trijų pripažįstamų religijų leidžiama padėti brūkšnį. Krikščionys taip pat skundžiasi, kad valdžia nepakankamai atsižvelgia į jų interesus ir kad jie dėl religijos yra diskriminuojami darbe. Daugeliui egiptiečių religija yra labai svarbi. Penkis kartus per dieną girdimasadhanas(musulmonų kvietimas melstis) neformaliai reguliuoja tiek verslo, tiek žiniasklaidos ir pramogų tempą.

Svarbiausi miestai[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Pagrindiniai miestai:Kairas,Giza,Aleksandrija,Asuanas,Tanta,Mahala el Kubra,Hurgada,Luksoras,Kom Ombas,Safaga,Port Saidas,Šarm el Šeichas,Šubra el Chema,Edfu,Esna,Suecas.

Kultūra[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis –Egipto kultūra.

Tarptautiniai santykiai[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Valstybės, su kuriomis Egiptas (pavaizduotas raudonai) yra užmezgęs diplomatinius santykius.

Egiptas yra užmezgęs diplomatinius santykius su dauguma pasaulio valstybių. Su Lietuva Egiptas diplomatinius santykius užmezgė1992m.sausio 22d. Lietuva Kaire yra atidariusiambasadą.

Kita informacija[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

  1. Nacionalinė –Egipto arabų kalba.
  2. „Density By Governorate 1/7/2020 – Area km2 (Theme: Population – pg.14) “.Capmas.gov.eg.Nuoroda tikrinta2021-07-08.
  3. „Total area km2, pg.15 “(PDF).Capmas.Gov – Arab Republic of Egypt. Suarchyvuotasoriginalas(PDF)2015-03-21.Nuoroda tikrinta2015-05-08.
  4. „Population Estimates By Sex & Governorate 1/1/2021 (Theme: Population – pg.4) “.Capmas.gov.eg.Nuoroda tikrinta8 July2021.
  5. „Population of Egypt Now (PopulationClock) “.capmas.gov.eg.Nuoroda tikrinta2021-07-08.
  6. 6,06,1„World Economic Outlook Database: October 2021 “.IMF.org.Tarptautinis valiutos fondas.Nuoroda tikrinta2022-01-05.
  7. „Valstybių ir jų sostinių pavadinimai “.Valstybinė lietuvių kalbos komisija.Suarchyvuotasoriginalas2022-10-06.Nuoroda tikrinta2022-06-23.
  8. Lenta.ru: Мубарак назначил главу разведки вице-президентом
  9. „Egypt “.The World Factbook.Central Intelligence Agency. Suarchyvuotasoriginalas2020-05-17.Nuoroda tikrinta2020-06-11.

Nuorodos[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Vikižodynas
Vikižodynas
Laisvajame žodyne yra terminasEgiptas

Bendros nuorodos:

Žemėlapiai: