Pereiti prie turinio

Fosfatai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapioFosfatas)
Fosfato jono sandara
Dikalcio fosfato druska

Fosfataifosforo rūgštiesdruskos ir esteriai. Fosfatojonasyraneorganinis junginys,galintis sudaryti įvairiasdruskas.

Fosfatinės druskos skirstomos taip:

  • ortofosfatai (fosforo,arba ortofosfato, rūgšties H3PO4druskos)
    • pirminiai arba divandenilio, fosfatai, dihidrofosfatai (pvz., KH2PO4,Ca(H2PO4)2);
    • antriniai, arba monovandenilio, fosfatai, hidrofosfatai (pvz., K2HPO4,CaHPO4);
    • tretiniai, arba neutralieji, normalieji, ortofosfatai (pvz., K3PO4,Ca3(PO4)2);
  • polimeriniai (kondensuotieji) fosfatai
    • polifosfatai (polifosfato rūgščių druskos Mn+2PnO3n+1);
    • metafosfatai (metafosfato rūgšties druskos Mn(PO3)n);
    • ultrafosfatai (MnKPnOn(5+K)/2).

Dauguma divandenilio fosfatų gerai tirpstavandenyje,o iš kitų – tik šarminių metalų normalieji ortofosfatai. Kaitinami hidrofosfatai dehidratuoja ir susidaro polimeriniai fosfatai. Reakcijos schema: (n-2) MeH2PO4(2Me2HPO4(Men + 2PnO3n + 1+ (n-1) H2O. n =polimerizacijoslaipsnis.[1]

Dauguma fosfatų plačiai pritaikomi buitinėje ir pramoninėje chemijoje, trąšų gamyboje.Kalcio,amonio,kalioir kiti fosfatai naudojami kaip fosforotrąšos,šarminių ir šarminių žemių metalų – kaipplovikliaiir vandensminkštikliai,kosmetikojeirvaistųgamyboje, amonio‑vandenilio fosfatas (NH4)2HPO4– audiniams apretuoti, kalcio ortofosfatas Ca3(PO4)2emalių,matiniostiklogamyboje, kalcio-vandenilio fosfatai ir amonio‑vandenilio fosfatai – kaipferoelektrikaiirpjezoelektrikai.Polimeriniai fosfatai naudojami kaip minkštikliai, plovikliai,flotacijosreagentai.

Fosfatų esteriai

[redaguoti|redaguoti vikitekstą]

Fosfatųesteriaitai organiniai fosforo junginiai, kuriuose fosforas sumolekulėsorganine dalimi susijungęs per kito elemento (deguonies,azoto,sieros) atomą.

Skirstomi taip:

  • pirminiai (ROPO(OH)2);
  • antriniai ((RO)2POOH);
  • tretiniai arba neutralieji ((RO)3PO);

Gamtoje paplitę esteriai –nukleorūgštys,daugeliskofermentų,adenozin‑5′‑trifosfatas,vitaminai.Kai kurie esteriai naudojami kaip plastikų minkštikliai (pvz.,tributilfosfatas,trikrezilfosfatas), kiti – kaip insekticidai.

Gamtiniai fosfatai

[redaguoti|redaguoti vikitekstą]
Fosfatų kasyklaNauru

Taip pat būna gamtiniai fosfatai. Tai mineralų klasė, kuriai dar priklausoarsenataiirvanadatai.Skiriami paprastieji (su vienuanijonu) ir sudėtingieji (su dviem ir daugiau skirtingų anijonų), su vandeniu ir bevandeniai fosfatai. Žinoma >230 fosfatų klasės mineralų. Svarbiausi: apatito grupės mineralai (apatitas,fluorapatitas,chlorapatitas,karbonatapatitas,sulfatapatitas),monacitas,vivianitas,turkis.

Gamtiniai fosfatai kristalizuojasi iš specifinės šarminėsmagmosarba iš jūros vandens, kuriame gausu fosforo (fosforitai), taip pat susidaro hidroterminių ir pneumatolitinių procesų metu (monacitas,ksenotimas). Vivianitas susidaropelkėse,jo randama ir tarpledynmečių organinėse nuogulose.[2]

Iš gamtinių fosfatų daugiausia gaminamos trąšos. Didžiausi fosfatų tiekėjai pasaulyje (2015 m.) yraKinija(100 mln. t),Marokas(30 mln.),JAV(27,6 mln.),Rusija(12,5),Jordanija(7,5),Brazilija(6,7),Egiptas(5,5),Peru(4),Tunisas(4),Izraelis(3,3),Saudo Arabija(3,3),Vietnamas(2,7),Australija(2,6),Pietų Afrikos Respublika(2,2).[3]Šiek tiek fosfatų randama ir Lietuvoje (gavyba nevykdoma).

  1. Фосфаты,Большая советская энциклопедия,T. XXVII (Ульяновск—Франкфорт). – Москва: Советская энциклопедия, 1977
  2. Fosfatai.Visuotinė lietuvių enciklopedija,T. VI (Fau-Goris). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2004. Valentinas Kadūnas, Aivaras Kareiva psl.
  3. USGS Minerals Year Book – Phosphate Rock